Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelcanje ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelcanje ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 10>
Korisnik
Poruka
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2012 u 10:53
Originalno poslano od člana Maggie Maggie napisao:

Ima li sad smisla pokušati s pelcanjem?


Ima, ako reznice pobodeš u polusjenu i redovno ih zalijevaš vodom.Meni je uspijevalo i preko vrelog ljeta da lako ožilim ruže..Pokušaj sa položenim reznicama,lakše je tako sad dok je toplije.Uzmeš reznicu ruže,skineš joj svaki list i pup ako ga ima,ostaviš samo trnje i položenu je staviš u zemlju.Prekriješ je tek sa malo zemlje,ostaviš bar trn-dva da viri..Iz tog trna  formira se nova ruža.Probaj ako imaš materijala za probu.Sretno i javi rezultate ako odlučiš da probaš!Big%20smile
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2012 u 20:51
Imam neke reznice pa ću ih probati zapelcati ali je dosta hladno... Nije li kasno?
Rijeka

Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2012 u 22:09
iako nisam nikada to radila, mislim da im u zavjetrini ispod plasticne boce ili teglice za zimnicu ne moze nista biti...ipak jos nije toliko hladno...
mozda netko drugi zna vise...
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2012 u 15:48
Mira K, možda da pokušaš smjestiti ih negdje u teglici, u zatvoren prostor gdje ima dovoljno svjetla...
Ni ja nisam stručnjak, ovo je samo nagađanje. Sve vrijedi pokušati.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2012 u 21:29
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Imam neke reznice pa ću ih probati zapelcati ali je dosta hladno... Nije li kasno?

Nije kasno!U tvojoj klimi,čak i bez teglica i flaša,nije kasno..Možeš ih samo pobosti u zemlju,a možeš ih prekriti pvc flašama,imaš tu na temi već sam o tome pisala..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2012 u 21:36
MiraK...nije ti kasno, pelcaj direktno na mjesto gdje želiš da ti raste. Obavezno stavi staklenku ili bocu i nagodinu nikako ne žuri sa skidanjem staklenke
Na vrh
svetlana5656 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje svetlana5656 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2012 u 23:35
veoma volim ruze ali kako se sadi u jesen rezancima ....posadila sam stavila pesok i flasa ali neznam dali ce uspeti ...moze li neko mi pomoci sa slika kako se to radi pozdrav ...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2012 u 23:42
Originalno poslano od člana svetlana5656 svetlana5656 napisao:

veoma volim ruze ali kako se sadi u jesen rezancima ....posadila sam stavila pesok i flasa ali neznam dali ce uspeti ...moze li neko mi pomoci sa slika kako se to radi pozdrav ...
 
Dobrodošla Big%20smile. Evo jednog opisa s prve stranice ove teme, možeš malo prelistati temu i puno toga ćeš doznati Big%20smile
 
Originalno poslano od člana muhlenbergia muhlenbergia napisao:

U rujnu se odrežu reznice ruža na 15 cm i odstrane svi listovi.Posade se naopako ukopavši ih samo 2-3cm u mješavinu pijeska i treseta.Na otvorenom će zraku 2-3 tjedna kasnije rez zarasti.Nakon toga se reznice pravilno posade u isti supstrat ukopavši ih za 2/3 njhove dužine i stavi pod stakleni pokrov.Preko zime ih se tako ostavi pazeći da se temperatura ne spusti ispod 5°c.U proljeće se ruže posade na stalno mjesto,ovako dobijena ruža je slabije kvalitete od cijepljenih.
Postupak okretanja naopako uklanja svaku opasnost od truljenja reznice.
Na vrh
svetlana5656 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje svetlana5656 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2012 u 17:00
puno hvala pokusacu i danas sam presadila macuhica.Viola ....pozdrav ...ceca...
Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2013 u 16:03
pozdrav svima na temiSmile
 
imam jedno pitanjce, badam se da cete mi moc pomoci, ispricavam se ako se vec pricalo o tome:s
dobila sam ruzu na poklon(reznicu), stavila sam ju u vazu, nakon nekog vremena su svi listovi popadali, cvijet se osusio, ali poceli su rasti novi izdanci listica..sad su vec neka 3 cm veliki..
ne znam sto da radim, vec kad je potjerala bas bi htjela da se zakorijeni..strah me ju izvaditi iz vode i posaditi da ju ne ubijem, a opet ne moze cijelo vrijeme ni u vazi prezivjeti..svaki savjet je dobrodosaoSmile hvala!
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2013 u 17:54
Nije problem zakorijeniti ju.
Zasadi je u veću teglicu do nivoa do kojrg je bila u vazi, poklopi Pvc bocom i ostavi u grijanom prostoru. Na proljeće je iznesi van. Nemoj da ti bude na suncu, vremenom ćeš kad dobro otopli i ruža napuni bocu, bocu ukloniti i na jesen imaš razvijenu sadnicu ruže sa bogatim korjenjem.
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
anđelkad View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 2719
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anđelkad Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2013 u 18:08


Uploaded with ImageShack.us
Evo Kikach-tako ja radim.Ako mis e neka sviđa odrežem uvalim u pitar ,zalijem i ostavim po strani-ukorjenjivanje :skoro svaka
Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2013 u 18:25
dadinica, anđelka hvala vam!!Smile  a kolko cesto da zalijem teglicu?
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2013 u 19:04
Toliko da je zemlja uvijek vlažna, ne pretjerano.
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2013 u 19:16
hvala puno smile78
Na vrh
Aidazg View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2013
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aidazg Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2013 u 08:25
Imam nekolilo lijepih ruža koje bih htjela zapelcati ali ne mogu u vrtu jer se uskoro selim pa me zanima da li mogu saditi reznice u tegle koje mogu preseliti? Ako da, u kakvu zemlju da ih stavim, vrtnu ili neku mješavinu? Da li mogu ostaviti vani preko zime ili ih trebam unijeti na verandu za prezimljavanje cvijeća? Koliko dugo moraju biti u tegli prije nego posadim u novi vrt?
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2013 u 22:52
Originalno poslano od člana kikach kikach napisao:

pozdrav svima na temiSmile
 
imam jedno pitanjce, badam se da cete mi moc pomoci, ispricavam se ako se vec pricalo o tome:s
dobila sam ruzu na poklon(reznicu), stavila sam ju u vazu, nakon nekog vremena su svi listovi popadali, cvijet se osusio, ali poceli su rasti novi izdanci listica..sad su vec neka 3 cm veliki..
ne znam sto da radim, vec kad je potjerala bas bi htjela da se zakorijeni..strah me ju izvaditi iz vode i posaditi da ju ne ubijem, a opet ne moze cijelo vrijeme ni u vazi prezivjeti..svaki savjet je dobrodosaoSmile hvala!
Kikach moje iskustvo sa kupljenim ružama je bilo takvo da su mi grane  tj. reznice strunule ali su na njima poterali listići i kada sam vidjela da neće biti ništa od zakornjevanja tih grančica ja sam jednostavno otkinula temlade pupiće koje sam jedva držala u prstima jer su stvarno bili mali ali svježi i zeleni sa znakovima života te sam njih posadila u flašu-plastičnu - sa najlonom iznad i oni su kroz neko vrijeme pustili žilice . Tako sam ih prošle godine posadila direktno u zemlju ,jedna je i cvala  a ove godine su lijepo napredovale i očekujem lijepi napredak . Ako ti se reznica i ne primi još ima šanse ako je pup lijep i zelen. Mislim da su mi reznice strunule jer su bile dugo u vodi  ni sama neznam . Smile
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 07:34
Originalno poslano od člana Aidazg Aidazg napisao:

Imam nekolilo lijepih ruža koje bih htjela zapelcati ali ne mogu u vrtu jer se uskoro selim pa me zanima da li mogu saditi reznice u tegle koje mogu preseliti? Ako da, u kakvu zemlju da ih stavim, vrtnu ili neku mješavinu? Da li mogu ostaviti vani preko zime ili ih trebam unijeti na verandu za prezimljavanje cvijeća? Koliko dugo moraju biti u tegli prije nego posadim u novi vrt?


ruza u tegli:
zemlja - vrtna 70%, kupovna kvalitetna ostatak.....
zima - ruza moze na taj nacin prezimjeti vani ukoliko je tegla dovoljno siroka i duboka da nece korjen smrznuti, dobro ju je zastititi u jesen...( pazi, tegla mora biti stvarno velika)

a u tegli je mozes drzati koliko hoces, ako si joj zadovoljila osnovne uvjete...

nadam se da sam bila od pomoci....i da, ne moras ju seljakati na verande, terase, kako bi to i izvela sa penjacicom.....
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2013 u 09:26
Ne znam dal se netko od vas susreo sa ovakvim pelcanjem ruža,ali moglo bi se barem probati
Slika: potatoes to roses !!&amp;amp;#10;&amp;amp;#10;how to:&amp;amp;#10;http://www.amateurgardening.com/home/taking-rose-cuttings/
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2013 u 22:51
Negdje u 4-5 mjecu sam zapiknula par grančica i stavila pod pvc flašu Sad već imaju male listiće i baš su me razveselile.  Ovih dana ću probati još popikati ako ih nabavim.  Pročitala sam da ih treba navikavai na vanjsku temperaturu lai ne znam kada se takve zapelcane ružice mogu premjestiti na stalno mjesto, sada ujesen ili na proljeće?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.