Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lippia citriodora - Aloysia triphylla
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lippia citriodora - Aloysia triphylla

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lippia citriodora - Aloysia triphylla
    Objavljeno: 16 Lipanj 2009 u 10:50
drugi nazivi: aloysia triphylla, lemon verbena, erba luigia
porijeklo: Južna Amerika, Čile
grm visine 1,5 - 2 m
listovi svjetlozeleni  sa intenzivnim mirisom limuna
cvjetovi sitni u skupinama, blijedolila, cvate ljeti
 
zbog intenzivnog mirisa na limun listovi se mogu stavljati u ladice, ormare
(kao lavanda), od njih se pravi liker
upotrebljavaju se i za proizvodnju parfema i sapuna, a imaju i neka ljekovita svojstva
 
cvjetovi se mogu lijepo ukomponirati u bukete
 
 
Nekada je kod nas na moru bila dosta česta, danas je rjeđe susrećemo
 
Biljka na slici je prilično stara, ima oko 40 godina. Pokušala sam zasaditi reznice, vidjet ćemo da li će uspjeti
 
 
 
 
ovo su slike sa neta
 
Lippia%20citriodora:%20Lemon%20verbena       Lippia%20citriodora:%20Lemon%20verbena  Lippia%20citriodora:%20Lemon%20verbena
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2009 u 15:36
...imala priliku vidjeti jedno takvo drvo u južnoj dalmaciji ali navodno se nikom ne primaju reznice tko je probao.... možda kasna jesen ili rano proljeće, malo deblje grančice? ....
...ako je koja viška, pošalji i meni Wink da okušam sreću
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2009 u 18:50
Ja sam negdje pročitala da se razmnožava reznicama ljeti, zabola sam malo zelenih i malo drvenastih grančica pa ću vidjeti da li će uspjeti.
Ova na slikama je kod moje mame pa grančica ima.
Griva, ako koja uspije pošaljem ti
Na vrh
Rei1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rei1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2009 u 12:33
Pozdrav svima! Malo sam surfao po netu tražeći podatke o lippii citriodori, te naletio na forumi i  vidim da bi ste htjele imati ono što sam ja nabavio jučer pa vas obavještavam da ih ima za kupiti u Metrou u Rijeci ,pod aromatično bilje na odjelu voća i povrća.(Admin ako misliš da ovaj dio teksta je reklamiranje ili nije primjeren slobodno briši, pa ću zainteresiranima javiti preko privatne poruke).
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2009 u 12:36
Uspjela sam, jedna grančica je pustila korjenje
Na vrh
Rei1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rei1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2009 u 13:10
Čestitam,znam da je ovako draže.
 Sretno u uzgoju. By the way, je li znaš što ćeš s lišćem? Ja bi si koristio i za neku čajnu mješavinu s melissom i mentom, samo kod lippie nisam siguran kada u berbu , nekako mi je žao sada dok je mala  (vaza10 cm).
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2009 u 13:14
Lišće lijepo miriše, pa ga ja stavim u ormare (kao što se stavlja i lavanda)

Čaj nisam nikad radila, ali jesam liker - davno, mogla bi opet, samo trebam potražiti recept - znam da ga rade negdje u Istri pod nazivom erba luigia
Na vrh
Rei1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rei1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2009 u 13:22
Thanks. Još ću malo surfati.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 00:53
Je li netko naisao u Splitu na lippiu?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 23:31
...kod  nas  je  zovu  bellaluiga  i  none    su  pile    caj  od  nje...nekako  taj  grm  pada  u  zaborav  i  moram  je  nabaviti...
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 08:15
Imam poseban razlog pa je već tražim mjesecima po centrima. Prošli tjedan sam zvala Zrinj... u Zagrebu. Kažu ima !!!
Zamolim kolege na putu da svrate, da mi donesu.
 
Međutim, naše vrle cvijećarke limonovcem, citronovcem (kako sam ja pitala) smatraju majčinu dušicu s mirisom limuna tako da sam dobila 4 majčine dušice koje sam odmah na poslu razdijelila.
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 20:08
...Hoya,  mogu  ti  pitati  pelcer  u  susjeda  ako  zelis.....meni  se  bio  primio  pa  ga  odnijela  susa  preko  ljeta...
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2011 u 00:08
Nekad se je nađe u Plodinama gdje prodaju začinsko bilje.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2011 u 07:00
i ja sam prije mjesec dana dobila par reznica, ali nisu se primile... ima li neki provjereno uspješan način ožiljavanja? doba godine kad se uzimaju sa grma?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2011 u 08:01
...Natalija,  ja sam  na  proljece  ,  otprilike  u  ovo  doba,  zabola  par  grancica  u  moju  crvenu  pjeskovitu  zemlju,  umjereno  vlaznu  u  hladu-poluhladu....primila  se,  bacila  nove  grancice  i   listice  i   u   7. mjesecu  izgorila  od  vrucine  a   moze  bit,  vrlo  lako, da  je  i  MM   tu  kumovao  Angry sa   njegovim   kopanjem  i   okopavanjem.... 
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2011 u 20:31
Ja ga kupila nedavno, malecki... Ali sada vidim da saam ga na pogrešno mjesto posadila ne znajući da tako velik naraste. Kod nas na kontinentu ne može prezimiti vani?
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2011 u 21:30

Kupila sam ih na sajmu u Rijeci. Konačnooo!

Hvala svima koji su mi se ponudili, eto moj "problem" je riješen Smile
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 02:47
Danas sam kod rođaka u Istri probala jedan fini liker i rođakinja je rekla da je to rađeno od biljke ERBA LUIGA odnosno od mirišljive biljke uz dodatak još nekih drugih trava...Pokazala mi je biljku zanimljivog mirisa i onda sam malo proguglala...Pronašla sam da je latinski naziv biljke LIPPIA CITRIDORA i da postoji tema o toj biljci...Malo sam je pokrenula i zanimaju me vaša iskustva sa tom biljkom koju bi i ja htjela imati u svojoj kolekciji... [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />
sutra je novi dan
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 19:17
Moja su iskustva siromašna. Imala sam dvije. Nisam ih uspjela sačuvati zimi.
A liker ?! Nešto predivno, tako dobro da mi je prva biljka bila stalno očerupanih listova Wink
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 03:19
O Hoya drago mi je da si se javila i da si napisala svoje iskustvo...Vjerovatno si biljku ostavila u vrtu pa ti je otišla...Moja rođakinja je ima u vazi i vjerovatno će je spremiti, pa ćemo vidijeti kako će se ponesti...Liker je baš super, divan miris...Pokušati ću negdje kupiti biljku, možda na Riječkom sajmu...
sutra je novi dan
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.