Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kala - Calla - Zantedeschia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kala - Calla - Zantedeschia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 35>
Korisnik
Poruka
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 21:30
Ja imam bijelu kalu vec 4 godine, zasađenu u vrtu, u skoro potpunom hladu, sunca ima mozda dva-tri sata u jutro. U te 4 godine, otkad je imam, cvjetala je samo jednom sa samo dva cvijeta i to prije tri godine a od tad nista... Mozda netko zna kako potaknuti cvatnju? Mozda da je presadim iz vrta u lončić ili...?
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 21:32
e da, umalo zaboravih: prdivna mi je ova roza, mislila sam da su samo bijele. Ova je bojica bas fina,nježna...
 
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 21:46
Moraš je na 6 tjedana prestati zaljevati, da se zemlja potpuno osuši i lišće povene. Zato bi bilo dobro da je u posudi.
Biljka će preživjeti zahvaljujući rizomima.
nakon sušnog perioda treba je potopiti u kantu vode, da se zemlja napije i svaki dan obilno zaljevati.
Cvijet ne bi trebao izostati.
 
Može se rizom i potpuno osušiti i čuvati preko zime, kao krumpir - na suhom i mračnom.
U pravilu, bijele kale se sade u jesen, nakon ljetnog mirovanja, a ove u bojama, što se kupuju u glavnom dolaze na tržište u proljeće, pa se tako i sade od travnja, a cvjetaju ljeti.
 
Bijele kale bi trebale cvjetati u vrijeme Božića.
 
Kala je porijeklom iz Etiopije, s porječja Nila i prati sušno i poplavno razdoblje Nila.
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 10:57
Vidim tu pišeš da cvjetaju oko Božića. Zar nije njihovo doba tamo početkom travnja? Tako bar ove u vrtu moje sestre. A mama mi je imala vjenčani buket od kala i asparagusa u ono davno doba 16.4. kad  nije bilo forsiranja i nabavke cvijeća iz uvoza. Ermm

Hvala ti za ovaj link s kalama. Oči su mi ispale. Da moram odabrati najljepšu ne bih znala. Nevjerojatne su.

A kada si mi već dozvolila bila sam ti malo u vrtu...Smile i sada ću biti bezobrazna i pitati te što je ono na prvoj slici ?
Na vrh
Naca View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Naca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 11:19
zdravo drustvo, ja sam ovde nova(na drugim forumima natasa) i ja je imam belu, meni stoji preko leta na suncu cesto zalivam,cvetala je a sad preko zime je na zastakljenoj terasi pola listova se osusilo, mozda je dva puta zalivena i tera nove listovea izgleda i cvet postavicu sliku kad se skroz otvori. Wink
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 11:29
Imam informaciju da u zadru već cvatu bijele kale...izgleda da su dobro  uranile...smile39
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 11:52
Ja imam zutu, i tijekom nekoliko godina namnozila se od nekolliko malih gomoljica na vise od trideset. Krasno prolista (ima list prosaran tockicama), ali uopce ne cvate, jedan ili nijedan cvijet u sezoni. Stoji mi u hladu. Zimi ostane u zemlji. Sta da joj radim?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 12:43
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

Ja imam zutu, i tijekom nekoliko godina namnozila se od nekolliko malih gomoljica na vise od trideset. Krasno prolista (ima list prosaran tockicama), ali uopce ne cvate, jedan ili nijedan cvijet u sezoni. Stoji mi u hladu. Zimi ostane u zemlji. Sta da joj radim?
 
Mislim da se istrošila u stvaranju mnogobrojnih gomolja...I upravo samo početne gomoljike bace poneki cvijet...
Trebalo bi biljčice odvojiti od matične biljke i posaditi posebno.
U dalmaciji inače ostaje u zemlji preko zime...Mislim da bi ipak dio mogla presaditi na polusunčano mjesto, posebno ovaj podmladak da nebude skroz u hladu ...uz obilno zalivanje...i prihranjivanje jednom tjedno...
 
Treba polusunčano tlo i propusnu i vlažnu do mokru zemlju 
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2008 u 16:45
Donata,
 
Odavno su presadjene, jer su toliko bile napuhale keramicki pitar da je - pukao!
 
Probat cu ih dio staviti na suncanije mjesto, iako im je i tu vise poluhlad, nego totalni hlad, ispod palme su, i imaju sarenu sjenu. Ima nesto u tome sto kazes da se trosi na stvaranje gomolja, jer ih je izuzetno mnogo stvorila.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2008 u 15:15
i ja imam bijelu kalu i sve do jeseni je bila u pitaru pa bi je zimi sklonila u zatvoreno negrijano stubiste, a ljet je bila u hladovini

vec u rano proljece bi cvjetala

ove raznobojne nisam ni pokusavala uzgajati jer im je cvijet jako mali pa me jos nisu toliko zainteresirale
...ali nikad se ne zna Wink
Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2008 u 16:31
E da i moje su cvjetale u proljece,4-5 mj., u dalmaciji, pa se cudim kako za Božić sad... ????smile181   E Donata,Donata...i ja bi u tvoje krajeve sa ovog sjevera hladnog, cim javis da nesto cvjeta vec, spakirala bi kofere i zaprasila za jug, kuci svojoj! 
Nego, sto kazete bi li mozda mojoj kali bilo bolje da je presadim u loncek, mozda bi joj to bilo draze? Stavim je lijepo na sunce i nek uziva,ha? ...i kad bi to valjalo napravit, sad je kasno?
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2008 u 21:16
Kale vam ne cvatu, jer im ne date mira!
Morate ZABORAVITI na njih 6-8 tjedana! Postupno prestati zaljevati sve dok se lišće ne osuši.
Nakon toga, biljka cvjeta.
Ja svoje nikad ne presađujem, a uredno cvjetaju, jer zimi zaboravim na njih u podrumu. Odnesem ih da se ne smrznu (inače su vani) i onda zaboravim do proljeća na njih. Sad sam ih donijela prvo u verandu, i pomalo zalijevam. Kad krene lišće, onda zalijevam svaki drugi ili svaki dan. Jednom na mjesec gnojivo.
Kad procvjeta, onda više ne treba gnojiti, jer poslije toga ide u mirovanje.
Poslije cvatnje, opat ih treba skloniti s kiše i prestati zalijevati, pa se može postići još jedna cvatnja.
 
Prošlo ljeto je bila suša i moje kale su ostale suhe ko barut, dok smo mi bili na moru 15 dana. (U najgoroj vrućini). Kad sam se vratila, samo sam ih počela zalijevati, i imala sam još nekoliko cvjetova u rujnu.
 
Sad čekam travanj i definitivno ću poslikati sve, pa da vidite.
 
Također ih ne sadite u prevelike posude, jer se onda biljka troši na ispunjavanje posude korijenjem. Za jedan gomolj dovoljna je posuda od 10cm promjera. Za 3 gomolja u istoj posudi 12-14cm.
 
 
Danas sam si kupila 3 nova rizoma u ovim bojama. Mislim da su stari gomolji - lanjski, malo mi smrdulje, ali nadam se da će barem jedna uspjeti, a boje su mi preprepredivne
 
 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2008 u 23:10
Ova prva tamocrvena je predivna,ma i žuta.Aj  nemoj zaboraviti na nas siročiće pa nam ih uslikaj u cvatusmile143
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 09:24
Ma, naravno!
 
Ove godine uz rukavice, šukare, grablje, motičice i ostalo...nosim i fotić Smile
 
BTW, naravno da su predivne ove na slici, kao s reklame - kad i jesu s reklame Smile
Ova prva se zove Majestic Red
druga je Schwarzwalder
a treća nema ime, nego je samo žuta Smile
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 11:10
Stvarno su prekrasne....
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 09:25
Evo slikiceo ne roza kale, od koje ćete sada vidjeti tek pupić
 
Ali bitno je da je krenula. Sad će prvo potjerati lišće. Ostale kale koje sam kupila ništa. Jedino možda žuta. Ove dvije crvena i crna su već popljesnivile.
Zaista sam ljuta i razočarana. Naplate taj gomolj 20kn, a tako ih loše skladište, da čim dođe u zemlju, odmah pljesnivi.
 
Ja sam nepopravljiva što se tiče kala, kad god ih vidim, uvijek ću ih kupiti. Do sada mi je samo jedna uspjela (osim onih domaćih) - roza.
 
BTW odgovor na pitanje:
 
Bijele domaće kale cvijeatju (ili bi trebale) oko Božića, zato što je njima vrijeme mirovanja od sredine svibnja, do kraja lipnja.
 
A ove kupovne u bojama se sade u travnju (a može i ranije ako ih sadite u posude) i cvjetaju tijekom ljeta.
 
Pa da vas to ne zbuni!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 14:14
E da sam prije otvorila ovu temu i dobro pročitala ne znam dali bi se upustila u kupnju kala, ali sad je gotovo tu su i misliti ću pozitivno, jer su bezobrazno skupe-vrećica je 20 kn, a unutra samo jedan gomolj. Dopale su mi se vaše slike i nisam mogla okrenuti glavu, kad sam ih vidjela u Konzumu.
Sad im nema druge nego da procvatu, jer ću se jako naljutiti.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 18:06
Ja sam gledala no 15kn je bio paket.Neka druga firma i nisam gledala koliko ima gomolja(kad nisam kupila).Mislim da ću ipak kod sljedeće kupnje hrane uzeti koji paket(malo zelenila bu zdravo uz meso,kad kupujem)LOLLOL
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 18:45
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja sam gledala no 15kn je bio paket.Neka druga firma i nisam gledala koliko ima gomolja(kad nisam kupila).Mislim da ću ipak kod sljedeće kupnje hrane uzeti koji paket(malo zelenila bu zdravo uz meso,kad kupujem)LOLLOL


Mogla bi to zakamuflirati "pod začin"...Što MM zna...smile96
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 13:12
moja bijela u vrtu poledila tj. sve su joj listove unistile nedavne niske temperature, morala sam ih pokidati...
ali, mislim da ce brzo opet zazeleniti, a nadam se do ljeta i procvjetati

cak se mislim da je opet izvadim i podijelim pa dio u teglu, a dio opet u zemlju
naravno klad prodje sezona
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.