Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šmrcko moli identifikaciju i pregled
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šmrcko moli identifikaciju i pregled

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 9>
Korisnik
Poruka
metvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje metvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 21:17
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

6. ??? ne znam što je. Vrganjevka jest, ali koja?








Zasigurno dedek.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 21:34
MM nije bio siguran u mliječnicu. Mislim da su obje gljive iste vrste. Miris im je bio na mliječnicu, to me zbunjivalo.
Dobro je da nisam probala potencijalnu mliječnicu. Smile

Zapamti ću ovu zlataču. Bile su malo sasušene i MM je rekao da je našao dedeka. Meni nije ličio na dedeka, zato sam i pitala. Zlatača je jestivaSmile

Ova pod 6. dedek me zbunio zbog boje, nekako mi je bio pretaman.

Hvala ti od srca Metvicesmile79


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
metvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje metvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 21:47
Nema na čemu Smile.
A MM ti je u pravu...ako nije siguran bolje baciti....
Moja mama kao dijete se otrovala "mlječnicom". Izgleda i miriši gotovo identično jestivoj jedino je malko veći razmak između listića. Izaziva jako povraćanje i proljev...
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2009 u 08:35
1 - kao što ste dobro ustvrdili zlatača - Xerocomus chrysenteron
 
2, 3,4 ,5 - zelenjača - Boletus erythropus,  odlična jestiva vrganjevka, ako ste nju bacili neka vam bude žao
 
6 - nije dedek već jedna vrlo rijetka vrganjevka koju ja nažalost nisam nikada pronašao - sumorni vrganj - Porphyrellus porphyrosporus. Jestiv je, no nije nešto posebno. Na kakvom si ga staništu pronašla, nadmorska visina itd?
 
7, 8, 9, 10 - kostanjevka - Xerocomus badius, odlična.
 
Ova bijela je neka vrsta mliječnice iz grupe Lactarius piperatus (ali nije ona), vjerojatno gorka i ljuta pa nije baš ni  a jelo (ali netko voli takve), a ove narančaste ispod su lososove rujnice (Lactarius salmonicolor), jestive.
 
 
 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2009 u 12:30
Pozdrav za Kordijasmiley2581.gif

Gljive sam bacila, nisam bila sigurna. Ne znam koliko se gljive mogu držati i mogu li se držati u frižideru1-2 dana. Sinoć su bačeneCry

Ova pod 6. sumorni vrganjj nađena gdje i sve ove druge. Nadmorska visina nisam sigurna koja je ali možda oko 700m. U biti to je područje oko Lokava . Šuma je miješana ima bukava i jela. MM je našao pa točno ne znam kako je izgledalo mjesto. U toj šumi ima mahovine, vode. E sad je li našao među mahovinom ili u obali di je suhlja ne znam. Pitaću ga ako se mogne sjetiti. Ako želiš i ako nađemo ti ga pošaljem poštom Kordi, nakiselim ga u uljeSmile. Pokazat ću MM i kad budemo išli tamo ako ga nađemo ispitat ćemo teren za tebe.

Ova pod 3. mi se činilo da je meso drugačije boje od zelenjače, bilo je svjetlije. Ali sa vidim da nema mrežicu. Drago mi je da sam ubrala jestive vrganje. Tu su prošle hrpe ljudi ali ih nitko nije ubrao, jer izgleda ne znaju i svaka im čas što nisu uništili.

Kostanjevka mi je novostSmile

Na žalost našla sam stanište tih rujnica gotovo 60km od Rijeke, ali mi okus ne sjeda a ni MM. Nećemo ih više dirati. Mislim pojela sam ih, ali sam miris kod pečenja mi je bio ružan.

A ja volim takve mliječnice, znala sam ja da ona meni miriše po mliječnici. Miris mliječnice i sirovnjače su mi instikti. Kad uđem u šumu osjetim sirogriz kao da imam anteneWink

Hvala ti od srca Kordi za pomoćsmiley3242.gif, ovo mi je bila velika pomoć i smjerokaz u istraživanju gljiva. Ako savladam vrganje, ništ mi više ne treba na konju sam 
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2009 u 12:32
I jedno pitanjce. Ako se zelenjača i kovara moraju kuhati i voda baciti, može li se ona sušiti kao normalni vrganji pa kod upotrebe prokuhavati 10 min?Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 01:19
Prepoznajete li neke od ovih gljiva rastu na i ublizini panjeva. Nekih je bila masa.

1.



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 01:23
2.

Ovo mi je susjeda donijela sa terena di kuću pravi i pitala me što je to. Liči mi na zavodnicu.







Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 01:24
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 01:30
3.

Masu ovih gljiva sam našla u blizini panja i di je bilo dosta rujnica.






Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 01:32
4.

Možda hrapava ljuskavica. Rasla je u centru panja.






Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 01:35
5. Da nije jestiva krasnica?Smile






Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 01:38
6. Zavodnica????

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 02:30
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

 
6 - nije dedek već jedna vrlo rijetka vrganjevka koju ja nažalost nisam nikada pronašao - sumorni vrganj - Porphyrellus porphyrosporus. Jestiv je, no nije nešto posebno. Na kakvom si ga staništu pronašla, nadmorska visina itd?
 

 


MM misli da je taj vrganj bio na obronku brežuljka di je zemlja suhlja. Možda ima još tih vrganja te ćemo pogledati . Na tim obroncima mi se čini da su bile bukve a i jele.  Nadmorska visina u tim krajevima je oko 700m, pogledala sam. Slučajno sam pročitala da se radi o zaštićenoj gljivi, što nisam znalasmiley1692.gif
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 21:05
Hvala na informacijama o staništu sumornog vrganja. To će biti dovoljno. Nema potrebe da mi ga šalješ poštom.
 
Zelenjača i kovara se mogu sušiti kao i obični vrganji i nakon toga se ne trebaju dodatno prokuhavati.
 
Ostale gljive:
1. zeleno vime - Albatrellus cristatus, nejestiva
2. točno, zavodnica - Omphalotus olearius
3. crnogorična puza - Armillaria obscura, jestiva 
4. bravo - Pholiota squarrosa
5. vrlo moguće Russuala vesca
6. nije zavodnica, već neka mliječnica (Lactarius)
 
 
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 23:44
Smrckice evo me večeras na kompu i pronašla sam tvoju novu temu.Lijepo si ti to poslikala i dosta toga već znaš....Vidim da se i Cordy javio i komentirao.Pozdravljam Cordya i žao mi je što ga nisam vidijela na našoj izložbi u Klani koju je posjetio....Jedina primjedba je da bereš i stare gljive koje nisu dobre za jelo, a i nisu prepoznatljive za identifikaciju....SmileSmileSmile
sutra je novi dan
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 00:04
Još uvijek se učim. Te što su starije je i MM donosio da vidim, ne hodamo skupa. Ako vam ne slikam , a aparat ne mogu po strminama nositi neću se nikada ni naučiti. Sada već znam neke stvari, ali ipak ne mogu birati gljivu  i koliko će biti stara. Treba mi vremena. Što se prije naučim manje ću štete raditi. Sad sam u intenzivnom upoznavanju vrganja.
Čekala sam te nakon PM bar da mi kažeš mogu li u frižider, ali kako nisi stigla odgovoriti sam pobacala sve.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 00:27
3. crnogorična puza - Armillaria obscura, jestiva

Ova gljiva je imala tako fantastičan miris  da mi se učinila ukusnomWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 00:42
Večeras smo kasno otišli u gljive. Teško je naći bilo što, a vrijeme je lova i možeš biti upucan. Zaustavio nas je lovočuvar i tražio dozvolu za gljivarenjeConfused Našli smo nešto preslica i sunčanica tek toliko da sam ispohala za nas dvoje. I ove gljive sam ubrala.


1.  Ovo nisam mogla odlučiti što je zlatača ( klobuk je ispucan) ili kravlja balega. Samo smo jednu našli tj MM.








Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 00:53
2.

Za ove sam sigurna da je kovara zbog mrežice. Meso je žuto prema blagoj boji marelice . Krasna boja. Spojnica klobuka i pjene sa donje strane ima nekakvu crvenkastu liniju koja upada u oči kad se režu listići.
Skuhano zaleđeno i spremno za identifikaciju, pa ako ne valja hitam u smeće.








Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.