Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dracena - Zmajevac
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dracena - Zmajevac

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 34>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2012 u 23:05
Cveckice rado bi ti pomogao,ali nebi bilo loše da vidimo slikicu te tvoje dracene i o kojoj se vrsti radi.Želim ti da ti se što prije oporavi,a dok neistjeraju mlade može ti proči oko 2-3 mjeseca.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cveckice View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cveckice Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2012 u 12:43
imam dracenu kojoj su svi listovi otpali,odsekla sam joj sva tri vrha do zdravog dela zalila voskom i sada cekam. dali ce i za koliko poterati nove izdanke jako sam nestrpljiva zelela bih da je povratim jer jako volim tu biljku. hvala unapred
Na vrh
alguna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alguna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2012 u 19:08
Bok svima, nova sam na forumu i neiskusna što se tiče biljaka.
Evo moje dracene, mislim da sam ju malkec previše zalila pa je počela crveniti.
http://i45.tinypic.com/23tmixf.jpg
Inače, u mom domu nema mjesta preko zime da ju držim na sunčanom mjestu, a da nije pored radijatora, tako da sam ju stavila u kut u najhladniju sobicu gdje nema radijatora, ali je isto tako sjeverni prozor kroz kojeg nema sunca.

Na proljeće bih ju trebala presaditi, ako preživi zimu. Znači, sad da ju neko vrijeme ne zalijevam, a smijem li ju špricati samo umjesto zalijevanja? Dok se ne oporavi?

Hvala na odgovoru.Tongue
Na vrh
Paeonia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Paeonia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 22:16
Nevjerojatno zahvalna biljka.
Izdržala je drastično različite uvijete bez ikakvih promjena na sebi. Baš mi se stoički drži.
Na vrh
Mateus View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mateus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2012 u 00:01
pozdrav svima!
moje dracene lijepo napreduju od kada sam ih presadila. Vrhovi mi se ne suše,nema više flekica od sunca i nešto su mi se lijepo raširile pa sam zadovoljna. osim... neki dan sam na jednoj primjetila i makla jedan potpuno žuti list. Nakon 2 dana još jedan. Nisam se sjetila poslikati. Uglavnom, do sada nisam se susrela s time pa ne znam koliko je to loše.
U biti, evo ovo je slikano prije 2 dana ali mislim da se dracene ne vide kako treba. Ovoj tamnijoj su listovi žutjeli.


Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2012 u 11:50
Iscrpno i poučno Thumbs%20Up
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2012 u 10:43
Suvi vrhovi su znak da je dracena u prostopriji sa smanjenom vlagom. To je normalna pojava kod nje, jer ipak ona ne raste u uslovima kao u prirodnom okruzenju. Ako se listovi suse u vecoj mjeri potrebno je staviti u tanjiric sa vodom napunjen kamenjem, da korijenje ne dolazi u dodir sa vodom. I prskanje listova odstajalom, mekanom vodom makar svaki treci dan.Suve krajeve redovno otklanjati ali paziti da se ne zakace zdravi dijelovi listova jer ce onda i oni da se suse. Ako je list suv cijelom duzinom znak je da je biljka preobilno zalijevana ili premalo i da joj nedostaje azota (N). Ova pojava zna da se desi i ako je dracena previse prihranjivanja a drzana na tamnom mjestu. Dracena zahtijeva svijetlo, od sunca zaklonjeno mjesto, ne podnosi premijestanje, suv vazduh (narocito zimi parno grijanje), pretople ili prehladne prostorije. Ne voli ni cesta presadjivanja i podnosi male saksije, tada vise razvija nadzemni dio. Prihranjivati je treba jednom sedmicno od marta do oktobra, a od oktobra do marta dva puta mjesecno. I zemlju treba cesto rahliti viljuskom da bi korijen dobio dosta kiseonika.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2012 u 09:18
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2012 u 08:06
Dobro došle,
Strpljenja sa biljkama,one vam to sve vračaju.
smile113
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2012 u 21:21
evo i mene k vama :) moja se drecena zove flafy...
po ljeti sam je stavljala na balkon i od sredine kolovoza je u kući...kako čitam dešava joj se nešto što je gore u psotovima vec netko spomenio. tj rekla bih da je isto. dakle na nekim listovima, na sredini kao da je udarena od tuče. ako me kuzite, kad da na sredini duzine lista ima neki suvlji dio koji je manji od cm, ali to ima na jedno desetak listova. ne znam sad jel to od sunca..ili od čega uglavnom, kupila sam ju negdje početkom godine, u siječnju, u svibnj sam ju presadila u veću posudu i sad je u tome. mogu ju držati na podu blizu balkonskih vrata(sjever) ili na polici iznad tv... mjenjala sam joj polozaj. evo nadam se da sam pruzila dosta informacija da mi mozete pomoći. puno hvala :)
Na vrh
VanDiemenica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VanDiemenica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2012 u 22:00
u kakvim se uvijetima uspješno zakorjenjuje? več smo rezali onu stabljiku koja je bez listova i odrezani dio stavili u vodu i počela je gnjiliti.
Na vrh
VanDiemenica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VanDiemenica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2012 u 21:56
biljka kao aralijina (slike su par postova gore)
nemam sliku ove bakine
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2012 u 21:01
Pozdrav, VanDiemenica i dobrodošla među cvjetoljupce!
S obzirom da se drvom života nazivaju i dracene i juke, dobro bi bilo da nam staviš koju sličicu pa da budemo sigurni o kojoj biljci se radi.
Zaključujem da je biljka kod bake oko pola godine. Uzmite u obzir da se i biljka treba naučiti na nove uvjete "stanovanja" kao i čovjek. Dajte joj još malo vremena, tj. budite strpljivi u očekivanju listova. Ako je stablo tvrdo, biljka je zdrava i na proljeće bi trebala potjerati listove. Dobro bi bilo znati na kavom je mjestu biljka prije boravila pa uvjete rasta prilagoditi tome, no ako to nije moguće, neka je baka drži na svijetlom mjestu, bez direktnog sunca.
Bojite li se ipak njezinog "nabijanja" u strop, možete pokušati s rezanjem grana. Jednu granu baka može odrezati na pola i odrezani dio ostaviti u vodi da se ožili. Na mjesto reza grane koja je ostala na biljci treba staviti voćarski ili obični vosak da ne bi u ranu prodrle patogene čestice. U proljeće bi tu trebali izbiti novi izbojci. 
Kad se pokaže je li eksperiment uspio ili ne, onda baka može odlučiti hoće li odrezati i drugu granu. Ovo je samo moje skromno laičko mišljenje. Tri puta sam isprobala slično i samo u jednom slučaju nije uspjelo, ali zato jer sam ujedno i skratila korijenje i presadila biljku (previše stresa odjednom).
Dakle, treba činiti jedno po jedno - sada odrezati jednu granu, u veljači po potrebi presaditi biljku u malo veću teglu, rahli i propusni supstrat, po mogućnosti uz dodatak perlita. Korijenje ne dirajte već presađujte ne oštećujući korjenovu grudu.
Bez obzira na to je li juka ili dracena, koristit će joj povremeno prskanje, bar za ono malo listova što ih ima. Voda treba biti odstajala ili kišnica, a može joj se dodati sredstvo za folijarnu prihranu ili Drin (kojim se, rastopljenim u vodi, može i zaliti nakon presađivanja).
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
VanDiemenica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VanDiemenica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2012 u 13:15
imam pitanje, situaciju ili kako ćete...
Baka je dobila ogromno drvo života koje je spaseno iz jedne hale. Problema su dva. Ima dvije stabljike, jedna je bez lista, druga s listovima. Obadvije stabljike su preko dva metra i problem broj jedan je da se ona s listovima nabija polako u plafon- kamo i kako s njom? Ona bez lista je isto visoka i već pola godine ne mrda ni gore ni dolje niti izbija listove. Sto s njom????????? Baki je panika, biljka joj je draga i uložila je puno truda da je spasi od propasti. Pomagajte molim vas....
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2012 u 08:13
Jaizelenilo dobro došao Dracene imam godinama i jedno pravilo vrijedi nikako na sunce (vole svjetlo) jer dobiju opekline kao i čovijek. Malo zaljevanja a ako je zrak suh prskati . Vidim da je imaš preko 20 g. vrati je na staro mjesto to je riješenje, ne bi bilo zgorega dat joj malo željeza ali samo malo da ponovo zazeleni.
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2012 u 21:01


Ova dracena je bukvalno izvucena iz kante za smece. Nasla je ja jedan dan u kontejneru. Uzmem je, donesem kuci, presadim, orezem sa strane suve grane i evo je sada raste li raste...izrasla je u pravu ljepoticu. Interesantno, uopste joj ne zute vrhovi listova, sto je kod mog cvijeca koje raste u kuci cesta pojava, zbog izuzetno suvog vazduha.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2012 u 17:49
Piozdrav tebi, Jaizelenilo! Dobro nam došao! Mislim da je tvojoj draceni stvarno bilo previše svjetla. Ako još k tome imaš u stanu klimu pa je bila na nešto nižoj temperaturi, žute točke su definitivno posljedica toga.
Predlažem ti da je vratiš na staro mjesto jer dracena baš ne voli izravno sunčevo svjetlo. A ne voli ni premještanje. Smile
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
jaizelenilo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 29 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jaizelenilo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2012 u 12:40
Pozdrav svima!

Veliki sam ljubitelj prirode, zelenila and so on.
Ovdje sam jer sam se počeo brinuti za svoju dracenu. Biljka je stara više od 20 godina, (ja sam stariji od nje =) i doseže možda 1,80m. ovog sam ju ljeta premjestio na drugo mjesto i vidim da joj se ne sviđa. Listovi(novi, tek izrasli) počeli su biti svjetliji i na nekim mjestima kao suhi, ali ne od ruba, kao što imam prilike vidjeti po slikama koje su drugi korisnici postavili. Vjerujem kako je to od izravne sunčeve svjetlosti koje je po ljetu bilo. Nisam razmišljao. Samo me zanimalo mislite li da su te pjege, odnosno kao suhe mrlje na listovima, žute, nastale od svjetla ili je moguće da i biljka jednostavno stari i to je to? I zašto mu fali boje? Dobio sam nekakve granulice koje imaju navodno sve u sebi, za sobno bilje. Počeo sam ih koristiti ali premalo vremena je prošlo za neke vidljive rezultate. Unaprijed vam svima hvala na čitanju a posebno onima koji će odgovoriti. Veselim se razmjenjivanju slika s vama!
Na vrh
ivana7 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Kolovoz 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 13:32
hvala! divan si!
upravo tako san napravila.. sad mogu samo sidit isprid nje buljit i čekat bilo kakav napredak :) ha ha ha
Na vrh
Puffy View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 90
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Puffy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 13:21
Evo, da ne bi zeznula, pripremio sam ti slikicu. Ne zaboravi da je rez zaista bitno zaliti nečime kako ne bi prodirale neke patogene čestice kroz svjež rez i tako uništile stablo (npr. plijesan)

Filip, Valpovo
Odjel za biologiju | Osijek
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 34>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,235 sekundi.