Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Duranta
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Duranta

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
Korisnik
Poruka
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 18:06
Bucek koliko znam nbjelov ima mlade sadnice durante pošalji joj pp.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 07:17
Ovo nije kopiran tekst sa neta nego sa Sveta biljaka, a ako si već prevodio na Hrvatski jezik da te napomenem da ti je ostao jedan vazduh i đubriva.
Evo sada ću kopirati ovde tekst sa SB pa prosudite sami

Duranta lorentzii
Kraljevstvo: Plantae
Odeljak: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Red: Lamiales
Familija: Verbenaceae
Rod: Duranta
Vrsta (latinski naziv): Duranta lorentzii
Kategorija: Žbunaste
Opisi biljke:
Ovaj rod biljaka je dobio ime po botaničaru i lekaru Kastoru Durantesu
Duranta je rod zimzelenog, razgranatog žbunja i niskog drveća koje se odlikuje brzim rastom i obilnim skupinama cvetova u toku leta. Postoji 36 vrsta Duranti, a kao kućne biljke gaje se D. repens i D. lorentzii. Ove biljke su poreklom iz vlažnih tropskih i subtropskih šuma Južne Amerike, Meksika, Floride i Indije gde u prirodi dostižu visinu i preko 5 metara, a lako se uzgajaju i kao sobne biljke u obliku uspravnog žbuna ili kao padajuće biljke.
Duranta lorentzii je manja biljka od D. repens i dostiže visinu od 1,5 metra. Listovi su manji, kožasti i nisu na kraju zaoštreni kao kod D. repens. Cvetovi su bele boje. Cvetovi se javljaju u skupinama na kraju grana, a nakon cvetanja na biljci se formiraju žuti, jagodasti plodovi, u kojima se nalazi 3-5 semenki.
Načini uzgajanja:
Biljke su osetljive na mraz. Minimalna temperatura koju podnose je oko 10 stepeni, a zimi je idealna temperatura za ovu biljku oko 16-20 stepeni. Traže dobro drenirano, lako i bogato zemljište, neutralne reakcije, sa dodatkom peska. Potrebno je biljkama obezbediti puno svetlosti, jer na svetlom mestu cvetanje je obilnije nego u poluseni. U toku rasta biljke se obilno zalivaju, a u toku zime umereno. Biljke ne podnose duži sušni period, potpuno isušivanje supstrata u saksiji i previše suv vazduh. U toku proleća i leta biljku treba izneti na terasu ili u baštu, postepeno je privikavajući na direktno sunce.
Prihranjivanje vršiti svake 2 nedelje u periodu intenzivnog rasta kompleksnim tečnim đubrivima. Orošavanje listova sprečava pojavu crvenog pauka, grinja i štitastih vaši. Presađuje se u proleće jednom godišnje ili jednom u 2 godine.
Potrebno svetlo: Direktno sunce
Načini razmnožavanja:
Razmnožava se setvom semena u proleće ili poluzrelim reznicama u toku leta.
Seme se seje u umereno vlažan supstrat i saksije se pokrivaju staklom ili najlonom. Treba obezbediti visoku temperaturu za nicanje (25-28 stepeni). Najbolje je sejati seme u periodu januar-mart i saksije držati na radijatoru.
Reznice se ukorenjuju u malim saksijama u toplom supstratu. Preporučuje se primena fitohormona za ožiljavanje.
Saveti:
Pošto cveta na novim vrhovima grana poželjno je orezivati posle cvetanja i u jesen radi ograničavanja rasta i formiranja željenog oblika.
Bolesti i štetočine:
Bela leptirasta vaš, grinje, crveni pauk, štitaste vaši.

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 07:36
Inače da napišem da Duranta lorentzii ima bele cvetove, a Duranta repens najčešće plave ili ljubičaste.
kao sobne biljke D. repens dostiže visinu i do 2,5 metra. Mogu biti u obliku uspravnog žbuna ili kao padajuće biljke, Listovi su eliptični, 5-7 cm dugi sa nazubljenim ivicama, zelene boje, a postoje i kultivari šarenih, zeleno-belih listova, no oni ne cvetaju tako obilno kao zelenolisne forme. Cvetovi su svetlo ili tamnije ljubičaste boje, a postoje i kultivari sa belim, plavim, roza i lila cvetovima, kao i ljubičaste boje sa belim rubnim delom. Cvetovi se javljaju u skupinama na kraju grana, a nakon cvetanja na biljci se formiraju žuti, jagodasti plodovi, veličine oko 12 mm., u kojima se nalazi 3-5 semenki. Postoje i baštenske forme ove biljke koje se ne mogu uzgajati u kućnim uslovima.
Ja imam Durantu repens.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Bucek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bucek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 10:31
Eto da objavi izvor koji sam kopirao da nebi bilo uvrijeđeni oni koji sami pišu čkanke, hihihi



http://cvijecara.bloger.hr/post/duranta-lorentzii/1008365.aspx
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 16:02
Tekst je sa Sveta Biljaka, neko je izbrisao postove pa ispada da sam ja kopirao tuđi tekst.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2011 u 17:44
Ja sam obrisao prepirke. :o))
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2011 u 11:14
Prekrasna biljka, sada je imam i ja, s jučerašnje kave, poklon dragih prijateljica s foruma. Naravno cvjeta plavo i puna je pupoljaka. Sada je vani u polusjeni, no na zimu će u kuću.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2011 u 13:25
ajme Triša predivna je ;) 
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 11:01
ovo je moja mezimica




Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 15:31
Lijepa, lijepa, meni je isto jako draga, lagana za uzgoj, a njeznih cvjetova. Lijepa je i pred jesen,kad ima i te plave cvjetove, i narancaste bobice.
Treba je cesto pincirati, cvate vrlo brzo ponovo nakon pinciranja, pa se moze postici da cvate i nekoliko puta tijekom ljeta, ako se malo planira sa pinciranjem grana, postigne se da cijelo ljeto ima cvijeta na sebi.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2011 u 16:04
I moja je divna ove godine, ove kise su joj prijale:
Uploaded with ImageShack.us
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2011 u 16:31
Prekrase su ove ljepotice....smile64
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2011 u 19:30
nina dobro da si rekla da ima bobice da  ne obrežem odcvale dijelove biljke


Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2011 u 21:38
Je, sada formira bobice..Moja tek tu i tamo poneku.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2011 u 07:28
Prekrasne su vam Durantesmile99
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2011 u 11:26
I moja iz sjemena je procvjetala.Ima divne plave cvijetice.Bas me je ucinila srecnom.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2011 u 05:47
Fatka, je li ista kao nase, stavi sliku.
Cudi me da je iz sjemena, svugdje pise da se iz sjemena dobija neka divlja, bijela.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2011 u 21:01
Jeste nina ista boja.Stavila sam sliku na SB posto ovdje se ne snalazim dobro oko ubacivanja slike.Ja sam presretna sto ima plave cvijetice.
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 19:10
Koja predivna biljčica!   
                                         Shocked
Cure, kakva vam je sad?
Jel preživila ovo ljeto?
Da li se može oblikovati?

Pozz s mora                smile64
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 13:52
MOze se oblikovati, jer se jako lijepo grana nakon orezivanja.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.