Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Savjeti i upozorenja gljivarima - krpelji
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Savjeti i upozorenja gljivarima - krpelji

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Savjeti i upozorenja gljivarima - krpelji
    Objavljeno: 22 Srpanj 2009 u 13:09
KRPELJI

Opće preventivne mjere
Pri odlasku u prirodu savjetuje se da djeci odjenete svjetliju odjeću radi lakšeg uočavanja krpelja, te hlače s dugim nogavicama, duge  rukave i zatvorenu obuću. Što je manje izravno izložene kože, krpelju će trebati više vremena da pronađe pogodno mjesto za bušenje kože.
Ako se upotrebljavaju repelenti, (sredstva protiv uboda komaraca i krpelja), treba voditi računa da su to potencijalno toksične tvari pa se treba strogo držati uputa istaknutih na deklaraciji proizvoda. Takvi preparati ne bi se trebali primjenjivati kod djece mlađe od 2 mjeseca. Neki smatraju da takva sredstva ne bi trebalo primjenjivati ni na mlađima od 2 godine. Mazati treba samo dijelove kože koji nisu prekriveni odjećom. Djeci ne bi trebalo mazati lice i ruke jer njima često diraju usta i oči, a sredstvo je potencijalno toksično. Ako je sredstvo u spreju, nanošenje bi trebalo obaviti na otvorenome i dalje od hrane. Repelenti su djelotvorni nekoliko sati pa se sredstvo treba nanijeti više puta ako će se cijeli dan ili više dana boraviti  u prirodi. Nakon povratka trebalo bi oprati tretirane dijelove kože.

Nakon povratka iz prirode trebalo bi što prije skinuti nošenu odjeću i staviti ju u pranje kako bi se eliminirali krpelji koji su još na odjeći. Nakon toga slijedi iscrpan pregled tijela. Krpelji se često mogu pronaći u vlasištu (pogotovo kod djece), iza uha, na pregibnom djelovima tijela, u području genitalne regije i drugdje. S obzirom na to da zaražena ženka prenosi zarazu na potomstvo, već i oni najmanji krpelji veličine manje od milimetra mogu biti zaraženi. Ako je nastao ugriz, krpelja bi trebalo što prije ukloniti. Za to je dostatna pinceta s ravnim rubovima. Krpelja treba prihvatiti što bliže koži te ga jednoličnim potezom polako, ili uz okretanje, izvlačiti prema van. Pri tome treba paziti da se ne zgnječi zatak jer se u njemu potencijalno nalaze uzročnici bolesti. Nekada dosta raširena primjena ulja, acetona i sličnih sredstava kojima se premazivao krpelj da bi se ugušio i na taj način lakše uklonio danas se smatraju pogrešnima jer je veći izgled da krpelj zbog prouzročenog stresa upravo tada izbaci svoj infektivni sadržaj u našu krv. Ako tijekom vađenja rilce zaostane u koži, njega se tretira kao strano tijelo u koži, (poput trna), te se vadi kako ne bi došlo do lokalne infekcije. Samo rilce ne sadržava uzročnike bolesti. Oni su u tijelu krpelja.
<>http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.mojdoktor.hr/userfiles/image/LIPANJ09/krpelj.jpg&imgrefurl=http://www.mojdoktor.hr/Default.aspx%3Fpage%3D47%26article%3D4279&usg=__1XKX6ePSZquOAzaLcNIyQ9EHfYk=&h=219&w=250&sz=21&hl=hr&start=45&sig2=pVyv7B_Y42fjtpKh_5M38Q&um=1&tbnid=lgDH61j7O_Iz4M:&tbnh=97&tbnw=111&prev=/images%3Fq%3Dubod%2Bkrpelja%26ndsp%3D20%26hl%3Dhr%26cr%3DcountryHR%26sa%3DN%26start%3D40%26um%3D1&ei=1fBmSumoMMiwsAbA1ODXBg
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2009 u 13:39
Kad se kod nas beru šparoge, tada se obično nakupimo krpelja (kod nas se zovu čeperi)
Efikasno je nogavice hlača pošpricati sprejem protiv krpelja koji se koristi za pse, probala, nema ih
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 01:08
Šmrcko vidim da si se raspisala o krpeljima,biti će sigurno da si u gljivama zaradila neki krpelj,zar ne?To ti je normalno,jer ih ove godine ima izuzetno puno...Ja sam ih ove godine zaradila mislim 8 komada.Sve mjere opreza poduzimam maksimalno ali ne pomaže oni se uvuku i nekad ih nađeš tek drugi dan...Bitno je to skidanje krpelja.Ja to neznam nego imam frendicu koja mi to skida super....U ambulanti su na čudu kad se dođe tamo,jer oni baš nemaju prakse s tim.Mojoj susjedi su vadili i ostavili glavu pa je završila na Prvoj pomoći na operativnom zahvatu.Nije se s njima za šaliti ali prisutni su u šumi i mi gljivari to znamo.Kad dođemo kući sve se skida i odjeća sva u mašinu a mi pregledavanje i onda pod tuš....To je realnost i cijena strasti za prirodom i gljivama....smile226
sutra je novi dan
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 01:14
Jagodica dva sam zaradila. Ubod se upalio nakon dva dana. Na jednom ubodu vidim glavu.

Hoće li izaći sama ili moram kod dr?Confused
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 02:31
O draga moja to nije dobro.Neće ti on sam izaći,AngryAngry on ti se ukopava.Moraš otići na Prvu pomoć kao moja susjeda odnosno Blanka naša nova forumašica.Njoj su to operativno vadili pred 2 dana jer drugačije ne ide....To odi obavezno ujutro nemoj više čekati....
sutra je novi dan
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 10:25
Jesi li bila kod doktora? Nemoj da te ja odvučem! Ja sam mislila da ti je sve prošlo.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2009 u 19:00
Ajde Šmrckice što je s tim krpeljima,jesi li ih izvadila?Javi se vidiš da smo u brizi i Hoya i ja....smile221
sutra je novi dan
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2009 u 19:03
Evo sam se okupala i čekam MM uspavanog da ne idem sama. A i trebali smo po lubenice, sve sam smazala samaWink

Sad sigurno idemsmile78
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2009 u 22:08
Evo bila sam u dvije hitne , da mi izvade krpelja.

U jednoj su mi rekli da nemaju antibiotike i poslali me u drugu.

U drugoj su mi rekli da glavu krpelja pustim da se ugnoji i da je istisnem prstimaShocked

Riječka medicina na djelu, ne daj Bože čega ozbiljnijeg.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2009 u 00:32
Napad krpelja i uzrasta po mjesecima.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2009 u 00:45
Moj brat je pun bisera te mi je rekao svoje saznanje o krpeljima.

Kad se na krpelja primjeni alkohol , ulje i dr tekućine zbog agresije i samoodbrane krpelj ispusti brzo zaraženu tekućinu i može se ugušiti ali je već napravio svoje. Preporuka navodno zdravstva je da se stavi jod na krpelja od njega se momentalno onesvjesti i neuspije ništa ubrizgat u tijelo žrtve.



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2009 u 00:48
Evo sam ovo našla:

Krpelje nikako ne valja gušiti uljem (bez zraka mogu dosta dugo opstati), trovati insekticidima, omamljivati benzinom i alkoholom, pržiti cigaretnim žarom i sl. Možda ste mažući ga alkoholom ili nekim drugim hlapljivim sredstvom postigli to da se krpelj otpusti i da ga bez problema odstranite, no popuštajući zahvat za kožu krpelj se cijeli opusti, a budući da je napet (ponaša se kao balon) - povraća utrobu u domaćina.

Što učiniti s krpeljom koji se učvrstio u koži?
Uklanjanje krpelja je najvažnija preventivna mjera ako se krpelj već učvrstio u koži. Važno je krpelja ukloniti što prije - rizik od infekcije je veći što je boravak krpelja na tijelu duži. Dobro je znati da krpelj nakon što dospije na domaćina, oko 6 h traži mjesto za hranjenje, neko vrijeme buši kroz kožu, te je potrebno da najmnanje 10 h siše da bi ta osoba bila zaražena. To ukazuje da ima vremena za djelovanje prije nego krpelj prenese zarazu. Krpelja je lakše odstraniti u prvih nekoliko sati nakon uboda. Treba ga izvaditi cijelog, skupa sa rilcem (hipostomom) kojim se drži u koži, što nije uvijek lako jer rilce ima po sebi više nizova sitnih zubića usmjerenih u suprotnom pravcu od uboda.

Postupak:

nemojte na krpelja niti okolnu kožu nanositi nikakva sredstva (premazivanje uljem, petrolejom, lakom za nokte i sl. uzrokuje grčenje krpelja te pojačano izlučivanje sline, što može uvjetovati i ubacivanje veće količine virusa i bakterija u organizam čovjeka ako je krpelj inficiran

• uhvatite krpelja pincetom dezinficirane alkoholom ili opaljene plamenom, neposredno uz kožu (na mjestu gdje usni aparat krpelja ulazi u kožu).

• budite smireni i ne žurite

• laganim povlačenjem u više smjerova polako izvucite krpelja iz kože

• ne povlačite naglo, ne stiskajte niti ne gnječite krpelja!

• Nakon odstranjivanja krpelja mjesto uboda (i ruke !) dobro operite sa vodom i sapunom, te dezinficirajte

• Ukoliko u koži zaostane rilce, koje se prepoznaje kao sitna tamna točkica, treba je odstraniti sterilnom iglom. Ukoliko to ne uspije, nije potrebna kirurška intervencija jer se ništa naknadno neće dogoditi (ono će se resorbirati ili će ga koža „odbaciti“).

<>http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12672
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2009 u 01:49
Šmrckice vidim da si izvukla sve i svašta o krpeljima.Mislim da su te izludili,a kako i nebi kad su odvratni,pravi napasnici i napadaju bez pardona.Koliko sam uspjela pročitati nisu ti ih vadili ,nego što onda?Zar se to može ostaviti zabijeno u kožu?Nadam se da nemaš crvenilo i da nemaš simtome neke upale....Ponavljam,ja sam ih imala ove godine 8 komada,ali sve mi je vadila prijateljica sa uljem i to ide jako brzo i jednostavno i nema nikakvih tragova...Mi to tako radimo već godinama,otkad idemo u gljive i nije bilo nikakvih problema....Sad su počeli pričati da se ne smije stavljati ulje,međutim tako se najlakše skidaju i mi to prakticiramo....smile173
sutra je novi dan
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2009 u 02:39
Ma  izvadila sam ga sama, mislim glavu. Nisu me kako treba na hitnoj ni pogledali, nego rekli mi da kad se glava ugnoji istisnem sama gnoj i glavu.

Čudno mi je da na terenu nisam ni jednog pokupila, valjda ih nema u travi.

To nije razlog za prestanak gljivarenja.

Ali najsmješnije je bilo kad je MM kritizirao uopće odlazak u hitnu, kao nije to ništa i samo paniku dižem. Jutros je našao točkicu crnu na noži, vjerojatno nešto bezveze. I počeo histerično tražiti pincetu, a ja mrtva hladna jedem lubenicu i pitam ga je li lud , moš mislit što bi prestala jest zbog pincete. Kad je o nečijoj glavi kako se čovjek promjeni. Toliko se prepao da je iz alata uzeo nekakvu nesterilnu pincetu i htio čeprkati. Ipak sam mu morala sterilizirati moj pribor da se operiraLOLLOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 15:47
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 01:39
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2009 u 17:32
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2009 u 18:16
Smrcko, ta osoba koja ti je rekla da pričekaš da se krpelj ognoji pa da ga istisneš, ako radi u zdravstvu, od tamo bi je pod HITNO trebalo maknuti,jer ugrožava ljudske živote.
Inače, krpelja, ako se ne usudiš izvaditi sama, kod kuće, odmah, pomoću pincete i alkohola /moraš ga samo pažljivo i čvrsto uhvatiti i polako izvlačiti da cijeli izađe/, treba odstraniti u bilo kojoj ambulanti bilo kojeg Doma zdravlja, to je stvarno rutinski zahvat koji se također obavlja pomoću pincete i eventualno igle i sredstva za dezinfekciju.
Zgrožena sam i užasnuta indolencijom zdravstvenog osoblja o kojem si pisala.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2009 u 19:14
Sarica to ti je bila dr. na hitnom traku. Najgore što oni tu niti ne znaju kakvi su im slučajevi ležali u bolnici, kao posljedica krpelja. Još mi dr (kad sam joj na upit zašto sam uopće došla zbog krpelja) za te slučajeve rekla da sam ja tu nešto pobrkala. Nisam pobrkala 100%, osobno sam pričala i sa 2 osobe kojima se to dogodilo i imaju posljedice do kraja života (  a žena je i na štakama završila).

Ma vadila sam sama krpelje, ali mi je ostala glava. Ja ti to čupnem brzo, da ne bljucne sadržaj iz stomaka u mene sa bubicama.Wink Glava se jeste ugnoila i ostala mi je rupa na nozi kad je tijelo odbacilo sve kao čahuru.
Sestrica od dr opće prakse  mi je rekla da dođem po antibiotik ( zvala sam je jer mi nije jasno da mi na hitnoj kažu da ne treba ništa), ali nisam otišla sve se mislila da se umišljam. A dobro ništa se nije desilo, to je bitno.

Što se tiče riječkog zdravstva pola bi ih treba maknuti, da ih ne nabrajam poimenice i zašto.Confused Čini mi se da ćemo dobijati batine ubrzo kod liječnika što smo i došli.LOLLOL
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2009 u 12:35
Grozno, brrr...
 
Kad ga čupaš sama, samo ga lijepo smireno ,ČVRSTO uhvati pincetom, i onda POLAKO vučeš pažljivo u istom smjeru, da ne krivudaš s pincetom jer ti onda sigurno pukne.
Proklete beštije, tako ih mrzim i grozim ih se.
Bome sam ih se navadila MM i Sari iako mi je to odvratno, ali, kaj možeš, moraš. Pri tome, zaboravila sam ti reći, najprije ga dobro pogledam s povećalom jel onda lakše procijenim kak da ga čopnem. Nabavi povećalo, ako ga nemaš.
Primijetila sam u Zg u puno ambulanti panoe od Zavoda za zdravstvo na kojima su upute i obavijesti za građane u vezi postupanja u takvim situacijama, pa se iskreno čudim tvojoj dr. jer su to upute od Hrv.zav.za zdravstvo, a ne zagrebačkog, riječkog ili osječkog.
Trebala si napisati pismenu izjavu, i ubacit im u onaj sandučić za "doživljaje pacijenata", jer ta dr. mora nekaj i naučit ak nezna.
Nadam se da ti je dobro.
P.S.mene MM naziva "ubojicom krpelja", a on ih nakon što ih ja izvadim žive, dokrajči. Pa, tko je tu, ubojica. Samo jednom nisam mogla sama izvaditi beštiju, i to kad mu se uvukao u pupak. Bogme, dva tjedna je hodao na ambulantu na previjanje, jer su mu jedva oni ščupali mrcinu.
Ajd, bok, ja se raspisala
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.