Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 14:40
Originalno poslano od člana jadranka4 jadranka4 napisao:

Primjetila na mrkvi i peršinu, tamo gdje peteljka lista izlazi iz korjena puno sitnih, sitnih bijelih uši (?). Ne znam što to je, a mrkva i peršin su jako slabi, čak je i list oskudan. Molim za pomoć!!!
Sada sam pročitala i gornje postove - Silvestra, sad je već kasno, ali i ja sam čula da sjeme ide u zamrzivač da se obrani od žižaka.

jadranka,mislim da se radi o lukovoj muhi,ona najčešće zarazi mrkvu,pa i peršin,ja bih na tvom mjestu sve lišće potrgala i uništila,ne moraš se bojati,istjerat će novo i zdravije.Imala sam takvo nešto i čim bi se zarazilo sve bih potrgala i uništila,poslije se sve lijepo oporavilo i istjeralo zdravo lišće.A možda se radi i o štitastim ušima,onda će ti sve postati ljepljivo ako odmah ne reagiraš i ne potrgaš sve lišće,postupak je isti,osim ako ne želiš špricati nekim preparatom za to.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 14:31
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Osbourne,hvala Ti na savjetu,a bilo bi dobro da se netko još javi sa svojim mišljenjem i iskustvom...[IMG]smileys/emot27.gif" align="absmiddle" alt="smile143" />




Ja svoje sjemenke mahunarki,čim se dobro prosuše dok ih treba spremiti dobro pospem crnim mljevenim biberom,stavim zrele grančice bosiljka,mente,ili jednostavno orahov list,vjerujte mi izbušenog zrna nema baš mnogo i što je najvažnije dobro se očuva za narednu sezonu.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2011 u 12:54
Primjetila na mrkvi i peršinu, tamo gdje peteljka lista izlazi iz korjena puno sitnih, sitnih bijelih uši (?). Ne znam što to je, a mrkva i peršin su jako slabi, čak je i list oskudan. Molim za pomoć!!!
Sada sam pročitala i gornje postove - Silvestra, sad je već kasno, ali i ja sam čula da sjeme ide u zamrzivač da se obrani od žižaka.
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2011 u 20:02
Osbourne,hvala Ti na savjetu,a bilo bi dobro da se netko još javi sa svojim mišljenjem i iskustvom...smile143
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2011 u 13:46
ja sam svoje zaraženo smeje žišcima očistio zrno po zrno, sve sam mekane i izbušene sjemenke spalio. ostale stavio u bocu i u frižider i neki dan su posađane. ja probušeno sjeme u vrt nebih unosio..
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 22:28
Pomagajte,imam od lani sjeme žutih mahuna i poludila sam kad sam vidla da su mi žišci izbušili rupe po sjemenu.Pitanje glasi:da li će to sjeme isklijati i kako se tih žižaka rješiti da mi na godinu opet ne požderu sjeme.Jedna starija susjeda je rekla da to ovisi o zemlji i kakva je godina,ali meni to ne drži vodu i još je rekla da bi sjeme na jesen trebalo staviti u zamrzivač,to mi je tek blesavo kak će nešto isklijati ako je promrzlo.smile143
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 13:58
čitao sam da krtice mrze miris sirutke pa  mozda djeluje i za rovke....

odrezana boca ga grlom u zemlji ih tjera jer gibanje zraka proizvodi njima neugodan zvuk....

inače rovke i krtice su znak da u zemlji ima dosta nametnika, žilogriza i raznih kornjaševih grčica!
dobro je ako se orjentiraju na njih, a ne na povrće....
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 22:02
Ma i bez stelje, gdje njima paše one kopaju LOL
Rješenja:
 - dobra mačka (ja takvu još nisam imala Big%20smile),
- posađena čičoka negdje dalje od vrta da ih ona privuče tamo - čičoku obožavaju - i to imam, svejedno su i na vrtu,
- zabiti metalnu motku u zemlju i par puta ju dobro maznuti čekićem - probala i odustala, neda mi se svaki dan nabivati čekićem po vrtu LOL
- prekopavati svako malo za njima - tj. njihove tunele - treba i za to naći vremena i malo je teže dok sve raste na vrtu
....
uglavnom, ja sam odustala...pojele su mi pola krumpira, načele i mrkvu, al dobro, nekaj je i ostalo za meneLOL
Na vrh
chiarita2 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 28 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje chiarita2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 11:48
a što sa voluharicama??? ispod stelje ij je mali milion?
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2009 u 16:36
keeka: spricaj slankastom vodom ili potopi koprivu jedan dan i tom vodom spricaj bilje.

sandrizmo...to su po opisu grčice nekih kornjaša, hrušteva, zlatnih mari ili tko zna.
kako se boriti protiv njih a ne prekopavati- neznam.
Na vrh
sandrizmo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrizmo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 18:33
Jedna gospođa ima najezdu crva u vrtu koji su joj pregrizli stabljike paprike i tko zna čega sve još. Bijele su boje, mesnati i debeli, podzemni.
Kako ih se riješiti?
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 18:43
Pozdrav, imam  cherry rajcice za balkonu i neke bubic su mi pocele gristi listove jel zna netko kako da ih se rijesim?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2009 u 22:36
Nije nektar nego medna rosa, bila sam blizuSmile
Evo super teksta:

http://www.hzpss.hr/adminmax/File/e_preporuke/2009_05_05_Lisne_usi.pdf
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2009 u 22:30
Budem istražila, meni je ostalo u sjećanju nektar, jer ga uši i sišu iz biljaka, a sjećam se iz dokumentarca da mravi to piju i da to obožavaju. Ali evo, ne tvrdim to 100%, bum malo potražila po netu pa javimSmile
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2009 u 22:16
iskreno i bez uvrede ali sumnjam da usi luče nektar..jer to je sok kojeg biljke proizvode ne.....?
koliko sam ja citao i ucio rijec je o vosku
 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2009 u 23:21
Nažalost, ove kukce znam samo po izgledu, nisam još imala najezdu njih. Češće ih viđam posvud najesen.
Na vrh
vrazicak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrazicak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2009 u 11:53
Pozdrav,
 
Ovo smece mi jede cvijet pomidora. Stavio kante s vodom u kojima se utapaju, ali ne dovoljno Wink
Ima li neka bolja - djelotvornija ideja. Za zute ploce su preteski i ne lijepa se. Na boduliji ih zovemo misionari. Ima li kakav drugi naziv da proguglam.
 
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2009 u 08:02
Silvek hvala puno, ali ja imam mravinjaka kud zapiknem motiku, na obrađenim gredicama. Ne po travi za tam mi je jasno da ih ima ali ovdje se i okopava i zalijeva ali nikak ih se riješiti.O lavandi su priče, imam ju u vrtu i kak veliš pored nje mravinjak
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 22:59
Otok, te bijele uši su pravi napast - mislim da se zovu štitasti moljac, jedne su mi godine napravile pravu najezdu na voćkama. O njima tj o njihovom životnom cilkusu nažalost zasad neznam ništa, osim da odlažu jajašca na poleđini listova - bijele točkice i da kao i ostale uši sišu sok biljkama. Često mi znaju napasti kućne biljke i jako ih se teško rješiti - tuširam biljke i perem krpicom naličje listova da skinem jajašca.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 22:56
Već sam na par mjesta napisala, ali nije naodmet i ovdje - mravi si uzgajaju uši i "muzu ih" - uši izlučuju nektar koji mravi jedu, ako malo pogledate po biljkama, vidjeti ćete kako si mravi raspoređuju uši po biljci, a stimuliranjem odnosno nježnim glađenjem uši ona izlučuje više nektara - obožavam dokumentarce Davida Attenburga (tak nekak) Tongue Primjetila sam da neke biljke, uši i mravi idu skupa u paketu: gdje imate bijeli stolisnik (vulgaris) - tamo ćete sigurno uskoro imati i mravinjak, a mravi će imati i svoju farmu uši. Nezaobilazno napadaju i bob i kamilicu, a ove sam ih godine primjetila puno i na makovima i dalijama. Postoji sredstvo na bazi buhača oje uspješno suzbija uši, a onda se povuku i mravi, ali uši uglavnom gnječim, nakon par gnječenja i mravi odustanu na toj biljci.
Postoje biljke koje mravi ne vole - lavanda (mada sam primjetila mravinjak i u blizini lavande Confused) , paprat - posaditi ju po vrtu, malčirati njome ( i lišćem rajčice) i prskati juhom od paprati, mažuran i majčina dušica, te prskati juhom od pravog pelina. Međutim, mravi imaju i svoju korisno ulogu u eko sustavu, problem s njima je kad je prava najezda. Ja zapravo znam prekopati mravinjak - ne zato jer mi smetaju mravi, nego ako su mi na putu LOL Svjesna sam činjenice da ih se je rješiti nemoguće, pa se trudim nekako napraviti suživot u vrtu - ali stolisnik čupam iz vrta, tu im je glavno uporište.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,531 sekundi.