Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7475767778>
Korisnik
Poruka
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2013 u 17:13
Trebam pomoć! Doibo sam slike stanja paprika u Puli i nije dobro ni malo. Stagniraju, blijede su i nešto ih jede. Neznam šta da im kažem da učine, ako tko ima prijedlog svakako je dobrodošao.

Evo par slika






Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2013 u 18:24
Papričice su dosta blijede, čini mi se da im je puno previše vlage u zemlji od puno zalijevanja, ovaj malč mi se isto čini problematičan, u smislu da ga je previše. Moguće da tome doprinose i velike tegle, možda zadržavaju puno vode.

Ja bih na tvom mjestu skinuo malč i ne zalijevao dok se zemlja skroz ne osuši. I nije da mi je ovih dana gorka sol rješenje za sve (:D), ali u ovoj situaciji bih im malo dao folijarno, vjerujem da bi pomoglo u jednoj nblagoj dozi.
Za nametnike ne znam, na prvoj biljci jedan list izgleda odgrižen kao kod puževa, a ovo drugo bi mogle biti rupe od insekata. Za one crne točkice nisma siguran o čemu se radi, ne skuži se dobro
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2013 u 23:12
Vidiš, pitao sam majku da li je šta zalijevala ali kaže da nije odkad sam ih ja presadio jer stalno pada kiša. Stvarno je puno u zadnje vrijeme kiše palo tamo - ja sam ponukan lokalnim prognozama odlučio staviti malč kao i prošle godine ali očito da sam postigao kontraefekt.

Rekao sam joj da makne sutra malč, ali ću joj reći da zalije sa malo željeza. I gorku sol svakako po lišću :D

Stvarno me izbacilo iz takta vidjeti ih ovako pojedene, a neznam šta je uzrok, puževi ili što drugo. Kaže da su skroz pojeli goat's weed sad nemam nijednu sadnicu u Puli toga ,srećom ostalo mi je sjeme pa više sreće iduće godine. 
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 07:20
Ako je bilo tako puno kiše onda je to zbog toga. Nisam dosad ovakvo lišće vidio izuzev na prezalivenim biljkama.

Malč će kasnije u sezoni dobro doći, jedino mi se čini da je ovo malo predebeli sloj malča. Možda da malo više slobodnog prostora ostaviš oko stabljike.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 20:58
Iss sugavi forum, nemres se ulogirat pa nemres postat pa se nemres ni odlogirat... Raspada se.
Mememe, ak je hrastovo hoblovinje onda tanini koje otpusta vjerojatno truju biljke. Plus previse vode truli korijen. Kolke su posude? Ja bi makla malc, i probala dobit da se prosusi zemlja, ili ih cak pocupala van i u manje posude dok se ne opprave.
velika gorica
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 21:06
Slazem se da treba maknuti malc,a lako moguce da im se ne svida sto piljevina ispusta.

Moje biljke u velikim kontejnerima su zadnji put zalivene krajem travnja i s obzirom na oborine pokazuju znake viska vode.
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 21:27
Ja se uspio ulogirati iz 5. pokusaja :)

Kod mene u zg sve manje vise ok, ali moji iz zagorja kazu da je tamo lose.
Papricice tamo stagniraju, ne rastu vec mjesec dana. Ni jedna nije krepala, nit izgleda bolesno, ali niti ne rastu. Kazu da je svima tamo slicno, paradajzi rastu paprike slabo.

Ili je zemlja losa ove godine, spaljena od sunca i tvrda, ili su noci tamo jos prehladne. Ako stignem zaletim se za vikend pogledat.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 21:36
Danas maknut malč. Bilo bi čudno da im smeta šta drvo ispušta jer je isto drvo kao i prošle godine. Makar moguće. Još je jedna otišla pojeo ju nepoznati počinitelj. Moji nisu još vidjeli što ih jede.Cry
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2013 u 21:54
Nisam siguran sto se piljevine i tanina tice, ali moguce je. Mozda si prosle godine manje stavio, jer ovo mi se cini previse piljevine.
Mozda i voda potencira problem s piljevinom uz previse vlage u zemlji.

Ako su ti pojedeni veci komadi lisca i odgrizene stabljike, vjerojatno puzevi. Makar ni insekte nije za iskljucit, ja sam danas svakakvih buba nasao po papricicama. Za sad bez stete.

Ja jos cekam rasplet s liscem na Manzanu :D

Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 11:13
Postovani, ko bi rekao da posle 20 godine bavljenja egzoticnim biljkama za oko ce mi zapeti chili papricice. Moram da priznam "krivac" je Andrej. Uostalom i chili su tropske biljke Tongue
 
Zahvaljujuci njegovim savetima uspesno sam posejala nekih 7-8 vrsta. i skoro sve je niklo, a sada ubrzava rast. Paralelno s novim biljcicama najisla sam na trogodisnju sadnicu chilija za koju mi je prodavac rekao "dobio sam seme iz Meksika i uzasno je ljuta".  Na stablu je bilo osusenih plodova, crvenih, velicine manja od klikera. Spoljni deo papricice nije bio uopste ljut. Ljutina se oseti u delu oko semena i sto je zanimljivo, veoma brzo prodje.
Bila bih zahvalna ako uspete da mi identifikujete vrstu.Smile
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 15:21
Uf teško da će se moć točno samo iz ove slike reći koja je točno sorta u pitanju.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 15:44
Hvala. Kako da slikam grm da bi se sorta odredila? Mislila sam da je ipak plod najbitniji. Nisam sigurna da je, ijako 3-godisnja sadnica, dostigao svoj maksimum. Dosta je orezivan. I... zasdjen je u starinskom emajliranom cupu za mleko Confused Zaista mi treba pomoc. Da li da ga ostavim tu gde jeste... Sta da mu radim?Smile
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 08:36
I uz puno slika plodova i same biljke teško je odrediti točnu vrstu.

Ovo je vjerojatno ili neka Bird's Eye ili Cherry Pepper varijanta, a svake od njih ima preko nekoliko vrlo sličnih vrsta. Uz mogućnost da je negdje prije došlo do križanja, vrlo je teško biti precizan po tom pitanju.

Mene podsjeća na Tepin ili Piquin papričice, no može biti i neka druga slična varijanta.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 12:09
Ako šta uspije ove godine u Puli, svaka čast tim biljkama. Sad su mi javili da je jaka tuča Angry baš se sve okomilo. I jučer i jutros je bila pužja apokalipsa. Srećom društvo u Zg je dobro i lijepo napreduje.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 13:09
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:

I uz puno slika plodova i same biljke teško je odrediti točnu vrstu.

Ovo je vjerojatno ili neka Bird's Eye ili Cherry Pepper varijanta, a svake od njih ima preko nekoliko vrlo sličnih vrsta. Uz mogućnost da je negdje prije došlo do križanja, vrlo je teško biti precizan po tom pitanju.

Mene podsjeća na Tepin ili Piquin papričice, no može biti i neka druga slična varijanta.
Hvala MisterNo Smile
Posto sam zaista nova u gajenju papricica, hocu reci u fazi citanja, citanja, citanj... cini mi se da su ove moje nesto vece nego Bird's Eye. Zeleni plod koji se vidi na slici je precnika 1,5 cm sa tendencijom rasta. Crveni plodovi su bili smezurani tako da njihov precnik nije pouzdan. Mozda je neki Cheri PepperEmbarrassed
Citajuci, na netu naravno, jer nemam ama bas nikakvu literaturu, meni je najvise licila na Piquin papričice. Pogotovo sto navode da je ljutina jaka ali dosta brzo nestaje. A to je bio slucaj kada sam probala jedan plod.
U svakom slucaju - veliko hvala! Uskoro ce biti fotki sejanaca svih vrsta koje su mi nikleSmile
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 13:29
Dobrodošla u klub :)

Pročitaj ovaj topic od početka do kraja, nećeš požalit. Andrej je napisao pregršt kvalitetnih informacija i zarazio već brdo ljudi papričicama.

Što se vrsti papričica tiče, baci malo ovdje oko:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Capsicum_cultivars
http://missvickie.com/howto/spices/peppers/peppersdict.html

Čekamo fotke :)

@mememe, ne bediraj se oko tuče. Dobro se oporavljaju, odstraniš najgore stradale listove i čim dođu k sebi nakon par dana rastu normalno. Prošle godine je moje jaka tuča zdrmala i fino su se oporavile :)



Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 13:33
Mislim da sam napisala da je Andrej "krivac" za moju novu opsesiju. Iscitala sam sve ovde i na jos jednom forumu gde je Andrej postavio temu. Hvala ti za linkove. Naravno da cu sve da iscitam.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 14:39
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:



@mememe, ne bediraj se oko tuče. Dobro se oporavljaju, odstraniš najgore stradale listove i čim dođu k sebi nakon par dana rastu normalno. Prošle godine je moje jaka tuča zdrmala i fino su se oporavile :)





Ma bediram se zbog svega pomalo pošto ne mogu osobno utjecati na ništa. Sve te nedaće, a moji ni ne stignu zbog svojih obaveza se pozabaviti kako bi i ja inače (makar da ih malo više interesira možda i bi Big smile) Žao mi je zbog pojedenih, pogotovo zbog te jedne ultrarijetke talijanske sorte (hibrid), zove se chocofabrilokia. Nažalost nemam više sjemena i neću ga ni dobiti.

Malo sam razmišljao o problemu s piljevinom i zaključio sam da nije problem o tvarima iz piljevine, već je problem što sam ju stavio ne mareći o vremenskim uvjetima pa je višak vode stvorio ovo stanje. Prošle godine sam stavio istu vrstu piljevine u istoj količini, samo što je bilo puuno manje oborina.

Sve u svemu previše negativnih čimbenika da bih dole očekivao dobar rezultat ove godine. Prezimljene biljke se dobro drže, već daju plod ali njih je tek 5-6. Od ovogodišnjih sijanaca jedino pimenta de neyde normalno raste, ali srećom ona mi je i bila najbitnija i najzanimljivija. Nadam se Big smile

Zagrebačko društvo lijepo napreduje, douglasi su poludili i rastu kao blesavi, makar ih je sunce pred mjesec dana spržilo. Zanimljivo je i da od svih chinensea brzo rastu još i TSBT i brain strain. Koji veliki listovi.Shocked

A Carolina reaper je tako spor da će do 11. mjeseca to biti jedan prekrasan bonsai. Čitao sam da se velik broj njih žali na njegov anti-tempo rasta. A mislio sam da je fatalii spor :)
Na vrh
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 23:34
Meni biljke koje po defaultu nemaju veliko lišće imaju listove velike kao traktor :), zapravo, izgleda da sam ove godine zakazao jer mi biljke ne žele rasti u visinu, šta god im radio, stoje na 13 cm već mjesec dana i samo filaju listove, bird eye bacio 8 pupova, a zgleda kao čvarak :). Jel postoji šansa da unatoč cvjetanju biljka počne rasti u visinu jer prošle godine mi je nakon cvjetanja stala rasti u visinu biljka a počela je samo bacati nove sporedne branše.
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 17:42
Jučer obišao biljke u zagorju, dvadesetak većih je ok, a većina ostalih koje sam posadio manje uglavnom stagniraju ili rastu vrlo malo.

Ne znam da li je do hladnoće, pretvrde zemlje ili sam nešto zeznuo kod sadnje. Moji tvrde da ih nisam dovoljno ''stisnuo'' u zemlju, no to baš i nisma mogao bez da ih oštetim jer su neke fakat bile sićušne. A možda su ih i moji zeznuli okopavanjem u kojem su neke skoro isčupali van, a neke zatrpali zemljom.
Sad sam to malo doveo u red, uz molbu da ih ne okopavaju :D

Biljke u ZG su ok, mada Manzano još uvijek ima kovrčavo novije lišće. I neke druge biljek  su rubove lišća počele okretati prema gore, i sutra će vjerojatno dobiti kalcij :)





Što se vremena tiče, rekao bih da je opasnost od mraza iza nas, iako nas čeka još jedno haldno jutro. Za divno čudo biljke nisu odbacile pupoljke, u zagorju čak i jedan Wild Brasil normalno cvjeta, a i ovdje u zg je samo s Manzana otpao jedan cvijet.

@mememe, da, onaj mokri malč je malo bolesno izgledao :D
Obzirom na količinu padalina ja neću skoro malčirat.

@pklicov, sasvim je normalno da i manej biljek uđu u cvat ako su uvjeti ok, rast će još. Kod mene u zagorju cvjeta gore spomenuti wild brasil a da biljka jedva ima 10 cm u širinu i visinu :D


Hm, nisam siguran jel to neko novo ograničenje foruma, ali ne da mi staviti tri slike u isti post...







Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7475767778>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,289 sekundi.