Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bakopa – Bacopa Cabana
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bakopa – Bacopa Cabana

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bakopa – Bacopa Cabana
    Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 10:32
 
Bakopa%20–%20lat.%20Bacopa%20Cabana
Bakopa – lat. Bacopa Cabana

Bakopa je puzava tj. viseća ljetnica., koja se spušta niz cvijetnjake poput zeleno-bijelog slapa i izrazito se ističe tijekom ljeta na balkonima i visećim posudama.  Naraste dužine otprilike 50 – 80 cm i imati bezbroj malenih sitnih cvjetića koji nisu veći od jedan centimetar. Cvijet se sastoji od pet malenih latica koje su stisnute okolo žutog srca cvijeta.  Listovi su isto tako maleni i sitni, okrugli sa maleno i sitno nazubljeni na vrhovima.

 Biljka se razmnožava sjemenom u rano proljeće, a ukoliko kupujete gotovu sadnicu od cvjećara tada ju posadite bakopaplava.jpgtijekom 4., 5. i krajnje vrijeme 6.mjeseca. U bogatu,rahlu, humusnu zemlju i smjestite je na sunčano, polu-sunčano mjesto. Jer tamo će najbolje uspijevati i doći će do najboljeg izražaja.

Bakopa cvijeta tijekom cijelog ljeta do kasne jeseni tj. dok ne dođe mraz i velike hladnoće, ona će skroz bez prestanka stvarati na tisuće malenih bijeli ili svijetlo plavih (ovisno o vrsti koju ste posadili) cvjetića. Naravno da bi se to ostvarilo potrebna joj je malena i pomoć.

Treba je zalijevati redovito i tijekom ljeta treba pripaziti da se biljka ne zasuši jer će tada izostati cvjetovi na tjedan do dva dana. Ali ne smije biljka ni stalno biti u vlagi jer će to dovesti do truljenja korijenja, i  same biljke. Tako da polijevate tek kada se sasuši gornji dio zemlje u kojoj se nalazi.

bakopaaa.jpg Prihranjivanje tijekom cvjetajućeg razdoblja treba činiti svakih 14 dana, tekućim gnojivom za cvjetnice. Koje se može nabaviti u svakoj poljoprivrednoj ljekarni te vrtnim centrima i sl. prodavaonicama.

Iznimno je lijepa i u kombinaciji s drugim cvijećem kao što su: verbena, surfinija, grmolikom pelargonijom, gomoljastom puzavom begonijom i sl. vrstama.

Iako biljka nije zahtjevna za održavanje i lako ju je uzgojiti u predivni vrtni cvijet, vrlo često ju znaju napasti bijele mušice. Dok druge bolesti su vrlo rijetke kod Bakope.

 
 
 
--------------------------
 
Ja ih obozavam i svake godine sadim.Sad me zanima da li im se moze kako uzeti sjeme da ih sama zasadim u proljece a ne svake godine kupujem ispocetka.Probala sam ih cak i sacuvati preko zime ali onda ne budu vise lijepe,odrvene dosta,slabo rastu i cvjetaju.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 11:55
Navodno ima sjeme,sad ga samo ti trebaš naći.A isto tako,navodno,se može i razmnožiti reznicama.E sad,ništa te ne košta ako probaš reznicamaWink
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 12:01
Bas cu danas probati bolje pogledati za sjeme,vec sam jednom gledala ali sve je tak sitno i nis nisam nasla a mozda je i bilo prerano.A ak ne nadem onda pretpostavljam reznicama.Znaci opet bi ih trebala ostaviti preko zime i onda na proljece raditi reznice?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 13:46
Čuj,meni je logično da reznicu uzimaš sada  ili do jeseni najkasnije.Isto ko kod pelargonija i sl.Tako ćeš u proljeće imati svoje mlade.Wink
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 13:50
imas pravo
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 13:54
Probaj pa ćeš vidjeti.Sad idem saditi hibiscuse.Došli suuuuuuHug
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2007 u 14:17
Mrak!Imas fitohormon?Pise tamo da mora ici obavezno za poludrvenaste biljke tak da cu ja u kupovinu.Ak ti se bude dalo slikaj nam malo proces pa da pratimo i navijamo tu smiley_102I naravno ja cekam da mi napravis reznice od svojihsmiley4
Na vrh
nadglednik View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nadglednik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2007 u 11:04
Bok,ja sam nova u forumu a i u cviječu.Još neznam sve nazive pa bi mi jako pomogle slike.Može jedna od bakope?smile138
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2007 u 11:42
imas pod slike cvijeća..prelistaj malo...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2007 u 11:43
cvijeće foto, pa 27 str.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2007 u 12:30
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=56&PN=9
Tu malo prolistaj negdje na polovici je Dina stavila sliku bacope(ono prvo sa bijelim cvjetićima)
I dobro nam došla Nagdlednicesmile73
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 20:41
jel to ovo:
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 00:02
Dalmax, pogledaj moju slikicu ovdje: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=56&PN=21

U žardinjeri su maćuhica i bakopa!!! Ja je ove godine opet uzimam, ali svih nijansi!!! Wink Slikano isti dan kad i objavljeno!!! smile79

P.S. Imala sam ih i u vrtu, ali nikad se nisu tako bujno rascvjetale!!!
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 12:22
Dalmax ovo je bakopa slikana u rujnu prošle godine na mojoj lođi, cvjetala je do polovine prosinca
 
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 10:42

bakope se bez problema razmnožavaju reznicama, a još je najlakše povaljenicama.

Dio grančice koju želite razmnožiti prekrijete tankim slojem zemlje. Nakon 2-3 tjedna, pod zemljom će izrasti korjenčići. Odrežite škarama za lozu i grančicu posadite zasebno. Ja sam tako već puno puta razmnožavala.
 
Prošlogodišnje su mi se smrzle, pa ove godine opet moram kupiti, ali već dvije godine sam imala svoje bakope uzgojene iz vlastitih povaljenica.
 
ovo je slika mojih bakopa, koje su posađene u betonskom "valovu" koji ide oko verande.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 11:09
Ja ih još uvijek svake godine kupim.Prošle godine sam neke roze i plave kupila.Nisam ih baš često vidjela.Svuda su večinom bijele.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2008 u 17:55
ja cu i ove godine da je kupim posto prosle nisam uspjela da je sacuvam
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 06:56
Originalno poslano od člana Sunburst Sunburst napisao:

bakope se bez problema razmnožavaju reznicama, a još je najlakše povaljenicama.


Dio grančice koju želite razmnožiti prekrijete tankim slojem zemlje. Nakon 2-3 tjedna, pod zemljom će izrasti korjenčići. Odrežite škarama za lozu i grančicu posadite zasebno. Ja sam tako već puno puta razmnožavala.


Prošlogodišnje su mi se smrzle, pa ove godine opet moram kupiti, ali već dvije godine sam imala svoje bakope uzgojene iz vlastitih povaljenica.


ovo je slika mojih bakopa, koje su posađene u betonskom "valovu" koji ide oko verande.




ja malo loše kužim pa mi nije jasan ovaj dio ...odrežite škarama... jel se misli na taj novonastali korjen ili granu i što s njima tada
Na vrh
Sensa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Ožujak 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sensa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 20:50
Lana2, Sunburst predivne su.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 23:06
Lana pustiš jednu granmu i dio na sredini zatrpas sa malo zemlje... kada biljka pusti korjenje, odrežeš tu granu na djelu između matične biljke i tog korijena. i tada grančicu sa korjenom posadiš na novo mjesto...
 
 
Recimo to ovako:
0000 je biljka bacopa,
 -------------- je grana bacope,
 //        je mjesto koje je zatrpano i gdje je biljka pustila novo korjenje.
 
00000--------//--------------- biljka prije rezanja
 
 
0000----       --//--------------  biljku prezemo između korjena i maticne biljke
 
 
nadam se da se kuzi sta sam zelio objasniti
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.