Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dracena - Zmajevac
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dracena - Zmajevac

 Odgovori Odgovori Stranica  123 34>
Korisnik
Poruka
Ivona View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dracena - Zmajevac
    Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 09:37
Hoće li naškoditi mojoj draceni ako je presadim sad (kupljena je prije par mjeseci i nije presađivana)...a brine me što su joj se vrhovi listova počeli sušit, a par većih listova je cijelo požutilo i otpalo...ima netko ideju zašto?? inače ja na svijetlom i zaštićenom mjestu, a prema savjetu cvjećarke zaljevam jednom tjedno, odozdola (u tanjur), pričekam 10 min, te izlijem višak vode koji nije popila???jel bi trebala ostavit duže? zalijevat odozgo??hvala puno



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 15:30
Ja ti mogu reći samo ono kako ja radim sa dracenama.Budući da su te biljke najmanje zahtjevne ja se tako i odnosim prema njima.Kada sam dobila prvu dracenu ništa nisam znala o njoj i sadila sam je i zaljevala onoliko koliko sam mislila da je dovoljno.
 
Svjetla joj treba,ne izravnog sunca,a vode ne toliko.Ja svoje ne zaljevam odozdo nego odozgo po zemlji.Ako nakon par sati ima u tanjuriću vode bacim je.Tako svakih 10-ak dana.
 
Prihranu joj ne dajem(bojim se kakva bi bila da je prihranjujem)ali je ponekad kišnicom zalijem.Kada je imam.
 
Voli prskanje listova.Kako je moja pooooveća ja to ne mogu ali joj često brišem listove.Što se presađivanja tiče,SVE biljke koje kupiš trebalo bi presaditi,tako i nju.Kasnije,kada vidiš da izlazi korjen van u podložak,onda je presadi.
 
Ako hoćeš da bude velika,da brzo raste presađuj je češće.Sad dok je mala svako proljeće.Ja sam se tu zeznula sa svojom,presađivala je svako proljeće i onda saznala da čim se više presađuje(čim ima više mjesta,veću teglu) više raste.
 
Moja je odavno limit(plafon) dosegla tako da je ne presađujem samo joj mjenjam zemlju i vrhove režem(koji opet narastu).
Naravno da stoji sve što je Aurora napisala,dapače,no može i bez toga.Htjela sam ti samo reći da se ne moraš previše opterećivati zbog njenih idealnih uvjetaWink
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2007 u 22:03
Imam sad i ja jedno pitanje u vezi dracene. Da li one vole prskanje listova?

Ažurirao aurora2 - 16 Kolovoz 2007 u 22:03
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2007 u 10:43
Koliko ja znam,voleWink
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2007 u 09:56
Vole prskanje i to jako.
Na vrh
pistacija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pistacija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2007 u 14:55

kuc kuc Wink

Bok svima , imam mali problem pa cu i ovdje pokusati isti rijesiti - vidim ovdje ima kompetentnih . Hvala unaprijed.
 
Molim savjet iskusnih jer... nesto se pocelo desavati sa mojom ljepoticom Znoji%20se

Naime dracaena je kod mene od 6 mj. ove godine na istom mjestu , nema direktnog sunca ima svjetlosti jer je zapadna strana svijeta i daleko je od radijatora... Ovih dana joj se nesto cudno desava sa listovima a ne znam zasto. Poceli su crniti ! je li od grijanja? je li neki parazit dosao ? Shocked
Napominjem da inace listove niti spricam niti cistim ali kolegica je u zelji da me iznenadi pospricala listove prije 10-tak dana sa onim sjajem za lisce Evil%20or%20Very%20Mad
Pliz help jer sam jucer pocupala 4 lista na kojima je vrh bio crn ali ostatak lista zelen.
 
e da slike cu vam staviti samo dok skuzim kako :)


Ažurirao pistacija - 20 Listopad 2007 u 14:59
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2007 u 15:05
Sjaj za listove definitivno ne treba stavljati na biljke jer zatvara stome kroz koje list diše i vrši transpiraciju. Mlaka voda, spužvica ili meka krpa pamučna i dobro obriši listove, ako nema dovoljno vode ili je suv zrak počinju se sušiti listovi od vrha, a ako je previše vode u zemlji pojavljuju se tamne, nekrotične pege po čitavom listu. U uslovima centralnog grijanja treba biljku povremeno prskati sa običnom odstajalom vodom. Voda iz vododvoda u sebi ima hlor (klor) za dezinfekciju. On brzo ispari, pa je dovoljno da voda nekoliko sati odstoji pre prskanja i zalivanja biljaka.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
pistacija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pistacija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2007 u 15:44
Hvala voki  sad cu  je malo spuzvicom prebrisati...
 
ali zasto listovi crne?
 
i molim da mi netko putem privat.poruke (da tu ne kvarimo raspravu) napise kako sliku staviti na forum? htjela bih podjeliti s vama moje crne listove ...
 
Hvala unaprijed.
 
 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2007 u 15:53
Ne vjerujem da joj je sjajilo moglo naštetiti.Ako nije špricano jako često,a vjerujem da nije,jedno špricanje joj ne može štetiti.Ja sam svoje dugo vremena špricala ali jednom godišnje,nekad dva puta,no nikada im smetalo nije. Bolje je lišće brisati ili samo čistom vodom,ili pivom(ko Voki) ili korom banane(ko ja) no samo hoću reći da ti sjajilo nije moglo naštetiti biljci. Kad staviš sliku bolje ćemo znatiWink                

Ažurirao shasha - 21 Listopad 2007 u 15:58
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2007 u 18:21
Shasha, ja sam samo jednom špricala biljke i u roku par dana Scindapsus mi je počeo crniti (vrhovi listova). Ostalo cvijeće je bilo O.K. Oprala sam ga i nakon toga je sve bilo dobro. To sam pripisala sjajilu jer mi se poslije to nikada nije desilo.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2007 u 19:51
Kika,moguće.Zavisi i od sjajila,no ja samo velim,iz svog iskustva,da nikada nije biljkama smetalo.
Na vrh
pistacija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pistacija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 10:12

Hvala shasha- sad mi je malo lakse ;) Evo uspjela sam napraviti slike ... sad sam u dilemi koliko da ih stavim-  zao mi kvarit ovu raspravu svojim listovima a opet htjela bih da rijesim problemcic biljkice. Hvala unaprijed :)

 
 

 
 


Ažurirao pistacija - 22 Listopad 2007 u 10:15
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 10:15
šta ti je to zeleno po zemlji,Pistacija?
Na vrh
pistacija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pistacija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 10:20
ukrasni kamencici i zuta bubamara i neki paun mali :) a sta mi je sa listovima? :)
 
 


Ažurirao pistacija - 22 Listopad 2007 u 10:21
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 10:38
ma pitam jer mi je prvo palo na pamet truljenje,zbog previše zaljevanja,i sad vidim još nešto zelenosmile181
Ne znam šta bi joj moglo biti,koliko je često zaljevaš?Crno bude najčešće od truleži a to dolazi od peviše vode,zato pitam
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 10:42
Sad u svemu tome nisam je ni pohvalila.Prekrasna jesmile94.Ja već godinama pokušavam takvu kupiti i uvijek  uzmem nešto drugo,ono,dracene već imam a to nešto nemam pa ću nju drugi puta.
E da,ne znam koliko mjesta u stanu imaš i nije da najbolje ovako vidim pa me nemoj uzeti za riječ,no ja bi nju presadila u malo veću teglu.Čini mi se ovako da je spram svoje visine u malo premaloj tegli.
Draceni ne treba velika tegla ali ako hoćeš da naraste,i ako imaš mjesta za veću biljku,presadi je.Kad je presadiš na očigled raste
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 11:36
Meni se isto čini da je od viška vode
Na vrh
pistacija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pistacija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 11:50
UF! Confused
 
Kaj onda da je presadim ili da je sad pustim bez vode? zalijevala sam je 1 x tjedno a zemlja je kad sam sad stavila prst u nju onako vlazna (vise suho vlazna- nije mokra) i jako stisnuta. Sad sam malo zlicom procackala zemlju u posudi ........
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 15:26
Svakako ju presadiWink
 
Vidim da je ova zemlja kupovna (tj. biljka je u njoj kupljena)
 
A ta zemlja je inace losa.
+ sto je istrosila hranjiva.
Na vrh
pistacija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pistacija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 16:07
Originalno poslano od člana tibor tibor napisao:

Svakako ju presadiWink
 
Vidim da je ova zemlja kupovna (tj. biljka je u njoj kupljena)
 
A ta zemlja je inace losa.
+ sto je istrosila hranjiva.
 
e kupila sma je u 5 mj. ove godine i odmah presadila , ostavila sam je u malo njene zemlje te u novu ubacila; presadih je tada u malo vecu posudu od one u kojoj je bila. I sve je ok bilo dok nisu poceli grijati; vjerovatno je trebam manje zalijevati jer ja sam nastavila sa zalijevanjem kao i po ljeti a u biti trebam vjerovatno sa 1 x tjedno smanjiti na 1 x u 10-11 dana.
 
Presadit cu ja nju sto je sigurno sigurno je iako nisam ljubitelj da biljku sad mrdam i uznemiravam ,nekako mi bed al morat cu ...
 


Ažurirao pistacija - 22 Listopad 2007 u 16:07
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 34>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.