Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jesenske lukovice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jesenske lukovice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 22>
Korisnik
Poruka
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 22:46
Ispade nesto drugo!
Agroperl - prirodni pijesak koji diše

Agroperl je ekspandirani vulkanski pijesak otvorenih pora, kemijski neutralan i prirodan. Kao fizikalno pomoćno sredstvo za tla i neutralno sredstvo za biljke, pogoduje stvaranju optimalne klime tla.

Najvažnija svojstva Agroperl-a koja pospješuju rast su:
- visoka sposobnost akumulacije zraka (ca. 50% vol.)
- velika sposobnost zadržavanja vode (ca. 50% vol.)
- polagano i ravnomjerno otpuštanje vlage
- rahljenje i dreniranje
- nekvarljivo
- kemijski neutralno

RAHLI - PROZRAČUJE - ČUVA VLAGU

Agroperl ne zadržava zrak i vodu samo površinski već, što je osobito važno, poput spužve u svojoj zrnatoj strukturi.
Agroperl se isporučuje u dva oblika: Agroperl ® -G (0-5 mm veličina zrna) i Agroperl ® -F (0-3 mm veličina zrna).
Agroperl -G se upotrebljava tamo gdje je potrebna drenaža i zadržavanje vlage.
Agroperl -G je posebno dobar za poboljšanje tla i travnatih površina, poboljšanje zemlje i komposta te kao mješavina sa tresetom.
Agroperl ® -F se koristi gdje je naglašena potreba za očuvanjem vlage. Posebnu primjenu nalazi kod pjeskovitih i suhih tala i za većinu mješavina sa tresetom, posebno kod sjemenja, mladih biljaka i prešanih zemljanih formi.
Agroperl ® se može upotrijebiti u čistom obliku ili izmiješano sa zemljom ili tresetom u različitim omjerima miješanja.

Kod mješavina je uobičajeni udio Agroperl ® -a 25 do 70% vol. pri čemu se standardna mješavina sastoji od 50% Agroperl ® -a sa 50% zemlje, komposta ili treseta.
Rezultat miješanja je dugotrajno rahlo tlo sa visokom sposobnošću zadržavanja vlage.

NEKE STANDARDNE PRIMJENE
zemlja za cvijeće:
2 do 5 litara Agroperl ® -a na 10 litara zemlje
poboljšanje tla:
3 do 30 litara Agroperl ® -a /m2 zemlje
sadnice:
čisti Agroperl ® ili 5 do 7 litara Agroperl ® -F na 10 litara zemlje
velike sadnice:
čisti Agroperl ® -G do polovine jame za presađivanje, potom 2 do 5 litara Agroperl ® -a na 10 litara zemlje
cvjetni sanduci:
5 do 10 cm čisti Agroperl ® -G kao drenaža i spremnik za vodu, potom 2 do 5 litara Agroperl ® -a na 10 litara zemlje.

SAVJET
Prije istresanja Agroperl-a iz vreće uputno je, radi lakšeg rukovanja, natopiti Agroperl vodom.

PRAKTIČNE UPUTE ZA PRIMJENU Agroperl G i Agroperl F kod sadnje cvijeća
Praktično je, prije sadnje cvijeća (npr. balkonsko ukrasno cvijeće) iz velike vreće isipati u jednu manju posudu (npr. kantu - 20 L) Agroperl G i zaliti ga s malo vode, tek toliko da se ne praši. Taj ćemo Agroperl koristiti za stavljanje na dno posude kao drenažni sloj. U praksi, neki stavljaju na dno kamenčiće, zatim sloj Agroperla G i potom smjesu zemlje i Agroperl-a.

U drugu sličnu posudu isipati Agroperl G ili Agroperl F, predviden za miješanje sa zemljom. Taj se može zaliti s oko 2 L vode. Neće se prašiti i biti ce lakše rukovanje. Dodaje se zemlja, pri svakom dodatku dobro izmiješa, sve do omjera približno 1:1. Dakle, na 10 L Agroperla - oko 10 L zemlje. Količinu zemlje možete i povećati ali ne više od 2/3 zemlje i 1/3 Agroperla (to je minimum Agroperla potreban za održavanje rahlosti i vlažnosti). Iz iskustva, za pelargonije (najčešće balkonsko cvijeće), dobar je omjer 1:1.

Sadnja balkonskog cvijeća - npr. pelargonije. Na dno posude stavlja se drenažni sloj čistog Agroperla G (ili kamenčići pa potom Agroperl G), oko 2 cm visine. Na taj sloj stavlja se smjesa zemlje i Agroperla G ili Agroperla F, ovisno o Vašem izboru.

Agroperl G će se koristiti u slučajevima kad je potrebna rahlija zemlja - prozračnija.
U slučaju kad je biljka jako osjetljiva na vlagu i treba je više (na pr. vodenike), koristit će se Agroperl F.
U sloj na dno posude (drenažni sloj) uvijek se stavlja Agroperl G.

Nakon sadnje zaliti sve zajedno s uobičajenom količinom vode. Pratiti svakodnevno vlažnost u posudi i zalijevati po potrebi. Sredstva za poticanje rasta i cvatnje dodavati prema uobičajenim uputama.
Aglaja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 22:58
Ovi su me potpuno zbunili govoreci o zadrzavanju vode. Koliko mi je poznato, drenaza je odvod suvisne vode (ili isusivanje zemljista koje sadrzi puno vode). Drenazni sloj se postavlja na dno kalja, saksije, tegle, zardinjere, pitara...kako se voda ne bi zadrzavala. I u tu svrhu se najcesce koriste kamencici, jer ih ima u nasoj okolini. Tekodje se preporucuje i sloj krupnijeg peska koji ce privuci visak vode. Mislim, da ovo moze da zameni kupovinu tog agro...
Aglaja
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 23:04
ajme aglaja...pa je l ti stvarno mislis da ja mogu sve to zapamtit sta gore pise? I taj agro... sta god da je, moze bit da je to dobro ali i do sada je funkcioniralo bez njega...kamencici, sljunak, pijesak...nemam namjeru mijenjati dobar recept (iako bi moglo ispasti dobro, kao ona shashina baklava)...ali to mi je sve prekomplicirano....(nisam citala sve to sta si gore stavila...mozda cu neki drugi put) 
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 23:06
Aglaja, zar se to ne zove još i perlit??? Ili tako nešto slično... 
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 23:14
Ma nisam ja to sve pisala, to su ti oni sto prodaju! Ja sam samo pobrkala loncice, kako i ne bi!
Agroperl = perlit (vulkanski pesak!! )

A glinopor je pecena glina za odvod viska vode!
Stari recept, kazem i ja: kamencici i pesak!
Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 23:18
Al ste ga zakompliciraliLOL.Sad da objasnim šta je šta i zašto,trebalo bi mi toliko koliko i vama kod kompliciranja.Zato Aurora dobro veli,zašto mjenjati nešto ako je dobrosmile187
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2007 u 23:26
To dođe tako nakon "tuluma"!!! smile96
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 01:31
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Arwen, koliko dugo su safrani, pre nego sto su pustili izboj, bili u frizideru? Ja sam male irise i krokuse (krokus je valjda safran )posadila u mini zardinjere i odnela u podrum, planiram da ih mozda smestim u frizider, jer zelim da ih sto pre vidim u cvatu. A imam u frizideru tri lukovice zumbula od 11.10. (nestrpljiva sam).
Merci.


još ih držim u frižideru, tamo su oko misec dana, i izvadit ću ih tek kad izboji budu dugi oko 2,5 cm
nadam se da bi mogli cvast za Božić
krokus (crocus)= šafran
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 18:10
joj ljudi ja jos svoje gladiole nisam
izvadila
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 18:14
Ja mislim da jos nije kasno, stavise pravo je vreme da ih izvadis!
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 18:15
ali jos su listovi zeleni
bojim se da mi ne isruhnu
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 18:29
Sigurno si ih nesto kasnije posadila, to planiram i ja sledece godine, posaditi ih u nekoliko navrata, pa cu imati i isti problem, verovatno. Mislim da ih ne smes izvaditi dok lisce sasvim ne pozuti i osusi se. U suprotnom ces prekinuti proces fotosinteze (preko zelenih listova biljka salje hranjive materije lukovici)lukovica nece sazreti i nista od nje sledece godine.
Ako neko vec ne resi problem (a mozda ga i nema, mozda ih samo trebas jos ostaviti u zemlji, valjda nece smrznuti)pitacu ja za savet jednu zenu na pijaci koja je do skora donosila gladiole, i njeni se listovi sigurno nisu osusili.
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 18:31
Ne listovi piljarice, vec listovi gladiola koje uzgaja!
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 18:36
tacno je da sam ih malo kasnije posadila
ali imam isti problem i sa kanom tako da stvarno neznam sta da radim
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 18:40
Ovih dana, oko sebe, cesto vidjam kane sa jos uvek zelenim listovima. Ako te to umiruje. Dok se ne javi neki strucnjak.
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 19:14
hvala aglaja
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 22:17
Ma, nema na cemu, kao da sam ti puno pomogla! Zadovoljstvo mi je. Uvek sam ja ta koja trazi savete.

Pravilo kaze da se lukovice vade 4 do 6 sedmica po prestanku cvetanja! A uzmemo li i to da mnogi svoje lukovice ostavljaju u zemlji po vise godina, mislim da nema razloga za brigu i strah.
Aglaja
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 22:49
I ja ovdje vidim jos puno cvijeca po vrtovima za koje znam da su iz lukovica ili iz gomolja...i sve je jos u zemlji (i ima jos puno zelenih listova).
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2007 u 09:53
Bitno je da nije još bio tako jak mraz pa da se smrznu lukovice i gomolji.A to još nije bilo.i moje su još vani.Kako kiša pada stalno ne znam kad ih izvaditi(u planu je jučer bilo ali kaj ću kad sam "morala" u Zg) Prošle godine je kod nas bila blaga zima(ne znam jel se spustila temperatura ispod-5,6) i da su mi cijele zime vani ostale ništa im nebi bilo.
Znači,nije frka još dok nebude jakih mrazeva.Dok se zemlja jako smrzne e onda je frkaLOLWink
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2007 u 12:05
sta bih ja bez vas
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 22>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.