Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šeflera - Schefflera arboricola
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šeflera - Schefflera arboricola

 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šeflera - Schefflera arboricola
    Objavljeno: 15 Kolovoz 2007 u 13:01
Schefflera je rod zimzelenog drveća iz Australije i sa Novog Zelanda. Zovu je biljka kišobran zbog prstasto raspoređenih listova, a u suptropskim predelima biljka hobotnica zbog oblika cvetova. U našim uslovima veoma retko cveta.
 

Kod mladih biljaka list se sastoji od 3-5 liski, a ovaj broj se godinama povećava i dostiže 12 liski. Schefflera actinophylla ima tanje i šire listove od one na slici i može da naraste preko 2 m. Manjeg rasta su S. digitata i S. octophyllum koja ima istaknute žile.

 

Što se tiče uzgajanja šeflera traži zračno i svetlo mesto zaštićeno od direktnog sunca. Zahteva umereno toplo mesto, najbolje od 13-16-18 stepeni. Temperatura iznad 21 stepen joj ne odgovara. Traži mnogo vode u toku proleća i leta, a zimi je treba oskudnije zalivati. Pogoduje joj češće orošavanje listova.

 

Biljku treba presađivati svake druge godine u proleće, a razmnožavanje je dosta teško, stabljičinim reznicama leti uz primenu fitohormona za ožiljavanje ili semenom u proleće.Slike naših članova možete pogledati ovdje:


http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2407&PN=1
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 10:02
dakle, dobila sam jučer schefflera nirvana.
predivan je (kad uslikam, stavim da vidite)
Može li pomoć oko održavanja pliiiiz jer nisam se sretala s njim do sada
Trebam li je presaditi odmah? u koliki pitar? svjetlo ili sjena? zalijevanje?
help molim
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 10:13
Draga,ne mogu ti pomoći,ja sam na"Vi" sa šeflerama.Sa svojom sam na ignoru.Cijelu je godinu lijepo rasla i sad se ona sjetila glumiti listopadnu biljku i pobaca u roku tjedan dana sve listoveAngry.Eto,to ti je moje iskustvo,ili neiskustvo,sa njimaWacko
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 10:56
Schefflera je rod zimzelenog drveća iz Australije i sa Novog Zelanda. Zovu je biljka kišobran zbog prstasto raspoređenih listova, a u suptropskim predelima biljka hobotnica zbog oblika cvetova. U našim uslovima veoma retko cveta. Kod mladih biljaka list se sastoji od 3-5 liski, a ovaj broj se godinama povećava i dostiže 12 liski. Schefflera actinophylla ima tanje i šire listove od one na slici i može da naraste preko 2 m. Manjeg rasta su S. digitata i S. octophyllum koja ima istaknute žile. Što se tiče uzgajanja šeflera traži zračno i svetlo mesto zaštićeno od direktnog sunca. Zahteva umereno toplo mesto, najbolje od 13-16-18 stepeni. Temperatura iznad 21 stepen joj ne odgovara. Traži mnogo vode u toku proleća i leta, a zimi je treba oskudnije zalivati. Pogoduje joj češće orošavanje listova. Biljku treba presađivati svake druge godine u proleće, a razmnožavanje je dosta teško, stabljičinim reznicama leti uz primenu fitohormona za ožiljavanje ili semenom u proleće.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 13:19
joj hvala vam
meni je šeflera totalna nepoznanica, a zaista je prelijepa pa ne bih htjela da je odmah uništim svojim neznanjem :(
smile79
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 18:00
Voki,kako da ja svoju ubjedim da nije listopadna.Utuvila si(vidi svemu pada lišće pa i ona odbaci) i ne odustajesmile226
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 18:15

mozda da je sklonis negdje gdje nema drugog
cvjeca da ne prepisuje
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 18:18
bila je(i još je) do dracene,ona ne odbacuje listove,al je izgleda puno gledala van pa pokupila od listopadnog drvećaAngry
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 18:26
mozda joj treba drustvo iste vrste
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 19:45
joj pa moja je isto do dracene, ali sa pogledom na drveće vani smile180
 
smile197
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 09:31
Saflera moze da naraste i do 2 m. Da, ali za dvesta godina. Dobro, mozda ne bas za dvesta, ali saflera jako sporo raste.
Pozdrav!
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 09:36
Saflera sa Vokijeve fotografije, pa ta je tamo sigurno od postanka instituta, a to je od hm, hmm... od davno. I sigurno je stigla vec povelika!
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 10:40
Aglaja...
ne bih se slozio sa tobom.
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 10:55
seflera raste kao i svaka biljka ovisno o UVJETIMA,I VRSTI.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 11:10
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Saflera sa Vokijeve fotografije, pa ta je tamo sigurno od postanka instituta, a to je od hm, hmm... od davno. I sigurno je stigla vec povelika! [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />

Institut osnovan 1938
Šeflera prisutna tek zadnjih 6 godina,
došla u mnogo manjem izdanju nego što je sada.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 11:16
Ma, ja namerno malo preterujem, zato sto je ta saflera stvarno lepa i veeelika! Ali stvarno sam cula od jedne cvecarke da saflera sporije raste. A ima je i moja mama. U poredjenju s njenom benjaminom, difenbahijom ili filadendronom npr. zaista sporije raste. Ali se dobro drzi. I zaista joj prija niza temperatura.
Aglaja
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 11:21
Kod nas je u kancelarijama zimi oko 25 stepeni. U jednoj kancelariji koleginica pokušava da uzgaja scheffleru već godinama, ali stalno joj propada. Sada trenutno ima u 2 saksije, ali neće dugo... Verovatno joj treba pogoditi mesto i društvo.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 11:26
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Ma, ja namerno malo preterujem, zato sto je ta saflera stvarno lepa i veeelika! Ali stvarno sam cula od jedne cvecarke da saflera sporije raste. A ima je i moja mama. U poredjenju s njenom benjaminom, difenbahijom ili filadendronom npr. zaista sporije raste. Ali se dobro drzi. I zaista joj prija niza temperatura.
 
 
Seflera ne voli nisku temperaturu,i to je jedan od razloga zasto sporije raste.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 11:29
Ne daj da propadnu, Vookki! Obidji ih ponekad, sapni im nesto
Aglaja
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2007 u 11:36
Ama, kod mene ti je kao oporavak za biljke. Trenutno mi je donela ta ista koleginica benjamina na oporavak, osušila joj se neka biljčica, bacila je u smeće, a ja je uzeo i vraćam je u život... Ako budem obilazio scheffleru bojim se da i ona ne pređe kod mene u kancelariju. trenutno imam 21 saksiju u kancelariji, a tek treba da sadim amarilise.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.