Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Zanimljivosti o cvijeću i biljkama > Literatura o cvijeću i biljkama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Literatura o cvijeću
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Literatura o cvijeću

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2007 u 18:15
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2007 u 19:34
Voki,

Mene zanima orezivanje ruzmarina (dobili smo ovde razlicita misljenja; jos jedno je dobrodoslo). Rec je o mladom ruzmarinu, koji je proletos, kao sadnica, posadjen u kalj.

(prosledi pod ruzmarin)

Takodje me zanima orezivanje oleandera. Prije desetak dana posadila sam oziljene pelcere. Volela bih da znam kada i kako ih treba 'secnuti' da bi se sto bolje razgranali. Zelela bih dobiti grm, ne drvce.

(prosledi pod oleander)

I na kraju, vidi ako ima o orezivanju ficus elastica-e. Da li ce se posle skracivanja glavne grane (kako bi se ubrzalo izbijanje bocnih grana i tako dobio grmoliki izgled)onemoguciti njen dalji rast u visinu? Ili trebam cekati da ficus dostigne zeljenu visinu?

(prosledi pod ficus elastica)

Eto, samo toliko.
Merci.
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2007 u 13:34
Aglaja znam da pitanje nije za mene ali cu se pridruziti pomoci.
 
Sto se ruzmarina tice,ako zelis imati grm..
moja predpostavka da to nije u pitanju ogromna biljka (jer ima ipak tek 1 god) znaci za sada bi bilo najbolje da joj uklonis samo VRHOVE.
To ce biti dovoljno da se razgrana,a ne ode u drvo.
 
Olijander...
kazes da si ga tek posadila..
znaci ako ti je bitno dobiti grm..samo ukloni vrhove.
 
Isto vrijedi i za fikus.
 
To ti je osnovno pravilo.
Ako zelis grmoliki izgled,kidas vrhove..
Ako zelis drevnoliki izgled..kidas zaperke..
 
vrlo jednostavno..
nadam se da ces i moje misljenje uzeti u obzir,
a vjerujem da ce se i kolega Voki sloziti sa tim ;)
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2007 u 14:48
Hvala Tiboru.

Moja pitanja je potakla jedna knjiga iz Vokijeve biblioteke: “Sam svoj bastovan. Orezivanje biljaka”. Od nje sam najpre ocekivala odgovor. Ali knjiga cuti.

Medjutim, muci me jos nesto. Da li ce se skracivanjem glavne grane onemoguciti njen dalji rast. To pitam za ficus, a moze da se odnosi i na oleander. Uvek su mi govorili: cekaj da ti fikus postigne zeljenu visinu i onda ga skrati da bi se razgranao. On pusta bocne grane zato sto je ziv, ali ga ‘nagon rasta’ ne vodi vise u visinu, vec u sirinu.

Merci.
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2007 u 15:57
Aglaja imam i ja tu knjigu i moram reci da je odlicna.
 
Ali moram ti i priznati da ponekad knjige nisu 100 % u pravu (iz iskustva)
 
Dosta opcenito pisu o biljkama.
Ja osobno volim kad pisem neku temu prezentirati biljku u najboljem svjetlu,a tek onda domace.
Iako je forumasima puno draze odmah na domace..
 
e sad da se vratim na pitanje.. ovo sto su ti govorili...cekaj da dosegne visinu..
 
to je istina..
znaci ako zelis da ti npr.fikus bude metar visine i onda grm..
tako i napravis..
pustis prvu granu do te visine i cvaknes..
nakon toga biljka ce se granati sa strana..
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2007 u 18:55
da se pridružim. Neda mi se nabrajati ali imam dosta knjiga a redovito kupujem Moj vrt. Za Larruseovu (valjda sam krivo napisala ali nema veze) enciklopediju nisam baš oduševljena,po njoj je sve teško ili skoro nemoguće uzgojiti a da ne velim da fali dosta biljaka koje znamo, sad mi pada na pamet agaphantus ali ima ih još.
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2007 u 22:19
danas sam si kupila  od Mozaik knjige CVIJEĆE ZA BALKONE I TERASE smile213
da se mogu pripremit za proljeće i sve isplanirat smile138
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2007 u 09:44
Tibore, hvala puno!
Napokon da dobijem odgovor na to pitanje.

Arwen, mogla bi nam predstaviti neki cvet!

A pozivam i Donatu da nam sve potanko isprica o onom cvetu sto zuto cveta, sto ga je sadila na terasi, u one betonske zardinjere(zaboravila sam kako se zove). Kako fotografije govore: poslednjeg dana marta ih je presadila, a krajem juna su vec bili u punom cvatu! Trazila sam pod balkonsko cvece, ali ga nisam nasla.

Pozdrav.
Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2007 u 10:21
da pogledaš pod http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=49 di piše Donata o njima.(zato imamo tražilicu da brže nađemo što nam trebaWink)
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2007 u 12:49
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

A pozivam i Donatu da nam sve potanko isprica o onom cvetu sto zuto cveta, sto ga je sadila na terasi, u one betonske zardinjere(zaboravila sam kako se zove). Kako fotografije govore: poslednjeg dana marta ih je presadila, a krajem juna su vec bili u punom cvatu! Trazila sam pod balkonsko cvece, ali ga nisam nasla.

Pozdrav.
 

divokozjak (doroncium orientale)

Divokozjak ili Žuta proljetna ivančica je trajnica koja dugo cvate u vrtu no dugo se održava i u vazi kao rezano cvijeće. To nije zahtijevna biljka te ju u vrtu možete posaditi zajedno s ostalim proljetnim biljem.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2007 u 14:28
Hvala Donata.

Sad vidim da je o ivancici tema ipak otvorena. Ja sam je trazila pod drugim imenom, koje je, cini mi se, spomenuto ispod fotografija koje pokazuju preobrazaj. I bas sam se cudila, kako tako lepo cvece imas, a nisi o njemu otvorila temu.
Pozdrav.
Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2007 u 23:20
enciklopedija LAROUSSE-Kućni vrtovi i uređenje interijera ,nisam čula za tu knjigu no ova mi je odlična"dizajn vrta" Peter McHoy.Sasvim je solidno opisano a ideja ima stvarno za svakoga
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2007 u 00:39
LAROUSSE enciklopedija je samo za zatvorene prostore: prostorije u kući, staklenici i zimski vrtovi, u njoj nema ništa o vrtovima ispred kuće jer su uglavnom opisane sobne biljke
 
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2007 u 00:40
 Evo i moje skromne biblioteke o cvijeću




imam i nekoliko brojeva časopisa "Moj lijepi vrt" i "Maslina"
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2007 u 00:40
aj potražit ću o čemu još nije pisano na forumu pa ću napisati, odnosno prepisati iz knjige Embarrassed
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2007 u 10:37
Arwen,ja krivo skužila,mislila sam da je za  interijere i eksterijeresmile42
I ova mi je dobra"praktično vrtlarstvo"(ispast će da imam kolekciju knjiga od McHoy-aLOL)Tu sam vidjela dosta nekih savjeta koje sam već prije čula o starijih žena(starijih od mene smile187)da tako rade.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 22:27
Ova knjiga praktično vrtlarstvo je stvarno super i ima dosta dobrih savjeta!!
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 23:57
 Moram napisati jednu anegdotu s tom knjigom...
Kupila sam je za jedan Uskrs i na prvoj stranici piše " Samoj sebi za Uskrs, 15. 04. 2001."    Izlazim ja iz knjižare i nabasam na sestru..odmah mi iz ruke istrgla knjigu i pita što sam kupila..kad je vidjela knjigu kaže: " Pa ti nemaš vrt Confused"...Na to sam joj rekla: " Što to ima veze, imat ću ga jednom"...I tako i je, evo sad imam vrt koji tek počinjem sređivati....
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2007 u 00:35
evo slikom ono što sam napisala da imam



ako nekome treba što pogledat, nek samo pita....

Na vrh
mirjana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirjana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2008 u 18:58
S obzirom da ide proljeće preporučila bih svima knjigu 400 vrtnih biljaka izdanje Dušević&Kršovnik, vjerujte bolje knjige na tržištu nema.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.