Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ficus benjamina - Fikus benjamin
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ficus benjamina - Fikus benjamin

 Odgovori Odgovori Stranica  123 16>
Korisnik
Poruka
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ficus benjamina - Fikus benjamin
    Objavljeno: 22 Kolovoz 2007 u 11:29
Najpopularnija vrsta fikusa  benjamin to je onaj fikus sa predivnim malenim listovima.
 
A može izrasti u jako veliko, razgranato stablo, ako preživi prva tri mjeseca prilagodbe, jer ne odgovaraju mu svi prostori i mora se pripaziti dok je biljka mlada. Nikako ne smije biti na propuhu, a potrebno mu je dovoljno svijetla, jer inače lišće mu žuti i otpada.

Treba voditi računa o pravilnom zalijevanju. Zimi zalijevajte tek svakih desetak dana, a ljeti otprilike dva puta tjedno. Nikako nemojte dozvoliti da stoji u vodi, obavezno nakon petnaestak minuta poslije zalijevanja odlijte višak vode.

Tijekom proljeća i ljeta prihranite ga jednom mjesečno vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za sobne lisnate biljke
.
Povremeno ga prskajte po listovima.

Presadite ga svake godine, a kad biljka postane

Obrezujte ga ako mu želite ograničiti rast, a to je najbolje učiniti u proljeće. Odrezane vrhove stabljike možete koristiti za razmnožavanje. Uzmite reznice duge oko 10 cm. koje imaju dva para listova. Stabljiku odrežite ukoso odmah ispod dolnjeg para listova, a tada i njih otklonite, tako da su vam sada ostala samo dva lista. Takvu reznicu zabodite u zemlju skroz do listova. Držite na toplom i svijetlom mjestu i redovito zalijevajte i ubrzo će potjrati nove listiće.
 
Moj sitnolisni benjamin naprosto živne kad ga u proljeće iznesem van na lođu. Opet je ove godine pustio lijepe grančice.
Osijek prelijepi grad na Dravi
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2007 u 10:07
Šarenolisni varijeteti su osetljiviji, traže više svetlosti od onih sa zelenim listovima i što je više list beo ili žućkast, time je osetljiviji. I ja imam jednog što je više bez lista nego sa listom. Naročito su osetljivi ako su u manjoj saksiji posađeni. Onaj veliki šareni dok je bio u manjoj saksiji stalno je odbacivao lišće, a kako sam ga presadio u veću saksiju, došao je sebi.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 15:41
Imam i ja jedan benjamin...dobila ga od učenika na kraju jedne školske godine...dugo je vegetirao u starom stanu iza jednog regala..bio je pokraj prozora , ali je jako osiromašio listovima, pogotovo s jedne strane...sad sam ga ljetos držala na balkonu, promijenila zemlju i veći pitar i mislim da se oporavlja...slikat ću ga ovih dana pa vam pokazati....
Na vrh
ruža View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 22:58
i moj je već godinama jadan: uvijek s jedne strane gubi listove, i ne rastesmile45 pokušat ću sa vašim savjetima!!!
Na vrh
ruža View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2007 u 23:26
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 14:55
ali zato s ove strane izgleda smile94
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 19:46
Danas, kada sam zalivala svoju benjaminu, primetila sam da joj je kroz rupice na kalju, izvirilo korenje. To je znak da se treba presaditi u veci. Vec sam mislila kako joj treba veci kalj, ali sam to ipak ostavila za prolece. Ali sada, kada vidim kako trazi prostora... Da li je ipak trebam presaditi, i da li ce joj se nesto desiti ako to ostavim za prolece? Sta da radim
I jos nesto. (Ne mogu ja bez tri stupca)Moj macak je pokidao jednu donju grancicu, i ja sam je stavila u bocu sa vodom da ozili. Ima li to svrhe u ovo doba godine?
Pozdrav!   
Aglaja
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 20:13
Možeš ju presaditi, a i ne moraš. Ako korjenje nije jako vani onda nije nužno premda bi mu bilo ljepše da ima veću posudu.

Ako je grančica već otkinuta i u vodi  onda ju ostavi tako i čekaj, a ja vjerujem da ćeš uspjeti.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 22:38
Merci, TeaK!
Aglaja
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2007 u 22:03
 Imam benjamin već nekoliko godina i ne mogu reći da sam se baš dobro brinula o njemu...vegetirao je s polugolim granama do prošlog ljeta kad sam preselila i stavila ga na balkon..cijelo je ljeto bio vani, na suncu i jako su se dobro obnovili listovi..čak su postali nekako tamniji i deblji...e sad kako je zahladilo, unijela sam ga u sobu i sad mi se cini da je već nekoliko listova počelo žutjeti, a onda će i početi padati...još nisu skroz žuti nego su posvijetlili...kako spriječiti to ?
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2007 u 23:14
Frida, to ne mozes spreciti, ali nista se ne brini, jer je to normalno. Knjige kazu da se moze desiti da benjamina tokom zime odbaci cak i 30% lisca. U prolece ce sve nadoknaditi, i jos ce porasti. Prosle zime skoro mesec dana nisam bila kuci, kada sam se vratila bila sam iznenadjena kako lepo moja benjamina izgleda. Medjutim, kada sam joj prisla i dotakla je ona je odbacila stotine, to su tadaa za mene bile stotine, listica. Bila sam sokirana, cak sam plakala, mislila sam da je to njen kraj. Ali ona se povratila. U aprilu sam je iznela van i takodje sam je tek nedavno unela. Lepa je. Samo trazi veci prostor. Kod moje mame, zbog cestih promena temperature, list zna da se sav uvrne i dobije neku strasnu smedju boju. Ja onda, kada sam kod nje, sve to skidam, kao da je neka zaraza, da se ne bi dalje sirilo. Ali nikada nije poklekla.
Pozdrav!

Aglaja
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 23:29
hvala, sad si me baš smirila...
Na vrh
pistacija View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 20 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pistacija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 19:09
Sad sam u dilemi, da li ju presaditi u neku drugu zemlju ( i koja je najbolja) ili da samo smanjim zalijevanje?
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 22:37
Pistacija, jel' ti to pitas za svoju dracenu, ili imas neki problem sa benjaminom?
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2007 u 19:54
Originalno poslano od člana Monk Monk napisao:

Dina...ma necesh verovati ali se primaju kao na baterije....strah me i orezati onog kapitalca ...zhao mi da bacim granchice pa ih onda izpelcam i  zavrshim sa onom gomilom od gore....a inache ....klasika ...ne providna chasa i voda i bash nishta vishe


ja sam probala par puta da ih zapelceram ali bezuspjesno
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Monk View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2007 u 19:52
evo postavila sam direktan link za razmnoavanje bendzamina...da ovde ne opterecujem ljude



http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=546&PID=22255#22255



Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2007 u 20:58
Monk,reci mi zašto meni listovi otpadnu na svakom ficusu koji kupim.naravno da na kraju propadne.Više ne znam šta da im radim,kuda da ih stavim.Sve mi se čini da čim ih više mazim oni me manje volesmile220Predivni su mi ficusi samo sam do daljnjeg odustala od nabavke jer više ne znam šta bi im radila.
Na vrh
Monk View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 19:51
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Monk,reci mi zašto meni listovi otpadnu na svakom ficusu koji kupim.naravno da na kraju propadne.Više ne znam šta da im radim,kuda da ih stavim.Sve mi se čini da čim ih više mazim oni me manje volesmile220Predivni su mi ficusi samo sam do daljnjeg odustala od nabavke jer više ne znam šta bi im radila.


izvini , nije me bilo nekoliko dana ali  evo ugrabih malo vremena...

vidi...bendzamini su PRAVA RAZMAZENA DERISHTA.
Smeta im
-promaja ( chak i VENTILATOR ILI KLIMA)
-SVAKA promena mesta
-CHESTO ZALIVANJE
-ili si ga kupila bolesnog (pogotovo ako si kupovala na jednom mestu...)
 sad mi ti reci KAKO I GDE SU opadali listovi na g.Benu jer je i to bitno pa da pomognem...
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2007 u 16:52
danas sam ukrala pelcer sarenolisnog Benje
pa vam stavim slikicu
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2007 u 23:39
 Opet ja...Jeste li sigurni da je ovo bezazleno?


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 16>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.