Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Chili papricice kao savrseno ukrasno bilj
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Chili papricice kao savrseno ukrasno bilj

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Chili papricice kao savrseno ukrasno bilj
    Objavljeno: 23 Lipanj 2009 u 17:05
Iako su chili papricice dobro poznate svakom ljubitelju ljutine, vecina nije imala prilike vidjeti koliko pojedine vrste znaju biti atraktivne.  Osim samog izgleda krasi ih i jos nekoliko za vecinu nas s malo vremena pozeljnih osobina - traze minimalnu njegu, nema potrebe za rezuckanjem, rastu bez problema iz najjeftinije zemlje i uz minimalnu dohranu, ne napadaju ih puzevi i pozeljno ih je cim manje zaljevati.

Evo nekoliko meni najdrazih iz kategorije atraktivnih:

Black Pearl






Black Pearl ( Capsicum annuum ) koja na pocetku sezone zapocinje sa zelenim listovima koji postupno prelaze u tamno ljubicastu sve do sjajno crnih. Prilikom cvata prepuna je krasnih ljubicastih cvijetova iz kojih se razviju crni plodovi velicine tresnje da bi pri vrhuncu sezone postali zarko crveni. Plodovi su jestivi, jako ljuti ali kao i kod vecine ukrasnih sorti bezukusni.


Nepali Orange ( Capsicum frutescens )





Zanimljiva grmolika i niska sorta koja s obzirom na porijeklo krece relativno rano sa stotinama bijelih cvijetica iz kojih ce ubrzo osvanuti brojni prvo zuti, a zatim od narandaste pa sve do zarko crvenih plodova.
Vrlo ljuta ali i ukusna vrsta s prilicno ranim urodom.

Explosive Ember ( Capsicum annuum )





Prekrasna mala i kompaktna papricica s plodovima tamno ljubicaste boje koji prilikom zrenja prelaze ili u zutu ili zarko crvenu boju.
Vrlo bogata uroda ali su plodovi uglavnom nejestivi.

Fluorescent Purple Pepper





Ako bih morao birati ovo bi po mom ukusu bila definitivno najatraktivnija chili papricica i to primarno zbog brojnih transformacija kroz koje prolazi u toku sezone - na pocetku vec prvi listovi dolaze u krasnoj zelenoj varijanti s ljubicastom donjom stranom da bi vec nakon prvih suncanih dana poceli blijediti sve do bijele boje koja je toliko neobicna da sam pomislio kako ih je netko obojao  :D   Nakon ove faze naglo postaju svjetlo ljubicasti uz bijele rubove i onda nastupaju plodovi koji isto tako nisu uobicajeni - prvo krenu sa svijetlo zelenom bojom iz koje prelaze u ljubicasti i na kraju zarko crvenu.  Osim atraktivnog izgleda nude i ljutinu uz dobar okus.

Chinese Multicolor ( Capsicum annuum )





Zanimljiva papricica visokog rasta i s enormnom kolicinom ljubicastih plodova koji dozrijevanjem prelaze u more raznih boja dajuci krasno sarenilo.

Eto  Big%20smile
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 23:26
Papričice super izgledaju kao ukrasne biljkeThumbs%20Up I ja ih uzgajam na terasi, doduše malo iz drugih razloga osim dekorativnosti - da mi ne zaraze slatke paprike na vrtu.Smile
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2009 u 15:46
volim ih,ali samo da nisu previse ljute
a i dvno izgledaju
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2009 u 22:49
Nedugo sam vidjela ih u Vinodolskom, predivno izgledaju ove tamnoljubičaste!
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2009 u 14:24
meni su sve te papricice divne...nemam niti jednu al morat cu nabavit...uz to volim ljuto..Approve
Na vrh
omnia violet View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 28 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje omnia violet Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2011 u 12:19
meni treba pomoćććć
naume dobila sam na poklon bila jednu biljku sa ovim malim papričicama koje  mijenjju boje dok ne dođu do crveneNepali Orange ( Capsicum frutescens )- ..ali sad su prošle a ja bi ih htjela imati i dogodine tj. ove godine pa me zanima kako sačuvati sjeme i kad to sjeme i kako posaditi jer izgledaju savršeno...
Na vrh
ivančica flower View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 416
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivančica flower Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2011 u 15:54

Kada paparičica sazrije,ubereš je i staviš sušiti na neko suho i tamno mjesto. Nakon mjesec dana,izvadiš sjemenke i spremiš u nekakvu kutijicu na kojoj napraviš rupe za zrak. Posadiš ih u vrt ili u pitar u proljeće,odnosno krajem veljače.I to je to.

 Ovako sam ja radila i sve su mi nikle.Sretno!
Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2011 u 09:27
Premedene su ! I ja ih namjeravam posijeti kad naletim na sjeme!
Na vrh
Yoyo1 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 426
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Yoyo1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 14:10
Nisam još vidjela nigdje ovakve tamno ljubičaste papričice.Izgledaju fantastično.
Na vrh
donna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje donna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 18:06
danas sam kupila papričice capsicum annuum, međutim trgovac mi reće da su ukrasne i nemogu se korisiti za jelo. Je li to istina?
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 19:24
Donna,

Ela13 je expert za papričice al evo i moj komentar, naime ja koliko znam "capsicum annuum" nije nikakva sorta već bi mogli reći prostim jezikom da se radi o "rodu paprika. Tako imamo:
- C. annuum
- C. baccatum
- C. chinense
- C. frutescens
- C. pubescens

Imaš poslije još divlje i hibrid vrste.

A da se capsicum annuum ne jedu to je još veće čudo koje čujem. Tongue
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 18:02
pozdrav.Moram se uključiti naime moja svekrva već 20 godina sije svako proljeće i žute i ljubičaste papričice. Uvijek sačuva sjeme od največih i u proljeće sije. Vjeruj vrlo su jestive i jaako ljute. U jesen pobere i  suši te ih stuca u avanu,te koristi kao začinsku papriku.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,218 sekundi.