Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesne orhideje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesne orhideje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 15161718>
Korisnik
Poruka
Aphrodite View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphrodite Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2014 u 17:35
Pozdrav svima, evo nova sam ovdje a i tek odnedavno imam orhideje, tek par mjeseci, i danas sam primjetila bijele točkice na korijenju, i crni dio na jednom listu. Inače orhideja izgleda zdravo, bar što se cvjetova tiče... Čim skuzim kako staviti slike s mobitela, podijelit ću ih pa će vam biti lakše skuziti sto je s njom. Samo se nadam da nije bolesna





Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
JelenaJ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Ožujak 2015
Lokacija: Mostar
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JelenaJ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2015 u 13:18
Pozdrav svima. 
Nadam se da ćete mi moći pomoći jer na mojoj se orhideji nešto pojavilo na listu Cry.. kod mene je godinu i pol i ovo je prvi put da vidim nešto ovakvo i ne znam šta da radim.. Evo slike

p.s. stavljala sam dva dana cimeta po listu,ali ništa pa to je ovo smeđe po sredini nisam sve obrisala dok sam slikala :/

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/bolesna_orhideja___/77604.aspx -
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2015 u 22:22
Danas sam s donje strane listova opazila sitne kapljice, a kad sam ih dotakla izgledaju kao neka ljepljiva tvar koja se rasteže. Prozirne su. Već dugo imam phalove, ali ovo vidim prvi put. Inače biljke se čine dobro, svježe čak je prošlogodišnji presđeni keiki potjerao grančicu s cvjetom. Nisam uočila nikakvu živinu. Pitam se trebam li reagirati i kako.
Na vrh
cicaaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Ožujak 2015
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cicaaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2015 u 20:19
LJUDI  :cry: :cry:  treba mi vas savet.Cudo sam napravila jaoooo...jedna orhideja mi bila sumnjiva presadila sam je korenje je bilo 80 posto trulo stavila sam u nov supstrat list je bio JAKO LEP ZELEN tj bilo je 3 lista i jednog dana vidim jedan list joj otpao a nije ni suv ni povijen cvrst je i zelen bio kao da ga je neko slomio a nije niko samo je  otpao  :cry:...uzea sam izvukla je iz supstrata da vidim da je nekako stabilnije vratim nije bila stabilna i i vidim da joj je ono malo preostalog korenja trulo i meko kako sam povukla da ga otkinem odvojim ta dva lista od onog glavnog dela(sto ide izmedju korena i lista)i ostanu mi SAMO DVA LISTA SPOJENA U RUCI ...jel postoji neki nacin da bilo sta uradim sa njom mucenicom tjsa ta dva lista koji nemaju ni koren NIJEDAN ni cvetnu drsku   :sad9:  ???
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2015 u 20:08
Na žalost mislim da tu nema pomoći. Možda će netko znati bolje.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2015 u 23:25
Originalno poslano od člana JelenaJ JelenaJ napisao:

Pozdrav svima. 
Nadam se da ćete mi moći pomoći jer na mojoj se orhideji nešto pojavilo na listu...
Vrlo vjerojatno je tvoja orhidehja zaražena grinjama. One su presitne pa se ne vide prostim okom i najčešće se ne primjeti zaraza sve dok se ne pojave točkice na listovima. To su oštećenja koja grinje naprave sišući sok iz lišća. Neke vrste grinja stvaraju uz lišće jedva vidljive svilenaste niti slične paučini pa se po tome može otkriti zaraza. Također se neke grinje mogu otkriti ako se vatom obriše po listu i na vati se vidi smeđkasto crvenkasta boja. 
Grinje mogu biti i nosioci raznih virusa pa se pojave i drugi problemi na biljci. Grinje se mogu jako razmnožiti pa će vjerojatno toliko iscrpsti biljku da će uginuti. Najbolje se razmnožavaju kada je suh zrak pa je nužno osigurati vlažnost zraka i češće prskati lišće. Lišće i stabljiku je potrebno vlažnom krpom češće obrisati sa gornje i donje strane.

Vrlo je teško riješiti se grinja čak i ako se upotrijebe kemikalije, a postoji velika vjerojatnost da će se grinje preseliti na sve okolne biljke.
Zato se preporučuje izdvojiti zaraženu biljku i držati ju dulje vremena izdvojenu (grinje imaju nekoliko razvojnih faza). Neki preporučuju baciti zaraženu biljku.
Na vrh
anica123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Travanj 2015
Lokacija: Derventa
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anica123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 12:17
Pozdrav,trebam pomoc.Otpao mi je jedan list kod orhideje (najmanji) a kod ostalih se u sredini pojavilo nesto kao da trune list.
Na vrh
anica123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Travanj 2015
Lokacija: Derventa
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anica123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 12:43
Evo slika







Na vrh
cicaaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Ožujak 2015
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cicaaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2015 u 12:20
Ljudi ,kad presadite orhideje jel normalno da pate neko vreme .Tipa moja je presadjena posekla sam joj svo trulo korenje i sad je oskudnije zalivam...ali nekakoje opustila listove pistaju i blago suvi nekako nemaju cvrstinu i to.Hoce vremenom da zivne il ja negde gresim?
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2015 u 21:53
Kada sam ja presadjivala svoje nisu se nista promijenile, ali ja sam ih presadila samo jer im je trebala veca saksija i nusi imale bas nesto trulog korijenja. Ako su tvoje imale trulo korijenje prilikom predadjivanja, to znaci da je orhideja vec bila pod stresom prevelikog zalijevanja i zato izgleda kako izgleda. Ipak, mislim da bi trebala staviti sliku, jer slika govorili 1000 rijeci Thumbs Up

Anice, slike se ne vide, ali i kod tebe je najvjerovatnije razlog previse vode, tada listovi i korijenje trunu...pogotovo ako se voda nakuplja pri korijenu lista. Phalovi vole rosenje, ali nikako dugotrajno zadrzavanje vode u sredini biljke,  pri  korijenu listova. 
Na vrh
sloboda11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Veljača 2015
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sloboda11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2015 u 10:21
Drastični zahvat - tko se može usuditi!
Ovako: nisu mi se svidale orhideje, listovi su klonuli, žutili, a žile su mi izgledale suhe. Imale su bubice, musice, crvice...Odlucila sam se na drastičan zahvat.
- one su nametnik, trebale bi se lako primiti.
Cvjetne stapke sam odrezala kao i sve sumnjivo lišće makar ostao i samo jedan listić, a potom izvadila iz supstrata i odrezala sve žile! SVE!
Ostavila sam zračnice koje sam ukopala u novi supstrat, ali sam ostavila 2 manje novije zračnice vani.
Prije presađivanja sam sve dobro istuširala pod mlazom vode.
E onda sam čekala!
Nakon 2-3 tjedna, zračnice su preuzele ulogu korijenja i počele zelenjeti. S obzirom da je posuda prozirna, to se lijepo vidi.
Kod rododendrona je slučaj da u slučaju bolesti žila, zračne žile preuzmu ulogu onih u zemlji, pa sam samo primijenila pravilo.
Eto, i tako sam spasila svoje orhideje.





Na vrh
Amrah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Amrah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2016 u 10:00
Pozdrav. Imam orhidejicu koju sam dobila na poklon prije 6-7 mjeseci. Bila je u cvatu ali nakon nekoliko sedmica cvjetovi su opali. Odsjekla sam cvjetne stabljike propisno i ubrzo je pocela ponovo da pupa. Medjutim, pupoljci su se susili i opadali. U medjuvremenu i dva lista su se smezurala i opala. Pomislila sam da ju mozda pretjerano zalijevam, te sam je presadila u novi supstrat i od tada je bolje. Brzo je ponovo ispupala i ocvjetala. Preostali listovi su i dalje u ocajnom stanju, smezurani i izbrazdani. Ne znam gdje grijesim, i sta mi je cinit? Confused Evo slika korjena i listova
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2016 u 22:46
Amrah, gdje ti stoji orhideja, jel ima dovoljno svjetla? Kad cvat brzo odcvate i lisce se smezura, ili joj fali vode ili je pak korijenje trulo. U oba slucaja se isto ponasa. Moja je kupljena u cvatu i jako brzo ocvala van prozorske daske. Kad sam je vratila kod sljedeceg cvjetanja na prozor, cvijet je trajao šest mjeseci!

Sto se tice pupova, oni znaju propadati od prodora hladnog zraka ili od preduge suhoce supstrata dok su u razvoju.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2016 u 12:01
Meni se čini da korjen nije u najboljem stanju. Trebao bi bit zelenkast kao onaj najgornji na slici. Ostali su smeđi, čine se nekako suhi, a možda i trulkasti. Ja bi odrezala sve smeđe korjane, a zeleni lagano potrpala u zemlju. Orhideje se sade u prozirne posude tako da se lakše vidi kada treba zaljevati. Sve dok je prozirna tegla iznutra zarošena, ne teba zaljevati. Kad je suha ja zalijem.
 
 
Na vrh
Amrah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Amrah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2016 u 14:28
Cvjetovi se još uvijek drže, čini mi se da se stanje popravlja. Krenula sam rezati ovo korjenje, međutim unutrašnjost im je zelena, pa sam ostavila.Držim je na jugoistočnom prozoru.
 @Jadranka4, @Kacunak, hvaa na savjetimaHeart
Na vrh
ana86 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Lipanj 2016
Lokacija: krusevac
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ana86 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2016 u 16:57
Pozdrav nova sam u grupi i treba mi pomoc.Kupila sam orhideju i sad vidim u njoj kao neke male sitne bubice bele ili paukcice ,jedan list je nesto promenijo boju,cime bi mogla da je sredim od tih bubica .Cry
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2016 u 18:24
Otiđi u poljoprivrednu apoteku (ili neku trgovinu gdje prodaju zaštitna sredstva za biljke) opiši im nametnike pa onda odaberi neko od sredstava koje imaju u ponudi. 
Na vrh
maldini View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Rujan 2016
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maldini Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2016 u 12:54
Ja imam problem sa jednom orhidejom, ne znam da li neko ima takvo iskustvo. Izrasle su joj cvetne drske na starim drskama i to po 2 na obe. Bas sam se obtadovala kada sam videla 4 cvetne drske. Medjutim, kada su izrasli pupoljci pojavile su se sitne belicaste bubice po njima, a sada ima i crnih minijaturnih. Nema ih nigde drugde na biljci, presadjena je pre mesec dana otprilike, samo po tim novim cvetnim granama i pupoljcima. A pupoljak kada poraste pocne da se susi, nikako da se otvori neki i da vidim koje je boje, jer sam je kupila precvetalu pa ne znam kakva je. Je l imao neko ovakav problem?
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2016 u 16:11
Maldini, to su vjerovatno biljne uši :-(
Kupi Mospilan ili Actaru i zalij supstrat, naprskaj i cijelu biljku. Biljka popije otrov, ta gamad će posisati otrov i krepati. Ti pupoljci će biti oštećeni sad zbog vaški, ali izbaciće ona brzo nove grane :-)
I ne brini, orhideji ne škodi zalivanje tim sredstvima, škodi samo štetočinama.
Možeš probati i nekim prirodnim sredstvom u kućnoj radinosti, ili ih ručno skidati ali tome kraja nema. Izlegu se nove generacije iz jaja.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2016 u 16:20
Amrah, baš mi je drago što napreduje!
Ja moje drzim na prozoru i ajme jednom mjesečno zalijem iz bokala kao najobicnije svako cvijece, nista ne potapam i nikad ne orošavam listove prskalicom, znači-cvjetaju svako malo. Sasvim malo odmore, i opet!
Samo treba paziti zimi da nisu stalno mokre i dati im dovoljno svjetla.
To je sva tajna. Skroz jednostavan cvijet!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 15161718>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.