Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dipladenia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dipladenia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 46>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 07:09
He, he, dobar savjet zlata vrijedi!
 
Sonjicka, prve su vec zakorijenjene, cak i u ovo jesensko vrijeme. Zaista brzo i efikasno. Ne razumijem zasto su tako skupe, kad se tako lagano razmnozavaju i tako brzo rastu.
 
I jos nesto, super se drzi na ovome padu temperature, ni listic ostecen,je li i kod ostalih tako??
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 08:53
Moja dipladenia je u toplom pa vidim da joj lisce pocelo zutiti i opadati.Da li ce joj biti bolje u hladnoj prostoriji?Ne bih zelila da ostanem bez nje.
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 10:50
Nina, ide stvarno vrlo jednostavno, zar ne? Do sada sam ih 10-tak razmnožila položenicama/povaljenicama, s nedavno sam u ono improvizirano toplo klijalište stavila i reznice, pa ćemo vidjeti.

Fatka ne drži je u toplom, naročito ako je vani dobro zahladilo a ti je unijela u prilično toplu prostoriju.
Ako si htjela da ti i zimi cvjeta, trebala si je postepeno prilagođavati na višu temperaturu u kući. Ja osobno više volim da joj dam malo odmora, onda je na proljeće jača. Ja bih je sad stavila negdje na hladnije, na temperaturu oko 12-15 C, ali pazi da ti nije mokra.
Moje su prošlu godinu prezimile na otvorenoj terasi ali  zaštićene od kiše i bure, zalila sam ih možda 3 puta tokom cijele zime. A prošla zima je u Dalmaciji bila dosta hladna ( bilo je podosta dana sa temperaturom spod 10 C ), čak smo i snijega imali cijelih 8 dana
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 11:54
od  Sonja50
Trebala bi i to vrlo brzo. Naravno, ako si poskidala listove s dijela grane koja je sada u zemlji, posadila barem 4 cm duboko i pazila da u zemlji bude onaj dio grane koji nosi pup
 
_________________________________________________________
...od  svega  nabrojenog   sam  samo  pazila  da  je  u  zemlji  dio  izdanka  sa  lisnim  pupom....kako  se  izdanak  sam  namjerio  na  zemlju  u  visećem  pitaru ,  pustila  sam  da  vidim  što  "priroda"  radi  uz  moju  minimalnu  pomoć....
 
...stavit  ću  sliku  kako  sad  izgleda....
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 12:11
Manči, grančica ti se zakorijenila zar ne? U 9. mjesecu je bilo dosta toplo i pogodno za zakorijenjivanje. 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 13:06
Evo i moj prilog temi.
Nemam još ovu predivnu biljku ali sam skupila dosta informacija sa neta pa možda bude od koristi:
Dipladenia, Mandevilla ili brazilski jasmin je tropska biljka koja uspjeva u 9--11 temperaturnoj zoni.
Prema tome, prema njoj se ponašamo kao prema tropskoj biljci koja ne uspjeva ispod nule.
Treba biti posađena u dobro dreniranu zemlju i, začudo, bolje raste u pitaru nego u vrtu.Lijepo izgleda u visećoj košari kad se splete oko žice.
Nije zahtjevna po pitanju dohranjivanja.Potrebno ju je malo prihraniti svaka 2-3 tjedna.
Zalijevati je treba redovito do zimskog razdoblja.Ljeti ne smije ostati bez vode jer to za nju može biti fatalno.Zimi se zalijeva vrlo malo i rijetko.
Da bi cvjetala potrebno joj je 6-8 sati sunčevog svjetla dnevno.Može biti smještena na sunčano ili polusunčano mjesto u vrtu ili na terasi.
Zimi, u našim uvjetima, vani će preživjeti samo na jugu Dalmacije i na otocima tamo gdje temperatura ne pada ispod nule.Ako nismo u mogućnosti unijeti je u kuću treba joj zaštititi korijen, pokriti sijenom, lišćem i sl.
Ona će tako u proljeće opet krenuti.
Ako je unosimo u kuću skoro će sigurno izgubiti lišće.
Da to spriječimo trebalo bi je smjestiti ispod najosunčanijeg prozora a pomoglo bi i umjetno svjetlo koje bi trebalo uperiti u biljku oko 4 sata za vrijeme noći.Ali ni to ne garantira da neće izgubiti listove.
Međutim, najvažnije je da preživi pa kad u proljeće zatopli oreže se, ako treba i drastično i ona će, čim zatopli, krenuti.
 
 
 
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 21:10
....provjerila  sam  moju  dipladeniju i jest,  zakorijenila se...čak  sam  joj  i  korjenčić  vidila  jer  je  kiša  odnijela  nešto  zemlje.....
...mogla  bi  je  odvojiti  od  matične  biljke  ?!
 
...evo  kako  je  to  izgledalo...sama  se  popela  u  viseći  pitar  i  tu  odlučila  se  ukorijenit....
...pomogla  sam  joj  sa  jednom  U -  žicom  i  štipalicom.....
 
 
...matična  biljka...
 
 
 
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 21:20
Manči, nema razloga da je ne odvojiš i uzgajaš posebno-dobila si novu biljku. Za ubuduće, najsigurnije ti je grančicu pritisnuti kamenom.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 21:35
...super....baš  je  ovo  zakorijenjivanje  bilo  jednostavno,  a  mislila  sam  da  je  jako  komplicirana  biljka....za  sada  ide  sve  jednostavno,  jedino  su  je  bile  napale  lisne  uši,  ali  se  lako  čisti  jer  ima  velike  i  kožaste  listove.....
 
....slijedi  test na  hladnoću....ostavit  ću   jednu  na  taraci,  a  drugu  u  negrijani   ulaz....???
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2009 u 21:44
Čini mi se da si iz Dalmacije ? Ako da, mogla bi biti vani negdje gdje je neće izmlatit bura i natopit kiša. Ako je to "vani" terasa opločena pločicama ili kamenom, stavi ispod pitara neko drvo, tj. ne direktno na hladne pločice/kamen.
Dipladeniu  treba zalijevati tek kad se gornji sloj zemlje cca 2- 3 cm, posuši i ne ostavljati vodu u podlošku pitara. Ipak, ovu skroz mladu biljku (novu, zakorijenjenu) jer nema dobro razvijen korijenov sustav, ja bih za svaki slučaj stavila u negrijani prostor ali da ima svjetla ( negdje uz prozor). Moja "stara" dipladenia, kupljena prošle godine u rano ljeto i odmah posađena u veći pitar, je cijelu zimu provela vani na balkonu, kao što sam već gore pisala Fatki.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2009 u 09:20
...da,  na  jugu  sam,  najjužnije....
....stara  biljka  stoji  u  pitaru  na  tronošcu,  nije  direktno  na  pločicama,  zaklonjena  je  uz  zid,  ali  bura  će  je  ipak  dotaknuti  jer  je  taraca  otvorena  sa  3  strane,  jedino  nije  direktno  na  udaru  jer   je  to  južna  strana...planiram   kad  stisne zima   omotat  je  zelenom  vrećom...
 
...negrijani  prostor  zimi  ima  10-tak  C i  veeliki prozor pa  biljke  držim  uz  njega....jedino  ne  znam  kad  dođe  do  10  C  u  tom  prostoru  da  li  da  malo  zagrijem,  barem  koji  stupanj   ???? 
 
...hvala  na  pomoći...i  ti  si  u  Dalm??
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2009 u 10:07
Staroj neće biti ništa, ako je južno, dotaknit će je jugo, a kuća je štiti od bure,samo nastoj da ne bude puna vode, naročito ako se sprema ranojutarnja smrzavica. Ako i propadne koja nova zeljasta grančica, ništa za to, narast će druga.
Zelena vreća ti baš i neće koristiti osim ako ne misliš omotati krošnju, a dipladeniji je bitnije sačuvati korijen. Ako ti je puno mali pitar, rađe zaštiti pitar (možeš onom puflastom folijom, tj. folijom sa mjehurićima zraka ), jer kroz tanki sloj supstrata lako prodire hladnoća.

Nemam iskustva sa sklanjanjem dipladenie u kuću. Moja je prezimila vani na terasi a znaš da je prošle godine čak bilo i snijega. Sad i da hoću nemam gdje s njom, mora biti vani jer mi je u pitaru visine 55 cm a širine 45x45 cm. Pokušavala sam uploadati slike, ali mi ne dozvoljava, ne znam zašto. Ovdje možeš vidjeti koliko je veliki pitar:



http://i627.photobucket.com/albums/tt355/sonja50/Flowers/psiimake010-1.jpg


Biljka baš i ne izgleda reprezentativno, ali kao što vidiš slikano je dok sam ožiljavala nekoliko grana.
Nije ona tako osjetljiva kako se misli, neće smrznuti ni kad su temperature niže od 10 ali ne smije biti mokra. Dakle, ja taj prostor ne bih grijala.
Nemoj se iznenditi ako joj otpadne lišće, to se često dešava kad je unutra, ali ne brini, na proljeće će potjerati nove grane i novo lišće. Obrati pažnju jedino na nametnike,naročito na pauka, on voli toplo i suho.
Ja sam inače iz srednje Dalmacije, Makarsko primorje.




Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2009 u 12:09
...ne  mogu  vidjet  sliku,  ali  ne  brini  sve  si  mi  lijepo  objasnila...
...i  sama  sam  razmišljala  što  sa  previše  vlage  kad  zaredaju  kiše...čitala  da  je  osjetljiva  na  puno  vode....pa  da....zaštit  ću  pitar od  nalijevanja kiše, a  lišće  samo  u  slučaju  da  nam  opet  dođe  snijegLOL... 
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2009 u 13:05
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...ne  mogu  vidjet  sliku,  ali  ne  brini  sve  si  mi  lijepo  objasnila...
..


sad možešEmbarrassed
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2009 u 09:32
Prepoznaje li itko ovaj problem? Skoro sam sigurna da su gljivice, ali ipak?
Neki listovi sasvim požute i otpadnu a drugi na poleđini imaju te tamnosmeđe točkice i još se drže.
Dobro sam zagledala ( i s povećalom) , nema nikakvih gostiju.
Inače moje dipaldenie su još vani na terasi.






Ove bijele nakupine su od nedavnog prskanja fungicidom.












Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2009 u 04:30
Sonja, sta bi sa problemom,jesi li prskala fungicidom i kako su sada?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2009 u 07:44
može pomoć cure? kupila sam diplademiuu kolovozu i cvala je 4-5 cvjetova, skroz bila unutra i sad se osipaju svi listovi, kao da vene, sva se objesila, kao da će uginuti - ne zaljevam je previše ..... neznam , pomoć
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2009 u 09:39
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

Sonja, sta bi sa problemom,jesi li prskala fungicidom i kako su sada?


Stanje bez promjene na većini a na dvije mlade  lišće kao da se počelo sušiti.
Strah me da to nisu gljivice, a nemam ideju šta bi moglo biti. Tražila sam i po netu, ali dijagnoze nema.
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2009 u 09:47
Originalno poslano od člana nata07 nata07 napisao:

može pomoć cure? kupila sam diplademiuu kolovozu i cvala je 4-5 cvjetova, skroz bila unutra i sad se osipaju svi listovi, kao da vene, sva se objesila, kao da će uginuti - ne zaljevam je previše ..... neznam , pomoć


Ne znam zašto ti je stalno bila unutra kad je to, barem od proljeća do jeseni, vanjska biljka. Ne znam odakle si, ali ako "unuta" griješ, a biljka nema dovoljno svjetla, ili ako svjetlo traje prekratko to bi bila više manje normalna reakcija. Ja bih je već sada ošišala da se biljka ne bori sa relativno velikim nadzemnim dijelom.
Stavi je u negrijanu prostoriju gdje temperatura neće pasti ispod -10 C, zalijevaj je samo kad se zemlja posuši i na proljeće "friziraj" (ošišaj odumrle grančice), postepeno prilagođavaj suncu tijekom cca 10-tak dana, a onda je stavi na puno sunce i na očigled će ti rasti i cvjetati.
Na vrh
niho View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 9297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje niho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2009 u 21:11
Baš sam danas dobila reznice od diplendelije i šta mislite da li će mi se uspijet zakorijeniti- jer mi je to prekrasna biljka
** Svaki miris novog cvijeta uljepša mi dan.**
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.