Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije
    Objavljeno: 27 Ožujak 2013 u 14:28
Bio vrtlari koriste bazgu,to sam pročitala,nisam zapamtila ali mislim da bi jača koncentracija bila bolja a nije štetna za krumpir.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tanja j View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2011
Lokacija: GOSPIĆ-ZADAR
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanja j Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2013 u 08:23
Originalno poslano od člana OSica OSica napisao:

bunarička,pročitala sam negdje da cvijet od bazge treba namočiti 24h i time pošpricati krumpir,miris ih tjera s krumpira


Osice, koliko kg cvijeta u koliko lit vode?
Lika u srcu!!!
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2013 u 15:35
Znam,samo kamilica je jako agresivna,ako ju jednom posiješ ne možeš je se riješiti.
Na vrh
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2013 u 10:49
evo, to je super podatak, hvala
međutim ovo s kamilicom bi zapravo trebalo spriječiti POJAVU zlatice - to mi je nekako zahvalnija opcija, znači da se uopće ne pojavljuju...
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2013 u 17:20
bunarička,pročitala sam negdje da cvijet od bazge treba namočiti 24h i time pošpricati krumpir,miris ih tjera s krumpira
Na vrh
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2013 u 10:12
molim iskusne da mi kažu je li provjerena informacija da kamilica zasađena između krumpira odbija krumpirovu zlaticu?
ako imate i bilo koji drugi tip & tricks protiv zlatice, rado ću vas poslušati...
Na vrh
cvetlin View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 714
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvetlin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2013 u 12:51
negdje sam pročitala da se gredica posađena lukom posipa sa šećerom i da nema lukove muhe..naravno postupak ponoviti poslije kiše..bum i to probala
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2012 u 12:01
Jako dobar članak,iduće godine ću to isprobati..
Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2012 u 10:00
Evo, naletjeh na članak pa ako nekog zanima možda ima nekaj novo...
 
Tena 28.3.2010
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2012 u 22:52
Medo, hvala ti za recepte. Isprobala sam ovaj s eukaliptusovim uljem i štima. Na par mahuna su mi se pojavile crne uši i naravno mravi. Napravila sam pripravak po tvojoj uputi i pošpricala uši, a nakon dva dana oprala mlazom vode. I, mahune su spašene. smile79
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 13:29
Pozdrav svima.
Dakle ovako, ako koristite Buhač, njime ćete potamaniti i sve korisne kukce jer on ne bira i ubija sve!
Nema dugo napravio sam raspršivač s češnjakom, ali nekako mi se ne čini baš djelotvoran. Navodno bi trebao koristiti protiv biljnih uši i puževa. Doduše, puževe ne srećem više po vrtu pa možda protiv njih i djeluje :).

Raspršivač s češnjakom
- pomiješati 90g nasjeckanog češnjaka s 2 žličice biljnog ulja, ostaviti 48h
- otopiti 30g naribanog sapuna u 600 ml tople vode te dodati u češnjak (sapun bi trebao biti prirodan, bez dodataka parfema i služi isključivo kao emulgator)
- filtrirati i spremiti u zatvorenu plastičnu ili staklenu posudu
- prije upotrebe razrijediti s vodom u omjeru 1:99, po potrebi se može koristit i jača otopina

A jučer sam napravio raspršivač s eukaliptusom pa ćemo vidjet kako on djeluje.

Eukaliptus raspršivač
- koristi 2% otopinu eukaliptusovog ulja u vodi, s malo deterdženta (kao emulgator)

Danas ujutro je pošricana mlada jabuka koju su napale lisne uši i čini se da ih je već sada manje. Mravi su se udaljili s nje i gore nema više niti jednog :).

A kad smo kod mrava, navodno bi ih trebao jako dobro riješiti prašak za pecivo. Trebalo bi posipati mravinjak sa malo navedenog i navodno im je to jako smrtonosno... Probat ću pa javim jer ih "fala bogu" ima posvuda.
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
azriela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azriela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 08:11
mi smo prošle godine špricali samo koprivom i preslicom i stvarno nikakve gamadi nije bilo..pomagale su nam bubamare:)
dosadna ko tekut
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 19:09
Ja mislim da nemaš s čime pogriješiti.Ja imam isto jako ilovasto tlo,ali mislim da ima i neke primjese pijeska,jer i dok je suša kod mene se biljke dobro nose s time,ima uvjek dovoljno vlage u tlu.Mislim da nisi ništa pogriješila.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2011 u 22:43
Hvala na savjetima. Idući vikend ću obraditi dotičnu gredicu. Danas sam počupala sve rajčice i paprike(još su cvjetale), vilama za štihanje prorahlila, pognojila i bacila malo kvarcnog pijeska (tlo mi je ilovasto, valjda nisam pogriješila) te malčirala. U zemlji nisam vidjela nikakve živine koje bi naštetile, samo nekoliko glisti ( hura ).
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2011 u 19:19
pokušajte sada prekopati na grubo mjesto gdje su se crvi javljali pa možda ih dio ugine i zaledi se. ali ne dok je još toplo da se opet ne ukopaju već kad zahladi
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 23:06
Ne, srećom,neće ti napasti češnjak,ja mislim da njega neće napasti nikakve štetočine,ja ga imam već nekoliko godina,uvjek je zdrav,ništa ga ne napada,ne sviđa im se niti miris niti okus češnjaka.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 22:35
Na toj gredici doista sam imala posađen češnjak uz mrkvu i peršin. Znači ta lukova muha  mi se sad uvalila na peršin i mrkvu i čeka svojih pet minuta da opet napadna češnjak (bio je zdrav ili ja možda nisam primjetila). Iduće godine ide na drugu gredicu pa se nadam da ću tako rješiti problem.smile192
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 16:10
Da sad sam sigurna,radi se o lukovoj muhi,ona zapljuje lišće,nakon čega se razvijaju takvi crvići,isto ako si nekad vidila kad muha zapljuje meso,to ti je nešto slično,izlegnu se crvići koji dalje napadaju biljku,nažalost sad je prekasno bilo što poduzimati.Negdje sam čitala da je dobro u blizinu posaditi biljke koje odbijaju lukovu muhu,kao kadifice,dragoljube,bosiljak i još mnoge druge biljke koje mogu biti prijatelji susjednom povrću da mu ne naštete,a da mu budu korisne jer svojim mirisom tjeraju štetočine iz blizine biljaka koje žele napasti,naročito je to dobro protiv lukove muhe,a možeš stavljati i ako ti se da one posebne propusne tkanine koje možeš kupiti u svim poljoapotekama.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 15:49
Monstera, hvala na savjetu. Sad sam pogledala i umjesto uši našla sam male bijele crviće, dužine cca 1cm i debljine oko 1mm. Ne znam što je to i što ću poduzeti. Možda ništa, čekam zimu.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 14:49
Originalno poslano od člana sandrizmo sandrizmo napisao:

Jedna gospođa ima najezdu crva u vrtu koji su joj pregrizli stabljike paprike i tko zna čega sve još. Bijele su boje, mesnati i debeli, podzemni.
Kako ih se riješiti?

Ovdje se vjerojatno radi o crvima zvanim Pipa,isključivo i jako često napadaju stabljike paprike,doslovce pregrizu korijen ili stabljiku i odu dalje,znam za njih jer sam baš iz kraja poznatog po velikim proizvođačima paprike (nažalost otišlo u prošlost)ostali su samo nazivi (Put paprike) tek toliko ako koji stranac slučajno zaluta da zna da se tuda nekad naveliko vozila i prodavala paprika.Kako se riješiti tih crva,to ne bih znala,nisam Hvala Bogu imala prilike sresti se s tim problemom.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.