Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Clerodendrum ugandense
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Clerodendrum ugandense

 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
Poruka
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Clerodendrum ugandense
    Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 00:35
Jedan lijepa biljcica, nezahtjevna, cvate cijelo ljeto grozdovima ovih plavih cvjetica.  U Dalmaciji moze prezimiti vani.
 

OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 00:37
i jos
 

OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 07:06
Nažalost moj je propao.....kupio sam ga prošle godine za neku siću,i bio je baš krasan .na proljeće je nekako kilavio i nikako da krene ,paje cvilio sa neka 2 lista jako dugo i nakraju propao
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2009 u 07:38

Moj clerodendrum. Svaki vrh koji sam otkinuo dok sam formirao biljku bocnuo sam u saksiju i svaki se primio, znači razmnožava se jako lako.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2009 u 13:18

Voki, prekrasan ti je.

 
Je, razmnozava se lagano. Moj u vrtu prepun cvijeta. Voli malo sjene, onda su mu cvjetici tamnije plavi.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2009 u 13:21
Savršena biljčica. Nina, nadam se da će mi se one tvoje reznice primiti. Hvala jo jednom.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 12:09
Ja sam dobio ožiljenu reznicu i vrhove sam kidao i zakorenjivao bez problema, a da li može da se razmnožava semenom?
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 14:05
Ne znam za sjeme.
Jesi li ti nasao sjemenke? Ja nisam, istina nisam pretjerano ni zagledala, pogledat cu!
 
Jedan mali savjet za one koji tek krecu u uzgoj: kad mu se otkine vrh, on pusti dvije paralelne grancice na pupu odmah ispod. Dakle, da bi se lijepo razgranao, granu treba pustiti da naraste tri para listica, onda treba vrh  (zadnji par) otkinuti, i on ce napraviti nove dvije grane na drugom pupu od pocetka grane. Ako se tako ne radi, dobije se previse sirok grm, i jako rijedak, jer stari listovi na dnu grana dosta rado otpadaju.
 
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2009 u 10:51
Vidim da ima male plodove nakon cvetanja, valda će biti i seme.

Evo malo opisa;
Rod Clerodendrum obuhvata oko 400 vrsta biljaka poreklom iz tropskih delova Azije, Afrike i Južne Amerike. To su zimzeleno i listopadno drveće, grmovi i penjačice. Naziv Clerodendrum potiče od Grčkih reči cleros-sudbina i dendron-drvo, što u doslovnom prevodu znači drvo sudbine. U starom Rimu ova biljka je bila posvećena boginji Veneri. U starim zapisima ova biljka je opisivana pod imenom Volkameria.

C. Ugandense je poreklom iz planinskih šuma istočne Afrike (Zimbabve i Uganda). To je brzorastući, zimzeleni polugrm visine do 2,5 m, sa široko lancetastim, tamno zelenim listovima dužine do 10 cm, specifičnog mirisa i rastresitim cvastima na vrhovima grana sa plavičastim ili plavo-lila cvetovima veličine 2-2,5 cm. Duge prašničke niti plave boje su polusavijene iznad cvetova pa cvet ima izgled kao plavi leptirić. Idealna biljka za zimske bašte i velike prostore, a pogodna je i za kućne uslove uz redovno orezivanje. Cveta od Aprila do Oktobra, a uz odgovarajuće uslove može veći deo godine biti u cvetanju.

USLOVI USPEVANJA
Traži mnogo svetla, najbolje difuzno, u toku leta zaštititi od najjačeg podnevnog sunca. Ako se vlažnost zemlje redovno održava direktno sunce mu ne škodi. Optimalna temperatura 18-25 stepeni, a zimi 12-18. Zaliva se obilno od proleća do jeseni, mekom, odstajalom vodom, a zimi umereno uz zasušivanje gornjeg dela zemlje u saksiji između zalivanja. Prija mu povišena vlažnost vazduha, pa saksije treba držati na vlažnim kamenčićima. Zahteva redovnu prihranu svakih 7-10 dana u periodu intenzivnog rasta sa đubrivima bogatim fosforom i kalijumom. Brzo raste, zbog čega se mora redeovno presađivati. Manja saksija ograničava brzi rast biljke.

RAZMNOŽAVANJE
Semenom i poludrvenastim reznicama, mada se dobro zakorenjuju i mladi vrhovi grana.
U proleće zakorenjene reznice cvetaju krajem leta.

SAVETI
Obavezno je zakidanje vrhova radi podsticanja grananja i bogatijeg cvetanja. Dobro podnosi orezivanje koje je neophodno radi formiranja željenog izgleda biljke.
Presađuje se u proleće na početku intenzivnog rasta. U toku zime saksije sa ovim biljkama ne treba držati blizu grejnih tela. U slučaju zimovanja u pretoploj prostoriji može izostati cvetanje. U slučaju isušivanja zemlje u saksiji listovi žute i opadaju, a zbog suvog vazduha može doći do odbacivanja pupoljaka i cvetova. Letnje podnevno sunce uz suv supstrat u saksiji može izazvati pojavu žuto-smeđih fleka na listovima. Usled nedostatka svetlosti ili hraniva novi listovi su mali, a grane se izdužuju. Nakon 5-6 godina preporučuje se zamena biljke zbog gubitka dekorativnosti starijih biljaka.

BOLESTI I ŠTETOČINE
Bela leptirasta vaš, crveni pauk, grinje, štitaste vaši.

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2009 u 10:59
I ph vrednost zemljišta od 5-7, odnosno blago kiseo ili neutralan supstrat.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 07:07
Savrseno reagirao na buru i pad temperature. Ni listic ostecen, a sve vani na vjetrometini! Sve bolje i bolje!
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 10:58
Orezan prije dva tjedna, lagano i stidljivo krecu novi izdanci.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 11:23
A slika?
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 17:10
Voki, ako stignem, posla je sada toliko s biljkama, da ne znam kako da jos ukomponiram i fotografiranje izdanaka na clerodu.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 15:01
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

Voki, ako stignem, posla je sada toliko s biljkama, da ne znam kako da jos ukomponiram i fotografiranje izdanaka na clerodu.
Pozdrav Nina, dugo te nema... Daj ga malo poslikaj sada da ga vidimo.
Jedan mi  preživio zimu ali je drugi je potpuno bez listića ( do dan danas) pa mi se čini da nije živ. Kako da ustanovim to? Hvala!
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 23:12
Mira, moj vrtni tek krece, i to je ostao ziv samo decimetar iznad tla, i tu pusta mladice, ono gore se sve smrzlo.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 01:01
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

Mira, moj vrtni tek krece, i to je ostao ziv samo decimetar iznad tla, i tu pusta mladice, ono gore se sve smrzlo.
Valjda će onda i moj, čekat ću. Hvala na informaciji draga Nina!
Imaš ih još za prodati? Može na pp
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2011 u 09:48
Nina, nije preživio. Ja bih ga opet kupila od tebe  ili ima negdje u Rijeci pa molim cure da mi jave.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2011 u 22:16
Opet sam u potrazi za nabaviti jer je izmrzao zimus Cry
Nina i ostalo društvo ima li tko za prodati ovaj prekrasan cvijet? Ako ga negdje vidite po centrima javite, rado bih ga opet imala. Hvala!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2011 u 11:54
Zar mi nitko ne može pomoći? Confused
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.