Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Smokva -  Ficus carica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Smokva - Ficus carica

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Smokva - Ficus carica
    Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 09:47
Drvce smokve ispred moje kuće
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 11:17
Krasno jeHugClap
Ja se nadam da ću sljedeće godine uspjeti posaditi smokvu,maslinu i sličnoErmm
Naravno,ne smrzne se,jel Voki?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 15:33
nece se smrznuti bez brige, ali od ploda nista u kontinentalnom djelu. ustvari bude plod li ne moze szoriti.
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 16:05
Mom tati rastu tu u Zagrebu smokve velicine kruski,dakle moguce je jer su temperature otisle gore i tu kod nas.On ju jedino svaku zimu zasticuje da ne smrzne.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2007 u 12:14
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

nece se smrznuti bez brige, ali od ploda nista u kontinentalnom djelu. ustvari bude plod li ne moze szoriti.

DEMANT:
Već mesec dana berem zrele smokve i jutros sam nabrao skoro 2 kg da mama kuva slatko od smokava. Ako se formira stablo, a ne žbun u tom slučaju smokva ranije kreće sa vegetacijom i ranije plodonosi, tako da plodovi stignu sazreti u toku leta i zrelih plodova bude sve do mraza. Bitno je sačuvati mladu smokvu od izmrzavanja prve 2-3 godine, dok se ne formira deblje stablo, nakon toga perioda stablo teže izmrzava i ne mora se ni zaštititi u toku zime. Ove godine su plodovi stigli nešto ranije, jer i nije bilo neke zime i vegetacija je ranije krenula nego što je uobičajeno.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2007 u 18:17
svaka cast voki
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 17:15

evo malo bliže slikano, da se vide i ti zreli plodovi.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 17:25
Ovom demantu se moram pridruziti:
Tamo gdje su slike voca i povrca stavila sam sliku smokve koja raste na nasoj terasi ("dalmatinka u alpama") i podnosi sve moguce vremenske prilike i neprilike. I kao sto ste mogli vidjeti i ima ploda (i to puno) i svakih par dana mozemo ubrati nekoliko zrelih slatkih plodova. S obzirom da je ovo ipak Svicarska i da smo zaista u Alpama, moram reci da nas je iznenadila...i mi smo mislili da plodovi nece moci sazrijeti ali eto ipak jesu...smiley188


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 18:02
Kod mene se također može naći dosta smokava posađenih u vrtovima. Uglavnom se sade na južnu stranu kako bi bile malo zaštičene od oštrog sjevernog vjetra i uglavnom se radi o smokvi "petrovki". To je ona kojoj plodovi dozrijevaju 2 puta. Prvi puta u 6 mjesecu, a drugi puta u 8-9 mjesecu. Kod nas je to pomaknuto zbog oštre klime pa prvi puta dozrijevaju u 7, a drugi u 9-10 mjesecu.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 18:06
A kakve su te smokve, da li im plod kada sazri bude žute ili plavkaste boje?
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2007 u 11:50
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

A kakve su te smokve, da li im plod kada sazri bude žute ili plavkaste boje?
ka admin objavi o smokvi znat ces, ustvari, ovisi o sorti...

plodovi  su kruškoliki mesnati i nastaju iz čitavih ženskih cvatova, različite su veličine, na površini su goli, u zrelom stanju najčešće žuti, smeđi, rjeđe ljubičasti ili potpuno tamni. Postoji oko 50 kultiviranih oblika u odnosu na plod. Pravi plodovi su sitne tvrde orašice.



Ažurirao Ivan - 16 Kolovoz 2007 u 11:53
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2007 u 15:51
Voki, ako pitaš za petrovke, one su ti krupne i plavkaste. (smeđkasto plavkaste)

Ažurirao kika - 16 Kolovoz 2007 u 15:51
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2007 u 15:58
Hvala Kika, za njih sam pitao.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 06:37
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Kod mene se također može naći dosta smokava posađenih u vrtovima. Uglavnom se sade na južnu stranu kako bi bile malo zaštičene od oštrog sjevernog vjetra i uglavnom se radi o smokvi "petrovki". To je ona kojoj plodovi dozrijevaju 2 puta. Prvi puta u 6 mjesecu, a drugi puta u 8-9 mjesecu. Kod nas je to pomaknuto zbog oštre klime pa prvi puta dozrijevaju u 7, a drugi u 9-10 mjesecu.


kika, ako ti nije tesko, ajde pogledaj tamo di sam stavila slike od ove nase smokve pa mi kazi da li i tvoja ima takve plodove? Jer i mi smo sa ove brali negdje u 7 mjesecu, a evo sad opet ima puno zrelih plodova.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 15:53
Aurora, vidjela sam tvoje fotke i ove naše su manje plave. Boja ti dođe nešto kao gemišt između plave, zelene i smeđe. Ako saznam koje su tvoje, javim.
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 19:42
I ja se pridružujem Vokijevom demantu - južna strana , uz zid kao prirodnu zaštitu i to je sve. Imam 2 i ove su godine odlično rodile.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 09:35

Evo kako napreduju mladi plodovi smokve. Ove godine je u isto vreme krenulo olistavanje i rast mladih plodova, pa očekujem da ranije bude zrelih plodova.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 09:11
Voki, ako imaš vremena, bilo bi dobro da napišeš u temu - Recepti, ili  Zimnica, - recept za pripremu slatkog od smokvi. To mi je mljac, a negdje sam zagubila recept. smile69
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 22:42
...ja imam problema sa smokvom, prevelika je i problem ju je obrati..skoro polovina popada jer ih ne moženo dokučiti....a kako je malo kasno+ija sorta kad panu kiše počne se to gore kiseliti...i padati po glavi... :O(  ....svaki dan polomimo koju granu...dopustili smo da previše ode u visinu...tko čita nek pamti... :O)


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 22:58
Smokva mi je najdraže voće, a o ljekovitosti tog našeg domaćeg ploda uopće ne treba dvojiti. Žao mi je što je još uvijek dosta zapostavljem kao voće.
Ne mogu zamisliti da naši hoteli kao voće serviraju jabuku, krušku, ili nešto egzotično, a ne smokvu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.