Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sparaxis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sparaxis

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sparaxis
    Objavljeno: 16 Kolovoz 2009 u 23:30
Sparaxis je lukovičasta biljka iz porodice Iridaceae, porijeklom iz južne Afrke gdje je endemična vrsta. Tamo cvjeta za vrijeme vlažnih zima, dok je ljeti u tlu u fazi mirovanja.

Postoji mnogo vrsta ove prekrasne biljke, sve ih možete pogledati ovdje:

< name="GENERATOR" content="Office.org 3.1 (Win32)">< ="text/">

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Sparaxis


Ja sam ove godine uspjela uzgojiti sparaxis tricolor, naišla sam na lukovice na proljeće u Plodinama. Iako su bile u očajnom stanju, nešto mi je ipak naraslo i procvjetalo:



Sparaxis tricolor naraste visine 15-30 cm, voli sunčan položaj ali podnosi i polusjenu, te redovito i ne preobilno zalijevanje. Kod mene je cvao početkom 6. mjeseca, dakle kraj proljeća/početak ljeta.
U mediteranskoj klimi može ostati vani u zemlji, podnosi zimu do -6,6 stupnjeva, u ostalim ga krajevima treba na jesen vaditi i spremati preko zime.

Razmnožava se dijeljenjem lukovica, sam na stabljici stvara dodatne male lukovice i sjemenjem.

Ja sam svoje izvadila iz zemlje pred tjedan dana jer su se svi zeleni dijelovi posušili, a rastao je kod mene na prilično suhom mjestu pa sam ih izvadila prije nego zaboravim gdje su, kad su lukovice prilično male.

Sjemenjem se razmnožava na način da se sije najesen direktno na otvoreno, ili zimi u posudice.

Lukovice sam posadila u teglu i zimi ću ih spremiti na suho i hladno, ali uz malo zalijevanja, jer sam primjetila da su lukovice sklone isušivanju, a na ovaj način sam prošle godine pospremila tigridiju koja je također sklona isušivanju i nije mi propala nijedna lukovica.

Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 20:29
Moram se pohvaliti, posijala sam i sjeme koje sam skupila s sparxisa u teglu, danas sam primjetila da su niknuliTongue E sad, jesam li zeznula što sam ih tako rano sijala, i hoće li preživjeti do proljeća u tegli (biti će nutra) - to bum pratila Smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2010 u 20:20
I kak se ponašaju sad te mlade?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2010 u 20:48
Držim teglu u mačjoj sobi, dakle na nekih 18 stupnjeva, imali su male listove i nedavno su se osušili, nisam još provjerila u kakvom su stanju lukovice. Istodobno, na tavanu u tegli su već na jesen proklijale sve velike lukovice i stvarno su me iznenadile, preživjeli su izdanci jako niske temperature, još se uvijek zelene i rastu, nisam to očekivala.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
springy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje springy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2010 u 22:23
Moji su napokon procvjetali i baš sam sretna, prekrasan mi je to cvijet. Samo da nije jako puhalo bilo bi puno lakše uslikat ih ali uspjela sam i ovako nešto. Ne mogu dočekat da se svi otvore...





Na vrh
springy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje springy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 17:07


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 21:55
Stvarno lijep cvjetić..morat cu zapamtiti i ovaj naziv..
Na vrh
acutiloba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje acutiloba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2010 u 18:36
Ranije ovog mjeseca sam posijao sjeme sparaxisa grandiflore ssp. acutiloba u malu teglicu i svi su nikli!
Nisam očekivao da će svi niknuti i stvarno su u premaloj teglici pa ću ih uskoro morati presaditi u veću posudu.
Evo slika, izgleda kao pšenica! haha



Na vrh
acutiloba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje acutiloba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2010 u 23:49
Danas sam ih presadio u veću teglu gdje će i ostati do ljeta.
Htio sam samo prebaciti zemlju iz male tegle u veliku ali sve se raspalo jer je zemlja bila previše rahla, većinom pijesak.
Nadam se da to neće smetati biljčicama i njihovom tankom dugom korijenu. Na nekima su se čak počele formirati minijaturne lukovice. Smile
Evo ih u novoj tegli:


Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2010 u 22:53
Prekrasan cvijet Thumbs%20Up
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2010 u 07:27
Lijepi cvijet i biti će prekrasan ovako u "buketu" u vazi!Thumbs%20Up
Na vrh
Nejra View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nejra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2011 u 09:55
Ja sam posijala sjeme spraxisa prije mjesec dana i pocinju polako nicati i dva su mi se izdanka osusila, pa me zanima vole li oni visu temperaturu i koliko da se zaljevaju? Drzim ih na sobnoj temperaturi, na prozorskoj dasci i posijala sam ih u prozirnu posudu da bi imali dovoljno svjetla..Hvala :)
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 14:07
danas sam primjetila da ce jedna biljka procvjetat...jos malo pa ce se pokazat njegov lijepi cvijet...prosle godine sam bila posadila sredinom ljeta a sad cvjeta...kupila sam i kupovne ali su slabiji od ovih sto sam sama uzgojila...
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2012 u 21:13
Kupila sam mješavinu 100 lukovica i između ostalih imam i sparaxis. Male lukovice, bijelo sivaste boje, nešto manje od lukovica sjemenskog luka. Vidim da se može uzgajati i iz sjemena. simpatično mi izgleda. Što radite s lukoviccama u jesen.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 10:48
Moji sparaxisi

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 10:50

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2014 u 10:57

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2016 u 11:53
kupila sam lukovice, pa ću nešta u posude, a nešta vansmile160smile160
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2016 u 14:46
Mari,5510 kakve su tvoje?
Evo mojih



<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2016 u 23:29
Sretne ruke nona Meni nije niti jedna cvala.Ni u tegli, niti one u vrtu
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.