Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 78>
Korisnik
Poruka
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2010 u 20:11
Poštovani Andrej, znam da Vas često pitaju za sjeme, ali probat ću ne biti dosadan i zamoliti Vas za koju sjemenku Naga i Fatalii kad budete imali dovoljno :)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2010 u 04:36
Andrej, jako mi se dopada tvoja, ovogodisnja, kolekcija egzoticnih paprika. Thumbs%20Up Na pocetku sezone, zbog loseg vremena, smo imali problema oko presadjivanja nasih paprika u vrt, gdje smo izgubili dosta bhut jolokia, devil's tounge, black stinger i african red devil sadnica. Disapprove Uspjeli smo nekako spasiti ostatak sadnica i evo su polako pocele da donose prve plodove.
 
Prilazem slike nekoliko nasih sadnica.
 
Prelijepa sadnica Caribbean Red paprika
 
 
Bolivian Tepin
 
 
Chocolate Habanero
 
 
Fatali
 
 
Douglah - jedva cekam da vidim prve plodove na ovoj sadnici
 
 
7 Pot ( 7 Pod )
 
 
Chocolate Bhut Jolokia
 
 
Bhut Jolokia
 
 
Orange Habanero
 
 
Nedavno smo imali jaku kisu sa dosta tuce  i mnogi listovi na sadnicama su osteceni.Nakon tog nevremena pojavile su se smedje pjege na listovima sadnica.  Cak ni sprej protiv fungusa nije bio toliko ucinkovit. Unhappy Tuca je bila dosta krupna, tako da je velika sreca da su sve ove sadnice uopste i prezivjele.
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2010 u 07:07
Pošto sam uz paradajz (glavno povrće) počeo i sa feferonima evo jedan moj komentar i slika:

Dobra ljuta paprika se prepoznaje po vrisku iz WC-a. Big%20smile


Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2010 u 20:26
Sabur, svaka cast. Imas lijepu kolekciju.Clap
Evo novijih fotkica iz naseg "nuklearno ljutog" vrta. Smile
Caribbean red ( cvrena karibska )
Chocolate Bhut Jolokia ( smedja Bhut Jolokia)
Bhut Jolokias nuklearke smile184
Yellow Fatali
Douglah - Najtrazenija ljuta paprika,do sjemena smo jedva dosli, i ako rodi ove godine ima da vristim od srece. smile126
 
Trinidad Scorpion
 
Naga Morich
 
Chocolate Habanero
 
Chocolate Bhut Jolokia
 
Bhut Jolokia - dugih plodova
 
 
Trenutno imamo tri vrste Bhut Jolokia paprika ( okrugle, duguljaste i smedje).
 
Nisu mogle sve stati u kadar. smile182
 
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2010 u 22:25
Ela13

jel ti ovo prodaješ (mislim na plodove) ili šta već radiš sa ovim? Smile
Ne vjerujem, da ovo ide za "kućne potrebe". 
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2010 u 23:55
Sabur,
 
vjerovao ili ne skoro sve ide u kucne potrebe:duboko zamrzavaje, pravljenje soseva i salse i susenje. Smile Ostatak podijelimo prijateljima, sto u formi ploda i sjemena ,sto u formi kakvog novo smuckanog ljutog sosa. Smile Mi svi volimo dosta ljutu hranu tako da su nam ljute paprike sastavni dio svega sem sladoleda i kolaca. Smile
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2010 u 06:32
Ela13

svaka časta ako je ovo za kućne potrebe, bar po slikama mogli bi reći da možeš pola Bosne podmiriti sa ovim. LOL

De mi reci na koji način siješ/sadiš:
1. Da li pikiraš (prvo u male lončiće od npr. jogurta pa onda u velike) ili direkt u velike posude ubaciš sjeme?
2. Koju zemlju koristiš u posudama za sijanje a koju za sađenje? Da li kupuješ ili ...?

lp
Sabur
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 04:23
Sabur,
 
Moja rodbina i prijatelji su se "navukli" na ove paprike pa ih je sad strah izac u grad da ih murija nebi upitala zasto nosaju u dzepovima male plasticne posude sa "sumnjivim" prahom kad jedu u restoranima. smile184Kazu da je sve moja krivica i kad me vide ima da me smile232po propisu. smile96
 
1. postupak klijanja i sadnje koju mi primijenjivamo imas ovdje http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=267&PN=3 Sve u slici i rijeci i ako treba jos pojasniti tu sam da pomognem. Smile
 
2. Sjeme kad proklije posadim ga u 5x5x5 cm cetvrtaste posude i tada iskljucivo koristim ovu vrstu zemlje http://www.hardwarestore.com/media/product/451666_front200.jpg U njoj nema minerala i hrane ali je lagana i paprike lakse niknu ako ih posadim u ovoj zemlji. Cim paprika nikne iz zemlje dodam joj ovu organsku hranu http://www.gardeners.com/Seedling-Fertilizer/11727,default,pd.html. Kad paprikama izraste i treci set listova prebacivam ih u cetvrtaste posude 15x15x25 cm i tada koristim ovu vrstu zemlje http://www.stanleylawnandgarden.com/images/soil2.jpg i u tim ih posudama drzim dok ne dodje vrijeme da ih presadim u zemlju ili u saksije od 20 L. Najboljih 100 sadnica ide u saksije a ostale presadjivam direktno u vrt. Nikad ne recikliram zemlju, uvijek je kupujem, jer mi se desilo prije nekoliko godina da sam kupila sjeme paprika koje je bilo zarazeno bakterijama pa su se te bakterije prenijele i na ostale paprike. Duga prica, al' da skratim, te smo godine izvisili sa paprikama.smile180Od tada se ne igram sa reciklazom zemlje kad se radi o egzoticnim paprikama. Zemlju u vrtu dobro nagnojim sa organiskim stajskim (kravljim)djubrivom i u etapama sadnicama dodajem ekstra organske hrane. Cim ih presadim u velike saksije ili direktno u vrt svake druge sedmice im dodam po saku ovog organskog suvog djubriva http://www.biconet.com/soil/GIFs/progro.jpg. Kad im stabljika ojaca,ukinem ovo prvo djubrivo, a onda im svake druge sedmice dodajem ovo suvo organsko djubrivo  http://www.fertrell.com/super323.htm. Cim se pojave prvi cvjetovi pocnem im dodavati ovu hranu http://advanced-garden.com/wp2/wp-content/uploads/2009/06/AG-Botanicare05.jpg  i onda cekam da se pojave prvi plodovi.smile128
 
Nas prijatelj, koji je glavni krivac sto smo se mi "navukli" na ljute paprike, cesto zna reci da su najvece dvije greske, koje mozemo napraviti prilikom uzgoja ovih paprika, da ih previse volimo i previse zalijevamo.Smile Od 780 sadnica, koliko smo imali na pocetku sezone, prezivjelo je oko 600 a mislili smo da je smak svijeta kad su se neke od njih smrzle. Uglavnom, ova vrsta paprika ne voli temperature nize od 16 C i vece od 28 C.
 
Nadam se da sam ti barem malo pomogla oko postupka klijanja i sadnje egzoticnih paprika. Za nas je najtezi dio uzgoja njihovo prenosenje iz staklenika u vrt. Tada nam tek pocinju glavobolje jer su ove paprike jako osjetljive na vremenske promjene i sa njihovim presadjivanjem u vrt treba biti pazljiv. Do sada smo jedino imali problema sa klijanjem Chocolate Bhut Jolokia, sjeme ima jako tvrdu opnu.U sali sam nedavno napomenula jednom prijatelju da sjeme lupi malo macolom prije nego sto ga pripremi za klijanje.smile96
Ode sad u krpe, vrijeme mi je.smile49
 
Lijep pozdrav i tebismile219
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 06:47
Ela

hvala na ovako detaljnom objašnjenju.
Moram priznati da niti jednu ovu zemlju ili hranu za biljke koju si dala kroz linkove nisam vidio.
Kako vidim lokacija ti je BiH pa me zanima gdje tu zemlju i kako nabavljaš? Neka lokalna trgovina?

Ja lično ne sadim u posude al kontam, da bi naredne godine mada sam u oskudici sa prostorom. Grad je grad. Smile

A brojka od 780 sadnica je vrijedna spomena. Clap
Ja sam ove godine imao 71 sadnicu i brojao se u TOP proizvođače. LOL
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 04:03
Sabur,
71 sadnica u ovoj godini Clap Svaka cast.Clap Sad lijepo zasuci rukave i pripremi se za novu sezonu. Thumbs%20Up
 
Tek sam maloprije vidjela da mi je u korisnickom profilu pisalo BiH lokacija. Stern%20Smile Nazalost, nisam tamo, vec sam negdje drugdje, a kako i zasto je u mom profilu prikazana BiH kao lokacija, stvarno neznam. Wacko Izvinjavam se  zbog nastale konfuzije.
 
Evo ti par savjeta kako bi mogao sam napraviti organsku ( laganu) zemlju za sadnju ljutih paprika. Naime, ove ljute paprike vole pjeskovitu zemlju u kojoj je dodano zrelo organsko kravlje djubrivo. Slabo uspijevaju u teskoj zemlji koja nije rastresita. Ako pogledas moje slike primijetit ces da je zemlja u vrtu dosta sitna i pjeskovita. Jedini problem koji mi imamo sa ovom zemljom je taj sto sva voda zacas prodje kroz nju i za zalijevanje povrca iskljucivo koristimo drip hose system i to otprilike izgleda ovako  http://www.mzungudays.com/Images/Chapters/sisterp/irrigation.JPG
Trenutno nemam niti jednu sliku naseg irigacionog sistema u vrtu al cu nastojati da to slikam ovih dana i postavim slike na forum. Moja tetka je doskocila zemlji ilovaci, i svake godine ode na planinu u okolini gdje zivi i dovuce sumske crnice koju pomijesa sa pijeskom,sitnim bijelim kamencicima  i stajskim djubrivom i sa tom smjesom puni velike posude u kojima gaji ove ljute paprike. Kad sam bila tamo prosle godine vidjela sam da je imala nekoliko sadnica posadjenih diretkno u vrtu. Smile Kaze da je napokon dobila bitku sa ilovacom, a da su zbog toga najvise profitirali lokalni autoprevoznici koji su je dobro izuli za dostavu crnice sa planine. LOL
 
Kad se radi o sadnji povrca u gradu evo malo informacija o nacinu uzgajanja i prodaje povrca i bobicastog voca u vecim gradovima koji oskudijevaju na prostoru za uzgajanje. Nedavno smo bili u poslovnoj posjeti jednoj metropoli i dok smo sjedili u basti restorana za oko mi je zapeo presaren kamion sa velikim zvucnicima na krovu iz kojih je trestala disko muzika. Dvojica mladjih poslovnih ljudi, obucenih u sorceve  i polupoderane majice kruze gradom u kamionu na cijoj je karoseriji zasadjen cijeli mali vrt i tako prodaju po ulicama grada organsko tek ubrano povrce. Smile Kad sam zavirila na karoseriju odusevila sam se kad sam vidjela da su na njoj bile zasadjene salata, mladi luk,mrkva, persun, zacinsko bilje,mahune i jos svasta nesta. Eto ti ideje kako da prosiris svoj prostor za sadnju LOL A to bi izgledalo ovako nekako http://1.bp.blogspot.com/_VMTswN1XPEk/Sndl_jrl8PI/AAAAAAAAAFg/1xHmb07QT3I/s320/truck+garden+planted+small+from+wicked+delicate
 
Ako se das u avanturu sadnje ovih paprika moj ti je savjet da ih startujes odmah iza Nove godine, jer mnogima treba najmanje 80 dana da sazriju od dana prebacivanja u velike saksije ili direktno u zemlju.
 
Sretno sa novom avanturom uzgoja ljutih paprika. Thumbs%20Up
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2010 u 12:55
Dragi forumaši, vidim da vas ima koji uzgajate dosta "bijesnih" sorti papričica i svaka čast na uspijehu. Zanima me, kako u Hrvatskoj i okolici doći do tog sjemenja, ako se može, osim kupnjom preko interneta? Već više godina uzgajam chili, ali radi se o nekim uobičajenim vrstama tipa tabasco, jalapeno, itd. Tako da zanima me kako doći do fatalii, nage i inih sorti?
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2010 u 16:47
mememe

pošto već imaš pojedine sorte najbolje da napišeš koje tačno sorte bi volio i neka se jave.
Ja na žalost imam sve neke "no name" kojima pokušavam dokučiti ime. LOL
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 00:47
Sabur, hajde sad postavi slike tih svojih paprika pa da polako odgonetamo koje su koje. LOL
Na tvojoj slici paprika one crvene mi lice na Thai peppers http://siamspices.com/images/Thai_peppers.jpg  porijeklom su iz indokine i nisu lose za konzumaciju. Ne bi ih svrstala u nuklearno ljutu sortu, kao Bhut Jolokia ili Naga, ali su jako popularne u kineskoj kuhinji.
Okrugla zelena paprika se ovdje zove Red cherry bomb i u sebi ima jako mnooooooooogoooooooooo sjemenki. Ja ih zbog toga i ne koristim u prehrani, jer mi je dodijalo da pljuckam stalno sjemenke. LOL Ovdje se najvise koriste za zimnicu.
 
mememe, mi smo dobili od porodicnog prijatelja sjemenke 5 vrsta ljutih paprika, a ostalo smo kupili na internetu. Prije nekoliko godina smo kupili sjeme na e-bay-u koje je bilo zarazeno bakterijama i imali smo velikih problema da ih se rijesimo. Od tada, iskljucivo, kupujem sjeme paprika koje nemam u posjedu od ova dva uzgajivaca : http://www.refiningfirechiles.com/
Sa sigurnoscu znam da prodaju i salju sirom svijeta sjemenke.
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 10:05
Ela

eno poslao sam ti PM.
Ovo u vezi Thai peppers imam jednu dilemu: još nisam doživio da pocrvene.
Da nisu zelena verzija kao na pakovanju (to sam dobio orignal pakovanje iz Taiwana).
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 12:26
Ela13 i Sabur, hvala vam na savjetima. Za http://www.thehippyseedcompany.com/ već sam čuo, ima na youtube dosta videa di lik isprobava sve te papričice, prejak je. @Sabur, slažem se sa Elom oko Thai i Cherry sorte, a ona svijetla papričica sa ljubičastim flekicama mogla bi biti purirra (mislim da se tako zove).

Eto, ako je tko u mogućnosti što poslati (i razmjeniti), htio bi doći do sjemena fatalii i naga/bhut jolokia. Isto ako ima tko kakve habanere (osim bijelih), bio bih zahvalan.
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 12:34
Za Thai Peppers i Cherry bomb nije problem jer sam i sam skontao (za 1. imam orginal pakovanje, za 2. je stalna sorta).
Zanimaju me i ostale. Već sam pisao Eli.
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 13:04
Sabur, evo me jos uvijek krmeljam i vec sam ti sa poluotvorenim ocima "nabocala" privatnu poruku. LOL Mememe, trenutno sam u procesu vadjenja sjemena za nasu upotrebu, tako da ti u ovom trenutku ne mogu reci koje cemo sorte sjemena moci poslati prijateljima. Sad za sad, sa sigurnoscu znam, da 7 pot, fatali, devils tongue, duglah, scorpion, black stinger, naga morich su nam dosta podbacili tako da svo sjemenje cemo zadrzati za sebe za iducu godinu. Za ostale ti javim za koji dan.
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 14:11
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 14:54
Pitanje:

koliko dugo su sjemena kaljiva nakon što se izvade iz paprika?

sabur
Na vrh
Ela13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 89
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ela13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 22:34

Kaljivo? Hajde ti to prevedi da znam o cemu ti. Smile Ako si mislio koliko dugo sjeme moze stajati ako se odmah ne posadi,kazu moze stajati 3 godine. Smile Mada, kada se radi o paprikama, ja u to ne vjerujem. Ostavim sjeme za 2 g i uvijek ga rotiram.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.