Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kala - Calla - Zantedeschia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kala - Calla - Zantedeschia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 35>
Korisnik
Poruka
Griff View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Griff Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2009 u 19:43
Hvala na odgovoru, Brbe. Pričekat ću još malo da ju baš ne diram tak često, pa ću ih čvaknuti Tongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 17:14
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2009 u 20:29
Evo moja prva kala u životu.Savjet:samo ne komplicirajte!
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
Eellwyn View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Eellwyn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 16:15
Kupila jucer Kalu u Kauflandu (za 29kn) visine otprilike 30 cm... bijela je i na njoj je pisalo calla Zantedeschia.. ... nadam se da je to ona prava starinska kala koja voli vodu... ali kod kupnje u trg centrima nikad nisam sigurna... ima tri gomoljica i bila je u maloj maloj posudici.. i kako sam ja ovdje procitala da svo kupljeno cvijece treba odmah presaditi (a i korijencici su joj virili van) ja sam to i ucinila ... sad me zanima hoce li se ona naljutiti sto sam je presadjivala dok cvate i molila bih koji savjet oko zalijevanja... stavila sam je u sjenu ali sa puno svjetla tj na stepenice od verande... iznad je loza koja pravi hladovinu...

Inace kala mi je definitivno prva na ljestvici najljepseg cvijeta
Na vrh
elfica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje elfica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2009 u 11:53
Moja se nije naljutila. Jedino se ljuti kad je na jakom suncu i kad hoće vode Big%20smile, ali nastojim joj udovoljiti pa je dobro.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2009 u 18:20
ja sam svojew nedavno izvadila iz vrta u posudu i ne ljuti se - oni listovi koje je imala su se posušili, ali već pušta nove izdanke a i korijrn se lijepo i jako brzo razgranao
važno da nije na suncu i da se redovito zalijeva
Na vrh
rosa2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 29 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 2168
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rosa2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2009 u 10:06
i ja imam jednu kalu zutu vec 4 god do sada je bila posađna u tegli al ove godine sam ju odlucila prebaciti u vrt na gredicu i puno je ljepša,  inace svake godine mi ima po 2 cvijeta i nezalijevam ju bas previse i odlicno se drziSmile
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2009 u 11:54
Kale su krtolaste višegodišnje biljke poreklom iz vlažnih predela Južne Afrike (Kapska oblast i provincija Natal). U ovom rodu ima 8 vrsta. Cvetaju leti, a cvet je u obliku žutog klasa koji je obavijen spatom. Cvetanje traje 1-1,5 mesec, a kao rezan cvet u vazi traje oko dve nedelje. U toplijim krajevima su zimzelene biljke, a u umerenom klimatu imaju period mirovanja bez listova. Najveća proizvodnja cveta kale kao i selekcija je na Novom Zelandu.

Zantedeschia aetiopica
U prirodi raste i na poplavljenim terenima pa je pogodna za gajenje pored vode i na vlažnijem zemljištu. Od svih gajenih kala ima najveću visinu (60-150 cm). Cvetovi su bele boje, a listovi zeleni strelasto-srcoliki, oko 30-45 cm dugi i 20-25 cm široki. Lisna drška je približno iste dužine kao i dužina liske.Uzgaja se kao baštenska ili sobna biljka. Pogodna za rezan cvet.
Sorta Krouborou ima beli cvet, Green Goddess (Zelena boginja) svetlo zeleni cvet sa belim delom na spati.

način uzgajanja
Zahtevaju puno svetla, ali i zaštitu od najjačeg podnevnog sunca, mnogo toplote za rast i cvetanje, a u toku zime u periodu mirovanja gomolji se čuvaju na temperaturi od 8-12 stepeni. Obilno se zalivaju, a nakon cvetanja zalivanje se postepeno smanjuje i potpuno prekida. Krtole fazu mirovanja provode u saksijama u suvoj zemlji. U proleće početi sa zalivanjem, a u drugoj polovini aprila krtole sa zemljom iz saksije poželjno je premestiti u baštu. Sade se u rastresit, tresetni supstrat na malu dubinu, da sloj zemlje prekrije krtolu. Temperatura se postepeno povećava sa 10-12 na 16 stepeni kako bi se obrazovali cvetni izdanci, a u periodu cvetanja 16-20 stepeni. Previsoka temperatura negativno utiče na kvalitet cvetova. Kale mogu cvetati tokom cele godine, uz obezbeđenje perioda mirovanja i uz regulisanje temperaturnog režima. U zaštićenom prostoru gde se proizvode za rezan cvet kale cvetaju 3-4 godine na istom mestu, a zatim se krtole presađuju uz odvajanje mladih krtola radi boljeg cvetanja. Za saksijsko gajenje i cvetanje u zimskim mesecima period mirovanja i zasušivanja je u letnjim mesecima (dva meseca). Prihranjivanje se vrši od pojave listova do završetka cvetanja na svakih 10 dana. U prvom delu vegetacije sa povećanim udelom azota, a od pojave cvetova smanjuje se azot, a povećava fosfor i kalijum.

Razmnožavanje
Odvajanjem mladih krtola na kraju perioda mirovanja ili presecanjem većih krtola uz dezinfekciju fungicidom ili prašinom drvenog uglja i zasušivanje reza pre sadnje.
Semenom – seme se seje odmah nakon dozrevanja jer brzo gubi klijavost. Nakon setve semena u mešavinu treseta, humusa, zemlje i peska obezbeđuje se temperatura 20-22 stepena, a nakon pojave ponika vrši se pikiranje. Nakon 1,5- 2 meseca mlade biljke se sade u zasebne saksije promera 7-8 cm. Mlade biljke se obilno zalivaju i drže na temperaturi 15-18 stepeni. Sledeće godine postepeno se zasušuju (jun, jul), a u septembru se presađuju u veće saksije promera 12-13 cm, uz dodatak koštanog brašna u supstrat za sadnju.

saveti
Kale poseduju alkaloide koji mogu izazvati iritaciju kože.
Pri nedostatku svetlosti ili prejakom suncu cvetovi nisu karakteristične veličine i boje.
Ako je saksija previše mala izostaje cvetanje. U većem podmetaču saksije treba stalno da je prisutna voda, jer pri nedostatku vlage u vazduhu i zemlji može izostati cvetanje.
Nakon oprašivanja spata poprima zelenu boju i vrši fotosintezu za formiranje i dozrevanje semena. Nakon cvetanja kada spata pozeleni treba odstraniti cvetnu dršku ako se ne želi proizvesti seme, jer formiranje i dozrevanje semena iscrpljuje krtolu. Svakih 2-3 godine treba odvajati mlade krtole formirane oko matične radi boljeg cvetanja.

štetočine i bolesti
U sobnim uslovima pri temperaturi većoj od 18 stepeni i suvovm vazduhu može doći do pojave grinja. Preventiva redovno prskanje biljaka vodom sobne temperature.
Trips, lisne vaši, bela leptirasta vaš.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2009 u 11:58
Z. elliottiana
Ima srcolike, do 30 cm duge listove, tamno zelene sa prozirnim srebrnasto-belim mestima i žute cvetove koji su bledo zeleni pri dnu i žuto-zeleni iz vana.. Visina biljke oko 60 cm. Nakon zasušivanja i vađenja krtola iste se drže u periodu od mesec dana na temperaturi oko 25 stepeni kako bi krtole dozrele, a zatim se spremaju na suvo i prohladno mesto do proleća. Ukrštanjem između različitih vrsta ovog roda dobijeni su mnogobrojni hibridi različitih boja i nijansi cveta.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2009 u 11:59
Z. rehmannii
Ima uže kopljaste listove sa prozirnim tačkama i prugama, a boja cveta je najčešće crvenkasto ružičasta. Visina do 40 cm. Ukrštanjem između različitih vrsta ovog roda dobijeni su mnogobrojni hibridi različitih boja i nijansi cveta.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 16:52
Ovaj...., Moja kala još nema listove, kad bi se prvi listovi trebali pojaviti. Danas sam kupio još jednuj i dali da ju odmah posadim, pozz
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 13:33
evo i ja se pridruzujem :) dobila sam jednu prosle godine od svekice za rodjendan, bila je na mirovanju i sada mi je pocela polako tjerati...

evo slikice od prosle godine



Per aspera ad astra.



Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 14:40
zvjezdana bravo za svekrvu Wink
prekrasna je ova kala
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 16:28
ja imam problem sa kalama. posadila sam ih u pitar koji nije ni pre velik ni pre mal,znaći taman. al svaki put kad mi list naraste on se slomi.
sta da radim?
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 17:22
To je calla picasso, ja sam nekidan kupio takav gomolj, kad bi trebali početi prvi listići?? Pozz
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 17:28
rose, možda da ih povežeš uz neki potporanj, nekakav štapić da su sigurnije...
 
ova kala je predivna a sveki se stvarno potrudila, od izbora cvijeta do umatanja a i kupila je snahi nešto što zna da voli i to je baš lijepo, neka se vidi da odnos svekrva-snaha može biti dobar smile71
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 20:25
antun neznam kad ce listici mislim da ubrzo jer svaki dan vidi pomak naocigled u rastu... inace neznam nista o njoj jer mi je to prva kala da ju imam nisam ju nikad imala...tako da i ja cekam hoce li mi cvjetati...

rose mojoj su se lomili listovi kad sam ju pocela lagano isusivati da ode u mirovanje mozda joj nedostaje vode?


da i njoj se svidila nije nikad takvu vidjela pa ju je kupila...
Per aspera ad astra.



Na vrh
rosa2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 29 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 2168
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rosa2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2010 u 14:00
ja ju imam vec par godina i svake godine ju posadim kao lukovicu kad pocne tjerati klicu u proljece i tad je cjelo ljeto vani i netreba ju bas previse zaljevati .Kad ocvate onda joj se pocnu listovi susiti sami od sebe zalijevala ju ti ili ne i na jesen ju opet vadim iz zemlje i spremam na prezimljavanje.Eh da da ne zaboravim kad ocvate onda ti se pocne raditi kao mala cahurica to mozes pustiti da se razvije iz toga kasnije nice nova biljka.
cvijet za cvijet=buket
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2010 u 14:15
hvala na savjetu :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2010 u 14:32
e drage moje ja sam imala kalu koju sam kupila kao gomolj prošlog ljeta je imala samo par listova i dva cvijeta u jesen se sve osušilo i ja sasm samo vazu unijela u hodnik i nisam ništa zalijevala kad sam juce pomjerila gomolj dolje u zemlji je bio podmlađen isto kao dva klikera,ili loptice neznam kako bi opisala svijetlo zelene boje,ja sam vratila da tako stoji sad me zbunjuje klica nema a neznam jeli to i dalje da bude dole u zemlji ili ce odatle izbiti novi izboji.molim za savijet
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.