Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sanvitalija - Sanvitalia procumbens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sanvitalija - Sanvitalia procumbens

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sanvitalija - Sanvitalia procumbens
    Objavljeno: 23 Srpanj 2009 u 01:32
Sanvitalija je balkonsko cvijeće iz porodice Asteraceae, a dolazi nam iz dalekog Meksika i Gvatemale.
 Prepoznatljiva je po svojim sitnim cvjetićima žute boje koje sliče na zlatnik - Asteriscus maritimus ili pak na bidens (bidens ferulifolia).

sanvitalija1.jpg

Prilikom uređenja vrta, balkona ili terase obavezno ostavite mjesto u barem jednoj lončanici ili visećem cvjetnjaku za sanvitaliju.
Sanvitalija obožava vodu, sunce i zaštićeno mjesto od udara vjetra. Kako voli dosta vode, uvijek imajte na oprezu da zemlju – supstrat održavate vlažnim.
 I svakih 10 – 15 dana prihranjujte gnojivom za cvijeće.


sanvitalija123.jpg


Ukoliko želite biljku uzgojiti iz sjemena, najbolje vrijeme za to je sredinom ožujka kada temperature malo porastu, a vi budete u mogućnosti osigurati temperaturu oko 18 *C u klijalištu.
Dok je presađivanje biljke u vrt tj. na balkon najbolje obaviti od početka pa sve do kraja mjeseca svibnja, kada ih je vrlo lako za pronaći na lokalnim tržnicama ili kod svog omiljenog vrtlara.

POGLEDAJTE I NA NAŠEM PORTAlAU ŠTA SMO O nAPISALI o NJOJ :KLIKNI OVDJE

sanvitalija12.jpg
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2009 u 14:18
SANVITALIA....ne saditi u posude i s vremena na vrijeme zaliti.....cvijeta do prvih mrazeva u jesen
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2009 u 16:32
Ne slažem se Domingo da sanvitalije nisu za posude, čak su jako lijepe u posudama, naročito u visećim posudama, na suncu
Imala sam ih i bile su prekrasne
Ili možda i njih ima više vrsta?
Na vrh
Ketty View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ketty Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 00:56
ja sam u jednom časopisu pročitala da izgleda super u visećoj košari u kombinaciji sa verbenom i scevolom. dal netko zna nešto više o toj biljci? nekakve slikice možda?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2009 u 23:33
Ja sam ju imala prijašnjih godina, držala sam ju u tegli i jako je oblino cvjetala cijelo ljeto. Prošle mi je zime prezimila u tegli na tavanu, a ove zime se je sama rasijala i niknula, ali jako je malecka, imala je tek 2 izbojka i par cvjetića.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2009 u 22:00
Moje malecke samoniknule u tegli, inače kupljeni primjerci su veći grmići puni cvjetova.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
daaa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje daaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2010 u 21:40
ovaj cvjetak bi bio lijep u kombinaciji sa nekim ljubičastim cvjetom, npr.surfinijama, samo neznam kako bi se one podnosile
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2011 u 22:46
Kupila sam ju pa ču vijedi hoču li s njom biti zadovoljna Tongue
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 23:43
I ja sam je kupila u Pevecu Wink Sanvitalia procumbens
Slika sa neta:
 
 
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2011 u 10:03
evo nekih podataka o ovoj prekrasnoj ljetnici iz knjige "Cvijeće za balkone i terase"


Visina: 8 - 15 cm
Doba cvatnje: od lipnja do listopada, jednogodišnji ljetni cvijet
Cvijet: žute boje sa smeđe - crnom sredinom; u obliku zvjezdice, promjera 2-3 cm

Rast: razgranati, niski ili malo povijeni izboji

Uzgoj: iz sjemena u ožujaku; temperatura klijanja 18°C, od svibnja moguća sjetva izravno u balkonske tegle

Sadnja: od sredine svibnja, razmak između biljaka 10 - 15cm

Mjesto: sunčano, zaštićeno od kiše

Njega: održavat stalnu vlažnost i svaka dva tjedna dodati malu količinu gnojiva otkidati uvenule izboje; lijepo izgleda posađena u prednji dio sandučića ili visećim posudama

Vrste / sorte: još jedna omiljena vrsta S.speciosa. Ima cvjetove jarke zlatnožute boje i izboje 80 cm.

Pogodna je za viseće posude, a može se kombinirati s bujnim surfinijama.
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2011 u 01:01
Hvala za post pčelica7 !
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2011 u 17:22
Ja sma ju neki dan kupila, predivna je biljcica, jos je dosta mala, ali predivne cvjetice ima...
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2012 u 21:47
Kupila je prvi put pa... vidjet ćemo kakva će biti


Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2012 u 22:04
I ja sam neki dan kupila sanvitalije, ali nisu imali one sa crnim okom (te poznam) nego neke sa zelenim okom i sitnijim cvijetom. Krasno su izgledale, ali sam se razočarala. Ne vole vrućinu, sve se objese preko dana.
Na vrh
Cikas View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 20 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 499
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cikas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 10:28
Evo moje u posudi! Možda bi se više raširila da sam je posadila u zemlju kao pokrivačicu tla!



Baška Voda
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 12:49
Sada tek vidim ovu tvoju ljepoticu Cikas.
 
Mislim da ne bi bila bolja u tlu kao pokrivac tla, jer biljka ne pusta korijenje pa mislim da bi ju trava ugusila ii bih cak se same grane unistile sa stalnim doticajem sa zemljom. definitivno je ovo bolji izbor..
 
samo dosta vode i prihrane
Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 20:25
kod mene se ipak pokazao kao dobar pokrivač tla, bolje nego u kalju.






Moj Osijek pun je sunca!
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.