Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Monstera deliciosa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Monstera deliciosa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 21:01
Nemrem bliže jer je tik na ulazu u našu zgradu na poslu!!!
Jeli bi joj mogla samo promijeniti zemlju možda, vidiš da je žardinjera jako velika!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 21:06

ne znam kako sam ja to vidio da je sasha poslala sliku..

moram po naocale...
 
zardinjera bi mi bas odgovarala da potrpam sve pelcereLOL
 
posuda joj je poveca,zato ide vise u korjen..
 
samo joj dodaj zemlje i prihrani..
ima zdrave listove
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 21:11
Listovi su prestali smeđiti otkako je prihranjujem... smile186
E, u slijedećem ću joj dodati zemlje... inače dok je ja nisam uzela "maziti" služila je nekima za gašenje čikova, tako da me razveselila!!!

Sve sam ih po redu zašpotala, pa me i poslušali!!! smile176
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2007 u 21:32
vidim da su joj krenuli bas lijepi listovi..
 
bez brige,oporaviti ce se ona uz tvoju njegu..
 
za nekoliko mjeseci kad nam ju uslikas necemo ju moci prepoznatiEmbarrassed
 
 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2007 u 06:27
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2008 u 20:47
 Da li netko možda ima pelcer. Jako mi se sviđa i več je dugo mjerkam pa računam idem prije okušat sreću ovdje prije rupe u novčaniku.
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2008 u 10:21
Hele,ja sam jedan dio monstere odvojila i mislila je onako nasjeckati i zapelcati. Onaj donji dio,koji ima korjen,ostavim tebi.Valjda će uspjeti to moje pelcanje.Ermm Svakako ti donesem taj sa korjenom dio,taj bi trebao potjerati.
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2008 u 13:33
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Hele,ja sam jedan dio monstere odvojila i mislila je onako nasjeckati i zapelcati. Onaj donji dio,koji ima korjen,ostavim tebi.Valjda će uspjeti to moje pelcanje.Ermm Svakako ti donesem taj sa korjenom dio,taj bi trebao potjerati.

          smile79 smile188 Super Onda je preuzmem na kavici smile91
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 10:22
Zašto umire i kako da joj pomognem ?
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 13:49
Jel ima dosta svjetla u ovom kutu?
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 14:19
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

Jel ima dosta svjetla u ovom kutu?

  Ima , mada sam uvijek mislila da one baš i nisu za puno sunca. pa da će ga ljeti bit i previše. Cijela soba je svjetla jer je veliki prozor na drugoj strani + još prizme. Možda ne izgleda tako na slici jer je slikano noću uz blic.
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 18:37
Ma mislim da će biti ok, treba joj samo malo još da se prilagodi. ako je preživjela kod mene cijelu zimu u onim jadnim uvjetima mislim da će se i kod tebe oporaviti.
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2008 u 19:53
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

Ma mislim da će biti ok, treba joj samo malo još da se prilagodi. ako je preživjela kod mene cijelu zimu u onim jadnim uvjetima mislim da će se i kod tebe oporaviti.

         Nadam se , navikla sam se na monstruma. Vidim da ga čak i MM sažalno gleda .
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 17:55
Okej... eto mene opet se javljam...
ovaj put sa ponosom i malo brige u zraku....
Pa da krenem sa pitanjem...
ovako ova moja monsterica na slici gore nabavio sam je čini mi se krajem 4 ili početkom 5 mjeseca...
i sada ono što mene brine jest da svugdje piše da je to biljčetina koja baca 2 do 3 lista na godinu...
kod mene eto u ovih par mjeseci što je kod mene potjerala je 2 mladice i eto sada matična biljka tjera već treći list!!!
ovim tempom ispada da mi baca jedan list na mjesec....
i taj dio me veseli kak fino i prpošno raste... ali sa druge strane me brine da se biljka ne preforsira takvim abnormalnim razvojem i da poslje u zimi kad je sklonim sa terase ne ugine naglo kao što sada raste....
a druga teza da sam nabavio neki ludi hibrid koji će mi u par mjeseci doći do stropasmile162
inače sada monsterica mi je na terasi koja se nalazi na južnoj strani, nije na suncu već u kutu terase a pošto ima dosta tegli na terasi vlaga je 300%... i da usput do sada ju nikada nisam prihranjivao....
ima još netko iskustva sa takvim bum rastom kod monstere???
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 21:14
Ne znam gdje si pročitao da Monstera baca 2-3 lista godišnje, ali znam da je to sigurno dezinformacija. Ako joj daš povoljne uvjete kao što si joj i dao, Monstera raste brzo i bujno. Vrlo zahvalna biljka i jednostavna za uzgoj i razmnožavanje.
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 22:35
Evo link di su me slagali:
 
Monstera (lat. Monstera Deliciosa) Ispis E-mail
Ona ima velike tamnozelene listove koji su duboko urezani ili šuplji pri sredini. Traži puno mjesta jer može narasti do 3 metra, ali za to će joj trebati malo više vremena jer tokom godine izbaci 2-3 lista. Možete je staviti na sjenovito mjesto, npr. u kut prostorije. Potrebno joj je malo vode pa se tokom ljeta treba zaljevati svakih 5-6 dana a tokom zime 10-12 dana što uvelike ovisi od topline prostorije u kojoj se nalazi, ali i od veličine vaze. Možete je povremano prskati po lišću, a obavezno joj povremeno očistite listove vlažnom krpom ili spužvom pridržavajući ih s doljnje strane kako se ne bi oštetili. Ako želite da ima sjajne izražajne listove 3-4 puta na godinu upotrijebite laštilo za lišće. S njim nikako nemojte pretjerivati jer može trajno oštetiti listove. Prihranite je jednom mjesečnom vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za lisnato sobno bilje.

Budući da je monstera u biti veliki puzavac kako bi lakše rasla stavite joj u vazu štap oko kojeg ćete je zavezati i tako poduprjeti u rastu. Stvara zračno korijenje koje joj u prirodi pomaže pri rastu. Nemojte rezati nego ga pokušajte usmjeriti da ide prema vazi kako bi se zakorijenilo i na taj način bilo ptporanj biljci.

Razmnožava se pomoću vršnih reznica u rano proljeće. Jednostavno odrežite vrh sa dva lista i stavite ga vodu dok ne pusti korijenčiće, a potom zasadite u zemlju. Matična biljka monstere će bez problema nastaviti svoj rast mada ste joj odrezali vrh.

Mladi listovi nisu urezani i nemaju rupe. Ako ne dobiju šupljine niti kad promjene boju u tamnozelenu znači da joj nedostaje svijetla i hrane.
a izvor: http://cvjetakmali.blog.hr/
lažoviAngry već sam se nepotrebno bio počeo brinuti...
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 10:18
Monsterica ima tri nova lista od kad smo ju udomili. Dva su već izreckana! Smile
Na vrh
Monk View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 16:25
Ja znam da kao i vecina biljaka ona odbaci donje listove kada formira stablo...ali nikada nisam chula da to MORA biti 2 ili 3 Zna da odbaci donje listove ( koji prvo pozute) kada je maaalchice "udavimo vodom - pa tako protestvuje i daje do znanja  ali to je znachi do nas i nije po 'default"
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 21:53
Monk u članku su mislili na rast monstere... da izbaci 2-3 nova mlada lista na godinu....Wink
no sad znam da to nije istina i da ako njoj se pruže dobri uvijeti da baci novi listek svaki mjesec...
Na vrh
Monk View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 22:21
Ups Embarrassed...

2-3 nova lista na godinu-e to tek nije istina... !
u pravu si ,ako joj je sve OK raste bash kao shto si rekao( iz iskustva Wink)
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,594 sekundi.