Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Asparagus - Ukrasne šparoga
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Asparagus - Ukrasne šparoga

 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Asparagus - Ukrasne šparoga
    Objavljeno: 08 Rujan 2007 u 11:46
 
Asparagusi ili ukrasne šparoge postale su vrlo tražene sobne biljke, koje liče na paprat (pogotovo asparagus plumosus (sinonim A. setaceus)koga ja zovem šumica.
Onaj obični asparagus(kao na prvoj slici) je najrašireniji i on ima puzajuće izboje na kojima se formiraju mali cvetovi i crvene bobice. Njega nazivaju i smaragdna paprat. Asparagus mayeri ili šparoga perjanica ima guste listove na izbojima koji su uspravni i liče na četke za flaše.
 
Asparagus falcatus ima velike srpaste listove i trnovite stabljike, on može da poraste do visine od 1 m. Asparagus asparagoides ima pljosnate listove i teže ga je uzgojiti. Šparoge ne trebaju vlažan zrak i jednostavno se razmnožavaju semenom u proleće ili deljenjem u bilo koje doba godine. Jedino ih zimi treba povremeno orositi ako su u prostoriji sa centralnim grejanjem gde je zrak veoma suv.
 
Prilagođavaju se različitim osvetljenjima od jako svetlih do polusenovitih mesta. Temperatura zimi umerena, pretopla prostorija može dovesti do odbacivanja listova. A. plumosus zimi traži temperaturu 8-10 stepeni. Treba ih redovno zalivati da se supstrat u saksiji ne isuši, zimi smanjiti zalivanje. Ja svoje zalivam tako da im u podložak saksije sipam vodu, a nekada i od gore.
 
U toku zime može doći do truljenja korena usled preobilnog zalivanja ili im mogu listovi žutiti i opadati ako je pretoplo ili ako nemaju dovoljno svetla. Ja pred proleće A. densiflorus ošišam do zemlje i on brzo istera nove izboje. Leti se mogu javiti ožegotine i uvenuće vrhova od prejakog sunca
 
 

Evo novi stanovnik kod mene, Asparagus falcatus


Ažurirao administrator - 11 Siječanj 2008 u 00:28
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2007 u 21:50
eee taj ima trnje jel Voki.Imam ga i ja,predivan je(ajme pa njega nisam uslikalasmile42
)Ja ne znam baš ništa o njemu a imam ga 3-4 godine.Znam da nije nimalo zahtjevan i da mu jadniku preko zime svo lišće otpadne al zato je predivan preko ljeta kad je vani.Znaš li ti išta više Voki?
smile79za tvog novog člana
 
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2007 u 22:05
Pa nisam ni ja svog uslikala, jooooj, a baš sam mislila da vam više nemam ništa za pokazati. smile56
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2007 u 07:22
Teak, uvek nešto ima... ko bi se svega setio da slika kada smo zatrpani sa biljkama.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2007 u 20:23
Evo MM se potrudio


uz dodatak pelargonija, ali već sam sve zazimila na police pa mi ljeno skidati.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 09:36
i ja uslikala svoj jedan.Nisam ni znala da je i to asparagus
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 09:38
poprilično je širok pa sam ga vezati morala jer se svuda razbaca a nemam toliko mjesta.Ok,znam treba mu zemlja ali nikako da stignem sve.Obećavam da ću mu ovaj tjedan dati "papati".Ajme koliko te biljke preko ljeta pojedu zemlje!!!!
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 19:42
WOW
 ja sam je za vikend od mame uzela pa je još malecka
ali predivna je
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 15:49
Moj novi Asparagus plumosus.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 13:53
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Moj novi Asparagus plumosus.


smile71
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2007 u 12:30
smile55krasan je,no...Ove tanke grančice ..to je sad naraslo,jel?Meni su isto(kad sam je držala tako preko zime,zelenu) niknule te grane,ko špage.Od njih mi nikada ništa nije bilo pa sam ih morala rezati.Kilave su.Sad,preko zime,porežem asparagus do korjena i ostavim ga na hladnom.U proljeće(ili kad jače zatopli) brzo potjera.
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2007 u 12:44
Da u pravu si...
sad je jos nov..pa ga drzimo tako..
A na isti nacin ga uzgajam kao i ti..
porezem i preko zime u podrum..
 
ove tanke samo kilave..
 
ok,zasad je to super,ali kad malo vise krene,cvaknuti cu..
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 19:16
Evo meni drage , na prvi pogled tak nježne biljčice
Lani sam ga kupila za 6 kuna u konzumu na akciji- spasimo biljkice koje venu!
Zimu je proveo na sunčanom prozoru, u proljeće je dobio novu zemlju i  istjeran je na zrak da još više naraste!
Ide mu! Dobro je shvatio poantu!

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2009 u 02:08
 Nisam vidjela temu s ovim cvijetom pa molim da admim popravi ( premjesti) ako vec negdje postoji...
Dakle asparagus

Nije težak za uzgoj u prostoru gdje je vlažan zrak. U centralnom baš i ne uživa previše, ali mu želju za vlagom možete nadomjestiti redovnitim prskanjem i stavljanjem kamenčića u podložak. Ljeti ga zaljevajte otprilike svaki treći dan, dok zimi, ako vam temperatura u prostoriji gdje ga držite nisu baš visoke tek jednom tjedno. Stavite ga na polusjenovito ili svijetlo mjesto, ali ne na direktno sunce. u viseću košaru ili na neki stalak. Tokom ljeta slobodno ga držite vani.Prihranite ga jednom mjesečno vodom u koju ste dodali gnojivo za lisnato (zeleno) sobno bilje.

*preuzeto s neta, kao i slika



     i ovaj cvijet bih rado udomila ako tko ima za rasaditi ( bas sam skromna u zadnje vrijme Embarrassed)

 
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2009 u 02:12
..i još nešto ( također s neta)
Presadite ga tek kad mu korijenčići počnu izvirivati iz vaze. On ustvari ima male bijele gomoljiće i kako raste biljka tako se i oni razvijaju i debljaju. Vole biti skučeni, tako da ga nikada nemojte presaditi u preveliku vazu.

Razmnožiti se može dijeljenjem korijenja ili sjemenom. Sjeme su one kuglice koje se pojave na izbojima nakon sitnih bijelih cvjetova. Morate sačekati dok pocrvene i onako malo se smežuraju, jer samo iz takvih će proklijati nova mladica i to nakon dobrih 3-4 mjeseca. Nemam pojma zašto im toliko vremena treba da proklijaju, ali tako je.

U prodaji se najčešće nalazi Asparagus plumosus (to je onaj sa sitnim nježnim, mekanim listićima, nježnim kao paperje) i Asparagus sprengeri kojeg češće nalazimo i puno je lakši za uzgoj. Obje vrste dekoracija su u raznim buketima.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2009 u 07:45
Ovo je moj asparagus, bacio je ovih dana puno šparogica. Držim ga u kući samo kad je baš jako hladno, inače je vani u hladovini
 
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2009 u 07:48
otok super je tako lijepo razvijena biljka. Blago vama s toplom klimom, nije kao kod nas na kontinentu. U proljeće i ljeto se zaneseš nabavljajući cvećke, a pred zimu poćnu glavobolje kamo to sve skloniti unutra
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2010 u 23:12
ja sam iznesla asparagus van malo prerano bojim se da se je smrznuo ili osušio jer su mu otpali svi listići a ne vidim da išta tjera novo
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2010 u 23:17
M ary strpi se možda ipak potjera. Moj je bio cijelu zimu vani i već sam ga otpisala. Sada baca nove izdanke.....

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2010 u 23:24
To je jako žilava biljka, ona uz korjenje ima neke kao gomiljčiće i kad izgleda da se posušila, potjera nove izdanke. Ja moju isto držim vani cijelu godinu, samo je ljepša, ako je u hladu, a ne na direktnom suncu.
život je more
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.