Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sparaxis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sparaxis

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 20:29
Moram se pohvaliti, posijala sam i sjeme koje sam skupila s sparxisa u teglu, danas sam primjetila da su niknuliTongue E sad, jesam li zeznula što sam ih tako rano sijala, i hoće li preživjeti do proljeća u tegli (biti će nutra) - to bum pratila Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 23:30
Sparaxis je lukovičasta biljka iz porodice Iridaceae, porijeklom iz južne Afrke gdje je endemična vrsta. Tamo cvjeta za vrijeme vlažnih zima, dok je ljeti u tlu u fazi mirovanja.

Postoji mnogo vrsta ove prekrasne biljke, sve ih možete pogledati ovdje:

< name="GENERATOR" content="Office.org 3.1 (Win32)">< ="text/">

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Sparaxis


Ja sam ove godine uspjela uzgojiti sparaxis tricolor, naišla sam na lukovice na proljeće u Plodinama. Iako su bile u očajnom stanju, nešto mi je ipak naraslo i procvjetalo:



Sparaxis tricolor naraste visine 15-30 cm, voli sunčan položaj ali podnosi i polusjenu, te redovito i ne preobilno zalijevanje. Kod mene je cvao početkom 6. mjeseca, dakle kraj proljeća/početak ljeta.
U mediteranskoj klimi može ostati vani u zemlji, podnosi zimu do -6,6 stupnjeva, u ostalim ga krajevima treba na jesen vaditi i spremati preko zime.

Razmnožava se dijeljenjem lukovica, sam na stabljici stvara dodatne male lukovice i sjemenjem.

Ja sam svoje izvadila iz zemlje pred tjedan dana jer su se svi zeleni dijelovi posušili, a rastao je kod mene na prilično suhom mjestu pa sam ih izvadila prije nego zaboravim gdje su, kad su lukovice prilično male.

Sjemenjem se razmnožava na način da se sije najesen direktno na otvoreno, ili zimi u posudice.

Lukovice sam posadila u teglu i zimi ću ih spremiti na suho i hladno, ali uz malo zalijevanja, jer sam primjetila da su lukovice sklone isušivanju, a na ovaj način sam prošle godine pospremila tigridiju koja je također sklona isušivanju i nije mi propala nijedna lukovica.

Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.