Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Laburnum-zlatna kiša,zanovijet,negnjil
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Laburnum-zlatna kiša,zanovijet,negnjil

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
fuksija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 16 Srpanj 2008
Lokacija: Norway
Status: Offline
Bodovi: 750
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fuksija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 09:41
Sjemenki mozes dobiti od mene.
Drvo se moze orezivati, tako da ga ti formiras sam, koliko visoko zelis.
pozdrav iz Norveske
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 10:16
predivna je....šteta što je toliko otrovna :(
Na vrh
vrba View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2009 u 16:33
i meni se jako sviđa.čista 5 ica.
 
                                                      smile55
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2009 u 07:30
Ja imam Laburnum, kupila sadnicu prije 4 godine i jos mi nije cvjetao.Veci je od tvog.Stalno zavirujem da vidim da li ima cvijetni pup, ali nema ga jos samo je olistao.
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2009 u 23:39
Evo i mog Laburnuma






Na vrh
fuksija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 16 Srpanj 2008
Lokacija: Norway
Status: Offline
Bodovi: 750
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fuksija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2009 u 23:49
Katruza, kakva ljepota!
pozdrav iz Norveske
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2010 u 00:13
Ovo je nešto presavršeno.
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 07:47
Zlatna kiša je prekokrasno drvo meni jedno od najomiljenijih i bila sam presretna kad sam ga ove jeseni našla kod nas u rasadniku i posadila! Međutim sada imam problem ....morala bih ga preseliti na drugo mjesto i sada se bojim da ću naškoditi drvcetu :( Recite kada bi bilo najbolje vrijeme za presađivanje(imala sam na umu sada u proljeće 2-3 mj) i hoću li time poremetiti eventualnu cvatnju jer mi je teta u rasadniku rekla da je već bila cvala prošle godine prvi puta!
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 13:40
O zlatnoj kiši nije sve rečeno pa evo na jednome mjestu osnovni podaci

LABURNUM – ZLATNA KIŠA, ZANOVIJET, NEGNJIL

Listopadni veći grm ili manje drvo. Može izrasti do 7 m u vis, a najbolje uspijeva na sunčanim ili polusjenovitim položajima.

U rodu laburnuma uobičajena je vrsta Laburnum anagyroides. Vrsta laburnuma je i Laburnum alpinum, a posebno su traženi  uzgojeni hibridi Laburnum x watereri od kojih najkrupnije cvijetove ima L. x watereri "Vossii" čiji grozdovi mogu biti dugi i do 50 cm.

Cvjeta u 5. mjesecu žutim cvijetovima koji vise u grozdovima (slični bagremu) i mirišu.

Podnosi hladnoću do - 20 st. C.

Što se tiče tla nije izbirljiva biljka pa dobro raste i u običnom, umjereno vlažnom tlu.

S obzirom da ima plitko, slabo razgranato korjenje, prvih godina ga treba zalijevati za vrijeme suše.

Nije preporučljivo orezivati zlatnu kišu. Dovoljno je odstraniti osušene ili tanke grančice. Kod jačeg orezivanja može mu se za više godina uništiti oblik krošnje i od jačeg orezivanja se teško oporavlja.

Razmnožava se sjemenom.

Vole ga lisne uši!

Svi dijelovi biljke su otrovni, a naročito sjemenke.

Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 19:13
Ja ima tu biljku evo je

Tako je krhka :(
kad sam ju kupila rekli su mi neka je ove godine ostavim u posudi i unesem u kuću preko zime a onda u proljece zasadim - nadam se da nisam pogrijesila sto sam ih poslušala (vidim da ima pupove za listice...) 
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 09:48
ja sam pokušala sa sijanjem, mislim da mi je korijenko bila poslala sjeme, ali nije mi izniknula niti jedna biljka
poslije sam negdje pročitala da se sjemenom jako teško razmnožava pa mi je to bila utjeha,
 nisam više sigurna treba li uzeti reznice u određeno godišnje doba ili mlade biljke koje rastu u podnožju
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2011 u 00:22
pozdrav cvetoljupci!
 
evo da se i ja malo pridruzim temi iz pčelarske perspektive. Zanovijet je vrlo medonosna biljka i pčelama daje dosta nektara, no međutim, kao sto pisete da je biljka otrovna(što nisam znao, al nije mi ni bitno) tako i njen med je neugodnog mirisa i nije pogodan za prehranu, ali kako tog grmlja nema u velikim količinama te se u medu ni ne osjeti njegov utjecaj tim vise sto cvjeta prije bagrema i čini mi se voćaka pa njegov med pčele iskoriste za razvoj legla(ličinke ga popapaju).
 
ja sam ga dakako također pokusao razmnožiti iz sjemena, 2 puta sam isao iz Duge Rese u ZG u Trešnjevački park gdje raste jedan stariji grm, gotovo 2 mala stabla iz jednog korjena, tamo se penjao i brao mahune. drvo je dosta krhko i pod mojim tezinom je počelo pucati (a nisam krmak), isti tren sam se primio za granu da se malo poravnam i skočio da ne pukne. skočio sam s preko 2m visine u blatnjavu travu, nadam se da nitko od prolaznika nije vidio majmuna kako pada s granesmile197
nadam se da drvo i dalje zivi.
 
moram se sad i pohvaliti da od sveg sjmenja niklo je 0(nula) biljčica. vidim da pisete kako se tesko razmnozava sjemenom, nekako mi je to tesko za povjerovati jer mahunarke bi trebale dobro klijati, a sjemenkice su skroz lijepe i kao da jedva cekaju da prokliju. ja sam kod sjetve napravio 2 kardinalne pogreške pa bi bilo čudo da je nesto niklo.
 
uglavnom, na kraju ako netko od ponosnih i sretnih vlasnika ima sjemena ili će imati i voljan je poslati bio bih zahvalan, a unaprijed već pomalo i jesam.
 
P.S. a i onaj grm u trešnjevačkom parku će vam biti još zahvalniji, vbjerojatno bi se sam oborio da me opet ugleda sa vrećicom
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2011 u 19:59

Pozdrav i da vas malo ohrabrim. Nisam ni znao da je to to, tek kasnije shvatio. uspio sam iz sjemena uzgojiti 5 biljčica, s tim da su 4 od njih nikle naknadno ostavši kao sjemenke u zemlji u koju sam posijao nešto drugo jer one nisu nikle, a nisu nikle zbog mojih kardinalnih pogrešaka. Da nije bilo istih klijavost bi bila zasigurno veća, a ja sam možda zabunom počupao koju jer sam bio uvjeren da ima dručiji list od stvarnog.

 
Za sve koji će sijati; moje sjeme je zimu provelo na drvetu, tako da bi ga vjerojatno bilo dobro stratificirati.
 
Hvala svima koji će razmnožavati ovu lijepu biljčicu jer pčelama daje puuno papice, a vi uz to što ćete imati vizualni doživljaj, dobit ćete i akustični..
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2011 u 14:45
Može li mi netko podrobnije objasniti taj pojam otrovnosti? Malo sam gledala na netu pa ispada da je biljka toliko otrovna da se treba držati što dalje od nje. Ovdje vidim da ima marljivih koji biljku uzgajaju čak iz sjemena. S druge strane, otrovne su i glicinije i hortenzije i..... Što napraviti, saditi ili ne? Kako izbjeći trovanje? Pranjem ruku? Ako otpada lišće i cvijeće jel to skupljati s rukavicama?
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2011 u 12:33
ja sam ovoga proljeća sijala. dobila sam dosta sjemenkica, stavila ih u plastičnu čašu,puhno vjetar otkoturo čašu u vrt. uspjela sam naći 3 sjemenke. stavila u vodu i zaboravila na njih. stajali su 2 dana kad sam se sjetila. sve 3 su nikle i igrom slučaja ostala samo jedna, vidjeti ću šta će dalje biti.
što se tiče otrovnosti. 90% cvijeća je otrovno, ne uzgajamo ga za hranu.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2011 u 13:00
Ma znam, upravo zato i pitam.
Mora li se paziti ako ostavite dijete minutu bez nadzora i strpa nešto od biljke u usta da će se otrovati ili da mi zaluta u vrt susjedov pas i otruje se pa imam problema.
Pitanje je: Koliko otrovno?
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 18:53
Ako netko treba sjemenki ja nabrah podosta.
 
Otrovna?? Ne treba sve doslovno shvaćati. Čim nešto izaziva i male promjene ili reakcije naziva se otrovnim. To otrovno može značiti da ćete dobiti proljev jedan dan ako ste se najeli cvjetova ili lišća. Da li to jedete??
 
Ako netko ipak da želim mu dobar tek!
 
GROW!
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 14:04
Hm, malo sam zatečena. Postavila sam bezazleno pitanje na koje sam očekivala da će mi odgovoriti netko na način da mi kaže kakv je životni ciklus toga drveta. Kada i u kolikoj mjeri otpada lišće, cvijeće, sjemenke ili što već.....mete li., skuplja....itd.
 
Ispada kao da sam nekoga naljutila ili uvrijedila.
 
I ne, ne jedem ni lišće ni cvijeće.
Pročita li se pažljivo, u pitanju je malo dijete koje ne čeka da mu se kaže dobar tek.
 
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2011 u 16:59
Imaju djeca drugih zanimacija i lišće ih baš ne zanima kao jelo kad počnu hodat i istraživat.
Lišća, cvijeća i sjemenki otpada u zanemarivoj količini jer je skroz sitno kad se osuši, a to je i grmoliko drvce pa nema puno za odbacit.
GROW!
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2011 u 17:39
Kod mene je lako niklo, zasijala u vrtu i u proljeće sam našla mlade biljkice.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.