Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kala - Calla - Zantedeschia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kala - Calla - Zantedeschia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 35>
Korisnik
Poruka
alexandra_zg View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alexandra_zg Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 23:31
Pozdrav svima! Ja sam danas kupila jednu prekrasnu kalu, nježno roze boje.. Prilično je niska rasta i jako gusta, mislim da ima 8 cvijetova.. Zaista je predivna! U uzgoju cvijeća pravi sam početnik pa vas pitam.. U ovoj fazi treba ju samo zalijevati? Pretpostavljam da ju sad nije pametno seliti u veću teglu? Jako lijepo izgleda i pretpostavljam da bi se bunila da joj je tegla premala?      
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tinka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2010 u 21:13
evo ja sam ponosna vlasnica od ovog vikenda ove kale, i super mi je što je neobične boje, ljubičaste, moje najdraže







Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2010 u 22:21
zanimljiva boja...nisam takvu još vidjela....
Na vrh
tinka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2010 u 19:22
Tek sam kasnije primjetila da je list s donje strane "obrubljen" tamno ljubičastom crtom, onakvom kakav je cvijet. Ova mi je super jer je neobična, tj nije klasična bijela ili žutkasta
Na vrh
*nina* View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 04 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje *nina* Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2010 u 01:18
Pozdrav!
I moja nova prekrasna bijela kala pusta suzice :( I to kakve! Ciejli dan kapa s vrha listova.
Vidjela sam da je netko ovdje vec pitao za to, ali nije bilo konkretnog dgovora. Molim vas, znate li zbog cega se to dogadja? Kako da joj ugodim?
Puno hvala!
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2010 u 09:48
Ovako trebam savjet. Imam Kalu koja je posađena u tegli i preko zime mi je bila na hladnom  sunčanom mjestu u kući i onda sam ju početkom toplijeg vremena premjestila van na terasu ali baš ne napreduje. Što da radim da li da ju selim u kuću ili što? Ne bih ju htjela izgubiti a na najboljem putu sam za to.
Na vrh
sun of eart View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sun of eart Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2010 u 22:10
Ja imam kalu nježno roze boje u tegli ,držim ju vani u polu hladu lijepo mi je izrasla ovo joj je prva god.pitanje smijem li ju preko zime držati u kući?
I još jedno pitanje, kane sam dobila ovog proljeća i posadila nisu mi baš nešto velike kako bi trebale biti niti su procvjetale zašto?
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2010 u 17:55
Za sve ljubitelje kale.

Ona je biljka porijeklom iz delte Nila.
Da bi cvala mora imati sušni period, a cvate u poplavnom periodu.
Ja imam "običnu" bijelu kalu koja svake godine izbaci po 10-12 cvjetova, uspjela mi je i ružičasta, žuta, tamnoljubičasta koje sam kupila kao gomolje.

Ove kupovne posadim u posudu početkom veljače (već ih bude u trgovačkim centrima), tako da pola rizoma bude u zemlji, a pola viri van. (Van viri ona polovica koja ima "oko"). držim ih u kupaonici jer je tamo toplo i ima uvijek dovoljno vlage. Čim prođe opasnost od mrazeva, iznosim van, ali u sjenu da joj sunce ne oprži lišće i zalijevam gotovo svaki dan, tako da se nakon nekog vremena napravi i mahovina na zemlji oko nje.
Ubrzo krenu i cvjetovi. Ružičasta kala je ove godine izbacila 7 cvjetova.





Ovu domaću kalu negdje u listopadu spremam u podrum na 10-15°C i prestajem zalijevati. Zemlja se zasuši i svo lišće se posuši (period mirovanja) i tako otprilike do veljače.
Tada cijeli kalić natopim jedno par sati u kanti s vodom i dobro ocijedim. Nakon toga ide u hodnik i normalno se zalijeva.
Kad prođu mrazevi  i ona ide van i postupam s njom kao i sa svim drugim kalama.
U pravilu, možete je zaliti kad god prođete kraj nje.

Ovo je moj omiljeni link o kalama  http://www.pacificcallas.com/
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2010 u 10:03
Pozdrav!! Mi smo novi tu. Baš nam je drago da ima ljubitelja calla ovdje.

Uglavnom mi imamo problem s našom kalom. Dobili smo od bake običnu bijelu
kalu prije 2 godine. Stavili smo ju u malo veću teglu i ona je prošle godine cvala negdje u 1. mj. Izbacila je jako puno listova i razrasla se strašno ali samo jedan cvijet Cry.

Onda smo je ovo ljeto držali bez vode , kako su nam rekli sušni period, nakon toga smo raskopali teglu i našli 10 rizoma, koje smo rasadili u 5 malih tegli i počeli ponovo zaljevati. One su počele naglo tjerati i rastu listovi kao ludi. No nakon nekog vremena počinju žutit i propadat, mi ih odrežemo ona dalje tjera. Pognojili smo ih, i nadali smo se da će cvjetat oko Božića. Ali pupovima ni traga.

Što krivo radimo?? Molim savjet, jer neki kažu da ove bijele cvatu u zimu a one kupovne u ljeto, bili smo kod prijatelja njima cvatu i cvatu. Da li je problem u vremenu cvatnje. Da li je problem gnojivo, one se nalaze u kući na toplom uz dosta svjetla. To je jedina biljka s kojom imamo problema. Hoya, božićni kaktusi, obični kaktusi cvatu, ali od kale još ništa:
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 21:28
Ja sa 16.02.posadila kale u male teglice i redovno ih špricam i držim na prozoru sa unutrašnje strane.Do sada nema nikakvog pomaka,a lukovice su bile zdrave i čudim se što već nisu iznikle.Cry
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 23:30
Konačno jedna kala izvirila.smile213
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 08:34
evo i mene tu ..moja sveki mi je dala iz svog vrta početkom 2mj bijele kale sve je to izgledalo dost jadno i ja sam porezala postoječe listove kako mi je ona rekla,evo sada izlaze novi listovi i jako me interesira šta će biti dal če uspit dati bar jedan cvijet ove godine,isto u vrtu imam i ljubičastu (dar jedne drage forumašice)prve godine je jednostavno nestala ali sada je dala listove ali dosta nježne pa  nisam sigurna da bi mogla cvasti možda treba vremena da u vrtu ojača..
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 10:34
Pošto mi nitko nije odgovorio na post nažalost, moram se sam snalazit.

Stavili smo bijele calle u teglama u vrt, u polusjenu i krenuli sa gnojenjem, pa do svibnja kaj bude, bude.

A male roze koje smo počeli zalijevat prije mjesec dana tjeraju kao lude.

kad pogledam članak na naslovnici o bijelim callama pitam se što smo krivo radili, dat ću im šanse još ove godine.
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 10:57
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:

Pošto mi nitko nije odgovorio na post nažalost, moram se sam snalazit.

Stavili smo bijele calle u teglama u vrt, u polusjenu i krenuli sa gnojenjem, pa do svibnja kaj bude, bude.

A male roze koje smo počeli zalijevat prije mjesec dana tjeraju kao lude.

kad pogledam članak na naslovnici o bijelim callama pitam se što smo krivo radili, dat ću im šanse još ove godine.
rado bi ti pomogla al nemam pojma Confused
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 14:10
Ja Ti Dudo baš nisam stručnjak za kale ,prvi put ih imam i tek su izašle.Držim ih u malim teglicama i upravo bi mi dobro došla pomoć iskusnih forumaša da me savjetuju kud sada sa njima?Da li da ih stavim u većsmile217e tegle na terasu ili na sunce u vrt,NEMAM POJMA ISKRENO REČENO.
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 20:02
danas je bio predivan dan i popodne sam pošla u šetnu do mojih susjeda,dakle ona ima špalir kala koje su na suncu,biljkice imaju po dva -tri lista a neke već i cvijet...neznam ja sam neke posadila na sunce a neke u sijenu pa ču vidjeti 
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2011 u 22:12
Dudo jesu li u teglama ili u vrtu posađene i jel to kontinentalni diosmile222 ili primorje gdje Ti živiš.
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2011 u 09:44
Od naših bijelih izgleda opet ništa. Bio je lijepi članak o kalama na naslovnici foruma. Probat ćemo ove godine tako jer smo frustrirani skroz.

Roze calle nam sad tjeraju ko lude, u tegli su u usred vrta, dok su bijele isto u vrtu u teglama ali koliko mi se čini ni traga ni glasa od cvjetova.

Samo režemo žute i uvele listove.
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2011 u 09:57
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Dudo jesu li u teglama ili u vrtu posađene i jel to kontinentalni diosmile222 ili primorje gdje Ti živiš.
ja sam južna strana otoka Murtera(znači recimo srednja dalmacija)..posađene su u vrtu,već sad vidim da listovi koji su izašli su potpunio drukčiji od cale kod moje mame koja je u Zg pa ih drži u tegli,moji su listovi krači,robusniji a mamini visoki,tanki,nježni ka pero ,svijetla imaju i previše a mama je malo škrta na vodi..
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2011 u 23:43
Dudo Tvoje kale ne moraš ni vaditi iz zemlje jer si na moru ,a mi ovdje u unutrašnjosti moramo sa biljčicama stalno voditi borbu,kad ih posaditi ,kad ih izvaditi,da li su nikle  i bezbroj zavrzlama oko toga,a malo sam ljubomorna što nisam i ja na moru doma ,pa bi biljčice vadila i ponovno sadila samo kad bi ih htjela presaditi i razdjeliti.smile161
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.