Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Noćurak, pupoljka - Oenothera biennis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Noćurak, pupoljka - Oenothera biennis

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Noćurak, pupoljka - Oenothera biennis
    Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 13:44
slikica od Otok Smile
 
 
Latinski naziv: Oenothera biennis

Narodni naziv: noćurak, pupoljka

Sadnja: u proljeće
 
Visina: oko 60 cm ali neki primjerci mogu narasti i puno višlji

Oblik: grmolik

Cvjetanje: cvijet traje jedan dan ali stalno se otvaraju novi popovi

Boje:  žuta

Razmnožavanje:

Prihrana i zaštita:

Položaj: sunćan ili polusunćan

Vrt ili posuda: vrt

Ostalo:  biljka je ljekovita

 
 
a sad me nadopunite Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 14:57

Bravo Iris, prekrasan je cvijet. Od ove godine imam ga i ja, lani sam malu biljku dobila od susjede u vikendici i sada imam veliki grm, visok preko metar i prilično razgranat.

Trajnica je, a ja ga još isam prihranjivala, vjerojatno bi trebalo.

Meni je fascinantno otvaranje njegovih cvjetova. U sumrak se "bučno" pupoljci pretvaraju u cvjetove i to možete pratiti prostim okom, što je dosta rijetko kod cvjeta. Šteta što cvijet traje samo jedan dan.

RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2009 u 15:26
Često ga možemo naći i uz puteve, kanale, nasipe, na kamenitom i pješčanom tlu..-posvuda.
Žuti noćurak potječe iz Sjeverne Amerike a u 17 stoljeću je prenijet prvo u Englesku, da bi se potom raširio zaista posvuda.
Ispočetka je uzgajan kao ukrasna biljka, zatim kao jestiva biljka (korijen) te na kraju kao ljekovita (tada se koristio za liječenje rana i prehlada. I danas se koristi u medicini -posebno je poznato ulje žutog noćurka (kod PMS-a, koristan je u odvikavanju od alkohola jer posredno smanjuje želju za pićem(alkoholom).Smanjuje mogućnost komplikacija kod šećerne bolesti, usporava proces starenja...)
Totalno nezahtjevan i zaista ukras svakog vrta. Evo mojeg:


Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2009 u 15:30
S obzirom da se cvijetovi otvaraju predveće i traju jedan dan- ne brinite bogato cvate pa se to ni ne primjetiWink ima "zeznute" sjemenke koje zahtijevaju dosta truda za sakupiti-ako želite sakupljati sjeme- foto zapis:
cvijet noćurka
primjer grančica sa sjemenom:

sjeme noćurka:


Nadam se da je od pomoćiWinkSmile

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 19:27
Imam sjemenki koliko želite, ali nije stvar u tome.
Moj je noćurak visok preko 1,5 m, a u biti me zanima što kada prestane cvasti. Dali ga ošišati, jer sada već počinje biti neugledan.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 21:47
Ako je noćurak postao neugledan i više ne cvate,a pri zemlji je narasla rozeta novog lišća, možeš ga orezati,ostavi samo to prizemno lišće.Inače,ima i oenothera koje nisu žute,npr Oenothera Sisky you,koja ima prekrasne bijelo-roze cvjetiće,promjera 5-6cm i stvara niski grmić,cvate cijelo ljeto sa malim prekidima.Ili oenothera caespitoza,sićušan grmić sa bijelim ili rozim cvjetićima.Jako lijepe su i dugocvjetne oenothere.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2011 u 08:07
      
Noćurak, Pupoljka

Žuti noćurak (lat. oenothera biennis) nije samo ljekovita biljka jestivog korijena, mladih listova i prvi lijek protiv pijančenja, već je i ukrasno cvijeće koje uvene čim ga opraše moljci.
Latinski naziv ovoj biljci dao je grčki povjesničar i biolog Teofrast još 300. godine p.n.e. jer njen korijen, ako se jede, smanjuje želju za vinom i drugim alkoholnim pićem. Upravo to i znači njeno ime - lovac na vino.
Noćurak je višegodišnja zeljasta biljka grmolikog oblika. Prosječna visina je oko 60 centimetara, ali može narasti i do dva metra. Ima nasuprotne jajasto-šiljaste listove, od kojih su donji s peteljkama, a gornji sjedeći. Predivni žuti cvjetovi otvaraju se tek u mraku, privlače brojne noćne insekte, i ostaju otvoreni tokom čitave noći. Prije nego što sunce izađe, cvijeće će uvenuti, a već će sljedeće večeri novi cvjetovi k Smatra se da samo pola kilograma ove biljke daje više snage nego 100 kilograma govedine. Zato se kuhani korijen noćurka preporučuje bolesnicima.
Korijen, unutra žut, a izvana bijele boje, koristi se sirov ili skuhan. Opran i očišćen korijen isjeckajte na tanke kolutove i kuhajte u posoljenoj vodi ili goveđoj juhi 20 do 30 minuta, dok ne omekša. Možete ga poslužiti kao predjelo ili kao prilog, a začinjen uljem i octom može da bude i salata. Svjež korijen možete ukiseliti kao turšiju ili dodavati u salate od svježeg povrća.
Sjeme se koristi za kolače, poput maka. Listovi mogu da se skuhaju kao varivo ili pripreme kao salata. Jestivi su samo mladi prizemni listovi, dok oni sa stabljike nisu.
ras Tek osamdesetih godina prošlog stoljeća potvrđeno je da ulje sjemena noćurka sadrži oko 70 odsto nezasićenih masnih kiselina, od čega 10 odsto čini gama-linolenska kiselina. Ovaj podatak je preko noći učinio ovu biljku jako popularnom.
Gama-linolenska kiselina, naime, jača imunološki sistem, regulira sintezu i sekreciju hormona i štiti ćelije od oštećenja i prijevremenog starenja. Kako nijedna druga biljka ne sadrži ovu kiselinu u tako velikoj količini, noćurak se smatra njenim najbogatijim izvorom.

Dišni organi - listovi ublažavaju kašalj i pomažu kod prehlade, gripa, upale grla i krajnika, bronhitisa i astme.
Krv - ulje ove biljke "čisti" krv, spušta rzinu mokraćne kiseline i kolesterola u krvi, poboljšava cirkulaciju i smanjuje visok krvni tlak .
Crijeva - listovi noćurka zaustavljaju proljev.
Ženske bolesti - ulje pomaže i kod predmenstrualnih tegoba i kod onih u menopauzi.
Kosti i zglobovi - ulje se preporučuje onima koji pate od reume, artritisa i gihta.
Duševne bolesti - kod stresa, nervoze i depresije pomaže ulje noćurka, a i smanjuje želju za alkoholom.
Živci - smatra se da ulje ove biljke zaustavlja degenerativne promjene kod oboljelih od multiple skleroze.
Koža - kod nadražene i upaljene kože, neurodermatitisa, akni, lišaja, psorijaze, gnojnih upala kože, čireva i rana pomaže ulje noćurka.


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2011 u 22:31
Evo , upravo sam malo prije saznala da imam ovaj zanimljivi cvjetak.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 164
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2011 u 15:11
hvala na jscrpnim podacima, nisam znala da je tako ljekovita i ja ju imam.....
Uz cvijeće i život je ljepši
Na vrh
damir 64 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje damir 64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2011 u 11:31
Pozdravljam vrijedne forumašice i forumaše!
Nov sam na ovom forumu kojeg još nisam uspio prelistati do kraja ali ima vremena. Zanima me ovaj lijepi cvijet i malo me ponukalo kad sam vidio sjemenku noćurka objevljenog na ovim stranicama. naime u prirodi je ono u čahuricama ili sam ja nešta pomiješao. Usput volio bih kada bi mi netko poklonio par sjemenki noćurka.
Hvala na informacijama koje budu pristigle.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2011 u 12:38
Da li netko ima ovu lijepu cvjetkicu i u drugim bojama????Question
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
nada123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Svibanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nada123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2011 u 00:15
Crybok demire nažalost moje već prosulo sjeme tako da ti nemogu poslati sjeme ali ti mogu poslati koji korijen i na proljeće će sam potjerati nove cvjetove iz sjemena ako si za adresu na pp
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 12:41
Dobila sam sjemenke na dar, polako izlazi iz zemlje....
Čekam ga s nestrpljenjem.


Na vrh
DiedraSavary View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje DiedraSavary Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 09:07
Često ga možemo naći i uz puteve, kanale, nasipe, na kamenitom i pješčanom tlu..-posvuda.
Žuti noćurak potječe iz Sjeverne Amerike a u 17 stoljeću je prenijet prvo u Englesku, da bi se potom raširio zaista posvuda.
Ispočetka je uzgajan kao ukrasna biljka, zatim kao jestiva biljka (korijen) te na kraju kao ljekovita (tada se koristio za liječenje rana i prehlada. I danas se koristi u medicini -posebno je poznato ulje žutog noćurka (kod PMS-a, koristan je u odvikavanju od alkohola jer posredno smanjuje želju za pićem(alkoholom).Smanjuje mogućnost komplikacija kod šećerne bolesti, usporava proces starenja...)








Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 09:52
Nisam pojma imala da je tako dragocjen :)
Na vrh
fiore View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fiore Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2012 u 21:53
Pozdrav svima!

Slučajno sam naišla na ovu temu dok tražila ime ovog cvijeta. Godinama ga imamo, a i ne znamo što je. Noćurak, znači.
Danas se ukazao prvi ovogodišnji žuti pup... A s obzirom da vidim da sam registrirana, a da to i ne znam LOL,  eto da zabilježim. Big%20smile
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2012 u 22:30
Došla si na super forum!
smile64

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2012 u 23:29
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2012 u 08:01
Milice7, ja sam imala i nježno roza boje ali mi je nažalost nestao. Bio je iz Decore.
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2012 u 00:16
Oenothera tetragona




Oenothera speciosa

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.