Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orhideja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zatvorena temaOrhideja

 Odgovori Odgovori Stranica  123 89>
Korisnik
Poruka
Nina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 233
Direktni link do posta Tema: Orhideja
    Objavljeno: 02 Travanj 2007 u 17:11

Da li netko zna kako se skrbiti za orhideje?

Dobila sam prije nekih mjesec dana filenopsis koji je imao dva cvijeta i nekoliko pupoljaka. ti cvjetovi su prošli, a ovi što su se rascvjetali kod mene još fino izgledaju.
E sad, što mi je činiti kad prođu svi cvjetovi pa da mi opet cvjeta?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2007 u 17:33
Originalno poslano od člana Nina Nina napisao:

Da li netko zna kako se skrbiti za orhideje?

Dobila sam prije nekih mjesec dana filenopsis koji je imao dva cvijeta i nekoliko pupoljaka. ti cvjetovi su prošli, a ovi što su se rascvjetali kod mene još fino izgledaju.
E sad, što mi je činiti kad prođu svi cvjetovi pa da mi opet cvjeta?


Evo našla sam ti na internetu INET.HR

Phalaenopsis (falenopsis) je jedna od orhideja koju je vrlo jednostavno uzgajati u stanu.

 

orhideje10.JPG%20%2813788%20bytes%29SVJETLOST: Svijetao prozor s malo sunca ili bez njega. Idealno mjesto im je istočni prozor. Prihvatljiv je i zasjenjeni južni ili zapadni prozor. U tmurnim zimskim danima ponekad je potrebno više izloženosti suncu. Dobro prihvaćaju i umjetno svjetlo.

Moje orhideje su na istočnom prozoru.

23.srpanj2003%20002.jpg%20%28126336%20bytes%29TEMPERATURA: Noćna treba biti iznad 15°C, a dnevna između 24 i 30°C . Viša temperatura uzrokuje brži rast ali mora biti praćena većom vlažnošću. Ne preporučuje se temperatura viša od 36°C. Noćna temperatura oko 12°C poželjna je samo nekoliko tjedana u jesen da bi potaknula cvjetne pupove. Promjene temperature mogu uzrokovati otpadanje pupova.

Temperatura u mojoj dnevnoj sobi nikad nije ispod 18°C niti iznad 26°C.

orhideje6.JPG%20%2819215%20bytes%29VODA: Phalaenopsis nema drugih dijelova za spremanje vode osim lišća. Supstrat nikad ne smije biti potpuno suh. Biljke treba dobro zaliti pa ih ne zalijevati dok se supstrat gotovo potpuno ne osuši. Zalijevajte ujutro, tako da listovi budu suhi do sumraka da bi spriječili pojavu truleži. Ako je moguće zalijevajte kišnicom.

Zalijevam ih jednom tjedno i to tako da ih spustim u podloške, dobro zalijem odozgo i ostavim u vodi 3-4 sata.Image038.jpg%20%2860090%20bytes%29

VLAŽNOST: Preporučena vlažnost je između 50% i 80%. Stavite biljke na preokrenute podloške u posudu sa vodom (lonac sa biljkom ne smije biti u vodi). Špricajte biljke povremeno, po mogućnosti kišnicom.

Špricam kad god se sjetim.

PRIHRANA: Kad je vrijeme toplije treba prihranjivati dva puta mjesečno gnojivom s povećanom količinom dušika (10-30-20). Za vrijeme cvatnje potrebno je gnojivo s više fosfora (10-30-20). U hladnije vrijeme godine dovoljno je prihranjivati jednom mjesečno.

Prihranjujem rijetko, sa vrlo malom količinom gnojiva (nabavljeno u  Nizozemskoj).

 

23.srpanj2003%20001.jpg%20%28122182%20bytes%29PRESAĐIVANJE: Najpogodnije vrijeme za presađivanje je nakon cvjetanja. Presađuje se nakon 1-3 godine u poseban supstrat. Odrasle biljke mogu rasti u istoj posudi dok se supstrat ne iscrpi , najčešće nakon 2 godine. Mladu biljku treba presađivati svaku godinu u sve veću posudu. Odrasla biljka može ostati u istoj posudi samo joj promijenite supstrat. Prilikom presađivanja uklonite sav supstrat te odrežite mekano i trulo korijenje. Prvo stavite malo supstrata na dno, raširite korijenje te popunjavajte supstratom. Presađivanje je bitna stvar, inače phalaenopsis ostaje bez hrane.


Evo orhideje moje mame.Moja ove godine nije procvjetala!Cry



Mislim da nije potrebno naglašavati da je moja mama isto tako luda za cvijećem.Big%20smile kako ono jabuka ne pada....... daleko

 


Na vrh
Jajo View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2007 u 16:18
Prije svega pozdrav svima na forumu! Smile
Ja sam ovdje nova i imam par pitanja vezano za njegu orhideje. 
 
Prije dva mjeseca dobila sam na poklon orhideju.
Imala je par prekrasnih cvjetova i dva tri pupa.
Cvjetovi su s vremenom otpali a pupovi procvjetali i također otpali.
Sada je ostala samo stabiljka sa listovima.
 
Stabiljka se počela sušiti od vrha prema dolje.
Da li je to normalno ili mi se orhideja suši?
Što da radim sa stabiljkom? Da li stabiljka ostaje ili ju trebam rezati?

Zalijevam ju jednom tjedno kišnicom ili vodom iz brite i to tako uronim na kratko donji dio tegle u vodu da zemlja i korijenje upiju vodu i zatim ju maknem.
Da li  sam ju premalo zalijevala?
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2007 u 16:57
Jajo pozdrav i dobrodosla.
Daj nam napisi vrstu orhideje ili stavi sliku da ti znamo odgovoriti.
 
Na vrh
Jajo View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2007 u 23:48
Mislim da spada u vrstu Phalaenopsis (nadam se da sam dobro napisala).
Na žalost nemam sliku orhideje dok je još imala cvjetove ali možda
možete sa ove slike prepoznati na osnovu listova.

http://public.fotki.com/biljke/sobne-biljke/orhideja.html



Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2007 u 08:14

To je Phalaenopsis,cvijernu stapku sad odrezi koji na par cm,prihrani ju i presadi ako treba i cekaj ponovno cvjetanje

Na vrh
Jajo View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2007 u 12:15
Hvala na odgovoru. Smile
Znači za moju orhideju ima spasa.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2007 u 10:36
Jajo listovi tvoje phalenopsis orhideje izgledaju zdravo pa ne moraš brinuti a ima i dosta zračnog korijenja. Odreži samo suhi dio stabljike do prvog lisnog pupa iz kojeg će ti izrasti nova grančica i cvijet. Dobro bi bilo da nabaviš gnojivo za orhideje. Ja moje nadohranjujem jednom u dva tjedna i za sada su super.
Na vrh
Jajo View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2007 u 05:24
Znači trebam potražiti posebno gnojivo za orhideje.
E sad, što se tiče zaljevanja, čitala sam na netu da se orhideje zaljevaju tako da se umoče u zdjelicu s odstajalom vodom jedno deset minuta i zatim izvaditi van i pustiti da se višak vode ocjedi, i špricanjem listova.
No prodavačica u cvjećarni mi je rekla da to nije dobro jer će korjenje strunuti već da klasično zaljevam zemlju jednom u deset dana.
Sad ti znaj, koja metoda zaljevanja je ispravna?
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2007 u 09:09
jajo imaš otvorenu rubriku pod cvijećem foto o orhidejama pa pročitaj malo i tamo o iskustvima forumaša
Na vrh
latica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Rujan 2007
Lokacija: Dominica
Status: Offline
Bodovi: 2
Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2007 u 22:23

pozdrav svima na foromu i ja sam se priključila,jajo inače orhideje vole biti na mjestu gdje se u zraku osjeća vlaga pa bi ju mogla staviti malo u kupaonicu dok ti se ne oporavi.Listovi ti moraju biti lijepi zeleni i sjajni.PozdravThumbs%20Up



Ažurirao latica - 29 Rujan 2007 u 22:24
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2007 u 23:38
Jajo,dobro nam dosla.
Slazem se sa svime sto ti je drustvo reklo.
No,ja ju ne bih presadjivao,jer kako mi se po slici cini za tim nema potrebe.
Na vrh
Cattleya View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 35
Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 09:49
Pozdrav svima! Jajo, orhideja sasvim zdravo izgleda i meni se čini da ovoga časa nema potrebe za presađivanjem. Što se zalijevanja tiče, zalijevaj kako te volja- dakle hoćeš li odozgora pa ostaviti da stoji u vodi 10-tak min, ili ćeš umakati u kantu vode- svejedno je. Ono što je važno je da ne ostane stajati u vodi satima. Dok imaš prozirnu teglicu, na sijenkama se vidi kondenzat vode i dok ga ima ne treba zalijevati.  Moje Falove sad već zalijevam na 10-14 dana, s tim da još ne grijem. Po zimi, ako ne cvjetaju, ne gnojim uopće ili možda 1x u 2 mjeseca. To je i jedan od načina kako je nagovoriti na cvjetanje. Zimi je dobro omogućiti pad temperature na recimo 19 C tijekom noći da bi se potakla cvatnja. Ako se u sobi grije, češće ju prskaj.
Za povećanje zračne vlage možeš staviti ju na drugi veći podložak pun vode koji se može ispuniti kamenčićima, zatim na naopako okrenuti glineni podložak staviš svoju orhideju. To nije nužno, mnogi je drže i bez toga. No ipak mislim da je to bolje od prenošenja u kupaonu. Moje iskustvo s njima jest da baš ne vole premiještanje. Sretno s orhidejicom.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 12:15
Jajo dobro nam dosla
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 11:40
Dobro dosla Jajo Hug
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2007 u 23:24
Jajo, pozdrav i dobrodošla smile75
Na vrh
Alissia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 73
Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 03:19
Imam i ja jedno pitanje...ja imam tri orhideje koje sam nedavno dobila na poklon. Posađene su zajedno da fikusom u staklenoj tegli. Ja ih nisam sadila nego u rasadniku u Lučkom. Imale su prekrasne grane pune cvjetova i sada je jedna ocvala a ostale će isto uskoro. Na jednoj mi orhideji požutila dva lista i kad sam pokuša skužiti zašto onda sam vidjela da su ju posadili u zemlju tako da su prekrili sredinu iz koje izlaze listovi skroz zemljom dobrih  par centimetara. Da li mi zato listovi žute?
Evo pogledajte kako je ukopana u zemlju....smile183
Inače izgleda ovako...


Ažurirao Alissia - 20 Studeni 2007 u 03:21
Alissia
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 07:55
alisia vjerujem da je glavni razlog to što su posađene u zemlji. Orhideje je potrebno posaditi u vodopropusnu mješavinu mahovine, kore drveta i paprati. Ovu mješavinu možeš kupiti gotovu. Po mom mišljenju previše su ukopane.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 09:34
Ja sam početnik sa orhidejama pa ništ od savjeta ali cvijet jesmile227(smile181i ovaj stalak do njih je dobar,za šta ga koristiš? Di si ga kupila?)
Na vrh
Alissia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 73
Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 11:45
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja sam početnik sa orhidejama pa ništ od savjeta ali cvijet jesmile227(smile181i ovaj stalak do njih je dobar,za šta ga koristiš? Di si ga kupila?)
 
To ti je svječnjak za lučice...kupila sam ga u Nami prije par godina a sad imaju još ljepše sa ružama sav u bijelom i kojekakve svječnjake male i veče.
 
Alissia
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 89>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,199 sekundi.