Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
lastavica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lastavica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije
    Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 00:25
Tko zna neki dobar prirodni recept za borbu protiv lisnih usiju na stablima jabuka?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 09:38
...mravi su napasti prave, oni nose biljne uši na "ispašu", a onda nešto od njih  koriste za prehranu ..... lukavo vrlo!....Geek
Na vrh
lastavica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lastavica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2009 u 22:49
Gdje da nabavim marsejski sapun i zna li netko koristi li on i za borbu protiv neke druge gamadi osim lisnih usiju?
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2009 u 21:44
Mislim da će ova tema svima nama dobro doći u rješavanju nametnika u vrtu bez kemijskih sredstava.
 
Pišite koja sredstva koristite i protiv kojih nametnika.
 
Imam odmah i jedno pitanje:
 imam problem sa buhama na kupusu i kelju (vidjela sam nekoliko, male su, tamne i brzo skakuću). Ima li netko savjet kako ih se riješiti na prirodan način??
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 08:16

Meni su te buhe napale kineski kupus ,cvjetaču...Angry

To sam riješavala posipanjem drvenog ugljena po biljci ,i sve bilje špricam gnjojivom od koprive i preslice...
 
Od tada ih nema...
 
E šta je pomoglo nemam pojma ,bitno da ih nemam...
 
p.s.nadam se da sam barem malo pomogla!
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 09:22
Ok. drveni pepeo imam, samo me zanima dali se to možei kad je kišno vrijeme (trenutno kiša paducka), ili da bolje pričekam da se sve osuši od vlage?
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 10:05

Ja sam posipavala ujutro i predveče kada je rosa da se uhvati za biljku ,tako da vjerojatno može i kada i kiša rominja...

Bitno je da ne pada jako ,da ne skine pepeo.
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 16:32
Već sam se nahvalila u temi o bobu ali nije loše ponoviti za one koji ne vole bob, crne uši su kod mene smazale ličinke zlatooke.Dakle, treba praviti skloništa za zlatooke pa nema uši na biljkama.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 17:45
a kak napraviti sklonište za zlatooke? Možda glupo pitanje ali stvarno ne znam pa ako može info?
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 18:02
Evo jedan zanimljiv članak o zlatookama
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 22:38
Kat.rea, ovo je super članak. Znala sam tog kukca pod drugim imenom (ne mogu se sad sjetiti) i zna mi preživjeti na tavanu preko zime, a tamo ima dosta biljaka ne prezimljavanju, pa se nađe i pokoja biljna uš njima za prezimljavanjeTongue
Od kukaca pravi lovac na uši je i bubamara, pogotovo ličinke bubamare. Eve jedne odrasle u pohodu na uši:



Bubamare odlažu jajašca na naličje listova, a jajašca su ima jako slična jajašcima krumpirove zlatice, samo su malo manja i svjetlo žućkasta, a ličinke su plavkaste s žuto-narančastim pjegama - nadam se da bum i to uskoro ulovila fotićemEmbarrassed Bubamare privlači u vrt cvijeće, pogotovo cinije, lavanda, a primjetila sam da jako vole biti i na kamilici.
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2009 u 15:19
Zaprašila sam kupus i cvjetaču drvenim pepeolom, sad čekam rezultate...
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2009 u 20:57
buhač je navodno najjači prirodni insekticid koji nimalo ne steti ljudskom organizmu. www.decora.hr ga nudi po cijeni 14kn! isplati se!
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 09:22
Kako se riješiti mrava u povrtnjaku?

 Ne mislim istrijebiti nego da ih ima u nekim normalnim okvirima, kod mene cijela invazija a prekopavam i zalijevam, ne može se reći da zanemarujem vrt pa imaju gdje biti. Ali već ih mi ih je dosta
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 13:12
Na mojoj mandarini primjetila sam da su se listovi umotali, od vrha prema stapci. Odmotala sam ih i bili su puni sitnih bijelih uši.
Drugi dan su svi ti listovi bili krcati mrava, a sada više nema mrava ali ni ušiju. Očito su ih mravi pojeli. Listići se ponovno odmotavaju.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 18:10
uglavnom mravi stimuliraju usi koje onda izlucuju vosak koji je mravima koristan.... a zasto su oboje nestali....cudno..??

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 22:56
Već sam na par mjesta napisala, ali nije naodmet i ovdje - mravi si uzgajaju uši i "muzu ih" - uši izlučuju nektar koji mravi jedu, ako malo pogledate po biljkama, vidjeti ćete kako si mravi raspoređuju uši po biljci, a stimuliranjem odnosno nježnim glađenjem uši ona izlučuje više nektara - obožavam dokumentarce Davida Attenburga (tak nekak) Tongue Primjetila sam da neke biljke, uši i mravi idu skupa u paketu: gdje imate bijeli stolisnik (vulgaris) - tamo ćete sigurno uskoro imati i mravinjak, a mravi će imati i svoju farmu uši. Nezaobilazno napadaju i bob i kamilicu, a ove sam ih godine primjetila puno i na makovima i dalijama. Postoji sredstvo na bazi buhača oje uspješno suzbija uši, a onda se povuku i mravi, ali uši uglavnom gnječim, nakon par gnječenja i mravi odustanu na toj biljci.
Postoje biljke koje mravi ne vole - lavanda (mada sam primjetila mravinjak i u blizini lavande Confused) , paprat - posaditi ju po vrtu, malčirati njome ( i lišćem rajčice) i prskati juhom od paprati, mažuran i majčina dušica, te prskati juhom od pravog pelina. Međutim, mravi imaju i svoju korisno ulogu u eko sustavu, problem s njima je kad je prava najezda. Ja zapravo znam prekopati mravinjak - ne zato jer mi smetaju mravi, nego ako su mi na putu LOL Svjesna sam činjenice da ih se je rješiti nemoguće, pa se trudim nekako napraviti suživot u vrtu - ali stolisnik čupam iz vrta, tu im je glavno uporište.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2009 u 22:59
Otok, te bijele uši su pravi napast - mislim da se zovu štitasti moljac, jedne su mi godine napravile pravu najezdu na voćkama. O njima tj o njihovom životnom cilkusu nažalost zasad neznam ništa, osim da odlažu jajašca na poleđini listova - bijele točkice i da kao i ostale uši sišu sok biljkama. Često mi znaju napasti kućne biljke i jako ih se teško rješiti - tuširam biljke i perem krpicom naličje listova da skinem jajašca.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2009 u 08:02
Silvek hvala puno, ali ja imam mravinjaka kud zapiknem motiku, na obrađenim gredicama. Ne po travi za tam mi je jasno da ih ima ali ovdje se i okopava i zalijeva ali nikak ih se riješiti.O lavandi su priče, imam ju u vrtu i kak veliš pored nje mravinjak
Na vrh
vrazicak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrazicak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2009 u 11:53
Pozdrav,
 
Ovo smece mi jede cvijet pomidora. Stavio kante s vodom u kojima se utapaju, ali ne dovoljno Wink
Ima li neka bolja - djelotvornija ideja. Za zute ploce su preteski i ne lijepa se. Na boduliji ih zovemo misionari. Ima li kakav drugi naziv da proguglam.
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.