Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Trajnice koje dobro podnose sušu
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Trajnice koje dobro podnose sušu

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 19>
Korisnik
Poruka
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 14:53
ANAPHALIS MARGARITACEA
 
Evo još jedne zgodne i vrlo nezahtjevne trajnice...ima usko srebrnkasto lišće, cvate između lipnja i kolovoza bijelim cvjetovima koji imaju žutu sredinu. Vlo je laka za održavanje, može biti i na suncu i dijelom u sjeni, također i nezahtjevna u pogledu tla koje ne mora biti hranjivo već suho i pjeskovito čak, a jednom kada se dobro ukorijeni, nema problema sa dužim sušnim razdobljima.
Ovu biljkicu nabavila sam u vrtlariji Bake Bee, a fotka je s neta, moja biljka je još mlada i malecka:
 
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 23:16
Neke malo rijede biljke koje podnose susne uvjete:

Berkheya purpurea

Penstemon hirsutum, P. barbatus, P. heterophyllus

Salvia lyrata Purple volcano, Salvia transylvanica

Berlandiera lyrata - mirise na cokoladu
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 12:16
Koliko mi je poznato mladih Berkheya će biti, nadam se uskoro kod BBSmile
 
 
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 22:23
ima i kod mene :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 08:11
kakve boje imaš, dado?
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 09:22
vidjet cemo kad procvijeta, kupljene su kao cista vrsta pa bi trebale biti plavkaste
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 09:35
jedva čekam...
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 09:43
ja jedva cekam da mi Berlandiera procvijeta, bas me zanima taj cokoladni miris :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 09:49
idem ju sada malo poguglati...možda osjetim miris, heheheWink
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 19:05

Catananche caerulea:

Prekrasna i nezahtjevna trajnica koju sam prošle godine nabavila od dade84 i lanjske jeseni posadila u Senju.
Neprestano cvate već tri tjedna, na punom suncu i bez kapi vode. Boja cvijeta je divna nebesko plava, oblikom podsjeća na astere, a lišće je također dekorativno, usko i srebrnaksto sivo, podsjeća na čvršću travu.
 
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2012 u 00:21

   

ballota pseudodictamus, slika je sa interneta http://conservationgardenpark.org/plants/181/ballota/

od nedavno je imam, ali mislim da dobro podnosi sušu, a nadam se da će i zimu preživjeti kod mene

cvjeta malim rozim ili bijelim cvjetićima, ne gubi list zimi, listići su sivkasto zeleni, meki i  baršunasti na dodir - ovo ću morati sutra provjeriti Wink, ali mislim da je baš tako na opip

grmoliko raste, orezuje se da bi zadržala oblik, grane narastu do 50 cm, razmnožava se reznicom

suhe "čaškice" koje ostanu nakon cvjetića su se koristile za lumin

Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2012 u 14:31
Lijepa trajnica, ubacena na "must have" listu :)

Potvrdeno: cvijetovi Berlandiera lyrata mirisu na cokolodadu, i to intenzivno! :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2012 u 23:16
naišla sam na ovu stranicu, sigurno bi se našlo znimljivih stvari tj. biljaka
http://www.xeraplants.com/Xera/New_Home_Page_09.html
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 18:04
Dado, jesu li ti uspjele procvasti Berkheye?
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 23:07
Saro nisu jos, vjerojatno ce tek sljedece godine.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 19:17
joooj Dado, baš šteta, baš sam se veselila da ih vidim...malo sam alpske lychnise koje si spomenuo i bilo bi super kada bismo ih mogli negdje nabaviti, a naročito mi se sviđa L.alpinaSmile-
 
 
LYCHNIS ALPINA
 
mala trajnica sivozelenog uskog travnatog lišća i tamno ružičastog cvijeta...naraste u mali grmić visine oko 15 cm, a širine do 20 cm. Cvate krajem proljeća i vrlo je lagana za održavanje. Nezahtjevna  , uspijeva i na lošijim pješčanim i šljunčanim tlima i podnsoi jako sunce i sušna razdoblja.razmnožava se sjemenjem. Potrebno je najmanje dvije godine do maksimalnog rasta i jednom dobro ukorijenjena tolerantna je na sušu.
 
 
 
LYCHNIS FLOS-JOVIS
 
zeljasta trajnica srebrnosivog lišća, cvate od kasnog proljeća do jeseni. Boja cvijeta ovisi o varijetetu, od bijele, ružičasto do tamno crvene. Uspijeva na punom suncu. Grm širine oko 50 cm naraste do 50 cm u visinu. Potrebno je najmanje dvije godine do maksimalnog rasta, a jednom uspostavljena tolerantna je na sušu.
 
 
 
LYCHNIS X WALKERI
 
hibrid koji je uzgojen od L.coronaria i L.flos-jovis. Ima dekorativne srebrnosive dlakave listove. Cvate od kasnog proljeća cvjetovima crvene boje na punom suncu. Također trajnica tolerantna  na sušu jednom uspostavljena.
 
 
Svi navedeni podaci i slike su sa neta pa se nadam da ćeš nas Dado, prije svega ti, a onda i ostali koji imaju iskustva s ovim trajnicama upoznati s informacijama iz prakse.
 
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 22:31
Sara, krasni su ovi Lychnisi, aktualni za ovo susno razdoblje. Pitanje je samo, jel bi uspjeli i na glinenoj zemlji.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 23:30
Originalno poslano od člana Carol Carol napisao:

Sara, krasni su ovi Lychnisi, aktualni za ovo susno razdoblje. Pitanje je samo, jel bi uspjeli i na glinenoj zemlji.


@Carol jedna vrtlarska izreka kaze " ako zelis ubiti trajnicu posadi je u glinenu zemlju" Trajnicama prilikom sadnje treba uvijek dodati nesto komposta, pjeska ili kamencica. Naravno postoje trajnice koje rastu i u zbijenoj glinenoj zemlji ali nekako sve daju najbolje od sebe kad su posadene u lagani prozracni supstrat (takozvano loam).

@Saro- vjerojatno bude bilo sadnica sljedece godine :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 23:59
Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:

Originalno poslano od člana Carol Carol napisao:

Sara, krasni su ovi Lychnisi, aktualni za ovo susno razdoblje. Pitanje je samo, jel bi uspjeli i na glinenoj zemlji.


@Carol jedna vrtlarska izreka kaze " ako zelis ubiti trajnicu posadi je u glinenu zemlju" Trajnicama prilikom sadnje treba uvijek dodati nesto komposta, pjeska ili kamencica. Naravno postoje trajnice koje rastu i u zbijenoj glinenoj zemlji ali nekako sve daju najbolje od sebe kad su posadene u lagani prozracni supstrat (takozvano loam).

@Saro- vjerojatno bude bilo sadnica sljedece godine :
 
 
Dado, "ubojica" svakako nebi htjela biti. Zato sam vec i potrosila, ko zna kolko, vreca supstrata, pa i pijeska da oplemenim zagorsku ilovacu.
Zato ti ja, kad gledam neciji vrt, prvo bacim pogled - kakva je zemlja.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2012 u 13:43
mislim da bi se trebale spomenuti i neke biljke koje kod nas rastu kao korovi, ali  lijepe su i izdržljive
npr. vinobojka
meni je njen grmić dekorativan i kad se ospe sitnim bijelim cvjetićima i kad se iz njih formiraju tamne kuglice

slika je sa weba
http://www.index.hr/pticica/oznake/vinobojka
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 19>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,363 sekundi.