Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gaura - Gaura lindheineri
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gaura - Gaura lindheineri

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Gaura - Gaura lindheineri
    Objavljeno: 05 Kolovoz 2009 u 13:06
Gaura je prekrasna trajnica porijeklom iz Sjeverne Amerike. Cvate u roza i bjeloj boji i koliko sam istražila po netu, može narasti i preko 1 metar, grmolikog oblika. Cvijeta cijelo ljeto i lako se razmnožava sjemenom i reznicama.Voli sunčani položaj i dosta vode ali dobro podnosi i sušu.



više o gauri pogledajte ovdje
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2009 u 13:37

Prije jedno 5 godina, kupila sam 2 gaure u vrtnom centru. Prodavačice nisu znale ništa o njoj, a ja sam samo vidjela slike u jednom časopisu. Za nešto malo kuna kupila sam gaure u lijepim glinenim lončićima. Kod kuće sam ih presadila u veće žardinjenje. Kad je došla zima unjela sam ih u garažu. Proljeće je dočekala samo jedna.  Ponovno sam otišla u vrtni centar, ali ih nije bilo. Međutim, bio je čovjek koji mi je ipak o njoj rekao nešto više. Odmah sam ju presadila u vrt.

Nakon dvije godine, uspjela sam ih ponovno naći. Kupila sam još dvije bijele i jednu roza.  Ima razlike među njima. Roza je niža, i grančice sa cvjetićima malo više vise, ,dok kod bijele stoje uspravno.
Ako ste pogledali u moj vrt, onda ste vidjeli da su cijeli dan na suncu, da ne kažem ove godine u krematoriju. Zaljevam iz navečer. Cvjetaju cijelo vrijeme.
Najljepše mi je ujutro, dok pijem kavu, moje gaure klimaju svojim dugim vratovima. Čim sunce se pojavi, na jutarnju pašu dođu pčele. I iako nema vjetra, cijela gaura pleše i pozdravlja novi dan.
U jesen kad stapke uvenu, odrežem ih od zemlje na 10 cm, kako bih znala gdje su (sada već sigurno znam). Prošle zime sam ih pokrila sa slamom. a prije sa nešto lišća. Moja mama ju nije zaštitila, i još je živa.
U proljeće pri zemlji počnu se pojavljivati listići. Tad odrežem suhe stapke, da ne smetaju.
Iz osobnog iskustva, mogu reći da se uspješno razmnožavaju sjemenom. Prošle godine, oko mojih "starki" bilo je preko nekoliko mladih biljčica, koje sam sa zadovoljstvom podjelila prijateljima. Ostavila sa si jednu bijelu.
Sada moju veliku rundelu krasi 5 gaura.
Sa vremenom se ona raširi, ne puno. Tako da mislim da se može korjen i dijeliti. Nisam probala, ali to je samo moja pomisao.
Eto to je moje iskustvo i moj doživljaj gaure.

Nadam se da vam nisam bila dosadna.smile47
 
 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2009 u 21:56
Hvala na opširnom opisu Kamilica, nadam se da budu i moje uspijevale tako dobro kao i tvojeSmile
Pročitala sam na netu da se jako lako razmnožavaju reznicama, samo se zapikne grančica u zemlju i svaka se primi - pa sam to sad probala s jednom grančicom, budem pratila dal je to istina.
Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2009 u 08:14
Nadam se da će sve kojima sam poslala sjeme nagodinu veseliti svojim plesom, mahanjem i ljuljanjem.smile160smile79
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 08:30
i ja sam vlasnica roze gaure  i jako sam zadovoljna njom..eto sad znam i za razmnožavanje..Smile
Na vrh
goga-zg View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goga-zg Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 10:20
i ja sam spasila dvije roze gaure od definitivne smrti na sajmu.jadnice nisu baš najbolje,ali ću dati sve od sebe da ih spasim.sada im žuti lišće,ali to je vjerojatno zato što dolazi jesen. zahvaljujući kamilici imam nešto i sjemena,pa ću na proljeće pokušati zasijati.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 11:41
Sve grančice koje sam zapelcala još se drže, a vidim i da je korijenje počelo provirivati na dnu tegle....znači stvarno se tako lako razmnožavaSmile
Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2009 u 20:50
Posuda u koju sam posadila jednu malu ružicu,  puna je roza gaura i par bijelih. Bacile sjeme, i evo rasade. Vjerojatno će nešto završiti kod Dominga.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2009 u 22:08
Moja gaura upoće nema sjeme, a cvate stalno. Pretpostavljam da je to zato jer imam samo jednu, a valjda nije samooplodna.
Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 11:48
A kod mene sjemena ko u priči. Sve podjelila, nešto još malo ima, pa skupljam jer se polako i ona sprema za san.Sleepy
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 17:14

ja kad sam kupila gaure bilo je puno suhih grančica ja sam to sve porezala evo vidim da odozdola već se crveno-zeleni novi listići..

Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2009 u 10:39
Hvala kamilica na tvojim gauramaHeart........što s njima preko zime dok su ovako male?
Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2009 u 14:27
Domingo, drži ih u svom stakleniku. Na proljeće ih posadi van.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2010 u 21:43
Za gauru je na kontinentu najproblematičnije prezimljavanje. Ona dosta dobro podnese hladnoću, ali ne i mokro tlo, na što treba obratiti pažnju kod odabira položaja. Zimu će lakše preživjeti ako joj se samo vrhove prikrati i svakako zaštiti (bez zaštite će možda koju zimu imati sreće, ali će za oštrije i mokrije zime sigurno uginuti bez zaštite). Najbolje je staviti okolo crnogorične grančice, a ako se nema onda slamu. Suho lišće nije preporučljivo jer bude dosta vlažno od čega biljka počne trunuti. Ako se stavlja slama, onda ju malo od korjena biljke odmaknuti. Roza sorte su osjetljivije od bijelih. Osim roza sorte "Siskiyou Pink", koja uz gornju pažnju najčešće dobro prebrodi zimu, kod nas su se u prodaji pojavili još neki kultivari roza gaura koje treba provjeriti, jer neki od njih ne mogu preživjeti kontinentalnu zimu.
Na vrh
floraifauna View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 110
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje floraifauna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2010 u 21:36
kamilice baš mi se svidio tvoj pjesnički opis ove biljke,nadam se da ću ju negdje vidjeti uživo,ovako mi se čini vrlo lijepa po fotkama,a najviše po lijepom opisu
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2010 u 23:25
Slikica moje Gaure Lindheimeri "Siskiyou Pink"


Na vrh
goga-zg View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goga-zg Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2010 u 20:09
Cimi,prekrasna ti je gaura.reci mi da li ti se sama zasijava ?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2010 u 21:05
Najbolji način da ukorjenite gauru je odsjecite granu i stavite je u komposter. Teško da se neprimi.Smile Ovo je moja ljepotica, za koju ne znam hoće li preživjeti.





Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2010 u 21:15
Cimi, Smrcko, jednostavno su genijalne. Koliko su stare da su tako lijepo oblikovane?
Jedne noći, pod okriljem mraka ću doći i sve ću vam ih obrstiti!!!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2010 u 21:41
Kod mene ako bude što za obrstitLOL. Moje iz kompostera su propale, jer je mraz u Fužinama sve slistio , a kamo li mlade reznice. Za glavnu biljku se molim Bogu. Ma nisu to skupe biljke, oko 15 kn budu. Pokušala sam u posudama u Rijeci na balkonu pelcati , ali mi je sve propalo i smrzlo kao i puno drugih biljki. Kažem vam komposter ili naravno sretna ruka.

Te biljke se same oblikuju, ništa se ne diraju. Naravno grdo izgleda ako se zbog pelcanja poremeti forma, zato sam kasno upelcavala i sve mi smrzlo. Ipak se kupi da dvorište bude lijepo. A kupit ćemo novu, ako je nađem. To je jedini put da sam srela tu biljku. Na sajmovima u proljeće vam prodaju, oni sebe nazivaju Podravci.Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.