Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Žumberak - sadnja drveća
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Žumberak - sadnja drveća

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
jonke View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jonke Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Žumberak - sadnja drveća
    Objavljeno: 02 Rujan 2009 u 15:11
Drage forumasice i forumasi, lijepo vas sve pozdravljam !

Moj uvodni/prvi post.

Unaprijed se ispricavam administratoru ukoliko postoji prikladnije mjesto za moj post no, pregledavajuci forum (koji je doista odlicno koncipiran) odlucih se za 'drvece'.
Moje znanje o flori je prilicno skromno, stoga vas unaprijed molim za razumijevanje.

Evo i pitanja...

Na Zumberku (jugozapadni dio), posjedujem otprilike 2 ha zemlje ali posjedujem i silnu zelju za urednjem spomenutog prostora i to sadnjom.
Za pocetak, sadnjom drveca.
Trenutno je na terenu samoniklo bilje. Prije svega tu su grmovi borovica, niski (oni omanji) hrastovi, poneka lipa, bukve na strmijim dijelovima terena, te crnogorica koju, nazalost, jos uvijek nisam u mogucnosti dijeliti po imenima.
Svejedno, veci dio terena jest livada.
Na terenu je relativno malo zemlje; vec na 30ak centimetara je oveći udio pijeska i sljunka. Stijenje, kako na kojem mjestu, 'pronalazim' vec na dubini od metra.
Vjerujem kako bi vam pomogle informacje o kiselosti tla, odnosno neke konkretnije informacije o samom sastavu tla. Nazalost, nemam ih. Iako se spremam uzeti uzorke.
Ljeta znaju biti izrazito vruca i susna, dok su zime hladnije no u gradu, pracene konkretnijim snjeznim pokrivacem.

Dakle, konkretno bi pitanje bilo - koje drvece sugerirate za sadnju na tom podrucju pod tim uvjetima ?
p.s. preferencije idu u smjeru relativno visokog drveca sa sirokim krosnjama, ponajprije zbog hlada. U botanickom sam vrtu vidio prekrasnu crvenolisnu bukvu (fagus sylvatica atropunicea). No otvoren sam za sve prijedloge !

Hvala !

Prva, 'jesenska' fotografija, prikazuje 'total' prostora, odnosno panoramu prostora o kojem pisem, dok druga fotografija prikazuje moju parcelu...dobar dio kadra zauzima predivna lipa ciju krosnju 'kroje' tri debla. Zbog nje sam se odlucio na kupnju :) Doista je velicanstvena !





Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2009 u 22:21
Pozdrav i dobrodošao na forum!
Nažalost, nisam neki stručnjak za drveće i ne mogu ti nešto previše stručno napisati. Znam da je paulownia drvo koje jako brzo raste, ima veliku krošnju a i lijepo cvate...veliš da ti treba nešto radi hladaSmile

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=622&PN=1

Imaš prilično veliko zemljište, definitivno bi ti savjetovala jedan dio i za neki voćnjak, dud recimo - naraste veliko drvo, a plodovi su fenomenalnog okusa, te kestenWink Moram priznati da sam malo zavidna na tako velikom zemljištu, ja već godinama planiram nasaditi svoj voćnjak, no kako sam ograničena prostorom a želim puno toga, za sad sam posadila samo orah, trešnju i dud...ostalo dok ne uskladim velike želje na mali prostorTongue
Što god odlučiš, sugurno će super ispasti.Smile


Na vrh
jonke View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jonke Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2009 u 12:45
Hvala na svajetu, sve nevedeno mi se svidja !
Dud, Kesten...isti bi tren prihvatio izbor, no ono sto me brine jest insuficijentno tlo. Doista je malo zemlje.
Tu se nekako i krece moja bojazan. Je li uopce moguce 'odrzati na zivotu' drvo pod tim uvjetima.
Manjak zemlje, katakad izrazito susna ljeta...
Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2009 u 14:50
Hvala ti lijepa na slikama. Doista prostor izgleda impresivno i sam po sebi.

Preporuka je saditi kultivare onih vrsta čije je prirodno stanište Žumberak. Prijedlozi: Kultivari bukve (Fagus sylvatica 'Purpurea', 'Tricolor', 'Purpurea Pendula'), rod Sorbus ( Sorbus aucuparia, Sorbus domestica, Sorbus torminalis), javor je odlična kombinacija uz bukvu (Kultivara ima poveći broj, ali svakako uzmi u obzir Acer negundo kao čistu vrstu),  od voćkarica bi ti preporučila trešnju (ima i tih ukrasnih Prunus serrulata 'Kanzan', 'Prunus serrulata 'Kiku-shidare', Prunus subhiretlla-kultivari) može još i brijest, gorski jasen, breza, drijen. Od četinjača svakako tisa, jele (Abies nordmanniana, Abies cephalonica), smreka (Picea glauca i sl.)
Ove vrste su napisane s obzirom na uvjete (plitko tlo, suša).
Dud nikako ne, na takvo područje, za kesten je preplitko tlo, isto loš odabir. Sad je na tebi, da biraš, ako trebaš još sugestija samo se javi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.