Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kala - Calla - Zantedeschia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kala - Calla - Zantedeschia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 35>
Korisnik
Poruka
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 18:40
medy, ako baš hoćeš možeš ju posaditi već u vazu i pospremiti ( nemoj ju zaliti ako nećeš da ti već tjera ).
Općenito su sve kale u boji, osim bijele, teže za uzgoj ali to opet ovisi o kvaliteti gomolja, tako da ćeš možda imati krasnu kalu.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 20:26
Dobro sadim ju pa ćemo vidjeti hvala vam na odgovoru smile79
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 10:14
Kupila sam i ja jednu narančastu, više iz čiste radoznalosti! Ako bude puno sreće, možda ugledam cvijet! smile64
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 18:24
medy, ne znam kako je izgledao tvoj gomolj, ovaj moj je skroz čudan, više okrugao a ne plosnat kakvog kale inače imaju. Na jednom mjestu je počeo malo tjerati pa sam taj dio okrenula prema gore i sreća da sam to vidjela jer inače sigurno ne bih znala kako ga okrenuti! Confused Tko zna što će na kraju niknuti, možda ne bude niti slično kali! LOL
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
strufeta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: bih
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strufeta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 13:55
imam saksiju kala, kupila sam ih odgojene i vec velike, par puta su se iscvale i sada nista. od ljeta mi tako stoje, samo lisce raste, ne znam jel tako mora ili nesto ne radim kako treba?
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 15:49
Kala koja ima gomolj (a takva je većina) mora na mirovanje. Prvo pogledaj kakva je tvoja. U jesen je treba prestati zalijevati da se listovi posuše. Tada se gomolji vade i stave na hladno (ali ne da smrznu). U proljeće se ponovno posade i onda kala ima šansu za cvatnju. Eto, takvo je moje mišljenje, ima ovdje i puno stručnijih od mene pa ako treba nešto dodati... uglavnom pravilo je slično kod svih lukovica i gomolja - potreban im je zimski san! smile49
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 17:16
Originalno poslano od člana desert rose desert rose napisao:

medy, ne znam kako je izgledao tvoj gomolj, ovaj moj je skroz čudan, više okrugao a ne plosnat kakvog kale inače imaju. Na jednom mjestu je počeo malo tjerati pa sam taj dio okrenula prema gore i sreća da sam to vidjela jer inače sigurno ne bih znala kako ga okrenuti! Confused Tko zna što će na kraju niknuti, možda ne bude niti slično kali! LOL

Moja jese plosnata mada ja se ne razumijem. I ja takođe  nisam znala kako ju okrenuti pa sam vidjela  nešto kao da je pošlo tjerati i taj dio okrenula ka gore, čitala sam postove i tako se malo informisala.Ali me zbunilo bilo to oko zaljevanja pa mi je naša draga kolegica sunceee pojasnila.Mnogo joj hvalasmile78
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 20:37
Originalno poslano od člana strufeta strufeta napisao:

imam saksiju kala, kupila sam ih odgojene i vec velike, par puta su se iscvale i sada nista. od ljeta mi tako stoje, samo lisce raste, ne znam jel tako mora ili nesto ne radim kako treba?


Obavezno ih izvadi i pogledaj iz čega rastu ( gomolj ili je samo korjenje ).
Ako je gomolj, prestani ju zalijevati, kad se uvene i listovi osuše obavezno ju stavi na hladno i tamno bar 2 mjeseca. Kad vidiš da je ponovno sama počela malo tjerati ( ili kad ti hoćeš da počne tjerati- ali onda mora biti na jako hladnom i u potpunom mraku bez imalo vlage ) onda ju posadiš na dubinu oko 10 cm ( koliko je velika toliko ju duplo pod zemlju staviš- kao kod svih lukovica ).

Ako kala ima samo korjenje, onda nejde na mirovanje ( ne osusiš ju i ne prestaješ zalijevati ), po zimi voli umjerenu do hladniju temperaturu i dosta svjetla.

Što se tiče zalijevanja, manje je uvijek bolje nego previše.
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2014 u 20:36
Moja kala već reaguje budi se bila sam znatiželjna pa sam malo zavirila u zemlju.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 10:06
Lani kupljena kala, jedan je gomolj koji ima 6 izboja. Ako bude sve u redu, trebala bi to biti gusta i bujna biljka, pa još i da vidim kako cvjeta... Big smile
Narančasta koju sam posadila prije 10-ak dana također polako izlazi (i ja dam malo počeprkala, nisam mogla odoljeti no sada ću je ostaviti na miru LOL). Ta mi neće biti kao ova prva jer izlazi samo jedan izboj no nema veze, samo neka ona preživi...
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
Althea View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Travanj 2014
Lokacija: Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Althea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 16:09
Pozdrav svima!

Baš danas sam na internetu tražila, koja je to vrsta biljke, koja mi več dugo godina raste u bašti, i koja mi se uveliko proširila. Po obliku lišča, bijelog cvijeta i prema pronađenim fotografijama, sam napokon dokućila, da to može biti samo Calla.

Štetom nemam nijedne njezine fotografije u vrijeme prošlogodišnjih cvitanja. A sada, nakon što sam prećitala skoro svih 29 stranica ovog foruma, nisam više ni sigurna, da li je to što mi raste vani, zaista Calla (suličasto-srcoliki listovi sa bijelim tačkama i tipičan oblik cvijeta u bijeloj boji).

Naime, iako živim u Mariboru (Slovenija), gdje može zimi zahladniti i na -15 stepeni pa i više, ja je u jesen nikada nisam vadila iz zemlje! Čak je nisam nićim ni zaštitila! Ali ona kasno zimi (svakako vrlo rano) svake godine ponovo iznikne. Da vam iskreno kažem, nisam ni znala da potiće iz Afrike i da je osetljiva na temperaturu.

Slično ništa posebno ne radim ni sa navodnjavanjem. Sve je prepušteno prirodi (kiši). Jedino, kada se listovi  počnu nagibati dole (ili lomiti), tek tada je zalijevam. A ni to nije nužno u visokom lijetu, jer je njezin prirodni ciklus takav, da se listi nakon cvetanja polako posuše.

Nakon cvijetanja ostanu još samo vrlo dekorativni štapići sa grozdom crvenih sjemenki (naravno, pčele...). Kada se štapiči sa sjemenkama, mislim, da negdje krajem lijeta, prvo prelome i zatim osuše, nakon toga biljka sama od sebe nastupi fazu mirovanja. I tako več oko 10 ili možda ćak više godina. Svakako dovoljno dugo, da sam već zaboravila šta sam posadila. ;)

Još nešto: biljka je posađena oko 5 metara od kuće, u tokutu između kuće i zidanog zida. Prima prijepodnevno sunce, a od oko 15. sati je u sjeni zida.

Nikako ne tvrdim, da imaju jednaki ciklus sve variante i da je vse Calle moguće uzgajati vani. Ali nekako imam utisak, da se moje vrlo dobro iskustvo sa Callom može prevesti na sve variante sa suličasto-srcolikim listovima (nezavisno od boje cvijeta).

U »dokaz« sam željela pridati 2 fotografiji, snimljeni danas, 5.4.2014 u Mariboru, da bi obratili pažnju na mnoštvo malih biljki, koje su (opet same od sebe) iznikle, pošto prošle godine nisam pravovremeno uklonila štapiče sa sjemenkama... Ali na žalost će fotografije izostati. Naime, izgleda da na forumu nije omogučena opcija unosa fotografija sa osobnog PC, te samo preko url naslova, a tog nemam.

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 19:07
Althea, dobro nam došlaBig smile. Možeš stavitislike direktno sa svog PC-a. Evo ti link Kako staviti slike, jednostavno je, pokušaj.Big smile
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 20:02
I... sad ga ti znaj, Althea mene si cijelu zbunila... ako je to što imaš uistinu calla onda više ništa ne znam i nisam sigurna u ništa.
S nestrpljenjem čekam slike te tvoje biljčice.
Dobodošla!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 21:34
Althea, dobrodošla!
da, opisala si kalu koja u mome kraju raste u potocima, samoniklo. kad ima vode, u proljeće one cvijetaju, ljeti kad zasuši one nestaju. ove moje nemaju točke na listovima.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 22:43
Originalno poslano od člana Althea Althea napisao:

Pozdrav svima!

....

Nikako ne tvrdim, da imaju jednaki ciklus sve variante i da je vse Calle moguće uzgajati vani. Ali nekako imam utisak, da se moje vrlo dobro iskustvo sa Callom može prevesti na sve variante sa suličasto-srcolikim listovima (nezavisno od boje cvijeta).

....


Althea dobrodošla na CIF Hug  drago mi je što si podijelila svoje iskustvo sa Callama

i kod mene je u vrtu u (Zagreb) više godina, od 2006.god, evo jedna fotka od preklani, slikano u 6.mjesecu



Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 22:49
Althea,

da nije to ipak Arum?
Na vrh
Althea View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Travanj 2014
Lokacija: Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Althea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2014 u 06:40
Hvala svima za odgovor. Posebno zahvaljujem Ninetti. Sada sam 100% uvjerena, da imam u vrtu zasađen Arum italicum, a ne Callu! U Google/slike ima dosta slika Aruma, tako da nema ni potrebe stavljati juće napravljenih fotografija.

Iskreno se izvinjavam za zbrku, koju sam napravila! Ali to ne znaći, da me niste uduševili za Callu. Nakon svih vaših fotografija na prijašnjim stranicama... čovjek ne može, da ne bi počeo i sam pokušavati sa Callom, pošto ima cvijetove u više različitih boja (kao Arum)
Na vrh
Althea View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Travanj 2014
Lokacija: Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Althea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2014 u 06:40
P.S. Ćini mi se, da je Callu najjednostavnije uzgajati slično, kao što radimo sa običnim Gladiolama: u prolječe, kada nema više opasnosti hladnoće, zasaditi vani (može i u teglama unutra), negdje u zavjetrinu, a u jesen gomolje prezimiti na hladnom mjestu u kući. Pronašla sam članak na engleskom, gdje piše, da Calla treba najmanje 6 sati prijepodnevnog sunca i stalno umjereno vlažnost. Calla ne voli vjetra, a poslijepodnevno sunce joj može oštetiti liste. Stavljam članak u cjelini:

How to Grow Zantedeschia

 Zantedeschia, or calla lily, is native to South Africa where the temperatures are tropical and warm. Calla lilies can be grown in gardens in USDA Hardiness Zones 8 to 10 or in containers in any other zones. Zantedeschia plants grow to 18 to 24 inches tall and have trumpet-shaped flowers ranging in colors from white to pink to orange. Proper care is needed to keep the plants healthy, whether growing in gardens or pots.

 1. Place the zantedeschia in an outdoor or indoor location where it will receive at least six hours of morning sunlight or partial sun and shade. Locations should be free of strong winds. Plants placed in hot afternoon sun can sustain leaf burn.

2. Water the plant when the soil surface is dry. Zantedeschia plants will not tolerate drought. The soil must be kept moist, but not wet, especially during the summer months.

3. Use 10-10-10 nitrogen-phosphate-potassium slow-release granular fertilizer once during spring. Use the correct amount of fertilizer per the directions on the package for the type of container or garden area size.

4, Cease watering the garden plant in November. Allow the plant to rest four days after the last watering. Remove the bulbs from the soil and gently shake off the dirt. Place the bulbs in a paper bag covered with peat moss. Place the bag in a dry, dark area until spring.

5. Repot the container zantedeschia in November with new soil. Plant the bulb so it is twice its size deep. Add water every two weeks until spring, then water once a week or as needed to keep the soil moist.

6. Plant the outdoor bulbs in spring after the last chance of frost has passed. Plant the bulb in the ground at a depth twice its size. If the bulb is 2 inches long, plant the bulb 4 inches in the ground. Water when needed to keep the soil moist if rain is not imminent.

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2014 u 14:44
evo moje


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2014 u 20:08


Lijepe listove su izbacili gomolji ali cvijeta još nema na vidiku.
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.