Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Canavalia ensiformis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Canavalia ensiformis

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Horti View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Canavalia ensiformis
    Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 10:53
Jučer sam od kolegice dobila malu teglicu sa velikom sjemenkom, a koju je pak ona dobila od rodbine iz Njemačke.
Malo sam gledala na internetu i našla da te sjemenke prodaju sa upisanim imenima na sjemankama, pa kad sjemenka nikne i one supke izađu vidi se ime. Onda je to fora jer kao biljka nosi ime vlasnika. Ili neku kratku poruku...zgodno za poklon.
Uglavnom našla sam da se radi o biljci Canavalia ensiformis ( Jack bean ). Vidjela sam na slici da ima velike mahune.
Pošto baš ne baratam naročito sa stranjskim jezicima, ne mogu prokužiti kako da je uzgajam i jel jestiva. Jučer sam je odmah posijala u onu mješavinu što sam dobila uz sjemenku i trebala bi niknuti za tjedan do dva. Ima i moja nekakav natpis ali ne razumijem, a pogotovo ne njemački.
Zna li netko možda nešto o toj biljci ili ima već iskustva s uzgojem ako iznikne da znam dalje s njom?
Lijepo molim pomoć.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 11:05
http://en.wikipedia.org/wiki/Canavalia_ensiformis
 
evo ima na wikipedii nešto o njemu
 
koliko sam shvatila to je vrsta graha i koristi se za životinjsku i ljudsku prehranu
naraste do 1 metar visine a mahune su duge i do 36 cm
otporan je na sušu a cvijeta rozim cvijetovima
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 11:31
Ja sam jedamput dobila par tih sjemenki iz Brazila.
Bile su obložene nekom masom na kojoj je pisalo pozdrav iz Brazila ili tako nešto, baš kao što kažeš zgodno za poklon, pisalo je na kutijici suvenir iz Brazila.
Nikne za oko 2 tjedna, cvjeta za oko mjesec dana. Trebao bi imati mahune dugačke 20 cm. Moj se je osušio prije nego su narasle mahune.
 
Pazi, na mome je pisalo toxic (otrovno), tako da mislim da nije za jelo.
Osim toga u Brazilu ga zovu pig bean (svinjski grah)
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 11:51
Baš zgodna biljčicaSmile lijepo ti nju njeguj kao i svaku drugu (mislim da joj nemre naškoditi normalan tretman) i stavljaj nam slikiceWink
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Horti View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 12:34
I moja je sjemenka obložena s nečim. Možda je radi toga otrovna, a inače je možda jestiv grah, ili mahuna.
Ja se već usikirala kako ću pojesti grah koji još nije ni niknuo LOL.
Slikat ću polako kako biljka bude napredovala pa ako bude uroda vidjet ćemo što dalje. 
Na vrh
Horti View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 13:03
Samo da vam pokažem kako napreduje grah:
 
 
Piše na njemu: mnogo uspjeha
 
 
Baš je div. Jučer sam ga presadila iz ove male teglice u veću, a iduće presađivanje će biti u vrt.
Sve uzgojne faze ću popratiti i slikovno.
 
 
Na vrh
ervina View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 24 Svibanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ervina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 22:36
Lijepo Horti,neka raste ali,pazi...mooožda je otrovno
Navratiću ponekad na tvoje stranice da vidim kako grah napreduje,..
Na vrh
Horti View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2009 u 12:31
Da vam pokažem što se događa s mojim ludim grahom. Izrasla mu je ta jedna grančica ko luda pa sam je sfrkala natrag oko kolčića:
 
A sad se izgleda tek sprema cvjetati. Ako mu toliko treba od nicanja do cvatnje ne znam gdje bi taj uspjevao. Eto na žalost ništa od ploda. Možda neću ni cvijet vidjeti, prije će mraz Disapprove.
 
Pouka: ako ga dobijete kad na poklon, sijte jako, jako rano da vam stigne procvasti i možda donijeti plod
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,218 sekundi.