Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelcanje ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelcanje ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
Korisnik
Poruka
Nina22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 215
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 07:35
ja jučer zapelcala 4 grančice,a sad čitam kako treba i kad treba
susjeda jučer rezala ruže i priča mi kako je prije 2 godine u veljači jednu grančicu zabola u zemlju.Primila se ,bez ikakve brige,padalo je dosta kiše pa se samo i zalijevalo.Očito se radilo o čistoj sreći.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rosa2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 29 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 2168
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rosa2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 14:15
draga nina nije puka sreca jako je vjerojatno da ce se i tebi primiti,jer sam i ja pokusala lani tako i primilo se samo ju zakloni jer jos je jako hladno da u slucaju toplih dana ne potjeraju pupovi pa onda opet zahladni i ne smrznu se jer onda nece biti nista iz reznice.
cvijet za cvijet=buket
Na vrh
Nina22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 215
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2012 u 14:35
hvala rosa2.Ne bih ja odustala od njih,ali sad se opet veselim kad ima nade da će se primiti.
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2012 u 18:40
Ja sam svoje grančice u zemlju popikala danas.
Nekoliko u vrtu, a nekoliko je u tegli koja je za sada u sobi.
Nadam se da će se bar dio primiti.
 Ako uspije, bit će to jako lijepi grm!


Na vrh
anđelkad View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 2719
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anđelkad Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:46
Evo samo moje iskustvo s ružama, sve koliko ih imam(8 penjačica i oko50ak ostalih) su pelcane krajem 9 početkom 10 misec.Za kosi rez nisam baš znala apokazalo se i nije bio obvezan što znači rezane ravno na 4 ili 5 listova i u pitar  s tim da donje listove odstranim.Zalivanje po potrebi  i to je bilo to.Sve su bile vani na otvorenom čak i ove od zadnjeg pelcanja. Žao mi da ne mogu stavit slikicu mladunci imaju pupove.Nakon par godina su identične kao mama ruža.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 21:01
Prošlu jesen dobila sam par pelcera penjačica od Sarajke i evo kako sad neki od njih izgledaju
 
 
 
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 00:20
Od mojih ruža ovog proljeća izgleda ne bu niš. Očito nisam sve napravila kak treba. čekam jesen za novi pokušaj...
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2012 u 01:10
evo moj rezie o pelcanju ruža-u desetom mjesecu metnula pod flaše tj. tegle reznice ruža od kojih sam pravila aranžmane bilo ih je deset ili devet ,probala sam zbog toga jer su mi bile nevjerovatno lijepe ono totalni hibrid  ali nisam mogla odoliti iskušenju a da neprobam .Samo je jedna još uvijek zelena i počela je svoj rast ,svima drugima je doslovno istrunula grančica ja mislim da je najvjerovatnije razlog tomu što tko zna koliko su dugo bile u vodi u cvijećarnoj i još tko zna sa kakvog su dalekog puta došle do cvijećarne... Kada sam vidjela da grane trunu otkinula sam one pupove koji su bili već zazelenili i potjerali mlade listiće i njih tako malucne metnula u zemlju tj. popikirala ima tomu više od mjesec dana sada su neke već krenule sa rastom i pustile lijepe žilice tako da će mi na kraju ostati sedam ružica znači i kad sam mislila ništa od svega toga ovaj pokušaj sa mladim pupovima se isplatijo a ionako nisam imala šta izgubitiSmile
Na vrh
cvijetićljubac View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 18 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 741
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvijetićljubac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 07:49
Originalno poslano od člana blue sky blue sky napisao:

evo moj rezie o pelcanju ruža-u desetom mjesecu metnula pod flaše tj. tegle reznice ruža od kojih sam pravila aranžmane bilo ih je deset ili devet ,probala sam zbog toga jer su mi bile nevjerovatno lijepe ono totalni hibrid  ali nisam mogla odoliti iskušenju a da neprobam .Samo je jedna još uvijek zelena i počela je svoj rast ,svima drugima je doslovno istrunula grančica ja mislim da je najvjerovatnije razlog tomu što tko zna koliko su dugo bile u vodi u cvijećarnoj i još tko zna sa kakvog su dalekog puta došle do cvijećarne... Kada sam vidjela da grane trunu otkinula sam one pupove koji su bili već zazelenili i potjerali mlade listiće i njih tako malucne metnula u zemlju tj. popikirala ima tomu više od mjesec dana sada su neke već krenule sa rastom i pustile lijepe žilice tako da će mi na kraju ostati sedam ružica znači i kad sam mislila ništa od svega toga ovaj pokušaj sa mladim pupovima se isplatijo a ionako nisam imala šta izgubitiSmile
 
 
ClapClapClapClap
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 13:40
u proljeće nisam uspjela, ali se nadam da budem preko jeseni/ zime uspjela. ruža koju bi rado imala u svom vrtu je stvarno posebna. još malo i procvjetat će.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2012 u 16:02
Pokušajte pelcati u komposteru ili u rupu gdje se pelcaju ruže ubaciti oljupine od krumpira, čak može i lišće.

Neki ostavljaju sitne krumpire  u tu svrhu.
Podizanje temperature raspadnja daje bolje uvjete zakorjenjivanju.

Ljudi koji su to radili obećavaju uspjeh, meni se gaura jedino zakorjenila u komposteru.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2012 u 22:35
dobila sam jesenas reznice od naše milice i evo jedna od njih


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
malenaa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malenaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 17:25
Originalno poslano od člana Maggie Maggie napisao:

Od mojih ruža ovog proljeća izgleda ne bu niš. Očito nisam sve napravila kak treba. čekam jesen za novi pokušaj...




draga moja nemora da se nisu primile jer nisi imala srece nego mozda nije prava sorta za pelcanje Wink
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 18:22
Originalno poslano od člana malenaa malenaa napisao:

Originalno poslano od člana Maggie Maggie napisao:

Od mojih ruža ovog proljeća izgleda ne bu niš. Očito nisam sve napravila kak treba. čekam jesen za novi pokušaj...




draga moja nemora da se nisu primile jer nisi imala srece nego mozda nije prava sorta za pelcanje Wink

A koja je to "prava" sorta za pelcanje?
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
malenaa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malenaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 18:46
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Originalno poslano od člana malenaa malenaa napisao:

Originalno poslano od člana Maggie Maggie napisao:

Od mojih ruža ovog proljeća izgleda ne bu niš. Očito nisam sve napravila kak treba. čekam jesen za novi pokušaj...




draga moja nemora da se nisu primile jer nisi imala srece nego mozda nije prava sorta za pelcanje Wink

A koja je to "prava" sorta za pelcanje?


jesi mozda primjetila da neke ruze imaju spuzvastu stabljiku a neke drvenu ?
danasnje ruze moderne mogu se samo cijepiti (okulirati) jer su spuzvaste stabljke
hvala bogu u susjednom selu me poducili posto se bave proizvodnjom ruza
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 20:30
Ne,nisam primjetila  da neke imaju "spužvastu" stabljiku.Kako god, nebi se složila sa tobom da se "moderne" ruže ne mogu ožiliti kao i one"starinske"Ja ih imam pun vrt.Većinom su Topalovićke,ali ima ih dosta i nastalih  iz reznica.Ne može uspijeti svaka reznica da se ožili,to je tačno,ali to nema veze sa sortom ruže nego većinom od uslova..Uzgajivači vole da uzgajaju kalemljene ruže,jer je to njima isplativije,brže,lakše i navodno manje oboljevaju.Ja volim ruže koje uzgojim iz reznica jer  nema divljih izboja kao kod onih kalemljenih.Najveća greška kod uzgoja iz reznice je ta da ljudi požure sa skidanjem flaša ili tegla sa tih reznica u proljeće.Ja ih postepeno navikavam na to,tako što svaki dan(od početka  maja,nekada i prije ako je toplo vani)po malo skidam tegle il otvaram poklopce na flašama i tako bar 5 dana.Tek onda skinem tu zaštitu..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
malenaa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malenaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 20:39
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Ne,nisam primjetila  da neke imaju "spužvastu" stabljiku.Kako god, nebi se složila sa tobom da se "moderne" ruže ne mogu ožiliti kao i one"starinske"Ja ih imam pun vrt.Većinom su Topalovićke,ali ima ih dosta i nastalih  iz reznica.Ne može uspijeti svaka reznica da se ožili,to je tačno,ali to nema veze sa sortom ruže nego većinom od uslova..Uzgajivači vole da uzgajaju kalemljene ruže,jer je to njima isplativije,brže,lakše i navodno manje oboljevaju.Ja volim ruže koje uzgojim iz reznica jer  nema divljih izboja kao kod onih kalemljenih.Najveća greška kod uzgoja iz reznice je ta da ljudi požure sa skidanjem flaša ili tegla sa tih reznica u proljeće.Ja ih postepeno navikavam na to,tako što svaki dan(od početka  maja,nekada i prije ako je toplo vani)po malo skidam tegle il otvaram poklopce na flašama i tako bar 5 dana.Tek onda skinem tu zaštitu..


koliko sam ja vidla oni su svaki dan u vrtu od jutra do mraka ali reznice zelene ruze koje sam ja uzimala od njih nisu uspjele niti jedna ali dok mi dali druge boje kako su rekli stara sorta svaka se primila a i vidis po stabljiki da je cvrsta a kod zelene je meka a boja i sorata imaju da boli glava
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 20:46
Pa svaka ruža ima drvenaste ili poludrvenaste reznice!Naravno, da se ona poludrvenasta neće primiti jer je mlada i nema snage  da iznese novu biljku na sebi..Malo se ti bolje raspitaj kod svojih uzgajivača ružaWink
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
malenaa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malenaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 20:48
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Pa svaka ruža ima drvenaste ili poludrvenaste reznice!Naravno, da se ona poludrvenasta neće primiti jer je mlada i nema snage  da iznese novu biljku na sebi..Malo se ti bolje raspitaj kod svojih uzgajivača ružaWink


onda sam pobrkala nest ipak je to previse informacija za moj mali mozak!
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2012 u 07:38
Ima li sad smisla pokušati s pelcanjem?

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.