Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dracena - Zmajevac
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dracena - Zmajevac

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2425262728 34>
Korisnik
Poruka
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2011 u 21:59
Oprosti, tek sad sam vidjela post. Pokušaj malo dublje pretražiti (ja sam si još posvijetlila baterijom i gledala kroz povećalo LOL),pa ako ništa ne nađeš, onda nema smisla mijenjati zemlju. Samo budi na oprezu jer se ta čudovišta znaju javljati baš u zimskim mjesecima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2011 u 09:05
hvala
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 11:39
jutros kad sam ustala prvo što mi je palo za oko je moja dracena na jednom izdanku ove veće svi listovi su se objesili i otpali šta joj se desilo?
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 11:45
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 11:51

Ajoj žao mi je, možda se javi koji stručnjak koji zna kaj joj je  Confused.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 13:05
E, to stvarno ne znam. I dalje mislim da je previše zalivena, a nedostatak svjetla samo pogoršava stanje biljke.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 13:18
ne znam od čega su otpali listovi, vjerovatno reakcija na veliku vlagu

a moje iskustvo s  dracenom je ovakvo - prezimljava na skalama, znači negrijani prostor, ali ja sam na jadranu pa je velika razlika između negrijanog kod mene i na kontinentu

tu mi prezimljavaju i kaktusi i sukulenti i bugenvilija i clivia i... svašta još, čak su mi i sobne ljubičice tamo
ima svjetla, ali ne i sunca
veliki fikus benjamin i polica sa sukulentima odnesu dobar dio svjetla

a zalijevanje - moram priznati da je rijetko zalijem, kad i ostale biljke, možda jednom u 2 tjedna tj. ovisi o vremenskim prilikama
ako je vani važno, magla ili kiša, pa čak i južina izbjegavam zalijevanje jer se zemlja sporije suši i lako se dogodi da nešto istrune


Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 14:08
Ne znam šta da više uradim sa njom da je prepustim sudbini ili u smeće samo mi je zanimljivo što se to dešava sa ovom većom dok je ova manja ok.Sada se plašim da i mala ne nastrada u istoj su tegli nisam ju zalila 2 tjedna jutros sam opet vadila zemlju i bila je suha pa sam ju zalila ali ne puno.Ma da vas više ne gnjavim postala sam dosadna i sama sebi ako preživi super,ako ne kupit ću drugu
Na vrh
frances View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frances Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 14:19

listovi koji otpadaju kakvi su tocno? jesu li suhi(smeđi), ili gnjili ili (koliko se meni cini) skroz normalni?ako su skroz normalni, mozda je stvar u nekim nametnicima, ne u samoj biljci, ja bih je na tvom mjestu izvadila iz vaze, stavila u posve novu s novom zemljom, ali prije toga dobro ocistila korijen (isprala svu zemlju sa njega) i pricekala da se malo osusi da vidim ima li cega po njemu, ako ima i to ocistila. Probaj to napraviti. mozda upali. da se radi o premalo ili previse vode listovi bi bili drukciji, bar koliko se meni cini. I da, mislim da mora biti na svjetlu, ne direktno sunce, naravno, ali svjetlo mjesto svakako mora biti. Bar su moje dvije tako postavljene.

Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 14:36
jel ti bila na propuhu ili nagla promjena temperature? možda ti je neko otvarao prozore dok te nije bilo?
Per aspera ad astra.



Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 14:38
vidim da si napisala da prskaš listove možda ti je od prskanja? one ne vole da im u sredini odstane vlaga a sad po zimi teže voda ispari može biti da je od toga... tako sam ja svoju dracenu zeznula... sad uopće više ne prskam ništa i sve dobro napreduje... otuširam jednom u 2 mj možda da saperem prašinu i to je to
Per aspera ad astra.



Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 15:37
Ja bih postupila kao i Frances. Ako to učiniš, provjeri dobro ima li gnjilog korijenja pa to odstrani. Možda je korijen nagnjio samo ovoj velikoj pa zato mala nema problema. Zvjezdana je dobro spomenula propuh. Provjeri i to. Ako ti baš ništa ne pomogne i obje biljke uginu, ja sam zapelcala jednu granu i kad pusti korijenje, pošaljem ti je.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 15:57
joj cure hvala vam na podršci propuha nema ona je u dnevnoj sobi tu je uvijek toplo imam bebu tako da ne otvaram prozor ,listovi su malo kao smežurani ali na dijelu gdje su uz granu ne na vrhu ili sredi.Možda je svega po malo od ovoga što ste navele doprinijelo tome da otpadnu.Ja sam taj dio bez listova odsjekla do pola i na njega zalijepila žvaku pošto nisam imala vosak
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 17:42
mislim da ti ne treba žvaka, ja svoju znam orezati kad počne gubiti lišće odozdola i izgleda ćelavo, onda skinem dio grane s lišćem, tj. i dio stabljike i ničim ne premazujem rez
on se sam od sebe sasuši


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 17:51
evo slika prošlog ljeta 2010., na proljeće sam je biula skratila "za glave"


a evo slika i od ovog ljeta 2011.

Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 19:03
krasna je a hoće li iz tog dijela potjerati novi izdanci
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 19:08
baš je lijepa deblo joj je preljepo :) sigurno ima godina :)
Per aspera ad astra.



Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 21:32
hvala vam, drago mi je da vam se sviđa, nema baš klasičnu draceninu formu

iz svih grana (koje su bile ostale na draceni) narasli su novi listovi, a s ovom golom granom na prvoj slici - koju sam bila samo zabola sa strane, nisam imala sreće, ali nisam ni računala na to

dobila sam je prije više od 10 godina, moram priznati da sam prava "nemajka" prema njoj
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 22:01
Natalija, dracena ti je prekrasna! To nije ova obična marginata kakvu ja imam i kakva se može naći po svim dućanima. Listovi su joj crveniji i širi, a i stablo je deblje. Znaš li točno koji je to varijetet? Još nisam vidjela da iz jednog debla izlaze dvije (ili tri?) grane bez presijecanja. Kako si to postigla?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2011 u 23:09
Medy čini mi se da je tvoj problem pojačano zaljevanje. I difenbahija bi mogla imati sličan problem. Biljke više podnesu sušu nego pojavu gnjilenja od velike vlage.
I ja sam imala lične probleme dok nisam skužila da pretjerano brinem o biljkama.

Sad to radim ovako u svakoj ukrasnoj posudi imam kamen ili kvačice za robu (3 stabilan trokut) i na tome su mi izdignute biljke. Nakon zaljevanja provjerim da mi biljke    ne dodiruju vodu. Neke se čak i objese čekajući vodu, ali živnu one nakon zaljevanja ( to mi je dokaz da je bolja kratka suša nego potop).

Ova dracena je pustila u vodu oko kamena korjen i nikad se ne objesi jer od tud crpi korjenom vodu i ne škodi joj što je korjen sav u vodi. Bitno da je zemlja prozračna.

Takođe u svim posudama mi je ubačen usitnjen ugalj, djeluje fantastično na biljke. Hrani ih i štiti od gnjileži. Sad je vrijeme loženja i u jutro očistim ostatke uglja od pepela i skupljam ih strpljivo ( prije dodavanja u zemlju oprati od pepela. Sve ću biljke u vrtu opskrbiti sa ugljenom, jedna od najkvalitenijih metoda za zdravlje biljaka.

Dracenu zalijem povremeno ( rijetko, skoro kao i zamioLOL koji se zaljeva jednom mjesečno)LOL. Bitno je da provjerim nakon zaljevanja da posuda ne dodiruje vodu i ne natapa zemlju.

Dracena je stara 3-4 godine. Listovi nikad ne padaju niti žute.
Samo jednom kad sam presađivala sam odsjekla ovaj vireći korjen i sva se objesila, kao da me htjela kaznizniti što sam joj glavnu venu vodopiju odjsekla. Trebalo je par mjeseci da postane ona stara i da joj naraste novi korjen.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2425262728 34>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.