Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomoć oko gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomoć oko gredice

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomoć oko gredice
    Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 14:39
Imam gredicu koju pokušavam već godinama složiti i nikako da s njom budem zadovoljna.
Gredica je dugačka 5m, a široka 90cm. S jedne strane je staza, a s druge travnjak. Vodi od ograde prema cesti do ruba kuće i na nju se nastavlja još uža gredica koju neću mijenjati, a ona je uz samu kuću.
Sada su tu posađene vodenike koje su popodne po ovoj vrućini pomalo uvenule, a ujutro su lijepe. Prije su bile posađene kadifice. Dakle, ajmo reć da je gredica polusjenovita, ili svijetla sjena, sunce dolazi poslijepodne. Izgleda ovako:





Ono što ja želim za tu gredicu su trajnica i šimšir.

Dakle na proljeće će tu nići lukovice, a zatim bih htjela da ide neka trajnica koja bi se smjenjivala sa grmom šišmira (ili nekog drugog zimzelenog grmića?). Dakle: trajnica, šimšir, trajnica, šimšir... Na ovu dužinu pretpostavljam da bi se ta smjena ponovila jedno 3-4 puta. Trajnica koju bih htjela trebala bi cvjetati čitavo ljeto i imati grmolik rast. Visina? Ne previsoko, da ne zaklanja šimšir. E sad tu nastupate vi. Koja trajnica, savjete molim!!!
Gredicu bih preuredila na jesen. Lukovice iskopala, gredicu prekopala dobro nađubrila i vratila lukovice pa posadila šimšir i tu trajnicu.
I da trajnicu bih naručila iz decore, jer kod nas teško da ću nači neku specifičnu vrstu. Nadam se da ste shvatili što me zanima i da imate ideja. H V A L A!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 15:27
ne znam koja bi ti trajnica mogla cvasti cijelo ljeto ali ako hočeš boje možeš između posaditi fuksije,hoste-one su stalno lijepe,imaš raznih heucera-ja bih njih posadila kao rub gredice,a sa suprotne strane možeš posaditi ukrasni luk u grupe-cvate na proljeće-ljeto i ponavlja okruglu formu šimšira samo je viši a kak je iza ne zaklanja ga.a između luka jesenske šumarice. A možeš lukovice posaditi u košarice pa kad ocvatu izvadiš ih i imaš mjesta za drugo cvijeće
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 17:46
Te košare za lukovice nisam nigdje vidjela, ali ja u biti ni ne vadim lukovice nego iznad njih posadim cvijeće. Fuksije teško da ću pronaći vrtne koje bi mogle prezimiti vani. Ove koje imam ja pospremim preko zime. Hoste imam, ali njih ne bi, hoću nešto što cvjeta, mora postojati takva trajnica.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 18:14
Da  li si razmišljala o šarenoj gredici ili obzirom da želiš šimšir, zeleno-bijeloj, zeleno-žutoj ili nešto slično gredici

Možda nešto nisko, što puže po tlu. Ako ima dovoljno sunca lijepa mi je ova neka novija vrsta portulaca, ima lijepe žive boje i cvate cijelo ljeto. Ali, to nije trajnica.

Kod nas na moru dosta dugo cvatu margarete, ivančice - ima ih u bijeloj, žutoj i ružičastoj boji, naprave lijepe grmiće.

Po forumskim vrtovima vidim dosta stolisnika u raznim bojama, ali s tim nemam iskustva

A mini ruže?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 19:00
a kombinacija šimšir i ruže stablašice? čisto mi je palo napametWinkSmile
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 21:40
Da, Otok upravo sam i mislila na takvu kombinaciju boja, s tim da želim dobiti ponavljanje. Mini ruže su dobra ideja jedino nisam sigurna hoće li im položaj odgovarati.
Ivančice sam imala previsoke su bile. Solisnik nisam nikd imala, moram ga malo proučiti.

Mamaa to bi bila krasna kombinacija, ali s obzirom da ne znam hoće li ružama odgovarati mjesto bilo bi preskupo riskirati.

Sad na toj sam gredici par godina imala kadife i bile su super, pa onda nekako više nisu htjele, sad imam vodenike alividite kako su pofurene poslije podne, a redovito zalijevam.

Da čujem dalje.
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 22:06
A grmolike ruže? Veći grm šimšira pa grmolika ruža i tako 2-3 puta?
Imate li ih? Hoće li im biti dovoljno popodnevno sunce?

Gledala sam ih u Viragu pod pokrivači tla, jedino bijelu ne bi, a po njima je najbolja ona nježno rozasta. Samo što se meni čini dosta blijeda boja.
Ona Frankfurt je genijalna i rasprodana.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 22:23
Šo se tiče ruža,pokrivačica tla,ja sam si kupila bijela,no nebitno,bitno je iskustvo,Krasne su no one pokrivaju veliko područje.Meni su narasle grane preko 1,5m.Sad zamisli iz jednog grma 20ak takvih grana,koja je to šuma.
Budući da još nemaš šimšir a on sporo raste,što ne napraviš "ogradu"od njega .Uz rub,do trave.Tu ga,s vremenom možeš urediti kako hoćeš.Recimo,ostaviš pola metra ravno pa jednu granu pustiš u zrak i od nje radiš kuglu,ili kocku.Tako dobiješ zgodnu pozadinu koju sama složiš,režeš,kako hoćeš.Na gredicu,umijesto šimšira,stavi ružu stablašicu.Tu se slažem sa Mamom,lijepo izhleda,cijele godine cvate,poluhlad joj neće smetati a dobiješ prostor ispod nje za neke niske trajnice.
Ne treba ti biti skupo,napravi je sama,mislim stablašicu.Vidiš i sama na forumu,da cure pričaju kako su jednu boju ili vrstu kupile a kada je procvala bila je neka sasvim druga.Da ti se to ne desi,ili da ne propadne slučajno,ti si sama izaberi ružu,svoju,kod susjeda,prijatelja,i zapelcaj,dogodine već radiš stablo .I imaš boju koju hoćeš a ne platiš 100 i više,kuna.
Imaš zelenu pozadinu,recimo crvene ruže i ubaciš nešto žuto(smislit ćemo nešto)ili žuta ruža a crvena trajnica.Iako bi i bijelo nešto lijepo bilo.
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:08
Ja se zagrijala za Scarlet Meillandecor, kod Viraga, piše da radi grm visine 50cm i širine 90cm. Na internetu, na nekim stranim stranicam piše da podnosi djelomičnu hladovinu. Na mojih 5m uzela bih 3. Između ne mora nužno šišmir, on mi je zimzelen pa se njega uvijek prvog sjetim.

Nisam još za izradu stablašice, tek se na jesen spremam pokušati zapelcati svoju ružu Orfeo. I to mi se čini kompliciranu, kud da radim stablašicu. A opet upravo od Scarlet bi mogla formirati stablašicu. Tako sam bar čitala.


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:16
Draga moja,to ti uopće nije komplicirano,ma šta drugi rekli.Samo se ti upusti u to,vidjet ćeš da će ti se isplatiti.Pisalo je i za moju pokrivačicu,pa je rdila grm promjera 3-4m.Ne odgovaram te no hoću ti reći da nije baš sve onako kako oni vele i napišu.No,u najgorem slučaju,ako bude toliko velika ta pokrivačica,napraviš od nje stablašicu,ko ja od svojih,a tu onda nemaš pelcanja,samo digneš granu.Wink
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:22
Sad idem u tvoj vrt tražit tvoju stablašicu Tongue!
Ma ja stvarno volim ruže, od prošle godine imam ih par komada i uživam u svakom cvjetiću koji naprave, ali tek učim o njima. Neke su mi odbacile lišće pa ispada da sam ih trebala više špricati, tj svakih 14 dana. Kažem tek učim.
I sad kad su mi cure spomenule ruže odmah sam se zapalila.
Crvena je omiljena mom MM-u, a krasno ide uz zelenilo šimšira.
Što bih recimo mogla uz tu ružu umjesto njega?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:44
Nagradno pitanje- znaš koja je niska trajnica i cvate cijelo ljeto????
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:49
Ode nagrada, koja???
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:49
Ma išla sam link naći-
Gailardia
 
 
Niska,cvate od ranog proljeća sve do mrazeva,trajnica....
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:51
Problem je u punom suncu, a divna je!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2009 u 23:57
Meni je i u potpunom hladu i na suncu,ne smeta joj.E to ako hoćeš ti pošaljem.Imam ih puuuuno,i biljkica i sjemenja.Tražila sam slike di bi se vidjelo kako izgleda no našla sam samo cvijet nigdje baš grmić.Eto,ko zna šta ćemo ti sve smisliti.Na tebi ostaje onda samo da biraš kombinacijeWink
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2009 u 00:07
Da, da a kad izaberem da iskopam, prekopam, nađubrim, opet prekopam, sadim lukovice pa trajnice i prespavam zimu dok to sve krene cvjetatTongue.
Može šalji, krasna je, nači ću joj mjesto, mada mislim da ću ići na ruže. Baš čitam tvoj post o stablašicama paralelno s ovim.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2009 u 00:12
Ma sve što iskombiniraš bude super,ako i zezneš,ispraviš i ok.Ako ti se nebude dopalo,lako promijeniš.Barem ti nebude stalno istoLOL
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.