Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kala - Calla - Zantedeschia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kala - Calla - Zantedeschia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 35>
Korisnik
Poruka
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2015 u 09:20
Divna je... smile71, moje bijele se ne drže baš najbolje... 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2015 u 20:55



Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2015 u 08:21
Krasno, Mari... ... kad vidim kako ima divne, ogromne listove, tek sad kužim da moja jako, jako stagnira.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2015 u 23:22
Hvala bugicaSmile samo mogu reći da su moje sve presađene u jesen prije zimovanja i čekale na hladnom i vlažnom mjestu bez zalijevnja do proljeća
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2015 u 23:40
prelijepa je smile91
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2015 u 21:12
Znate li zašto ponekad kale razvijaju samo listove bez cvijeta? Moja mama obožava kale i sadi ih u vrt uvijek. Dosad je imala samo bijele, a ove godine ima i žute te ljubičasto bijele. Ali ove godine prošlogodišnja bijela kala je narasla metar u visinu s ogromnim listovima bez ijednog cvijeta *zbunjena* prošle godine na tom istom položaju blistala je...ne razumijem što se događa.
Na vrh
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 13:30
Čitala sam ranije postove, ali nisam sigurna što trebam napraviti da bi mi cvjetala. Moja je žuta u tegli i imam cijelo proljeće i ljeto samo listove. Što ove jeseni da napravim i gdje da je držim da bi na proljeće ili ljeto procvjetala?
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2015 u 17:39
Prestani je zalijevati cim vidis da su listovi poceli da gube na svjezini i pusti je da skroz uvene. Cim joj listovi uvenu saksiju skloni u garazu ili podrum na neko mjesto u cosku gdje je suho i bez puno svjetla a zalij je jednom mjesecno sa soljicom vode tek toliko da se zemlja skroz ne sasusi. 
U proljece kada dovoljno ugrije, (zavisno od mjesta gdje zivis),  iznesi je vani i dobro zalij da bas sve popliva u saksiji i nastavi da je zalijevas toliko da je svaki dan zemlja vlazna a kada listovi niknu, prihrani je sa tecnim gnojivom za cvjetajuce biljke. Takodjer je vazno da je izneses na mjesto gdje ce bar pola dana imati direktno sunce a ljeti je ipak skloni na mjesto gdje ce joj doci hlad najkasnije do podneva.
Ja ovako radim sa svojim zutim i crvenim kalama i svake godine cvjetaju pa cak i tokom jako toplih ljetnih dana.   
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2015 u 12:22
Ja moje Cale sadim u plastenik , a preko zime ih vadim i stavljam u podrum na hladno i tamno mjesto . Na proljeće idu natrag u plastenik kojeg zasjenim . Nisam baš zadovoljna njihovim rastom . Od žene di sam ih kupila su ogromni grmovi do 1 metar visine , veliki zeleni listovi i predivni bijeli cvijetovi . Dodala im dušika , gnojivo Plantelu u granulama , ali meni narastu samo oko 30 do 40 cm . Ludo imaju sve , vode , hranjiva , svjetla , topline , zimsko mirovanje i ljubavi , ali nikako da budu bujne i krasne. Ja ih moram vaditi preko zime jer nemam grijani plastenik i gomolj bi smrznuo. Kako da ih više potaknem na rast ? Ove godine ću probati stajski gnoj , pa da vidimo. 
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2015 u 12:28
Zar niko nema savjet? Dali , ako ih ostavim u plasteniku bude gomolj smrznuo ili ne ? Dali ima tko takvo iskustvo  sa gomoljima Kala . Ili ću kao i uvijek isprobati sama . Dio ostaviti u plasteniku dio uzeti van na mirovanje u podrum.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2015 u 22:10
One starinske, bijele kao da ne vole da ih se previše mazi..nikad im nisam dodavala gnojiva..samo im je potrebno mirovanje preko zime..ja ti drugo ne znam..moje spremam u podrum, a dio ostaje vani na južnoj strani uz zid kuće..ne smrznu se tako
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2015 u 22:29
Danas sam izvadila jednu gredicu Kala van iz zemlje  u plasteniku i idu na mirovanje golog korjena u podrum . Dio sam ostavila u plasteniku , pa ću vidjeti dali budu preživjele zimu. 
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2015 u 21:48
Ipak ih zaštiti s nečim - lišće, slama, sijeno...
Mislim da im ne bi smjelo biti ništa, ne bi smjele smrznuti.

Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2015 u 21:58
Originalno poslano od člana ljiljana3 ljiljana3 napisao:

Čitala sam ranije postove, ali nisam sigurna što trebam napraviti da bi mi cvjetala. Moja je žuta u tegli i imam cijelo proljeće i ljeto samo listove. Što ove jeseni da napravim i gdje da je držim da bi na proljeće ili ljeto procvjetala?



Kale općenito moraju imati period mirovanja na hladnom i tamnom mjestu.
Mogu ostati u tegli ili se gomolji mogu izvaditi i zamotati u novine te spremiti u neku kutiju ili škaniclu.
 
Ja imam "starinske kale"- one nemaju gomolje već jako razgranato korijenje i one ne trebaju imati period mirovanja iako je on poželjan i za njih. Ne vole da im se korjenje stalno siječe...
Imam bijele, žute i "crne" koje rastu iz gomolja- za njih je vrlo važno da imaju mirovanje.

Kale vole bogatu zemlju- može se u zemlju pomiješati stajski gnoj (odstajali gnoj ), kompost.
tijekom rasta moraju imati i sunca ( ali ne previše ) jer će inače ako su u hladu imati samo listove bez cvijeta.
Kale vole dohranu i obilje vode tijekom ljetnih mjeseci- naročito ako su posađene na gredici a ne u tegli.
Ako su u tegli onda se mora paziti sa vodom da ne istrunu ako nemaju dobro ocjeditu zemlju.

Ma nisu one tako komplicirane samo što bi mi htjeli da su kao kod nekih profesionalnih uzgajivača...
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2015 u 08:13
Puno hvala . Ostatak koji je ostao u plasteniku budem zaštitila kako ste i savjetovali . Svaki savjet uvijek dobro dođe . 
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2015 u 12:15
Evo i mojih ljepotica.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2015 u 12:31
Krasne su
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2015 u 13:21
Da se malo nadovežem sa svojim skromnim iskustvom s kalama. Gomolje crvene kale sam spremila na zimovanje ali ih nisam izvadila iz teglice. Naravno, ne zalijevam i držim ih na prohladnom i tamnom mjestu.

Bijele starinske kale koje imaju korjenje ostavila sam u vrtu uz zaštitu malčiranjem. Posađene su na dva mjesta: one na sjevernoj strani gdje je i ljeti jako vlažno, a kamoli zimi, slabo rastu... položaj drugih posađenih na istočnoj strani uz jutarnje sunce, savršeno im odgovara - lijepe su i bujne još i sada unatoč hladnoći.
Na vrh
Slava View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2016
Lokacija: Slavonski Brod
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Slava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2016 u 08:21
dobar dan!  
danas mi je prvi dan na forum i nemam iskustva s cvijecem...
uglavnom... kupila sam kalu u kauflandu neki dan.Prekrasnu tamno crvenu. citam savjete i na kraju ne znam vise ni koju imam ni kako s njom postupatiCry. sada su listovi odjednom poceli da budu...kako da se izrazim...kao da trunu..pod rukom na dodir se raspadaju i postanu kasasti.malo sam ju zalila kada sam ju donijela kuci.molim pomoc,savjet kako da provjerim sta joj je..

hvala!
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2016 u 10:07
Evo moje Calle u plasteniku preživjele zimu . Bile su pokrivene slamom i sad ćemo vidjeti koje če bolje napredovati . Juće sam na drugu gredicu posadila Cale koje su bile u podrumu cijele zime . Korjeni koji su bili vani , oni su smrzli iako su bili zaštičeni . 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.