Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jesenske lukovice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jesenske lukovice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1516171819 22>
Korisnik
Poruka
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 16:33

Moj je savjet da se cvijeće a lukovice pogotovo uzimaju u poljoapotekama ili ako ih tamo nema onda u cvjećarnama gdje ih drže.Nema smisla da ponavljamo ista loša iskustva
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 11:16
Mi smo ovo proljeće posadili dahlie, ljiljane, ni jedno ni drugo nije izraslo, 70% tulipana od prošle sezone nije cvalo. Isto tako bauhaus, baumax, a nisu bile jeftine.
Neka se sve zeleni
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 16:20

Definitvno nemojte više tamo...u poljoapoteci je najbolje
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 17:57

Nitko od nabrojanih mjesta prodaje nije proizvođač lukovica tako da po meni nije bitno gdje će se kupiti lukovice već tko i kako ih je uzgojio.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 18:23

I to je isto istina ali očito je da navedena "lošija" mjesta nabavljaju od lošijih uzgajivača ili nešto slično.Neka razlika mora biti kad nisam jedina koja je uočila razliku
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 19:46
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Nitko od nabrojanih mjesta prodaje nije proizvođač lukovica tako da po meni nije bitno gdje će se kupiti lukovice već tko i kako ih je uzgojio.


Slažem se sa tim!Nema veze gdje kupite lukovice,jer nekada se zna desiti da budu loše ondje gdje mislite da su ok.Većinom propadaju jer su hibridi,pa onda zbog neuslova i treće zbog lošeg kvaliteta lukovice,al to se može vidjeti odma pri kupnji u 90%slučajeva..Ja skoro nikada ne kupujem lukovice u poljoapoteci,jer ih i nema baš nešto u mom gradu,kupujem gdje stignem.Gdje mi neka zapne za oko..I većinom bude kako bude sreće..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 20:07
Cekajte,zelite reci da svi ovi veliki vrtni centri nabavljaju od istog proizvodjaca odnosno uzgajivaca???
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 21:26
Pa šta si ti mislila,tea??Naravno da kupuju svi,kod manje-više istih proizvođača i uzgajivača.E,sad ovo uzgajivača, je vellika riječ.jer ima ljudi u  svijetu koji uzgajaju odredjene vrste biljaka i te biljke imaju oca i majku i uvijek su skupe,jer su"markirane"!Time se bave neki uzgaivači..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2011 u 07:48
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Pa šta si ti mislila,tea??Naravno da kupuju svi,kod manje-više istih proizvođača i uzgajivača.E,sad ovo uzgajivača, je vellika riječ.jer ima ljudi u  svijetu koji uzgajaju odredjene vrste biljaka i te biljke imaju oca i majku i uvijek su skupe,jer su"markirane"!Time se bave neki uzgaivači..


Pa zar se ne vidi po pakiranju da li je isti proizvođač ili ne?Istina,većina ih je iz Nizozemske al ne piše na pakiranju uvijek isto odnosno firma ili kako već..
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2011 u 08:36
Pa svi pakuju u pakovanja svojih brendova,ali svi,u većini slučajeva nabavljaju kod istih prodavača.Sama si rekla većinom iz Nizozemske..
p.s tema se pretvorila više u chat nego u korisne savjete,mislim da je bolje da ovakve teme ostavimo za brbljaonice...
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2012 u 18:17
E, drage moje, da sam bar ove postove ranije pročitala no što je tu je. U vrijeme kad ste vi ovo pisale mene je moj muž htio obradovati i kupio u baumaxu dva pakovanja po 100 lukovica tulipana, dva pakovanja po 50 lukovica narcisa i još puno vrećica šafrana, presličica itd. Ja nisam mogla pa su on i djeca sve ovo posadili. Ja sam imala i nekih 150 lukovica tulipana koje sam prošle godine izvadila da bi ih u jesen ljepše rasporedila. Danas sam otišla u moj vrt u nadi da ću ugledati izboje ovih budućih ljepotica i jako se razočarala. Tulipana uopće nema, niklo je svega 5-6 narcisa i isto toliko šafrana koji su kupljeni u Baumaxu. Za razliku od njih, na moju radost, ovi moji od prošle godine nikli su svi do jednog, čak i one male lukovice (1-2 cm) koje sam zasadila jer mi je bilo žao baciti imaju lijepe i zdrave izboje. Eto, toliko o Baumaxu. Nije istina da je problem u zemljištu, položaju ili načinu sadnje, jer pred kraj gredice u koju su posađenje Baumaxove lukovice, da bi bila posađena cijela, suprug je uzeo oko 20 mojih i one su sve niknule. Ne znam, još se nadam da možda krenu, ali posađeni su dva tjedna prije mojih. Ja predpostavljam da trgovački centri ne uspiju sve prodati i onda ih loše skladište, a pred sezonu prepakiraju u drugu ambalažu. Iako nisu bili ni jeftini, nije mi žao novaca, žao mi cvijetne sezone koju treba čekati cijelu godinu. Sreća da jutros nisam otišla u Baumax po gladiole i ljiljane. Moram dobro promisliti gdje kupiti.

Dakle, Baumax definitivno ne
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2012 u 10:15
Porazno izvješće. CryCry 20% lukovica posađenih u zadnje 2-3 godine je probila van, ostale ništa. Dok stare bakine sorte uredno tjeraju. Mislim da ću dobro pretražit i pregledat sve prije nego što ikad kupim negdje nove lukovice.
Neka se sve zeleni
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 17:38
zribal
klimatis,ja sam nedavno bila u Baumaxu i ljepo zaobišla dio sa lukovicama.(Inače tamo kupujem Compo san supstrat koji mi je stvarno najboljiThumbs%20Up)Bilo je stvarno svega i svačega,prekrasnih cvjetova na slikama ali ja sam si dvaput promislila  i drago mi je da nisam uzela.Prije par godina uzela sam lukovice ljiljana u Bauhausu i isto se razočaralaAngryViše ne uzimam lukovice niti iz Bauhausa niti Baumaxa.Prije par dana sam uzela lukovice iz jedne sjemenarne u Zagrebu.ČInile su mi se velike i čvrste i nadam se da će cvjetati.
Na prethodnim postovima je već bilo riječi o tome koji trgovački centri i dućani šta uzimaju ali bez obzira na to ja svima preporučam kupnju lukovica u sjemenarnama i poljoapotekama.Ja sam zadovoljna i sa cvjećarnama koje drže lukovice ali svima koji kupuju lukovice nek pogledaju šta kupuju,tipa jeli lukovica velika,čvrsta,izgleda li suho ili svježe i slične stvari.Tako sigurno nećete pogrješiti a moći ćete nešto i očekivatiThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 18:29
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:

Porazno izvješće. CryCry 20% lukovica posađenih u zadnje 2-3 godine je probila van, ostale ništa. Dok stare bakine sorte uredno tjeraju. Mislim da ću dobro pretražit i pregledat sve prije nego što ikad kupim negdje nove lukovice.


Znam kako ti je..To se meni dešava svake 2-3 godine.Hibridi ne traju dugo,nažalost.Sam Bog zna koliko sam ih ja do sada posadila.Pa da mi je i trećina opstala proteklih godina,ja bi imala na hiljade cvjetova tulipana,narcisa,crocusa...I prošle jeseni sam posadila nekih 70-tak komada lukovica i neke od tih već sam imala ali su nestali kroz par godina..Nije to ni do uslova niti do zemlje,jednostavno hibridi imaju kratak životni vijek,nažlost..Kakvo je stanje ove godine kod mene,još uvijek ne znam, jer na gredicama odmara snijeg u debelom slojuAngry
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 09:19
U dilemi sam oko lukovica koje su suprug i djeca posadili u jesen i pri tome pomiješali tulipane i narcise, šafrane i visibabe iako su bili pakirani u pojedinačne vrećice.

Pitam se je li bolje da ih izvadim sad u zelenom i presadim u drugi dio vrta do sušenja listova ili da ih pustim da se osuše listovi i onda izvadim i čuvam do rujna i ponovne sadnje. Voljela bih malo više reda, ovako se jedni od drugih niti vide niti ističu. Ujedno, kako sad posaditi ljetnice kad je sve prepuno gusto posađenih lukovica.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 09:25
zribal,moj ti je savjet da ih pustiš da im se listovi sami posuše pa tek onda idi u akcijuThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 14:09
Ja sam od crocusa odustala. Nekoliko godina sam svake jeseni kupovala makar 2 pakovanja i sadila, nadajući se da će ih biti više slijedeće godine a ono svake godine sve manje. Ovoga proljeća ih procvjetalo nekoliko a vidjela sam da ima dosta listova ali nažalost bez cvijeta...
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 15:33
Zribal i ja bih ti savjetovala kao Tea,ne dirati ništa do jeseni!Preko listova one se hrane i skupljaju snagu za sledeću sezonu.Kada bi ih sada presadila listovi bi se odma posušili i čime bi se onda hranile?
Milice i mene crocusi neće, i oni irisi mini.Sadim ih svake godine a crocusa sve manje,a irisi se i ne pojave iz zemlje :D
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 22:54
Hvala cure na savjetima, ali mi nešto opet nije jasno, odnosno nije mi jasno zašto alisa misli da ništa ne diram do jeseni. Listovi tulipana posuše se već negdje polovinom lipnja i ja sam ranije lukovice vadila u tom periodu, a u jesen ponovo sadila. Zar to nije dosta. Ovo za vađenje u zelenom mi je potpuno jasno i čekat ću da se posuše listovi.

Drugo, malo gledam po internetu i vidim da se tulipani uglavnom sade u skupine iste boje. Moji su prošle godine bili tako posađeni, ali kad sam vadila nisam pazila i sad su pomiješani. Do duše boje im se izvrsno slažu pa to i ne smeta. Sad se pitam kako da ih obilježim da bih ih razvrstala u lipnju kad budem vadila. Mislim da ću, ako budem mogla, vaditi sve lukovice i onda nanovo saditi u rujnu jer je suprug niske biljke stavio uz ogradu gdje bi trebale doći visoke gladiole i dalije, pa one sad samo smetaju. Evo sličica mojih "pomiješanih" tulipana.


Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 23:17
Na gornjoj slici vidite da iako su pomiješani imaju skladne boje i meni to prekrasno izgledaju. međutim, na slici koja slijedi prikazana je problematična gredica. U njoj su mjestimično ima izmješanih narcisa i tulipana, te ukrasnog luka i dr. Poseban problem mi je ovaj božur na samom početku gredice. Pri sadnji nismo vodili računa da je iznad nje veliki hras sa susjedovog dvorišta, kao i šupa što sve stvara veliki i konstantni hlad. No čini mi se da to božuru ne smeta, sav je u pupovima.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1516171819 22>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.