Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kaktus savjeti
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kaktus savjeti

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Dario View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kaktus savjeti
    Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 15:24
Biljka na slici je bila godinama dobro, obilno sam je zalijevao svaki tjedan, listovi su bili mesnati, čim bi vidio da su malo smežurani ja bi ju zalio.
Prije mjesec dana dvije grane sa biljke su jednostavno otpale (plavi krug na slici), koliko vidim ista sudbina očekuje preostale dvije grane, to vidim po tome što su stabljike blizu zemlje počele truliti i sušiti se.
Jesam li ju ubio sa previše zalijevanja, kao joj pomoći?
Koliko vidim listovi su već dva tjedna jako smežurani kao da ne dobivaju vodu.

Od grana koje su otpale otrgnuo sam listiće i pozabadao u zemlju za sukulente, hoće li to uspijeti, postoji li koji drugi način razmnožavanja?
Kako je naziv te biljke?

Link na sliku http://s14.photobucket.com/albums/a319/darior76/?action=view&current=biljka1.jpg

Hvala na pomoći

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
TaTjana43 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 1520
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TaTjana43 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 20:08
ako se ne varam radi se o božićnom kaktusu. cvate za božić. njega kao i ostale kaktuse i sukulente ne smiješ često zalijevati jer će uginuti. probaj ga "pelcati" ali sa zdravim dijelom listića.
ne bih znala da se i meni to isto nije dogodilo sa 2 kaktusa.
nadam se da sam ti malo pomogla.
sretno!
Na vrh
azari View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azari Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 21:00
imam doma ovu biljku, odnosno ima je moja mama, kaze da je zalijeva dosta, svako drugi dan...
ako je odjednom pocela venuti a zalijevao si je isto mozda je u pitanju neki nametnik?
prosle godine mi je na slican nacin uvenuo jedan drugi sukulent i tek naknadno sam shvatila da sam ga premalo zalijevala - iako su mi svi govorili da treba malo vode ocito mu je trebalo zaliti zemlju svaki put kad bi se malo osusila.
ali, ponavljam, ako ima dovoljno vode, mozda je problem u biljnim usima ili nekom drugom nametniku.. mozda da je detaljno pregledas?
ili probas presaditi u novu zemlju a staru odstranis sto je vise moguce.
nadam se da ce ti netko strucniji od mene moci bolje odgovoriti a u medjuvremenu sretno, nadam se da nece uvenuti!
Na vrh
Dario View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 09:04

Evo još koja slika, možda netko vidi u čemu bi bio problem.
Zapravo zalijevao sam je možda dva puta tjedno, nikakvih problema, rasla je i bujala,stalno su dolazili novi listići.

Kako izgleda list sada, prije nikada nisu bili tako smežurani, kada bi se malo smežurali ja bi ju zalio...





Na ovoj slici je označeno plavim krugovima gdje su već same od sebe otpale dvije velike grane, a strelicom je označena rupa u stabljici koje prije nije bilo.
Ta rupa nije napravljena od nametnika, bar se ne vide golim okom, nego se stabljika jednostavno suši i skuplja.
Kada primim stabljiku i pokušam ju malo micati izgleda da ju čeka ista sudbina, a to je nažalost sušenje i otpadanje...





Kako ju razmnožiti, da li da otrgnem zdrave dijelove grane i stavim ih u vodu?






Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 16:12
Grane stavi u mješavinu zemlje i pijeska i nemoj pretjerano zalijevati. Ali prvo pusti dan - dva da se zasuši rez.

Na vrh
Dario View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 18:10
Otkinuo sam grane i ti prvi članci su potpuno sasušeni, nimalo zeleni iznutra, očito biljka živi već par tjedana bez vode.
Sa grana sam uzeo listiće koje ću sutra zabosti u zemlju za sukulente.

Hvala svima na pomoći!

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 22:41
Sve to stoji da kaktusi i sukulenti ne vole puno vode,no ovaj je ipak umro,ili je blizu toga,od premalo vode.Pa skroz je isušena biljka.Ja bi ipak ,uz to što ćeš nešto zapelcati,probala cijeli spasiti.Presadi ga možda je nešto u zemlji,i zatrpaj zemljom sve do onog djela di ti se počinje račvati.Zalij je i nemoj je sljedeći puta zaliti za Božić nego za tjedan dana.WinkOna ne voli da joj je zemlja stalno vlažna a to ne znači da ne voli vodu.Probaj,možda još nije gotova.Dosta su izdržljive one.
Na vrh
Dario View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 23:00
Ovoga sam zalijevao jedan do dva puta tjedno, jako obilno, bujao je, stalno je dobivao nove listiće, sve dok prije mjesec i pol nije otpala prva grana (sama od sebe), prije dva tjedna i druga...
Listići koliko god sam zalijevao nisu postajali puni, nego sve smežuraniji i danas sam ju nažalost otkinuo i vidio da je prvi veliki članak iznad zemlje skroz suh, znači uopće nije dobivala vode Ouch
Prekasno je za ovo što si rekla jer sam ostavio samo listiće za zapelcati...

Na vrh
Dario View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2009 u 13:12
Nadam se da će biti puno mladih kaktusa Smile
Na isti način sam prije koji tjedan razmnožio i Crasullu ovatu...

Da li listić potjera mladice iz korjena ili iz vrha listića?

 


Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 13:16
Hm ..taman sam htjela otvoriti temu kad ono, sličan problem ..također imam sličan kaktus koji inače cvijeta na proljeće a s obzirom da ima tisuće naziva, ja iskreno nemam blage kako se moj zove,  no to je sad manje bitno :p ..Uglavnom, prošlo ljeto je biljčica lijepo cvijetala, no problem je nastao kada je preko zime ostao vani.. pretpostavljam da je zato ove godine dao samo jedan cvijet :( i listovi su dosta požutjeli, pa sad neznam jel ga je pametnije presaditi(ne znam jel bi natrag možda pozelenio) ili da isto kao i Dario samo razmnožim?

Btw, friška sam ovdje i forum vam je Thumbs%20Up
Na vrh
alenasms View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Kolovoz 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alenasms Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2009 u 14:35
evo malo šetam po forumu kad vidim da imate problema sa tzv.decembrom.Mi ga zovemo decembar jer cvjeta u decembru.Imala sam tri takva i isti problem kao i vi.Najbolje  je ponovo razmnožiti, bar sam ja tako uradila i uspjelo je.Samo dario mislim da si malo gusto to uradio.
Na vrh
Dario View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2009 u 21:07
Originalno poslano od člana tanjica tanjica napisao:

Hm ..taman sam htjela otvoriti temu kad ono, sličan problem ..također imam sličan kaktus koji inače cvijeta na proljeće a s obzirom da ima tisuće naziva, ja iskreno nemam blage kako se moj zove,  no to je sad manje bitno :p ..Uglavnom, prošlo ljeto je biljčica lijepo cvijetala, no problem je nastao kada je preko zime ostao vani.. pretpostavljam da je zato ove godine dao samo jedan cvijet :( i listovi su dosta požutjeli, pa sad neznam jel ga je pametnije presaditi(ne znam jel bi natrag možda pozelenio) ili da isto kao i Dario samo razmnožim?

Btw, friška sam ovdje i forum vam je Thumbs%20Up


Možeš presaditi, a uz to i razmnožiti Wink
Na vrh
Dario View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dario Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2009 u 21:08
Originalno poslano od člana alenasms alenasms napisao:

evo malo šetam po forumu kad vidim da imate problema sa tzv.decembrom.Mi ga zovemo decembar jer cvjeta u decembru.Imala sam tri takva i isti problem kao i vi.Najbolje  je ponovo razmnožiti, bar sam ja tako uradila i uspjelo je.Samo dario mislim da si malo gusto to uradio.


Sad je i meni to jasno Smile , poslati ću nove slike da vidite kako rastu...
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2009 u 14:11
Ovo izgleda truhlo. 
Od kad je slika?
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2009 u 18:24
Mislim da je u pitanju bilo samo previše vode.
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2009 u 13:13
On još uvijek tako izgleda??? Ja bih ga do sad bacila. Kakvi su ostali?
Izvadi iz supstrata vidi kakve su žilice, popršći fungicidom, zasuši nekoliko dana. Kasnije posadi u supstrat + pijesak, kamenčići, cigla. I ne zalijevaj. To je standardni postupak, ako nema bajica.
 
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2009 u 13:05
Meni to najviše liči na smrznuto :)
Čim se biljka više zalijeva, odmah postoji mogućnost zaraze gljivicama. A vidim da je to u stvari tek pelcer, pitanje je koliko je bilo korijena, je li mogao upijati vodu; čini mi se i da je u zemlji "iz vreće", koja je suviše hranjiva za kaktuse.
Ne znam koliko imaš iskustva sa kaktusima, ali uvijek pazi na supstrat i količinu vode.
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2009 u 21:11
Hvala na mishljenju Semira!
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2009 u 08:44
Mislila sam na kupo_nu zemlju, ona je hranji_ija i kiselija, pa je kaktusi ne podnose u _elikim kolicinama.
(tastatura nesto nije u redu, pa nema jedno slo_o)
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2009 u 10:06
Zdravo Semira!
Kakav supstrat ti koristish? Kakvo je tvoje iskustvo sa supstratima?
Ima li razlike u supstratu za mamilarije, opuncije, astrofita . . .
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.