Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Smokva -  Ficus carica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Smokva - Ficus carica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 23:11
...sa domacim prsutom i sa rakijom, ai za marendu marmelada od smokava je za polizati prste
Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 18:08
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Smokva mi je najdraže voće, a o ljekovitosti tog našeg domaćeg ploda uopće ne treba dvojiti. Žao mi je što je još uvijek dosta zapostavljem kao voće.
Ne mogu zamisliti da naši hoteli kao voće serviraju jabuku, krušku, ili nešto egzotično, a ne smokvu.



...eh...uvijek ekonomska računica jabuku, krušku, bananu mogu ubrati zelenu i dozrijevat će stajanjem... smokva ubrana zelena neć sazrijeti i postati sltaka... bar mislim.... :O( ....a i brzo propada....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 19:14
Da na žalost potpuno si u pravo, uvijek lova, u svemu lova , ali nema veze ovo je tema o smokvi i drago mi je da se o njoj piše.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 20:23
Kod mene  smokva radja i plodivi zarijevaju.Skoro sama ubrala ipojela.Uh sto su ukusne.Ima ih jos pa se nadam da ce zaziti.Prosle godine sam dobila sadnicu i ste godine je imala par plodova.Zivim u Bosni.
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2008 u 20:29
ah i ja je imam , evo je kao gora velika , puna smokvi i ne stignem je jesti , koliko ima plodova , jedino mi preostaje nešto od njih praviti , ali nemam vremena , preko zime samo ogrnem zemlju oko dna stabljike sa malo zemlje i nema zime , kad je stablo već ojačalo onda nema problema - inače moje su velike žute i jako slatke , to je vrsta koja rodi dva puta godišnje , ali mi je zimus onaj zadnji mraz sve odnijo , pa su niknule nove i sad ih je jako puno
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2008 u 21:26
... ja sam lani improvizirla džem u velikom loncu na šporetu u kući.... + šečer+vanil šećer+ malo limunske kiseline ( pojačava okus) i na par min kuhala i 1 veliki list lovora pa izvadila + mrvu cimeta i mahuna vanilije.... nije bilo puno, moda 2 kg al je isti tjedan planuo ... sa žlicom!! :O)))...veri, veri najs!!
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2008 u 21:30
Može li se smokva razmnožiti reznicama?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2008 u 21:53
... ja ne znam.... ne kužim se u to ali nekako mislim da može.... al može iz jemenke definitivno... nama svake god potjera koja na divlje....al ne znamo dal će dati ploda....za par god javim...sad ih je 5-6 u vrtiću :O)
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2008 u 09:08
Smokva ima jako razgranato korjenje. Mojim starcima je nakon što su odrezali glavno stablo, na mjestu gdje je bilo, niknulo milion malih smokvica, a nekoliko ih je izraslo jedno desetak metara dalje. I to je korjen prošao ispod terase i jednog djela kuće i probio na puteljku sa druge strane!
Doslovce raste kao korov.
Mi smo probali "iskorjeniti" smokvu na mjestu gdje sam napravila cvjetnjak kad smo kupili kuću. Bezuspješno. Na kraju smo odustali i pustili ju da raste. Kak smo joj ostavili jednu glavnu stabljiku tak su prestali izlaziti novi smokvići!

Probala sam te mlade izbojke presaditi, ali nisam uspjela! Neznam zašto!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2008 u 09:23
Ne bi vjerovali, ali bar smokve u Primorju ima koliko  želiš, no dosta se teško presadi i zakorjeni. Pokušavala sam nekoliko puta - neuspješno, a kad vidim da raste iz kamena - baš sam bjesna.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2008 u 15:51
Narode moram demantirati sve one koji misle da u kontinentalnom dijelu ne uspijevaju smokve, odnosno da ne sazrije plod.(Mislim da je tako nešto admin rekao) Već oko desetak godina jedem plodove smokvi koje su rodile i sazrele na "kontinentalnoj" smokvi. Moja prijateljica ima ogromno stablo smokve i bude prepuno plodova, i sazriju (to su te što ih ja brstim).Plodovi su veliki i sočni. Osobno sam prošle godine posadila mladu smokvu u svom dvorištu i ove godine bilo je čak 7 velikih zrelih plodova, na moje zadovoljstvo. Sad sam je zaštitila jer je mlada i bojim se da ne smrzne, ali moja prijateljica na svoju smokvu ne stavlja zaštitu već dugo, odkad je dobro izrasla i formirala se u stablo. Nažalost, nisam stigla ove godine slikati, ali radi jačeg dojma- slikat ću nagodinu. Klimatske promjene donose i nešto dobro... smokve u Slavoniju!
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2008 u 16:18
Željka i kod mene smokve sazriju, bas su ukusne.Ma svoje je sladje nego ono sto kupimo ui prodavnici.Moja smokva je mlada, prosle godine sam dobila sadnicu i  rodila je, ali ove godine je3 bilo vise plodova.Plodovi nisu veliki.
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2008 u 20:58
Istina je da se teško zakorijeni, ali kad se zakorijeni i naraste velika onda probije sve. Mom ujaku se kroz cijevi korijenje popelo na drugi kat u sudoper. Tu gdje je moja kuća je bila velika smokva i morali smo je porezati, na njoj su temelji, ali ona je ipak našla put vani raste iz zida i ne mogu je izvaditi nego je režem svake godine.




život je more
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2008 u 18:30
Potvrđujem da rodi na kontinentu. mi ih imamo već godinama u vinogradu, prije 5 godina su mi svekar i svekrva donijeli iz vg 2 sadnice, jednu salijepim velikim korijenjem, a druga jadnička. Prva se odmah razrasla, čak imala 3 -4 smokve, ali ju je iduće proljeće sredio mraz, pa se onda posušila. Naime, bila je sa južne strane kuće, ali ispred terase, znači od kuće cca 2 m. Ona jadnička je preživjela, pa sam ju presadila sa druge strane terase, ali uz kuću i sada je to velika smokva koja rodi 2 puta godišnje i ima krupne plavoljubičaste smokve. Po mome iskustvu bitno je da je zaštičena od sjevera.
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2009 u 16:18
Svi koji kažete da ju je teško otkopati sa korijenom. molim lijepo pozovite mene i moju Reu u pomoć LOL. I ja sam mislila da ću teško doći do korijena, ali moja Reica se potrudila da me razuvjeri. Ona je otkopala korijen Wink smokve ( i glicinije), a ja sam umjesto da to zatrpam, još malo počeprkala ( sa krampom smile96) i otkopala 3 smokvice. 2 udomljene, jedna čeka novog vlasnika.
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2009 u 17:17
Originalno poslano od člana Željka Željka napisao:

Narode moram demantirati sve one koji misle da u kontinentalnom dijelu ne uspijevaju smokve, odnosno da ne sazrije plod.(Mislim da je tako nešto admin rekao) Već oko desetak godina jedem plodove smokvi koje su rodile i sazrele na "kontinentalnoj" smokvi. Moja prijateljica ima ogromno stablo smokve i bude prepuno plodova, i sazriju (to su te što ih ja brstim).Plodovi su veliki i sočni. Osobno sam prošle godine posadila mladu smokvu u svom dvorištu i ove godine bilo je čak 7 velikih zrelih plodova, na moje zadovoljstvo. Sad sam je zaštitila jer je mlada i bojim se da ne smrzne, ali moja prijateljica na svoju smokvu ne stavlja zaštitu već dugo, odkad je dobro izrasla i formirala se u stablo. Nažalost, nisam stigla ove godine slikati, ali radi jačeg dojma- slikat ću nagodinu. Klimatske promjene donose i nešto dobro... smokve u Slavoniju!
Slažem se sa Željkom,moj tata godinama ima smokvu i to nekoliko njih i svake godine ima hrpu plodova.Ja ih ne jedem,nepaše mi okus.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2009 u 09:04
Kod mene su smokve ovog proleća izbacile na granama male plodove pre nego što je krenuo list. Prošle godine je bilo i za jelo i za slatko i za pekmez.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2009 u 10:25
Moja mi djeluje kako da je smrzla, nekako suha ali pored nje izasla je jedna mladica sa listovima.
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2009 u 22:05
evo sam stigla i na ovu temu, imam problem bar mislim tako, s moje velike i stare smokve pada sitni prah kao da neko posipa brašno ali je to sve ljepivo.
čega se taknem ostane mi ta ljepiva smjesa, cviće mi zbog toga propada. Ne znam jeli to kakva bolest i ako je, šta triba raditi - zna li neko? 
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 07:42
vanja, to je pepelnica, poprskaj fungicidom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.