Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zacinska biljka PEHTRAN
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zacinska biljka PEHTRAN

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
BojanV View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Svibanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BojanV Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zacinska biljka PEHTRAN
    Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 13:20
znam da postoje dvije vrste- ruski i francuski
mene interesuje ova druga zato sto je trajnica.
dalje me zanima-
- ako se gaji u sanu da li voli vise sjenu ili sunce
- koliko je treba zalijevati
- kada se u jesen poreze kuda s njim preko zime
- da li saksiju treba skloniti na suho i macno mjesto ili je ostaviti u prostoriji na dnevnom svjetlu  i poremeno zalijevati
- koliko zalijevati u toku 1. mjeseca
- gdje se moze nabaviti sjeme pehtrana

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 13:30
nikad nisam čula za nju ali sam malo proguglala i vidila da se zove i estragon -  Artemisia dracunculus
 
da li misliš na tu biljku?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 14:12

Pehtran - to mi je bilo nekako poznato, sjetila sam se, jednom sam u Sloveniji jela - pehtranovu poticu, valjda je u tom jelu bio taj pehtran.

 
Da li je to ova biljka
 
            
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 16:03
Da, pehtran je slovenski naziv za estragon. To je poznati začin francuske kuhinje. Sjeme se teško nađe kod nas u Hr, u Sloveniji ga se može naći. Jednom sam vidjela sadnice kod nas, ali više se ne sjećam gdje i kada. Confused Možda na nekoj Flori.
 
O uzgoju nemam pojma, ali mogu pogledati kad dođem doma, piše li što u mojim knjigama. Uglavnom Bojane, sad kad znaš latinski naziv, koji je napisala Iris, bit će ti lakše pronaći nešto na netu.
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2009 u 20:39
ja sam se isto baš pitala ma koji je to vrag..... :) ...a estragon :_))))))))))))) sad kad imaš HR naziv na googlu nađi latinski pa laitnski ukucaj na google i sigurno ćeš naći puno toga..... ali nešto mi se mora po glavi da je to biljka koja nje za stan...nego za zemlju i zrak....
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2009 u 00:41
Ovo je moj estragon (Pehtran) u vrtu.



To je trajnica koja prezimi na otvorenom.
Znam za dvije vrse- Ruski estragon (Artemisia dracunculoides) i Francuski (Artemisia dracunculus). Obje su trajnice.
Ruski je gorkastog okusa, ima uže i malo blijedije listove od francuskog, koji je profinjenijeg okusa.
Francuskog treba presaditi svake tri godine, a ruskog ne presađujemo jer on iz godine u godinu dobiva sve bolji okus ako je na istom mjestu.
Moj je ruski, dobila sam malu sadnicu -na projeće se rasađuje djeljenjem korijena,  nije zahtjevna biljka, odgovara mu sunce i zavjetrina.
Može se sijati na proljeće, a ljeti se može razmnožiti reznicama stabljike.
Za zimu se mogu listovi zamrznuti ili na brzinu posušiti na ne baš previsokoj  temperaturi, negdje u hladovini .
Može se uzgajati i u tegli u zatvorenom prostoru.

Na vrh
Sofija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sofija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2009 u 14:11
Pozdrav,
Biljku Pehtran uzgajam u saksiji i sad su se pojavile male bube ( crne ) koje zive u zemlji i unistavaju korijen a vidljive su i na povrsini zemlje.
Molim vas da mi pomognete ako znate neki nacin za unistavanje ovih buba.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2009 u 19:15
Pozdrav i dobrodošla!
Probaj namočiti jednu ili 2 cigarete u vodi i nek odstoji barem 12 sati i tim zalij - nikotin je prirodni insekticid, možda uspije uništiti bube. Jedino neznam kako će to utjecati na biljku...
Možda da probaš izvaditi biljku iz zemlje, temeljito oprati korijen i nanovo zasaditi u novu zemlju, samo malo je rizično  kako će biljka reagirati na presađivanje u ovo doba godine.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Mikan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2010 u 23:12
Estragon je porijeklom iz Rusije. To je višegodišnja biljka. Ima ljekovita svojstva. Koristi se u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, naravno i u kuhinji kao začin.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.