Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Smokva -  Ficus carica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Smokva - Ficus carica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
Korisnik
Poruka
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 20:08
Ja sam svoju smokvicu omotala sa starim novinama i okolo sam stavila prozirnu najlon vreću , a na vrhu malo veću rupicu kroz koju sam provukla grančice. Smokvica je sađena ovo proljeće sadnica je od rasadnika Prud iz Metkovića, sorta Petrovača.

Lovor koji imam posađen vani sam svake godina pokrivala sa smrekinim granama ali su mu se grane uvijek smrzle i na proljeće je kretao iz početka. Sad sam ga samo prekrila sa najlonom. Da li sam dobro postupila i u slučaju smokve i lovora?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 21:57
Pa kod tebe sigurno nije klima kao kod mene u Rijeci, ali smokva je pretpostavljam za tvoj kraj, pa nebi trebala smrznuti, a lovor je isto mediteranska biljka, pa možda je najbolje odustati, u ovom slučaju.
Smokve znam da imaju po kontinentu, a Niho je ima u Bihaću, gdje je stvarno hladno, no mlada je sačekajmo proljeće.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sedum View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 27 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 170
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sedum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 23:08
Nemojte plašiti Bišćane popularnim predrasudama, jer po stvarnoj meteo-statistici i divljoj vegetaciji okolo su tamo uvjeti uzgoja za južne egzote jedva lošiji od Rijeke (i bolji od nutarnje Istre), a susjedni Martinbrod na Uni je po klimi i šumama čak jednak Rijeci. Izvan Hercegovine je baš Bihać u samoj Bosni razmjerno najtopliji grad i baš zato na njegovoj južnoj periferiji kod sela Ripač uz Unu divlje raste dijelom isto mediteransko bilje kao oko Rijeke: Ficus caprificus (divlja smokva), Vitex agnus-castus (konopika), Acer monspessulanum (južni maklen), Carpinus orientalis (primorski bilograb), Juniperus oxycedrus (šmrika) i mnoštvo nižega mediteranskog bilja. Stoga se u Bihaću može dobro uzgajati smokva,- a možda i lovor u pogodnoj mikroklimi na južnim stranama bar uz pasivnu zaštitu pri najjačem mrazu.
Sedum: FLORA JADRANA (primorsko bilje i južni egzoti) - http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 20:55
Sedum, lijepo si to napisao, ali ja sam ipak pobornik da se mediteransko bilje, pa i voće sadi na mediteranu, a za Bihać nebi baš rekla da je na mediteranu, a i klima se drastično razlikuje od Rijeke.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 20:58
Ja sam danas posadila 15 reznica smokava, što bijelih što crnih, naravno sada ćemo čekati, a kako prvi puta radim nešto takvo, strašno me zanima dali će se ijedna primiti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2011 u 07:33
Fala svima na savjetima, ali ja sam daleeeko od Bihaća na kontinentu, istina jedan v.d. zeta mi je iz Bihaća, ali smokva je u Zagrebačkom prstenu kod mene.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2011 u 13:48
Ako tvoje smokva salo ili nikako rodi, lijepo dođeš kod mene u Bakarac i najedeš se do mile volje, ali sada svoje nove bebice pratim!
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2011 u 19:24
Originalno poslano od člana Sedum Sedum napisao:

Nemojte plašiti Bišćane popularnim predrasudama, jer po stvarnoj meteo-statistici i divljoj vegetaciji okolo su tamo uvjeti uzgoja za južne egzote jedva lošiji od Rijeke (i bolji od nutarnje Istre), a susjedni Martinbrod na Uni je po klimi i šumama čak jednak Rijeci. Izvan Hercegovine je baš Bihać u samoj Bosni razmjerno najtopliji grad i baš zato na njegovoj južnoj periferiji kod sela Ripač uz Unu divlje raste dijelom isto mediteransko bilje kao oko Rijeke: Ficus caprificus (divlja smokva), Vitex agnus-castus (konopika), Acer monspessulanum (južni maklen), Carpinus orientalis (primorski bilograb), Juniperus oxycedrus (šmrika) i mnoštvo nižega mediteranskog bilja. Stoga se u Bihaću može dobro uzgajati smokva,- a možda i lovor u pogodnoj mikroklimi na južnim stranama bar uz pasivnu zaštitu pri najjačem mrazu.


Slazem se!

@Trisa - niti se Pazin nalazi na kontinetu pa u okolici vlada kontinetalna klima sa jako debelim minusima. Vazna je mikroklima jednog mjesta koju pak odreduju na desetke faktora.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2011 u 18:30
moji roditelji koji žive u Sesvetama( tko ne zna to je kvart u Zagrebu)i već dvije godine imaju smokve presađene s Vira. u zavjetrini su i na zaštičenom položaju, onako, uz grožđe koje raste uz terasu. preko zime su ih omotali vrtnom termotkaninom koja se inače koristi u vrtu i propušta vlagu i svjetlost, ali ne hladnoću. tako sam i ja učinila i nadam se da će preživjeti zimu s obzirom na to da nije zaštičena koliko njihova. usput na kažem, prošlu zimu je u Zagrebu i okolici temperatura padala i do -23.
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 16:25
kad smijem orezat svoju prošlogodišnju smokvicu?
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 16:27
Originalno poslano od člana voki voki napisao:


Evo kako napreduju mladi plodovi smokve. Ove godine je u isto vreme krenulo olistavanje i rast mladih plodova, pa očekujem da ranije bude zrelih plodova.


koliko dugo joj treba da naraste na tu veličinu?
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2018 u 08:01
Evo i kod mene ove godine ima puno plodova na smokvi Tongue .


Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2020 u 12:42
Video kako razmnoziti smokvu reznicama u vodi.

Video smokva dvorotka drugi rod ovogodisnji Smile.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.