Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nametnici u vrtu - kako ih se riješiti bez kemije

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2009 u 23:21
Nažalost, ove kukce znam samo po izgledu, nisam još imala najezdu njih. Češće ih viđam posvud najesen.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2009 u 22:16
iskreno i bez uvrede ali sumnjam da usi luče nektar..jer to je sok kojeg biljke proizvode ne.....?
koliko sam ja citao i ucio rijec je o vosku
 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2009 u 22:30
Budem istražila, meni je ostalo u sjećanju nektar, jer ga uši i sišu iz biljaka, a sjećam se iz dokumentarca da mravi to piju i da to obožavaju. Ali evo, ne tvrdim to 100%, bum malo potražila po netu pa javimSmile
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2009 u 22:36
Nije nektar nego medna rosa, bila sam blizuSmile
Evo super teksta:

http://www.hzpss.hr/adminmax/File/e_preporuke/2009_05_05_Lisne_usi.pdf
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 18:43
Pozdrav, imam  cherry rajcice za balkonu i neke bubic su mi pocele gristi listove jel zna netko kako da ih se rijesim?
Na vrh
sandrizmo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrizmo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 18:33
Jedna gospođa ima najezdu crva u vrtu koji su joj pregrizli stabljike paprike i tko zna čega sve još. Bijele su boje, mesnati i debeli, podzemni.
Kako ih se riješiti?
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2009 u 16:36
keeka: spricaj slankastom vodom ili potopi koprivu jedan dan i tom vodom spricaj bilje.

sandrizmo...to su po opisu grčice nekih kornjaša, hrušteva, zlatnih mari ili tko zna.
kako se boriti protiv njih a ne prekopavati- neznam.
Na vrh
chiarita2 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 28 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje chiarita2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 11:48
a što sa voluharicama??? ispod stelje ij je mali milion?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 22:02
Ma i bez stelje, gdje njima paše one kopaju LOL
Rješenja:
 - dobra mačka (ja takvu još nisam imala Big%20smile),
- posađena čičoka negdje dalje od vrta da ih ona privuče tamo - čičoku obožavaju - i to imam, svejedno su i na vrtu,
- zabiti metalnu motku u zemlju i par puta ju dobro maznuti čekićem - probala i odustala, neda mi se svaki dan nabivati čekićem po vrtu LOL
- prekopavati svako malo za njima - tj. njihove tunele - treba i za to naći vremena i malo je teže dok sve raste na vrtu
....
uglavnom, ja sam odustala...pojele su mi pola krumpira, načele i mrkvu, al dobro, nekaj je i ostalo za meneLOL
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 13:58
čitao sam da krtice mrze miris sirutke pa  mozda djeluje i za rovke....

odrezana boca ga grlom u zemlji ih tjera jer gibanje zraka proizvodi njima neugodan zvuk....

inače rovke i krtice su znak da u zemlji ima dosta nametnika, žilogriza i raznih kornjaševih grčica!
dobro je ako se orjentiraju na njih, a ne na povrće....
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 22:28
Pomagajte,imam od lani sjeme žutih mahuna i poludila sam kad sam vidla da su mi žišci izbušili rupe po sjemenu.Pitanje glasi:da li će to sjeme isklijati i kako se tih žižaka rješiti da mi na godinu opet ne požderu sjeme.Jedna starija susjeda je rekla da to ovisi o zemlji i kakva je godina,ali meni to ne drži vodu i još je rekla da bi sjeme na jesen trebalo staviti u zamrzivač,to mi je tek blesavo kak će nešto isklijati ako je promrzlo.smile143
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2011 u 13:46
ja sam svoje zaraženo smeje žišcima očistio zrno po zrno, sve sam mekane i izbušene sjemenke spalio. ostale stavio u bocu i u frižider i neki dan su posađane. ja probušeno sjeme u vrt nebih unosio..
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2011 u 20:02
Osbourne,hvala Ti na savjetu,a bilo bi dobro da se netko još javi sa svojim mišljenjem i iskustvom...smile143
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2011 u 12:54
Primjetila na mrkvi i peršinu, tamo gdje peteljka lista izlazi iz korjena puno sitnih, sitnih bijelih uši (?). Ne znam što to je, a mrkva i peršin su jako slabi, čak je i list oskudan. Molim za pomoć!!!
Sada sam pročitala i gornje postove - Silvestra, sad je već kasno, ali i ja sam čula da sjeme ide u zamrzivač da se obrani od žižaka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 14:31
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Osbourne,hvala Ti na savjetu,a bilo bi dobro da se netko još javi sa svojim mišljenjem i iskustvom...[IMG]smileys/emot27.gif" align="absmiddle" alt="smile143" />




Ja svoje sjemenke mahunarki,čim se dobro prosuše dok ih treba spremiti dobro pospem crnim mljevenim biberom,stavim zrele grančice bosiljka,mente,ili jednostavno orahov list,vjerujte mi izbušenog zrna nema baš mnogo i što je najvažnije dobro se očuva za narednu sezonu.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 14:40
Originalno poslano od člana jadranka4 jadranka4 napisao:

Primjetila na mrkvi i peršinu, tamo gdje peteljka lista izlazi iz korjena puno sitnih, sitnih bijelih uši (?). Ne znam što to je, a mrkva i peršin su jako slabi, čak je i list oskudan. Molim za pomoć!!!
Sada sam pročitala i gornje postove - Silvestra, sad je već kasno, ali i ja sam čula da sjeme ide u zamrzivač da se obrani od žižaka.

jadranka,mislim da se radi o lukovoj muhi,ona najčešće zarazi mrkvu,pa i peršin,ja bih na tvom mjestu sve lišće potrgala i uništila,ne moraš se bojati,istjerat će novo i zdravije.Imala sam takvo nešto i čim bi se zarazilo sve bih potrgala i uništila,poslije se sve lijepo oporavilo i istjeralo zdravo lišće.A možda se radi i o štitastim ušima,onda će ti sve postati ljepljivo ako odmah ne reagiraš i ne potrgaš sve lišće,postupak je isti,osim ako ne želiš špricati nekim preparatom za to.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 14:49
Originalno poslano od člana sandrizmo sandrizmo napisao:

Jedna gospođa ima najezdu crva u vrtu koji su joj pregrizli stabljike paprike i tko zna čega sve još. Bijele su boje, mesnati i debeli, podzemni.
Kako ih se riješiti?

Ovdje se vjerojatno radi o crvima zvanim Pipa,isključivo i jako često napadaju stabljike paprike,doslovce pregrizu korijen ili stabljiku i odu dalje,znam za njih jer sam baš iz kraja poznatog po velikim proizvođačima paprike (nažalost otišlo u prošlost)ostali su samo nazivi (Put paprike) tek toliko ako koji stranac slučajno zaluta da zna da se tuda nekad naveliko vozila i prodavala paprika.Kako se riješiti tih crva,to ne bih znala,nisam Hvala Bogu imala prilike sresti se s tim problemom.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 15:49
Monstera, hvala na savjetu. Sad sam pogledala i umjesto uši našla sam male bijele crviće, dužine cca 1cm i debljine oko 1mm. Ne znam što je to i što ću poduzeti. Možda ništa, čekam zimu.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 16:10
Da sad sam sigurna,radi se o lukovoj muhi,ona zapljuje lišće,nakon čega se razvijaju takvi crvići,isto ako si nekad vidila kad muha zapljuje meso,to ti je nešto slično,izlegnu se crvići koji dalje napadaju biljku,nažalost sad je prekasno bilo što poduzimati.Negdje sam čitala da je dobro u blizinu posaditi biljke koje odbijaju lukovu muhu,kao kadifice,dragoljube,bosiljak i još mnoge druge biljke koje mogu biti prijatelji susjednom povrću da mu ne naštete,a da mu budu korisne jer svojim mirisom tjeraju štetočine iz blizine biljaka koje žele napasti,naročito je to dobro protiv lukove muhe,a možeš stavljati i ako ti se da one posebne propusne tkanine koje možeš kupiti u svim poljoapotekama.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 22:35
Na toj gredici doista sam imala posađen češnjak uz mrkvu i peršin. Znači ta lukova muha  mi se sad uvalila na peršin i mrkvu i čeka svojih pet minuta da opet napadna češnjak (bio je zdrav ili ja možda nisam primjetila). Iduće godine ide na drugu gredicu pa se nadam da ću tako rješiti problem.smile192
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.