Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dracena - Zmajevac
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dracena - Zmajevac

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 34>
Korisnik
Poruka
froginho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Studeni 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje froginho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2010 u 15:29
Originalno poslano od člana flover88 flover88 napisao:

pozdrav svima
Imam biljku koju sam dobio na poklon, mislim da je dracaena, drvo života? Ne uspjevam po internetu baš naći naziv.
Stavit ću slike pa Vas molim da mi kažete nešto o njenom održavanju.
hvala



evo imas ovdje o dracenama nesto, mislim da ti je to dosta jel dracene nisu uopce zahtjevne biljke http://www.cvijet.info/sobno_cvijece/dracena____lat_dracaena_/151.aspx
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
flover88 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover88 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 00:07
hvala na linku, u kakvom je stanju moja na slici ?, da li je sve ok?, ja sam je dosad izlagao dosta suncu i to direktom, pošto stoji kod prozora, sada sam pročitao da to nije dobro, valjda neće biti ništa.
I nisam baš shvatio u ovome članku kada piše o zaljevanju i prskanju jednom tjedno, da li se zaljeva i prska ili?

nov sam u svijetu biljaka, pa se ispričavam ako sam dosadan s pitanjima.

hvala
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 08:47
Tvoja dracena na slici je jak lijepa. Voli dosta svjetlosti, ali je nemoj izlagati direktnom suncu jer će sunce oprljiti listove. Lišće špricaš ustajalom vodom, a dracenu zaliješ jednom tjedno ali nemoj previše i to je to.  
Na vrh
flover88 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover88 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 11:48
ok,hvala, znači lišče pošpricam isto jednom tjedno kada je i zaljevam ?
Na vrh
froginho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Studeni 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje froginho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 11:58
ja svoje dracene jedno po ljeti jednom do dvaput tjedno zaljecam a spricam ih 3-4 puta tjedno dok u zimsko vrijeme naravno to smanjim u duplo i izbacim spricanje
Na vrh
flover88 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover88 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 18:26
znači rezime bi bio:
ljeti: 1-2 tjedno zaljevanje, 3-4 puta špricanje listova
zimi: 1 tjedno zaljevanje

Pošto ima više vrsta dracena, da li mi netko može reči koja je moja vrsta?
Na vrh
froginho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Studeni 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje froginho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2010 u 12:29
meni se cini da je to dracena fragrans jel i ja imam takvu a kad sam ju kupoval pisalo je tak dracena fragrans
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2010 u 12:51
Slažem se to je ta dracena iako je mi rado zovemo "drvo života".
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
froginho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Studeni 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje froginho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2010 u 13:02
imas pravo, mi za svaki latinski ili engleski naziv bilja ili cvijeca imamo svoj naziv, tako da moremo zvat kak ocemo
Na vrh
flover88 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover88 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2010 u 15:47
ok, hvala
Na vrh
beti View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje beti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2010 u 13:42
Imam dracenu marginatu
u tegli su bile tri stabljike kad sam kupio (prije pola godine), ali nedavno su na najmanjoj stabljici jednostavno otpali... i sad nema ničega na najmanjoj stabljici
dvije veće, više od metar, imaju dosta listova, ali mnogi otpadaju, a neki se i suše, na pola su suhi.
inače je smještena dalje od prozora, iza jednog manjeg stolića na otvorenom (nije uz zid). zalijevam i orošavam je...
jel to zabrinjavajuće što se događa s listovima?
trebam li je možda presaditi? tegla je dovoljno velika, mislim...
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2010 u 17:28
Dracena nije ljubitelj previše vode tijekom zime,čak i u uslovima visoke temperature(25°C+?nije joj u kućnom uslovima potrebno puno vlage,pogotovo joj nije potrebno redovno orošavanje listova,sve slične kućne biljke bolje je zaljevati malo manje nego ih zaliti malo previše,naročito ako su uvjeti hladniji i sa malo svjetla.Treba imati i na umu da je blizu poda i malo hladnije nego na metar visine,i da pri podu uvijek ima nekog propuha,cirkulacije hladnog zraka.
Na vrh
born2bewild View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje born2bewild Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2010 u 16:39

Ima li netko ideju kako zaštiti dracenu od propuha prilikom provjetravanja stana? Pogotovo veće (i teže) biljke koje nije jednostavno prenositi.

Na vrh
froginho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Studeni 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje froginho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2010 u 11:21
a zavisi kolko je visoka, ako nije tako strasno visoka i teska stavi ju u kupaonu jel taj dio kuce ili stana sigurno ne provjetravas
Na vrh
nedzma View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nedzma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 15:37
Imam dracenu marginatu ima otprilike oko 1,5m,nekako ruzno izgleda,na vrhu ima listova i stablo izgleda prilicno zdravo pa me zanima da li moze ona nekako da se skrati ili koji je postupak i kako i sta bi se desilo ako bi je sasjekla da li vrh staviti u vodu da pusti zile ili???ako neko zna molim vas da mi kazete postupak hvalasmile57
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 17:25
Slobodno je skrati koliko želiš
Mjesto gdje je režeš ostavi neka se dobro zasuši i vrg samo utakni u zemlju i tretiraj kao i do sada
Gdje skratiš deblo, ono če potjerat izdanke neposredno ispod mjesta reza pa češ tako imat dvije biljke
Isto kao i vrh tako možeš utaknuti i djelove debla, ukorjenit če se i pustiti izdanke
Dracenama treba preko mjesec dana da se ukorjene pa treba biti strpljiv

Na vrh
beti View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje beti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 11:31
moja dracena marginata je gotova.
u tegli su bile tri stabljike - s jedne, manje, otpalo je svo lišće prije mjesec-dva i onda sam i stabljiku izvadio van. ostale su dvije, veća, više od metar i manja. s veće stabljike otpalo je, pa gotovo svo lišće, i to pada i suho i "zdravo" lišće. sad je ostala samo manja stabljika i zanima me što da radim. Da ju presadim ili da se spremim da i ona "umre"?
očito sam negdje pogriješio s dracenom.


Na vrh
VILMAČ View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 19 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1530
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VILMAČ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 12:59

moj savjet:pod hitno joj promijeni zemlju!! onda je stavi negdje gdje će imati dovoljno svjetla i topline pa vidi reakciju!!

gdje je do sada bila!!? jeli se možda smrznula!?
Na vrh
beti View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje beti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 13:45
nije se smrzla
ovako, bila je između zida i stupa, to mjesto izgleda kao da je prolaz za vrata, nitko nije kraj nje prolazio, nije bila odmah do prozora, nego nasuprot, 3-4 metra dalje od prozora i svjetla je imala cijeli dan (ne sunčevog)
sad su sve tri stabljike bile u velikoj tegli, da presadim samo ovu manju stabljiku koja je ostala u manju teglu ili ostavim u velikoj? ili da samo promijenim zemlju i ostavim i malu i veliku stabljiku. Iako je velikoj ostalo samo par listova, onih na vrhu.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 16:36
Beti moguče je da si je previše zaljevala a supstrat nije dovoljno propusan i dreniran pa im je korjenje u blatu pa polako propadaju
Da li im je stabljika tvrda ili je omekšala prije opadanja listova
Presadi ih u neki propusniji supstrat, na dno stavi kamenčiča zbog bolje drenaže da se višak vode može iscjedit u tanjurič
Kupovni supstrat se odozgo često zasuši i stvori se vodonepropusna kora koja sprječava isparavanje pa je supstrat stalno vlažan a to dracenama nikako ne odgovara
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 34>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.