Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Balončić - Platycodon grandiflorus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Balončić - Platycodon grandiflorus

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Balončić - Platycodon grandiflorus
    Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 08:33
Platicodon, kineski zvoncic. Prelep mu je cvet sa vrlo cvrstim laticama koje traju jako dugo. Pri kupovini mi rekose da  je visegodisnja biljka i nista vise. Ima li neko iskustva sa njim?.
 
 
 
 
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 08:58
Mimar, ja sam stavila sliku plavog zvončića, u" brbljaonici-""malo smo se ponovili...", mislim da su jednake sorte.
Najvjerojatnije je to Platycodon grandiflorum.
 Meni su rekli da cvate u 6., 7. i 8. mjesecu,  zatim se osuši, ali  onda ponovo izraste . Vidjet ćemo!  
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 10:18
imam i ja plavi, evo slika iz tatinog vrta



 na sunčanijem je položaju pa je ranije otvorio pupoljke, moj je samo kroz ujutro na suncu, ali samo što nije

mimar ovaj tvoj rozi je prekrasan smile94 , a ima i bijelih

ja sam u dalmaciji i moj je u vrtu
sad cvjeta, nakon toga napravi sjeme, ali mislim da se ne razmnožava sjemenom - bar ja nisam primjetila da je iti jedna nova biljkica niknula od pustog sjemena koje pobacam okolo

poslije se osusi - suhe grane porezem tek krajem zime i u kasno proljeće opet potjera

ne znam koliko niske temperature moze podnijeti, ali kad ti se osusi nikako ga nemoj baciti jer će dogodine opet cvjetati

ako saznam išta o mogućem sijanju tj. razmnožavanju sjemenom javim

voli svjetlo mjesto, ali moraš ga i redovito zalijevati

nikad nisam primjetila neke nametnike na njemu i stvarno nemam problema s održavanjem
kupila si prekrasnu biljčicuTongue
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 20:10
Bok! Gledam vaše slike "zvončića" i mislim si ga da i ja imam ovo ali da ja to zovem balončić jer prije nego se cvijet otvori napuhne se ko balon. Još mi nije procvjetao.
Ja imam Platycodon grandiflorus 'Zwerg'
niski balončić (plavi)
Kupila sam ga u decori (buzet) i evo što tamo piše o njemu;
visina sa cvijetom: 25 cm
boja cvijeta: plava
vrijeme cvatnje: VI-VIII

položaj: sunčano do polusjena
stanište: otvoreni prostor
tlo: umjereno vlažno, propusno hranjivo tlo

namjena: za vrtne gredice, rezano cvijeće
gustoća sadnje (kom/m): 7-9
veličina posude: 9 cm kvadratna

 

Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 20:37
Bergenia, ova biljka je zaista Balončić, to mu je naš naziv. S Campanulom ima jedinu zajedničku crtu, a to je da spadaju u istu familiju ( campanulaceae). Ja bih još dodala na ove gore postove da treba obilježiti mjesto sadnje kako bi se spriječilo uništavanje biljke proljetnim okapanjem gredice zbog njenog kasnog nicanja. Pokušala sam ga razmnožiti sijanjem. Klijavost je skoro 100 %, ali su biljčice jako sporo napredovale pa mislim da je takav uzgoj mukotrpan.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 21:02
kika stvarno su ti izašle biljčice?!!
ja niti jednu novu nisam primjetila

ajde baš mi je drago da se može

Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 21:20
Natalija, ako hoćeš pokušati, uzmi sjeme kad se čahurice posuše i u rano proljeće posij u teglu. Na sjeme stavi vrlo malo zemlje, tek toliko da je lagano pokriveno i prskaj da se zemlja ne posuši. Teglu stavi na neko toplo i svjetlo mjesto u kući. Možeš čak i teglu prekriti najlonom do nicanja. Kad zatopli, stavi van kako bi se biljke ojačale. Možda ćeš imati više sreće od mene, pa će ti biljčice brže rasti.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 10:04
Mimar pozdrav. Evo mog iskustva. Prelijepa trajnica Platycodon grandiflorus iz porodici Campanulaceae (zvončika) zove se balončić jer pupoljci imaju oblik balona prije nego se otvore. Ima ih u bijeloj, plavoj i ružičastoj boji. Cvjetovi mogu biti jednostavni ili puni, a visine od 10 do 60 cm. Niski hibridi pogodni za uzgoj kao lončanice ili za kamenjare. Odgovara im sunčano ili polusjenovito stanište. Tlo propusno, plodno, duboko, umjereno vlažno. Razmnožava se sjemenom ili zakorjenjenim reznicama. Korijen mesnat, dug, pa starije biljke teško podnose presađivanje. Cvate od 6 -8 mjeseca. Otporan na niske temperature. Bolesti uglavnom nema, od štetnika opasni puževi za mlade biljke.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 15:22
Preslatka je, slučajno je vidjela na slici i čekamo zagrebačku kavicu da navratimo do Bake Bee Smile
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 23:22
...imam  bijeli  i  plavi  u  pitaru  dvije  godine...da  li  se  moze  slijedece  zime  podijeliti  korijen  i  dobit  vise  biljaka??
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 07:37
Može sigurno bez problema, moji su u vrtu i već sam ih razdjeljivala lani, pa sam ih i premještala, sada me zanima dali će cvjetati ili im je to "pretumbavanje" naškodilo.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 20:21
...dobro,  javi  nam  da li  su  cvjetali...
...cini  mi  se  da  je  tako  jednostavna  biljka....svasta  podnese  i  zimu  u   formi    korijena  i  poslije  kad  prolista  vjetar  i  sunce...
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2011 u 10:26
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Preslatka je, slučajno je vidjela na slici i čekamo zagrebačku kavicu da navratimo do Bake Bee Smile
 
Vidim da dolazi  Baka Bea  na tu dugo čekanu kavu i valjda će donjeti svoje biljčice a ovo je moj favorit... Tongue
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 00:03
tocno je 15 dana kako sam posijala platycodon i polako nice,sad cu vidit kako ce se ponasat dalje,uglavnom bila bi jako zadovoljna da mi uspije iz sjemena uzgojit ga 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 16:59
evo ga ,malo mi je bio gust pa sam ga prorijedila tj izvadila dio i presadila u ovu teglicu

pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2012 u 19:05
simpatićna biljka..jednom sam bila dobila na poklon rascvjetalog u posudi, ubrzo mi je propao, pa sam zaključila da je kompliciraan za uzgoj..a
sad sam od vas nešta naučila, možda pokušam s uzgojem u vrtu...                
Na vrh
morena View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 193
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2012 u 09:00
Pozdrav svima;molila bi za savjet;prije 2 tjedna kupila sam i posadila platycodon.Čini mi se da se lijepo primio,stalno cvjeta i ima puno pupića.Ali primjetila sam da mu se vrhovi listića kovrđaju i žute. Posađen je u kalić i stoji na osunčanom mjestu.Kako da mu pomognem?
Josipovac,Osijek
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2012 u 21:23
moj je darak od seni i lijepo se udomaćio u mojem zg vrteku




belica,zagreb
Na vrh
morena View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 193
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 18:37
belica predivan ti je!!!!Moj je nekako uspavan otkada sam ga posadila.Jako malo je narastao a i u zadnje vrijeme je prorijedio cvatnju:((
Josipovac,Osijek
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 19:21
Od nedavno sam i ja vlasnica jednog prekrasnog balončica. Od kako sam ga kupila nisam primjetila da raste, ali zato obilato cvjeta. Biljka je veličine nekih 15 cm, ima relativno kruplne cvjetove promjera oko 5 cm tako da tri cvijeta prekriju cijelu bilju. Čitam da ste pokušavale razmnožiti sjemenom, a je li tko pokušao reznicom. Moja je još mala, vjerojatno spada nu niže kultivare.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.